Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji izolacji

kemot55 25 Paź 2010 23:48 1512 0
  • #1 25 Paź 2010 23:48
    kemot55
    Poziom 30  

Na początku krótko na temat istoty problemu. Posiadam silnik trójfazowy z magnesami trwałymi na wirniku (Un=250V, In=5A). Do tego silnika był kilka lat temu wykonany falownik napięcia (6 kluczy IGBT, Uce=1200V) i wszystko pracowało OK przy napięciu DC rzędu 350V. W zeszłym tygodniu falownik uległ awarii (zwarcie klucza w trzeciej fazie do masy). W efekcie algorytmowe załączenie się klucza górnego powoduje zwarcie obwodu pośredniczącego. Klucz wymieniłem (na mniejszy, Uce=600V), napięcie DC obniżyłem do ok 50V wszystko zaczęło działać poprawnie. Po zwiększeniu napięcia do 200V ten sam klucz padł (w ten sam sposób - zwarcie z masą tylko zjawisko wystąpiło przy niższym napięciu). Sprawdziłem wszystkie izolacje falownika i przewodów - są OK. Ściągnąłem profesjonalny miernik izolacji i nic. Ale nie mam dostępu do punktu środkowego uzwojeń silnika (połączenie w gwiazdę) i nie mam pojęcia jak można sprawdzić czy izolacja między uzwojeniami nie uległa pogorszeniu (te silniki się "trochę" rozgrzewają podczas normalnej pracy). Jest jakiś sposób na pomiar rezystancji uzwojeń bez rozłączeń? Domyślam się, że problemem są przepięcia, (które pojawiły się w zeszłym tygodniu nie wiadomo skąd) tylko nie bardzo wiem jak się przed tym zabezpieczać?

0 0