Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż anteny Sirio GPE 27 5/8.

25 Oct 2010 14:02 5116 6
  • Level 35  
    Witam.
    Na rysunku poniżej narysowałem jak bym chciał zamontować antenę z tematu.
    Wiem że lepszy był by komin z anteną TV ale przy maszcie 2-3 metrowym był bym najwyższym punktem w okolicy a niestety odgromówki na dachu brak.
    Pytanie mam w sprawie tłumienia sygnału przez dach który wykonany jest z drewna i onduliny. Opierzenie standardowo wykonane z blachy. Jest ktoś w stanie określić jaki spadek mocy sygnału w procentach uzyskam? Nie chodzi o dokładne dane. Radio to Uniden 520 XL.
    W sumie ten spadek to nawet pomocny jest. Kto jechał przez Wrześnie (15km ode mnie) ten wie ile ogłoszeń na CB tam jest nadawanych.
    Drugie pytanie: Wtyczka UC1 zamontowana od strony anteny musi być jakiegoś specjalnego wykonania (hermetyczna) czy wystarczy standardowa?
  • Level 13  
    Witaj po pierwsze to z tego co widzę antena CB będzie robić zakłócenia na antenie telewizyjnej , pamiętaj że antena cb powinna być umiejscowiona znacznie wyżej niż antena telewizyjna (chyba że antena tv jest twoja),po drugie uc1 może być standardowe ja robię tak iż zakładam uszczelkę termokurczliwą na wtyczce to wystarcza.Po trzecie nikt ci nie powie jak będzie zachowywała ta antena na twoim dachu ,musisz założyć i sprawdzić jaki będziesz miał SWR z mojego doświadczenia wiem że raczej będzie kiepski z powodu fali odbitej od dachu (stromy dach).Najlepszym miejscem będzie właśnie komin z anteną tv,wystaw maszt antena tv na dole cb wyżej +- 2m.Co do odgromowej instalacji zrób ją sam:) jeśli cie to będzie interesowało chętnie opisze lub powiem jak ją zrobić aby była efektywna i za niewielką kasę.Pozdrawiam Adrian
  • Level 31  
    W tym układzie to ja bym się obawiał anteny TV jako najwyższego punktu. Tłumienie dachu pomijalne ( drewno & ondulina ) praktycznie 'przeźroczyste' dla 11m, z ustawieniem SWR też nie będzie problemu. Podnieś ją wyżej i zamontuj uziemienie ( odgromienie ) będziesz miał jak taki szampon 2 w 1 antenę i piorunochron :D Jeśli ta antena TV to "siatka" to na zakłócenia od CB i tak nic nie pomoże.
  • Level 13  
    w opisie jest napisane że opierzenie ma z BLACHY cyt.(Opierzenie standardowo wykonane z blachy)więc będzie to miało wpływ na SWR .
  • Level 35  
    Na czerwono zaznaczona blacha:
    Jakiej wysokości powinien być maszt licząc od końca komina? Czy dwa metry wystarczy?
    Okres burzowy za nami więc odgrom można wykonać na wiosnę.
  • Level 2  
    A czy nie spowoduje to zakłóceń innych odbiorników TV?
    Co w przypadku, gdy wejdzie TV cyfrowa, czy to nie będzie miało negatywnego działania?
  • Moderator
    Witam, maszt wysoki nie jest potrzebny. Wystarczy ok 1m nad kryzą komina. Trzeba dążyć do prawidłowego zestrojenia anteny. W tym przypadku, dach nie ma nic wspólnego do prawidłowego SWR.
    Jeśli wejdzie telewizja cyfrowa, nie ma mowy o zakłócaniu przez CB, chyba że będziemy pracować niezgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju.