Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje schematu prostego radia na ok.120 MHz

25 Wrz 2004 20:13 5490 15
  • Poziom 10  
    Czesc

Jak w temacie. Radio to miałoby pracować w parze z nadajnikiem (nasłuch w pokoju dziecka).
    120 MHz bo chciałbym aby to byla częstotliwość niedostępna dla normalnego radia - tak, żeby nikt nie słyszał co się w mieszkaniu dzieje.

z góry dziękuje
    Krzysztof
  • Poziom 24  
    Ja próbowałbym "podciągnąć" jakiś nadajnik na górny FM i zrobić tak samo z odbiornikiem (widziałem kompletmy opis przestrojenia Beskida na 120-132 MHz - ściągałbyś wtedy nawet gliny :) )
  • Poziom 19  
    Z tym 120 MHz to sobie odpuść - to jest pasmo lotnicze i jak się wpasujesza na np. częstotliwość ratunkową to masz murowaną wizytę smutnych panów w domu.
    Sugerowałbym zakup radiotelefonu PMR - pracuje na 446 MHz , jest w pełni legalny i można kupić komplet (2 sztuki) już za 150 zł.
    A z regułu mają takie radia VOX więc nadajnik w pokoju dziecka zaczyna pracować dopiero jak malec zacznie drzeć jadaczkę.
    W pozostałym czasie jest cisza na kanale.

Co do odbierania policji - na 120 MHz ich nie ma - pracują kilkadziesiąt MHz wyżej (a w niektórych miastach nawet powyżej 460 MHz).
  • Poziom 32  
    Czy nie lepiej kupić gotowe urządzenie stworzone właśnie do tego celu? Pracują na 27, 49 lub 430 MHz, są wyposażone w VOX z regulowaną czułością i przełącznik kanałów.
  • Poziom 33  
    zakres radiostacji lotniczych to 118-136MHz AM; częstotliwość ratownicza to 121,500 MHz - więc rzeczywiście sobie odpuść okolice 120 MHz; jeżeli już chcesz piracić to może np. stary zakres UKF 66-73 MHz; plusem jest, że możesz wykorzystać jakiś nieprzestrojony odbiornik, a i schematy mikrofonów bezprzewodowych pewnie się znajdą (oczywiście pytanie na jaką odległość chcesz transmitować) nadające na minimalnej mocy (zresztą do 10mW można to robić bez zezwolenia
    pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Kryptoman napisał:
    Z tym 120 MHz to sobie odpuść - to jest pasmo lotnicze i jak się wpasujesza na np. częstotliwość ratunkową to masz murowaną wizytę smutnych panów w domu.
    Sugerowałbym zakup radiotelefonu PMR - pracuje na 446 MHz , jest w pełni legalny i można kupić komplet (2 sztuki) już za 150 zł.
    A z regułu mają takie radia VOX więc nadajnik w pokoju dziecka zaczyna pracować dopiero jak malec zacznie drzeć jadaczkę.
    W pozostałym czasie jest cisza na kanale.

Co do odbierania policji - na 120 MHz ich nie ma - pracują kilkadziesiąt MHz wyżej (a w niektórych miastach nawet powyżej 460 MHz).

Po pierwsze to:
    W oparciu o decyzję Sądu Okręgowego w Poznaniu w sprawie dotyczącej umieszczenia częstotliwości radiowych UOP-u w Internecie z 15 kwietnia 2000 informujemy zainteresowanych, iż umieszczanie częstotliwości nie jest wykroczeniem. Wykroczeniem jest tylko umieszczanie informacji pozyskanych na tych częstotliwościach.
    Więc proste wnioski. Słuchać można wszystkiego (także pasm lotniczych) i to zawsze powtarzam. Nie wolno tylko przekazywać tego co się usłyszało osobom postronnym. I otwarcie można też napisać, że panowie w niebieskich mundurkach pracują na ok 170-174MHz. Trzeba tylko uważać na czym prowadzi się nasłuch bo samoróbki czesto lubią zamieniać się w generatory. Najprościej zainwestować w skaner częstotliwości lub radio - ręczniaka na pasmo 2m. I dla przypomnienia - pasmo lotnicze jest w AM. Tylko to są drogie zabawki, ceny używanych zaczynają się od ok 300zł.
    Podaję jeszcze ciekawy link:
    http://www.radio.org.pl/poradnik/czestotliwosci/
    Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    A ja znam interpretację sądu (zresztą bardzo logiczną) że zakaz używania radia na określonych częstotliwościach (bez zezwolenia) dotyczy także SŁUCHANIA! Inna sprawa jak udowodnić takie "coś" podejrzanemu? Tak czy inaczej odradzam "zabawę" na tych częstotliwościach (była już szeroka dyskusja na ten temat na naszym forum). Nie ma tam nic ciekawego. Wszystkie ciekawsze sprawy są KODOWANE.
    Wracając jednak do tematu przewodniego, to odbiornik radiowy (schemat) na zakres 120 MHz nie różni się zbyt wiele od normalnego abonenckiego odbiornika FM na zakres 88 - 108 MHz i zwykle zmniejszenie o 1 zwój (2) cewek w głowicy i ewentualna korekta (zmiana) kondensatorów, z tymi cewkami pracujących w rezonansie, pozwala na uzyskanie odbioru w zakresie do 120 MHz.
  • Poziom 10  
    Dzięki za rady.
    Pokombinuje na starym zakresie. A 120 MHz to tak dałem tylko jako przykład cz. spoza skali radia.
  • Poziom 28  
    Preskaler napisał:
    A ja znam interpretację sądu (zresztą bardzo logiczną) że zakaz używania radia na określonych częstotliwościach (bez zezwolenia) dotyczy także SŁUCHANIA! Inna sprawa jak udowodnić takie "coś" podejrzanemu? Tak czy inaczej odradzam "zabawę" na tych częstotliwościach (była już szeroka dyskusja na ten temat na naszym forum). Nie ma tam nic ciekawego. Wszystkie ciekawsze sprawy są KODOWANE.
    Wracając jednak do tematu przewodniego, to odbiornik radiowy (schemat) na zakres 120 MHz nie różni się zbyt wiele od normalnego abonenckiego odbiornika FM na zakres 88 - 108 MHz i zwykle zmniejszenie o 1 zwój (2) cewek w głowicy i ewentualna korekta (zmiana) kondensatorów, z tymi cewkami pracujących w rezonansie, pozwala na uzyskanie odbioru w zakresie do 120 MHz.

Jeżlei kolega posiada przepis mówiący o tym, iż słuchanie danych częstotliwości jest zabronione to prosiłbym o jego zamieszczenie. Ja mam przed nosem wyciąg z przepisów i tu nie ma o tym mowy. Podtrzymuję moją poprzednią wypowiedz. Pozdrawiam :D
  • Poziom 37  
    No nie wiem? Chyba wyrażnie napisałem? ZNAM ORZECZENIE SĄDU! Który stanął na stanowisku, że słuchanie radia to jest jego UŻYWANIE! A przepisy zakazujące używania radia (na pewnych częstoptliwościach) są powszechnie znane (chyba, że w ostatnim czasie się zmieniły?).
  • Poziom 33  
    w dawniejszych czasach był zakaz słuchania pewnych rozgłośni, co więcej państwo pomagało egzekwować ten zakaz zagłuszając je.. ;))
  • Poziom 23  
    Apsolutnie popieram kolegów że pasmo lotnicze 118-136 MHz jest pasmem szczególnej ochrony i nie należałoby w tym paśmie umieszczać żadnych nadajników czy mikrofonów bezprzewodowych . Nie mniej na prożbę
    Krzysztofka zamieszczam schemat prostego odbiornika szerokopasmowego-
    może przyda się innym kolegom zainteresowanym nasłuchem w tym paśmie.
    Powodzenia.
  • Poziom 28  
    Preskaler napisał:
    No nie wiem? Chyba wyrażnie napisałem? ZNAM ORZECZENIE SĄDU! Który stanął na stanowisku, że słuchanie radia to jest jego UŻYWANIE! A przepisy zakazujące używania radia (na pewnych częstoptliwościach) są powszechnie znane (chyba, że w ostatnim czasie się zmieniły?).

Przepraszam, ale używać a nadawać to dwa inne pojęcia. Nie mylmy ich. Przepis zacytowany powyżej przez moją osobę nie mówi nic o tym, że używanie radia jest karalne. Mówi wyraźnie tylko o tym, iż nie wolno przekazywać pozyskanych informacji innym osobom. I to wszystko. Gdzie jest przepis który mówi coś o używaniu radia? Wznawiam prośbę o zamieszczenie przepisów które zabraniają nasłuchu. Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Dawne przepisy mówiły o konieczności posiadania zezwolenia do używania radia na pewnych częstotliwościach (poza częstotliwościami radiofonicznymi). Nie wiem jak wyglądają aktualne przepisy? Napisałem więc o tym co kiedyś było! Karanie za słuchanie niewygodnych dla "władz" stacji radiowych było BEZPRAWNE! Bo te stacje nadawały w paśmie radiofonicznym, za używanie którego płaciło się abonament (teraz płaci się tylko za posiadanie odbiornika). Bardzo proszę o czytanie dokładnie tego co jest napisane! Bo póżniej wychodzą nieporozumienia! Podobnie jak między Polską i Rosją w sprawie zbrodni wojennych.
  • Poziom 28  
    Ok :D teraz wszystko jest jasne. Ja osobiście także jestem za tym aby osoby niepowołane nie prowadziły nasłuchu na pasmach profesjonalnych czestotliwości. Bo prawda taka jak ktoś już wcześniej napisał, że nie ma tam nic ciekawego. Wszystko co lepsze jest kodowane a ważniejsze rozmowy i tak prowadzone są przez komórki.
    Tutaj zamieszczam link do przestrojenia radia Beskid na pasmo lotnicze:
    http://www.republika.pl/grzesiek21/nasluch_118.htm
    Pozdrawiam :D
  • Poziom 32  
    sp6 napisał:
    ... Nie mniej na prożbę
    Krzysztofka zamieszczam schemat prostego odbiornika szerokopasmowego-
    może przyda się innym kolegom zainteresowanym nasłuchem w tym paśmie.
    Powodzenia.

Należy podkreślić, że tak jak jest napisane na schemacie "Jeśli mieszkasz w okolicach lotniska..." Odbiornik nie jest zbyt selektywny i nie ma dużej czułości, ale jest nieskomplikowany, prosty w uruchomieniu i tani. Chcąc odbierać słabsze nadajniki należy korzystać z dobrej anteny o dużym zysku i wysoko zawieszonej.