Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór prostownika do miedziowania małych przedmiotów

orwo777 26 Paź 2010 02:42 1872 10
  • #1 26 Paź 2010 02:42
    orwo777
    Poziom 9  

Proszę o pomoc w wyborze prostownika do miedziowania parametry procesu to 1-2V/1-2A na dm2.

Znalazłem taki:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=320573681877

jest regulacja napięcia, natężenie do 5A niestety nie regulowane.
    Pytanie moje dotyczy właśnie natężenia prądu:
    W jaki sposób można regulować natężenie prądu? Jak będzie się ono zmieniać przy zmianie napięcia prostownika jeśli nie ma regulacji?
    Prostownik pracowałby dla kąpieli galwanicznej 2l, przedmiot miedziowany o powierzchni ok. 0,5dm2
    A może powinienem wybrać poniższy prostownik, ponieważ ten ma regulację V/A, wadą jest chyba max. prąd 2A?
    http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=360313764815

Czy takie prostowniki mogą być użyte do galwanizowania bez obawy, ze ulegną zniszczeniu po kilkugodzinnej pracy?

dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam.[url=]Link[/url]

Regulamin punkt 10.11
    Linki do aukcji zmieniłem. Proszę np. wstawić zdjęcia z aukcji.
    /Faces/

• #2 26 Paź 2010 06:57
    transoptor
    Poziom 15  

Jeżeli masz regulację napięcia to jednocześnie będziesz miał zmianę natężenia prądu.Tobie pewnie jest potrzebne żródło prądowe które będzie samoczynnie utrzymywać stałą wartość tego natężenia lub prostownik z ograniczeniem prądu ładowania a wtedy jego nie uszkodzisz.Pozdrawiam

• #3 26 Paź 2010 08:27
    dste5
    Poziom 16  

Jakie powierzchnie chcesz galwanizować?

• #4 26 Paź 2010 13:01
    orwo777
    Poziom 9  

Cytat:
    Tobie pewnie jest potrzebne żródło prądowe które będzie samoczynnie utrzymywać stałą wartość tego natężenia lub prostownik z ograniczeniem prądu ładowania a wtedy jego nie uszkodzisz.

Czyli żaden z tych prostowników nie spełni moich oczekiwań?
    Proszę o link do tego typu urządzenia bo jestem laikiem z dziedziny elektroniki.

Nakładanych powłok galwanicznych zależy od wartości natężenia prądu, dlatego regulacja tego parametru raczej jest niezbędna.

Cytat:
    Jakie powierzchnie chcesz galwanizować?

Drobne przedmioty płaskie o nieregularnych kształtach.

• #5 26 Paź 2010 16:41
    MarekzRz
    Poziom 17  

Przy miedziowaniu dobrze jest zasilić przedmiot prądem wstecznym (10%nominalnego) uzyskuje się lepsze powłoki, bardziej równomierne. Najlepiej taki zasilacz sobie samemu zrobić

• #6 26 Paź 2010 16:56
    orwo777
    Poziom 9  

Niestety nie jestem elektronikiem.

• #7 26 Paź 2010 19:44
    dste5
    Poziom 16  

Ten drugi zasilacz ma płynnie regulowane ograniczenie prądowe. Nadaje się więc do galwanizowania niewielkich przedmiotów. Napięcie należy ustawić na takim poziomie, aby układ wchodził w ograniczenie prądowe (jest wtedy źródłem prądowym).

• #8 26 Paź 2010 23:52
    orwo777
    Poziom 9  

Cytat:
    Cytat:
    Napięcie należy ustawić na takim poziomie, aby układ wchodził w ograniczenie prądowe

Czy mógłbyś napisać w jaki sposób to zrobić (łopatologicznie).
    Napięcie w kąpieli galwanicznej powinno wynosić 1-2V, natomiast natężenie ok. 1A na dm2 przedmiotu,trzeba obserwować , jeśli powłoka robi się porowata to należy zmniejszyć natężenie prądu, tyle wiem.

• #9 28 Paź 2010 08:29
    dste5
    Poziom 16  

Ustawiasz na zasilaczu maksymalne napięcie. Następnie zwierasz wyjście i ustawiasz taki prad, jaki chcesz (na przykład 1A). Podłączasz do elektrod i galwanizujesz. Prąd będzie miał wartość 1A, a napięcie będzie zależało od przewodności elektrolitu.

• #10 28 Paź 2010 11:26
    orwo777
    Poziom 9  

dste5 napisał:
    zwierasz wyjście i ustawiasz taki prad, jaki chcesz (na przykład 1A).

Tzn. zwieram przewody (+) i (-) na wyjściu z prostownika :?:

• #11 28 Paź 2010 12:04
    dste5
    Poziom 16  

Tak. W celu ustawienia prądu

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME