Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Whirlpool AWG 875 pali bezpieczniki

dirtrider 25 Oct 2010 23:01 6295 15
 • #1
  dirtrider
  Level 11  
  Problem wygląda następująco. Pralka prała bez zarzutu do dnia kiedy coś zaczęło z niej śmierdzieć spalenizną od tej pory kiedy silnik próbuje wystartować pralka wywala domowy bezpiecznik. Silnik posiada 8 wyprowadzeń po podłączeniu go na krótko bezpośrednio do sieci pracuje prawidłowo. Według mnie problem leży w termiku silnika (który w tym modelu ma 2 wyprowadzenia w kostce silnika) lub w jego obwodzie na płytce sterującej. Po odłączeniu termika silnik nie startuje ale i nie pali bezpieczników natomiast po wpięciu zamiast termika opornika dużej mocy 20 ohm pralka działa prawidłowo a oporniki mocno się nagrzewają. Rezystancja na stykach termika jest praktycznie zerowa. Jaka powinna być??
  Czekam na podpowiedzi co to może być ewentualnie jak dalej szukać przyczyny zwarcia.
 • #2
  ks_robak
  Level 15  
  Termik jest w porządku, powinien być zwarty w czasie normalnej pracy.
  Jest prawie pewne, że masz uszkodzony silnik. Proponuję podłączyć go do akumulatora lub prostownika 12V przez mocną żarówką 12V - jeśli jest sprawny to wystartuje i będzie płynnie pracował na wolnych obrotach; jeśli jest uszkodzony stojan, silnik raczej nie wystartuje; jeśli uszkodzony jest wirnik, silnik może działać ale żarówka będzie mrugać...
 • #3
  dirtrider
  Level 11  
  W takim razie czemu silnik podłączony na krótko do sieci bez obciążenia działa prawidłowo rozkręca się do wysokich obrotów i pobiera niewielki prąd około 1A ? Nie wiem dokładnie jak działa termik w raz z całym swoim obwodem w tego typu pralce może mi ktoś przybliży.
 • #4
  ANDYW6
  Level 24  
  Termik jak sama nazwa mówi reaguje na wzrost temperatury.Jego zadaniem jest rozłączyć obwód po osiągnięciu w tym przypadku przez uzwojenie zbyt wysokiej temperatury.
 • #5
  dirtrider
  Level 11  
  To akurat wiem chodzi mi o jakieś konkrety, schematy zabezpieczenia i sterowania tym silnikiem. Czy przez obwód termika płynie ten sam prąd co przez uzwojenia silnika w takim przypadku jak u mnie gdzie termik ma osobne wyprowadzenia?? Do czego służy duży mostek prostowniczy na płytce sterującej bo po ścieżkach widać że połączony jest z nim przewód idący do termika ?
 • #6
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Może uzwojenia silnika mają przebicie na obudowę.
 • #7
  dirtrider
  Level 11  
  Silnik nie ma przebicia na obudowę. Po podłączeniu silnika z innej pralki jest to samo wywala bezpieczniki.
 • #8
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Więc w module jest problem.
 • #9
  dirtrider
  Level 11  
  Tylko jaki element może być winowajcą bo wymiana całej płytki to ostateczność.
 • #10
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Elementy obwodu silnika jak Masz pojęcie jak sprawdzić elementy elektroniczne to znajdziesz uszkodzenia a jak nie to daj moduł do naprawy osobie mającej pojęcie o elektronice wtedy poniesiesz mniejsze koszty i pewność że jest dobrze zrobione.
 • #11
  dirtrider
  Level 11  
  Może nie jestem fachowcem ale pojęcie o elektronice mam. Obstawiam, że może to być wina tego dużego mostka prostowniczego, triaka lub przekaźników dobrze kombinuje ??
 • #12
  RC-BOY
  Level 16  
  Słuchaj sprawdź dobrze grzałkę , to może być winowajca.
 • #13
  packok
  Level 10  
  Witam u mnie podobny problem tylko nie było dymu i smrodu - po ustawieniu programu prania poczatkowo próbuje ruszyc i wywala bezpiecznik .

  Czy podczas ustawienia programu na tylko płukanie grzałki sa wyłączone?
  Podczas tej opcji też pali bezpiecznik.
 • #16
  peterwolski
  Level 20  
  dirtrider wrote:
  Może nie jestem fachowcem ale pojęcie o elektronice mam. Obstawiam, że może to być wina tego dużego mostka prostowniczego, triaka lub przekaźników dobrze kombinuje ??


  :D
  jak masz pojęcie to po co pytasz , nie musisz być fachowcem ...

  szukaj kto szuka ten znajduje :|