Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

formowanie baterii Li-ion

rzezbi 05 Lut 2009 17:00 278814 40
  • #31 05 Lut 2009 17:00
    Freddy
    Poziom 43  

Kolego efish ładowarka którą posiadasz służy do ładowania akumulatorów NiMH lub NiCd. Formatowanie takich akumulatorów zwłaszcza NiCd mogło mieć sens, a zwłaszcza NiCd . Akumulatorki takie miały efekt pamięciowy.
    Tutaj rozmawiamy o akumulatorach Litowych których się nie formatuje, bo nic to nie daje. Wszystkie uwagi podawane przez sprzedawców, że należy formnatować akumulatory litowe to wierutna bzdura !
    Piszą akumulatory Litowe, mam na myśli zarówno litowo jonowe jak i litowo polimerowe. Pojemności tych akumulatorów zależą od wielu zmiennych, między innymi od temperatury, ilości cykli ładowań.

formowanie baterii Li-ion formowanie baterii Li-ion

• #32 01 Mar 2009 22:51
    gugel
    Poziom 1  

NiMH lub NiCd formatujemy, tzn. zawsze rozładowujemy do końca i ładujemy. Wtedy akumulator jest mocniejszy, ale trzeba też pamiętać że te akumulatory mają szybki czas samo rozładowania, więc po kilku dniach mogą stracić kilka % swojej pojemność dlatego można je trzymać w ładowarce, która ma opcję podtrzymania (nie wszystkie taką mają) żeby zawsze mieć w pełni naładowane akumulatorki.
    W przypadku litowych jest kompletnie odwrotnie. Należy je często ładować, nie czekać aż się całkiem rozładuje. Te akumulatory nie mają efektu pamięci, więc czy będziemy ładować przy 30% czy 0% nie ma większego znaczenia. Średni czas ładowania takiego akumulatorka, to też zależy od jego pojemności, to 4-5 godzin, ale co ważne ładowanie kontroluje elektronika w nim samym umieszczona. 1/3 takiego akumulatorka to układ elektroniczny, ponieważ przeładowanie takiego akumulatorka może grozić wybuchem lub zapłonem, co zresztą zdarzało się np. w laptopach dell`a. Trzymanie 12 godzin akumulatorka litowo-jonowego pod ładowarką jest bezcelowe, bo elektronika nie dopuści więcej prądu niż on może przyjąć ze względów bezpieczeństwa.

Oczywiście każdy robi jak uważa, ja tylko piszę jak jest.

Być może wywarzam otwarte drzwi, ale jak przeczytałem niektóre wcześniejsze posty, to musiałem coś napisać.

• #33 02 Mar 2009 09:19
    Freddy
    Poziom 43  

gugel napisał:
    .....
    Być może wywarzam otwarte drzwi, ale jak przeczytałem niektóre wcześniejsze posty, to musiałem coś napisać.

Chwali Ci się kolego, że musiałeś coś napisać, tylko trzeba było nie pisać bzdur takich jak 1/3 takiego akumulatorka to układ elektroniczny,
    W akumulatorach nie ma żadnej elektroniki. Chyba, że jest to tzw. protected, ale jest to malutka płytka wielkości 1/30 akumulatora.
    Może to być też akumulator z wbudowaną ładowarką, ale mają wtdy wyprowadzone np. 3 druty.
    Dalej jest to jednak zwykły akumulator litowo jonowy z dołożoną płytką elektroniki, która stanowi jednak 1/30 a nie 1/3 wielkości

Tak wygląda elektronika z akumulatorów do Nokii

• #34 02 Mar 2009 10:14
    meaverick
    Poziom 20  

Panowie napisaliście tyle że można by encyklopedie napisać ale żaden nie spytał o markę telefonu i czyjego producenta jest bat i pytanie podstawowe czy stara bateria tak samo zaczęła działać .
    Po drugie panowie w telefonach jest układ scal który jest odpowiedzialny za ładowanie baterii ,może warto by się pokierować raczej w tym kierunku i sprawdzić czy i jakim prądem ładuje.

Dodano po 22 [minuty]:

Reasumując bat ma 3,6VDc w poj od 600mA do 1200mA bo i takie widziałem, średnie napięcie ładowania od 3,8VDc do 4,2VDc w miarę naładowania układ w fonie proporcjonalnie obniża napięcie ładowania .
    Układ siada czasami sam z siebie a czasami np: po zalaniu, ogniowo bat dostało zwarcia, i tak potem zaczynają się tłumaczenia w sklepie że formatowanie, itp.I kolega Freddy napisał i opisał wszystko nic dodać nic ująć.

• #35 02 Mar 2009 23:04
    Freddy
    Poziom 43  

meaverick napisał:
    Panowie napisaliście tyle że można by encyklopedie napisać ale żaden nie spytał o markę telefonu i czyjego producenta jest bat i pytanie podstawowe czy stara bateria tak samo zaczęła działać .
    Po drugie panowie w telefonach jest układ scal który jest odpowiedzialny za ładowanie baterii ,może warto by się pokierować raczej w tym kierunku i sprawdzić czy i jakim prądem ładuje.

Dodano po 22 [minuty]:

Reasumując bat ma 3,6VDc w poj od 600mA do 1200mA bo i takie widziałem, średnie napięcie ładowania od 3,8VDc do 4,2VDc w miarę naładowania układ w fonie proporcjonalnie obniża napięcie ładowania .
    Układ siada czasami sam z siebie a czasami np: po zalaniu, ogniowo bat dostało zwarcia, i tak potem zaczynają się tłumaczenia w sklepie że formatowanie, itp.I kolega Freddy napisał i opisał wszystko nic dodać nic ująć.

Kolego na samym początku zakładajacy podał, że chodzi mu o baterię Litowo jonową, więc uwaga jest nie na miejscu.
    W sklepie pytają, czy formatowana bateria, po to aby w razie czego spławic klienta.
    Odpowiada się prosto "zgodnie z instrukcja obsługi telefonu" i koniec dyskusji w sklepie.
    Poza tym baterie zwykle maja pół roku gwarancji, więc ja zniósłbym baterię do sklepu z dowodem zakupu i zażądał wymiany w ramach gwarancji na nową. Jeśli nie wymienią, to proszę napisać że odmiawiają Ci wymiany z podaniem powodu PISEMNIE !. Jak postraszysz sądem konsumenckim, zwykle pomaga, ale trzeba mieć papierek, że odmówili wymiany i dlaczego.

• #36 02 Mar 2009 23:56
    meaverick
    Poziom 20  

I chyba kolega nie czytał do końca wszystkiego napisałem Freddo o tobie więc uwaga skierowana pod moim adresem jest kwestią akademicką.
    Pozdrawiam

• #37 03 Mar 2009 06:15
    marek216

Poziom 43  
  • #38 10 Kwi 2009 11:29
    dawidmaster
    Poziom 9  

Co do ładowania/formatowania baterii Li-Ion.
    Ja zawsze gdy mam nową baterię to pierwszy raz ja rozładowuję do końca(wyłączenie urządzenia), a następnie podłączam na noc na wyłączonym urządzeniu (np.telefon).
    Następne ładowania już normalnie.
    Najczęściej to codziennie wieczorem telefon podłączam pod ładowarkę na całą noc.(włączony)

Telefon ma mi służyć, a nie utrudniać życie!

Bateria służy mi od nowości już 6 rok i to bez zarzutów
    Mam też jedną starą baterię, która trzymała 1dzień, a po miesiącu takiego ładowania trzyma 3 dni. (widać Li-Ion lubi być doładowywana)

• #39 30 Kwi 2009 17:54
    Marek_Ertew
    Poziom 15  

Formatować można (nawet jest to zalecane) akumulatory Ni-Cd i Ni-MH.
    Ogniwa Li-Poli i Li-Ion to inna klasa trudności, pewnego przedziału napięć nie wolno przekraczać, nie wymagają formatowania i z czasem się zużywają (tracą pojemność).
    Większość typowych baterii w sprzęcie mobilnym ma zamontowany układ ochronny (przed przekroczeniem napięcia w obie strony, przed przekroczeniem dopuszczalnego prądu, pilnujące pojemność).
    Właśnie ten układ należy odpowiednio zaprogramować, a odbywa się to ładując i rozładowując baterią w pełnym zakresie. Podczas tego procesu elektronika uczy się, z jakim ogniwem współpracuje. Po złym przeprowadzeniu takiego programowania elektronika może nie ładować do końca ogniw, albo je odcinać przed wyładowaniem do końca.
    Tak więc proces zwany formatowaniem jest niezbędny, a polega na rozładowaniu telefonu, ładowaniu go do oporu (kilkanaście godzin pod ładowarką), rozładowaniu do padnięcia (a nie do komunikatu ,,słaba bateria'') i ponownym ładowaniu do oporu.
    Gdy bateria przestanie trzymać zadowalający nas czas można ten proces powtórzyć. Choć nie gwarantuje to odzyskania całej pojemności, daje szanse na regeneracje kilkunastu % pojemności.

• #40 14 Cze 2009 09:58
    Freddy
    Poziom 43  

ediii napisał:
    dokladnie !.

Podstawa jest wiedziec ze owczesne baterie to efekt hurtowego walkowania go***na z ktorego pozniej macie baterie. :) Po co klientowi dawac baterie ktora mu bedzie trzymala 14 dni :) za pol roku sie natnie i kupi taka sama za 180zl z naklejka 1600mAh ktora jest tez takim wlasnie g**.

amen. !

Kolego nie nabijaj sobie postów bezsensownymi odpowiedziami.

Temat formatowania baterii to temat morze. Poczytaj dokładnie cały topic.
    "Formatowanie" wymyślili sprzedawcy, po to aby nie przyjmować reklamacji na akumulatory.

Zapytają Cię, czy formatował Pan baterię ?

odpowiesz nie - a widzi Pan trzeba było formatować, uszkodził Pan baterię, nie ma gwarancji

odpowiesz tak - a widzi Pan trzeba formatować, mógł Pan uszkodzić baterię nie ma gwarancji

Powyższe odpowiedzi zostały uzyskane w "pewnym" sklepie przez podstawionych klientów udających głupka. Odpowiedzi zostały nagrane. Odpowiedzi udzielał ten sam pracownik.
    Gdy mu potem odtworzono, powiedział, że szef kazał mu tak mówić, po to aby nie było gwarancji na baterie !

HORROR !!!

• #41 25 Wrz 2009 17:39
    kk.2000
    Poziom 26  

JAK ZWYKLE!!!

Jestem załamany poziomem (a raczej jego nieskończonym brakiem) wypowiedzi na Elektrodzie.

Ludzie, DLACZEGO TYLU AŻ amatorów się wypowiada choć nie ma o bateriach nawet mrocznego pojęcia???????????????????????????????????????????????????

Powiem Wam coś. Kiedyś Elektroda to było forum na którym CHCIAŁO się wypowiedzieć. Teraz to jest forum dla tych, co nie kupują w MediaMarkt.

Co do Li-Ion:
    Baterie te NIE MAJĄ efektu pamięci więc nie potrzebują formatowania. Co więcej...

Jeśli taka bateria jest na siłę rozładowywana przy pierwszych cyklach to następuje jej NIEODWRACALNE USZKODZENIE i nie da się jej już naprawić!

Jeśli juz NAPRAWDĘ musisz sobie formatować baterię Li-Ion to zrób tak:

1. Po wyjęciu baterii z pudełka naładuj ją do pełna
    2. Nie dopuść do rozładowania w pierwszych kilku cyklach tylko ładuj POMIMO, że urządzenie się jeszcze tego nie domaga (np. po rozładowaniu do 30%)
    3. Postępuj tak 3 razy bo więcej nie ma ŻADNEGO sensu.

Dla aku. Li-Ion szkodliwe jest:
    - rozładowywanie do końca w pierwszych kilku cyklach (natychmiastowe uszkodzenie)
    - przeładowywanie nowego aku. (niektóre ładowarki nie sprawdzają poziomu naładowania i ładują cały czas)
    - ładowanie w wysokich temperaturach (np. 50*C)
    - zamrażanie na dłuższy czas (uszkodzenie nieodwracalne jeśli dojdzie do całkowitego rozładowania)
    - pozostawianie na długie miesiące w pełni naładowanego aku.

Wyjaśnienia końcowe:
    - naprawić (sformatować) aku. Li-Ion używanego by odzyskał swoją pojemność NIE DA SIĘ
    - aku. Li-Ion najszybciej się zużywają gdy są w pełni naładowane a najwolniej się zużywają gdy są mało naładowane ALE nie można zostawić aku. rozładowanego całkowicie bo się uszkadza nieodwracalnie (dlatego właśnie producenci ładują aku. do poziomu 30%, by nie uległy zniszczeniu podczas czekania na klienta)
    - aku. Li-Ion najszybciej się zużywają w wysokich temperaturach a najmniej w niskich ALE obniżenie temperatury na dłuższy czas spowoduje rozładowanie całkowite czyli uszkodzenie nieodwracalne

Pozdrawiam wszystkich wypowiadających się z POJĘCIEM o sprawie a badziewiarzy w stylu "a według mnie" NIE pozdrawiam.