Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar przekładnikowy licznikiem DBL23000/21000 firmy ABB

26 Paź 2010 11:23 2691 9
 • Poziom 10  
  Witam
  Zgodnie z danymi oficjalnymi producenta licznik DBL23000 podłącza się w sposób bezpośredni, ja jednak chciałbym podłączyć go przekładnikowo.


  Czy orientuje się ktoś czy jest to wogóle możliwie, bądź ma dostęp do schematu takiego licznika ( może być DBL21000 - odpowiednik 1 fazowy), bądź schemat do modelu desygnowanego do pomiaru przekładnikowego czyli DAL/DCL 21000/23000.
  Jestem osobiście przekonany, że zamiast przepłacać za licznik posiadający taką możliwość podłączenia można skonstruować przystawkę do wyżej wspomnianego modelu :).

  Pozdrawiam i dziekuję za wszelkie podpowiedzi.
 • Poziom 35  
  A czy liczniki do pomiarów bezpośrednich mają wyprowadzone osobne zaciski obwodów prądowych i napięciowych ? Jeżeli nie to nic z tego.
 • Poziom 10  
  Oczywiście liczniki te mają tylko standardowe wyprowadzenia nierozdzielone, z tym że liczniki sygnowane do podłączenia przekładnikowego różnią się tylko dodatkowym złączem dla każdej fazy, do którego fazę podpina się przez bezpiecznik (pomiar napięcia) stąd zastanawiałem się czy nie możnaby zaprojektować odpowiedniego przekładnika, który zasilałby licznik i separowal go galwanicznie i pominąć to złącze z bezpiecznikiem . Poniważ skoro licznik jest podłączany bezpośrednio tylko w obwód prądowy to wewnętrznie ma pośredni pomiar napięcia.
 • Poziom 35  
  Nie zrozumiałem odpowiedzi. Licznik do pomiaru półpośredniego musi mieć osobno wyprowadzone obwody prądowe i osobno napięciowe.
 • Poziom 24  
  W licznkikach DELTAplus ABB do pomiaru bezpośredniego można rozdzielić od siebie obwody prądowe i napięciowe. Nad zaciskami są blaszki przykręcane śrubami, które to umożliwiają - trzeba odkręcić te małe śruby. Nie jest to rozwiązanie polecane do aplikacji pomiarowych tylko do legalizacji na starych stacjach legalizacyjnych, ale da się. Tylko pamiętaj o tym, że:
  - licznik bezpośredni ma prąd startowy 20mA, po dodaniu przekładników, po stronie pierwotnej zwiększy się on o stałą przekładników,
  - licznik nie przeliczy Ci energii na rzeczywistą, tylko zmierzy to, co dochodzi do niego na zaciski.
  Cena liczników bezpośrednich i przekładnikowych ABB o podobnej funkcjonalności jest zbliżona, więc nie wiem o co masz na myśli pisząc: "przepłacać". O jaką przystawkę Ci chodzi?
  Schematy połączeń masz w pliku:
  http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/...12575740027c3f1/$File/2CMC480022C0002PL_B.pdf
 • Poziom 10  
  mam na zamiarze zbudowanie przystawki do komunikacji pcl od podstaw :) i stad moje pytanie (możliwe, że nie do końca konkretne i profesjonalne) i potrzeby.
  Bardzo dziękuję za pomoc i podpowiedzi
 • Poziom 24  
  Chcesz budować przystawkę do komunikacji z licznikiem? Te typy, które podałeś mają wbudowane interfejsy LonWorks do komunikacji po zwykłej sieci Lon. Czy chcesz się z nimi komunikować za pomocą swojej przystawki? Piszesz "pcl", czy nie chodzi Ci o PLC, czyli power line communication - komuniukacja po sieciach energetycznych?
 • Poziom 10  
  Ja się przejęzyczyłem oczywiście PLC. Dokładnie tak jak piszesz Kuba.
 • Poziom 24  
  To do nich musisz:
  - albo zrobić konwerter M-Bus'a na Lon PLC
  - albo konwerter LonWorks z wydzielonej linii dwuprzewodowej na linie energetyczne.
  Wyzwanie jest.
 • Poziom 10  
  Dlatego zaczynam od zrobienia układu dla 1 fazowego licznika a później przeskocze na 3 fazowy dopiero