Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant turbo tec plus + kominek

26 Paź 2010 13:58 3947 9
  • Poziom 9  
    Witam

Posiadam kocioł grzewczy Vaillant turbo tec pluc. Do układu dołączyłem kominek. Układ wygląda w dużym uproszczeniu w ten sposób:

Vaillant turbo tec plus + kominek

Problem jest z tym, że pompa umieszczona przed kotłem nie potrafi przepompować przez niego wody. Woda wręcz odbija się w drugą stronę.
    Czasami zdarza się tak, że jak wyłączę kocioł z prądu to woda przepływa.
    Udaje mi się uzyskać krążenie wody jak nastawię sobie kocioł tak aby grzał kaloryfery na bardzo niską temperaturę wtedy wymuszam na nim aby pracowała zamontowana w nim oryginalna pompa. Ale to rozwiązanie się nie sprawdza bo ta oryginalnie zamontowana pompa wyłącza się samoczynnie i muszę ją znowu ręcznie włączać (zwiększając i zmniejszając temperaturę)

Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problem.
  • Poziom 9  
    ja chcę u siebie zrobić podobny układ, na razie wymieniam kocioł na taki z zamkniętą komorą spalania (termet minimiax dynamic turbo wybrałem), co do kominka to jeszcze nie robiłem rozeznania. Powiedz mi, jak Ci się sprawdza taki układ? Jak w kominku wygaśnie i spadnie temperatura to piec się załącza?
    Na co zwrócić uwagę przy doborze kominka?
    Mam nadzieję że mi coś doradzisz w temacie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    koneser, jeśli już masz taki układ jaki masz, wywal tą dodatkową pompę, nastaw ciągła pracę pompy w kotle i po problemie.
  • Poziom 9  
    mauri_b

Jak byś mi jeszcze mógł wytłumaczyć jak to zrobić

tomekczar

Jak na razie jestem początkujący w tym temacie. Kominek jako dodatkowe źródło ciepła jak do tej pory sprawuje się doskonale.

Cytat:
    Jak w kominku wygaśnie i spadnie temperatura to piec się załącza?

Tak jak najbardziej jak w kominku wygaśnie to załącza się kocioł gazowy i dogrzewa do wybranej temperatury. Z tym, że wolał bym aby było to w taki sposób przygotowany, że po wygaśnięciu w kominku kocioł gazowy się nie załączy bo po co mam dogrzewać jak śpię lub jak jestem w pracy. Oczywiście taka funkcja okaże się przydatna podczas dużych mrozów.

Co do doboru kominka radził bym kupić taki albo zlecić wykonać w taki sposób, że będzie można otworzyć szufelkę na popiół pozostawiając zamknięte drzwi. Chociaż do oryginalnych kominków można dokupić specjalny dodatek który montuje się z tyłu kominka i on steruje dopływem powietrza a tym samym płomieniem w kominku. Bez tego to będzie bardzo ciężko uzyskać odpowiednią temperaturę.
    Aby włączyć stałą pracę pompy w kotle - równocześnie naduś "+" i "i", czyli dwa prawe guziki. Pojawi się d.0 , naduś "+" pojawi się d1,naduś "i" teraz naduś "-" aby na wyświetlaczu pojawił się znak - . Teraz naduś na "i" i przytrzymaj wciśnięty około pięciu sekund, aż wartość przestanie migać.
  • Poziom 9  
    DARIUS67

Jak wrócę do domu po pracy to przetestuję.
    A czy jest możliwość aby przełożyć czujnik temperatury np. ten zmontowany za pompą lub dołożyć jeszcze jeden i ustawić kocioł gazowy w ten sposób aby pompa załączała się jak na rurce jest określona temperatura. Czy mógłbyś udostępnić dokumentację w której znalazłeś sposób na przełączenie pompy w tryb pracy ciągłej ??
  • Poziom 9  
    DARIUS67

Znalazłem możliwość przełączenia na d.1. Tak też zrobiłem jednak nastawiłem czas na 60 ponieważ jak naciskam minus lub go przytrzymuje to wartości na wyświetlaczu zmniejszają się od 5 przez 2, 60 do zera. Rozumiem, że kocioł po włączeniu ogrzewania na kaloryfery chociażby na minimalną wartość (30*C) uruchomi pompę na 60 minut.

Zauważyłem, że z wyświetlacza nie znika napis d.1 ponadto wyświetlacz jest cały czas zapalony. Próbowałem z tego wyjść - naciskając przycisk z narysowanym płomieniem jednak po restarcie kotła i ponownym sprawdzeniu w jakim trybie pracuje okazało się ze kocioł przełączył na d.0 ale pod d.1 domyślny czas został zapamiętany (60) a nie tak jak było domyślnie 5

Kombinacja jaką trzeba użyć aby wejść w menu umożliwiające przełączanie d.X to "i" i "+" czyli dwa dolne przyciski. Początkowo nacisnąłem "+" i "-' czyli dwa lewe guziki pokazał mi się napis 5F.h pojawiła się ikona włączonej pompy, klepsydra (nie wiem co to oznacza) - po czym kocioł się zapalił. Co to za tryb.

Czy istnieje możliwość zamontowania dodatkowego czujnika temperatury np. obok wymiennika przy pomocy którego kocioł gazowy będzie sterował włączaniem i wyłączaniem się pompy w nim zamontowanej(kocioł powinien załączyć pompę po tym jak na wymienniku pojawi się zadana temperatura).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu jak u mnie tzn. gorąca woda przepływa przez kocioł gazowy. Czy może nie było by lepiej dla kotła gazowego założenie jakiegoś obejścia tak aby gorąca woda z wymiennika nie przepływała przez niego??
    Kolego, a gdzie Ty masz instrukcję obsługi od swojego kotła? Tam wszystko jest napisane. Wciśnięcie + i - powoduje włączenie trybu kominiarskiego, czyli pracę na w trybie c.o. z maksymalną mocą ustawioną w parametrze d.0. Znaczek klepsydry oznacza otwarcie armatury gazowej.
    Masz rację, twój układ jest nieco chybiony, tak się nie robi, żeby kocioł gazowy pompował wodę z wymiennika. Powinieneś podłączyć kocioł i wymiennik z dodatkową pompą równolegle, jako dwa niezależne źródła ciepła. Dodatkowa pompa powinna być podłączona przez termostat włączający ją w momencie pracy kominka z płaszczem. niestety, nie narysuję Ci tego.
    W kodzie d1 można ustawić czas wybiegu pompy.
    Oddzielny termostat można podłączyć pod zaciski 3,4 w kotle, ale gdy wyłączysz zworę to przerywasz obieg pracy kotła na CO. W takim przypadku pompa stoi, więc zastanów się jak chcesz tym sterować. W Twoim schemacie, ale bez pompy przed kotłem owszem kominek będzie rozgrzewał kocioł, ale jak zgaśnie w kominku, to kocioł podejmie pracę na CO. Warto coś zrobić z automatyką , aby po wyłączeniu kominka ,wyłączyła się pompa kominka.
    Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej płytki 2z7 aby uruchomić sterowanie pompami.
  • Poziom 9  
    Code:
    Masz rację, twój układ jest nieco chybiony, tak się nie robi, żeby kocioł gazowy pompował wodę z wymiennika. Powinieneś podłączyć kocioł i wymiennik z dodatkową pompą równolegle, jako dwa niezależne źródła ciepła.

Code:
    Dodatkowa pompa powinna być podłączona przez termostat włączający ją w momencie pracy kominka z płaszczem. niestety, nie narysuję Ci tego.

Oczywiście, że ma sterownik który mi włącza pompę w układzie kominka. Ten sam sterownik powinien mi też włączać pompę która znajduje się przed kotłem gazowym. Jednak nie mogę go podłączyć do tej pompy ponieważ kocioł gazowy jak nie pracuje działa jak zamknięty zawór. Pompa która znajduje się przed nim pompuje wodę z taką siłą, że gorąca woda wręcz odbija się w drugą stronę, ponieważ kocioł gazowy jak nie pracuje działa jak zamknięty zawór.

Najlepszym rozwiązaniem było by przestawienie czegoś w kotle gazowym w ten sposób aby woda pompowana przez pompę znajdującą się przed nim przepływała przez niego swobodnie.

Drugim wyjściem jest ustawienie kotła gazowego w ten sposób aby pompa w nim zamontowała działała non stop. I tu pojawia się kolejny problem ponieważ można ją nastawić maksymalnie na 60 minut.