Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar przekładnikowy licznikiem DBL23000/21000 firmy ABB

eklekto 26 Paź 2010 11:23 2547 9
  • #1 26 Paź 2010 11:23
    eklekto
    Poziom 9  

Witam
    Zgodnie z danymi oficjalnymi producenta licznik DBL23000 podłącza się w sposób bezpośredni, ja jednak chciałbym podłączyć go przekładnikowo.

Czy orientuje się ktoś czy jest to wogóle możliwie, bądź ma dostęp do schematu takiego licznika ( może być DBL21000 - odpowiednik 1 fazowy), bądź schemat do modelu desygnowanego do pomiaru przekładnikowego czyli DAL/DCL 21000/23000.
    Jestem osobiście przekonany, że zamiast przepłacać za licznik posiadający taką możliwość podłączenia można skonstruować przystawkę do wyżej wspomnianego modelu :).

Pozdrawiam i dziekuję za wszelkie podpowiedzi.

0 9
  • #2 26 Paź 2010 12:23
    stomat
    Specjalista elektryk

A czy liczniki do pomiarów bezpośrednich mają wyprowadzone osobne zaciski obwodów prądowych i napięciowych ? Jeżeli nie to nic z tego.

0
  • #3 26 Paź 2010 12:36
    eklekto
    Poziom 9  

Oczywiście liczniki te mają tylko standardowe wyprowadzenia nierozdzielone, z tym że liczniki sygnowane do podłączenia przekładnikowego różnią się tylko dodatkowym złączem dla każdej fazy, do którego fazę podpina się przez bezpiecznik (pomiar napięcia) stąd zastanawiałem się czy nie możnaby zaprojektować odpowiedniego przekładnika, który zasilałby licznik i separowal go galwanicznie i pominąć to złącze z bezpiecznikiem . Poniważ skoro licznik jest podłączany bezpośrednio tylko w obwód prądowy to wewnętrznie ma pośredni pomiar napięcia.

0
  • #4 27 Paź 2010 18:51
    stomat
    Specjalista elektryk

Nie zrozumiałem odpowiedzi. Licznik do pomiaru półpośredniego musi mieć osobno wyprowadzone obwody prądowe i osobno napięciowe.

0
  • #5 29 Paź 2010 08:48
    Kuba_eM
    Poziom 24  

W licznkikach DELTAplus ABB do pomiaru bezpośredniego można rozdzielić od siebie obwody prądowe i napięciowe. Nad zaciskami są blaszki przykręcane śrubami, które to umożliwiają - trzeba odkręcić te małe śruby. Nie jest to rozwiązanie polecane do aplikacji pomiarowych tylko do legalizacji na starych stacjach legalizacyjnych, ale da się. Tylko pamiętaj o tym, że:
    - licznik bezpośredni ma prąd startowy 20mA, po dodaniu przekładników, po stronie pierwotnej zwiększy się on o stałą przekładników,
    - licznik nie przeliczy Ci energii na rzeczywistą, tylko zmierzy to, co dochodzi do niego na zaciski.
    Cena liczników bezpośrednich i przekładnikowych ABB o podobnej funkcjonalności jest zbliżona, więc nie wiem o co masz na myśli pisząc: "przepłacać". O jaką przystawkę Ci chodzi?
    Schematy połączeń masz w pliku:
    http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/...12575740027c3f1/$File/2CMC480022C0002PL_B.pdf

0
  • #6 04 Lis 2010 12:21
    eklekto
    Poziom 9  

mam na zamiarze zbudowanie przystawki do komunikacji pcl od podstaw :) i stad moje pytanie (możliwe, że nie do końca konkretne i profesjonalne) i potrzeby.
    Bardzo dziękuję za pomoc i podpowiedzi

0
  • #7 04 Lis 2010 13:07
    Kuba_eM
    Poziom 24  

Chcesz budować przystawkę do komunikacji z licznikiem? Te typy, które podałeś mają wbudowane interfejsy LonWorks do komunikacji po zwykłej sieci Lon. Czy chcesz się z nimi komunikować za pomocą swojej przystawki? Piszesz "pcl", czy nie chodzi Ci o PLC, czyli power line communication - komuniukacja po sieciach energetycznych?

0
  • #8 06 Lis 2010 15:06
    eklekto
    Poziom 9  

Ja się przejęzyczyłem oczywiście PLC. Dokładnie tak jak piszesz Kuba.

0
  • #9 06 Lis 2010 17:04
    Kuba_eM
    Poziom 24  

To do nich musisz:
    - albo zrobić konwerter M-Bus'a na Lon PLC
    - albo konwerter LonWorks z wydzielonej linii dwuprzewodowej na linie energetyczne.
    Wyzwanie jest.

0
  • #10 08 Lis 2010 13:38
    eklekto
    Poziom 9  

Dlatego zaczynam od zrobienia układu dla 1 fazowego licznika a później przeskocze na 3 fazowy dopiero

0