Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar czasu i odejmowanie - ciekawy problem

leburaque 25 Oct 2010 15:48 3294 13
 • #1
  leburaque
  Level 17  
  Potrzebuję zmierzyć w programie czasy reakcji użytkownika i czas operacji. Dokładność ma być maksymalna, interesują mnie milisekundy. Oczywiście najczęściej procesor "odzywa się" co jakieś 55 milisekund, ale o to akurat mniejsza. Bo problem leży w odejmowaniu.

  Dokonując pomiaru czasu w większości języków programowania otrzymuje się cztery zmienne - odpowiadają one za godzinę, minutę, sekundę i sekundę setną zegara. Oczywiście każdy, kto chciałby obliczyć ile czasu trwa operacja postąpi wg. algorytmu:

  Pomiar_czasu1
  Operacja
  Pomiar_czasu2
  Porównanie_pomiarów.

  W teorii po prostu wystarczy odjąć od czasu2 czas1, prawda? Schody zaczynają się, kiedy łapiemy, że nie otrzymujemy 1 danej dla pomiaru czasu, tylko cztery. Odejmowanie przebiega więc etapowo. Można pomijając jakość algorytmu np. sprowadzić cztery zmienne do jednej - czyli do wartości setnych sekund. Godzina to 60 minut, czyli 60*60=3600 sekund, czyli 60*60*100=360000 milisekund. Mnożymy poszczególne dane, sumujemy i mamy:

  GG:MM:SS:S100
  11:35:56:81 = 11*360000+35*6000+56*100+81

  To przynajmniej proponują widoczne w sieci algorytmy. Po sprowadzeniu obu pomiarów do takich danych mamy dwie liczby całkowite, które odejmujemy od siebie i powinniśmy dostać w milisekundach ile czasu upłynęło między pomiarami...

  NIC bardziej MYLNEGO!

  Ten algorytm nie ma prawa działać, bo działa do momentu w którym każda z liczb pomiarowych1 jest większa od liczb pomiarowych2:

  GG1<GG2
  MM1<MM2
  SS1<SS2
  S1001<S1002

  W przeciwnym razie dostaje się dane błędne

  Weźmy na przykład dwa takie czasy:
  czas1 - 23:59:00:02
  czas2 - 00:00:01:07

  Jak widać minęło między nimi 1 sekunda i 55 milisekund.
  Powyższy algorytm zaś przedstawi:

  czas2 - czas1 =
  GG1*360000+MM1*6000+S1*100+S1001
  - GG2*360000+MM2*6000+S2*100+S1002

  107 - 83154002 = -83153895 milisekund, co jest wynikiem absurdalnym. Można by znaleźć więcej problemów, ale chodzi o zwrócenie uwagi na coś. Taki algorytm w najlepszym wypadku liczy arbitralną odległość w milisekundach od północy. Nie tyle problem tkwi w tym, że licznik czasu "przeskoczył" o północy i dlatego algorytm się wysypuje, tylko o odwieczną sprawę związaną z odejmowaniem pisemnym: "pożyczkę". Jeśli odejmuję czasy s1002-s1001 = 2-7 = -5, otrzymuję liczbę ujemną. Warto było by odliczyć to z sekund, jak przy odejmowaniu pisemnym odlicza się z pożyczki. Hmm... Tu zauważyłem, że trudno mi to opisać, ale wiadomo o co chodzi?

  W ogóle format czasu nie sprzyja takim prostym operacjom jak odejmowanie. Odejmowanie pisemne i jego algorytmy działają dobrze dla liczb które mają zakres 0-9 w każdym z pól. W takim czasie mamy cztery pola, gdzie jedno ma zakres 0-99, dwa 0-59, a jedno 0-23.

  Czy ktoś z Was ma pomysł, jak napisać algorytm odejmowania od siebie czasów pomiaru? Może być schemat. Preferuję Pascala, C, Assemblera. Ale chodzi o rozważenie problemu. Proszę o pomoc, bo muszę skończyć szybko badania;). Kto się zmierzy?
 • #2
  krzychoocpp
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Te schody sam sobie wybudowałeś, większość funkcji operujących (w różnych bibliotekach i językach programowania) na czasie używa do tego znaczników czasowych które są jedną liczbą. Poszczególne pola uzyskuje się wtedy za pomocą funkcji formatujących. Zwykle, żeby poznać różnicę w czasie, wystarczy odjąć dwie liczby.

  Przy większej dokładności może być to tylko ciut bardziej skomplikowane: http://www.gnu.org/s/libc/manual/html_node/Elapsed-Time.html

  A jeśli już masz wszystko gotowe, metodę z postu zaimplementowałeś i jedynym problemem jest to że dzień się przekręca, to zawsze do pola godzin z drugiego czasu dodawaj 24 (lub wielokrotności tej liczby).

  Pozdrawiam, Krzysztof.
 • #3
  leburaque
  Level 17  
  Widzę w C bibliotekę time.h i jest tam "struct tm *localtime(const time_t *timep)", który zwraca ilość sekund od 1 stycznia 1970 r. na czas lokalny w postaci wskaźnika do struktury tm.

  Jest też "difftime" które porównuje dwa czasy. Także w sekundach.

  Po pierwsze to nie milisekundy o które mi chodzi, więc i tak byłoby trzeba pisać jakiś dodatkowy kod różnicowania do kontroli milisekund. A zakładając powyższe wcale nie byłoby łatwo, zwłaszcza, kiedy chodzi o "pożyczenie" tych milisekund z sekund.

  Po drugie nie mam pojęcia jak wygląda funkcja wewnętrznie, a potrzebuję ALGORYTMU który mógłbym implementować do różnych języków, np. assemblera, a nie zasadniczo ezoterycznej funkcji dostępnej z jednego języka programowania i to konkretnej jego biblioteki.

  Dziękuję jednak za odzew i pozdrawiam!

  P.S. Właściwie to muszę dodać: dotychczas większość algorytmu do swoich badań pisałem w pascalu/assemblerze. Stąd pytanie o algorytm, bo będzie mi go łatwo przenosić między językami, a uzależniony też jestem od swojego promotora, który zadecyduje co "wygląda czytelniej".
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  leburaque
  Level 17  
  Piszę w jak najprostszych językach, kompiluję w praktycznie w dosie, bo zależy mi na tym, żeby analizować algorytmy i upraszczać kod do maximum. Nie wiem, może jestem laikiem, ale jak skompiluję ten sam kod w środowisku np. Lazarusa, to mam 250% objętości programu i spadek formy każdej wykonanej operacji o min. 20%. Widać to od razu po całych algorytmach. Pamięta ktoś jeszcze o wydajności kodów?

  Analizuję przesunięcia w matrycach 100x100x3, w dużym skrócie są to analizy wpływu. Mniejsza zresztą o to - nie przerzucę teraz wszystkiego do języków wysokopoziomowych. Widzę jednak, że rady sprowadzają się do: "zmień język". A zadałem przecież absolutnie konkretne pytanie.

  W wątkach podanych powyżej są takie kwiatki jak "wykorzystaj Time2Long(h,m,s,s100);", które są po prostu czyjąś prywatną procedurą, bez opisu jej działania zresztą.

  Jeśli napiszę niewydajną procedurę, to spadnie mi szybkość wykonywania przesunięć w matrycach. W takiej procedurze jak powyższe mam 4 mnożenia i min 16 porównań, a ja tu walczę o każdy ruch procesora... :/ Zresztą - lepsze przeca porównania niż mnożenie... ;)
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  leburaque
  Level 17  
  OK, to już do mnie trafia. Zobaczę, co wygrzebię w ASM, ale w międzyczasie zrobiłem sobie plan takiego superprostego algorytmu. W zasadzie czas oczekiwania pomiędzy pomiarami waha się od kilku milisekund do kliku sekund. W zasadzie więc porównania zawierają się w zakresie dwóch operacji, pomijam przy pomiarze minuty i godziny (na razie, potem to pewnie dopracuję).

  Idea wygląda tak:

  1) Odejmij milisekundy od siebie: pomiar_obecny - pomiar_początkowy.
  2) Jeśli wynik jest ujemny, odejmij 1 od sekund_pomiaru_początkowego.
  3) Użyj na sekundach wartości bezwzględnej.
  4) Odejmij od siebie sekundy, a wynik przemnóż przez 100.
  5) Zsumuj wyniki odjęć sekund i milisekund.

  Mało operacji porównawczych, dwa razy tłukę w procek mnożeniem. Wydajne powinno być. Przynajmniej na razie. Jak to wygląda?
 • #8
  trol.six
  Level 31  
  Dodawanie i odejmowanie z przeniesieniem to chyba najprostsze operacje ;) i wcale nie takie wolne. Mnożenie też jest szybkie. Zdecydowanie ładowanie zmiennych do rejestrów może być dłuższe.

  Jak chcesz mieć wydajnie to nie mierzysz czasu i tyle :) Jeśli pomiar trwa więcej jak 3% algorytmu, to imho nie ma sensu, poza początkowym testem na bawienie się w takie rzeczy. Myśle ze krzychoocpp dość sensownie napisał.

  Tak to wygląda po rozważeniu :)
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  leburaque
  Level 17  
  Tak to wygląda: prosto i w pascalu.

  type czas_operacji = record
                         G, M, S, S100 : word;
                       end;
  
  var
  CzasOstatniej, CzasAktualnej : czas_operacji;
  
  procedure ObliczCzas;
  var a, b, c, d: integer;
  begin
    CzasOperacji := 0;
    a := CzasAktualnej.S100;
    b := CzasOstatniej.S100;
    c := CzasAktualnej.S;
    d := CzasOstatniej.S;
  
    if (a - b) < 0
      then begin
             Dec(c);
             Inc(a, 100);
           end;
  
    if (c - d) < 0
      then begin
             Inc(c, 60);
           end;
  
    CzasOperacji := Abs(a - b) + Abs(c - d) * 100;
  end;
  
  procedure CzekCzas;
  begin
    CzasOstatniej := CzasAktualnej;
    GetTime(CzasAktualnej.G, CzasAktualnej.M,
            CzasAktualnej.S, CzasAktualnej.S100);
    ObliczCzas;
  end;
  

  To na początek, jest w miarę zrozumiałe?

  Dodano po 24 [minuty]:

  W zasadzie to po wszystkich przesunięciach w tablicy czas mierzalny oscyluje w okolicach 250ms. Jak skompilowałem w środowisku win to mi skoczył do 600-800. Traktuję komplet przesunięć jak jedną ogólną operację, której czas mierzę. Oczywiście to nie jest optimum, powinienem to przerzucić w ASM, ale kurczę muszę wyniki podać promotorowi, to ważne;).

  Optymalizację mogę jeszcze poczynić tak, że będę pobierał czasy co 10, albo i 100 operacji i wyciągał średnią. Wyjdzie w zasadzie na to samo, ale mogę wówczas zapomnieć o "widoczności" dużych odchyłów od średniej. A to też dla mnie ważne.

  Przez chwilę też próbowałem implementować ten ASM powyżej, ale pojawia mi się wtedy problem konwersji otrzymanych danych na setne sekundy. Co sądzicie? W którą stronę poprawiać?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Aha - bo nie wiem, czy to widoczne, w starym Pasku się kiepsko pracuje na Wordach, bo nie można wykonać działania odejmowania w locie (od razu runtime error;). Operacje na wordach są traktowane jak wordy, więc żeby mieć ujemne musiałem dodać 4 zmienne. Chyba je jednak przerzucę na globalne. Różnica może znikoma, ale podziała chyba?

  Proszę pamiętać o używaniu znaczników code. - arnoldziq
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  leburaque
  Level 17  
  W sumie 2ch zwraca cztery różne liczby. Ale skoro jest bliższe procesora, to może coś zaoszczędzę? W sumie te Gettime w Pasku są na nich bezpośrednio robione, więc szybkość się nie zmieni jakoś widocznie, a i tak będę musiał wykonać szereg porównań. Na razie chyba to co mam tam to jakiś środek między wydajnością a prostotą.

  Swoją drogą to muszę się przyznać, że nie pamiętam/nie wiem jak w ASM sprawdzić znak wartości. Oświeciłby mnie ktoś?
 • Helpful post
  #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  leburaque
  Level 17  
  Czegoś takiego potrzebowałem. Chyba nieco pomodyfikuję, ale cieszę się, że jest odzew.

  Zapomniałem podziękować:).