Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Projektor 8mm Super8] Regulacja prędkości odtwarzania filmu

alpetrus 26 Paź 2010 10:35 2349 0
  • #1 26 Paź 2010 10:35
    alpetrus
    Poziom 8  

Witam.
    Krótkie wprowadzenie
    Od jakiegoś czasu bawię się z filmowanie starymi kamerami na taśmę celuloidową 8mm (Super8; kamery bauer C2 Super, Zenit Kwarc DS8-3 i projektor Kodak Instamatic M66) . Oczywiście później materiał zgrywam na kompa za pomocą kamery cyfrowej. Zgrywam metoda najprostszą - projektor skierowany na białą ścianę, kamera cyfrowa ustawiona obok projektora (włączone ustawienia manualne).
    Niby wszystko jest ok, gdyby nie migotanie obrazu nagrywanego na kamerze cyfrowej. Związane jest to z ilością odtwarzanych klatek na sekundę - materiał nagrany jest w prędkości 18 fps, projektor odtwarza również z prędkością 18 fps, a kamera cyfrowa nagrywa z inną prędkością (no właśnie, dokładnie nie wiem z jaką prędkością, wydaje mi się , że 25 fps - jest to kamera Panasonic HDC-SD100).
    W każdym razie z różnych instrukcji i tutorialów dostępnych z sieci wynika, że jest to częsty problem przy zgrywania na żywo. Jedynym rozwiązaniem jest dostosowanie w projektorze ilości wyświetlanych klatek na sekundę. Tak jak wspomniałem, projektor odtwarza ze stałą prędkością 18 fps i żadnej regulacji przy projektorze nie ma (zgrywałem również 2 filmy nagrane na taśmie 16mm z projektora, który odtwarza z stałą prędkością 16 klatek na sekundę i migotania nie było!).
    I teraz moje pytanie (zastrzegam, jestem laikiem): czy istnieje jakiś prosty sposób aby móc płynnie zmieniać prędkość odtwarzania projektora np. przez zmianę napięcia (?) prądu. Tak jak jest np. przy przyciemnianiu oświetlenia w pomieszczeniu za pomocą potencjometra znajdującego się przy włączniku światła. Tak jak można przyciemnić światło, tak można byłoby zwolnić prędkość odtwarzania projektora i tym sposobem wyeliminować migotanie - dobrze rozumuję? Myślę o regulatorze wpinanym do gniazdka elektrycznego, do którego podpinany byłby projektor.
    Mam również dwa inne projektory (obydwa uszkodzone) - Ruś i Wołna-3, które posiadają regulację ilości odtwarzanych klatek na sekundę - może można byłoby wykorzystać ich potencjometry?
    Z góry dzięki z odpowiedź i porady (najlepiej proste i łopatologiczne).
    Kuba

1 0