Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na ochronę oczu przed działaniem monitora od BLAZE

panlis2010 26 Paź 2010 18:01 4273 13
  • Sposób na ochronę oczu przed działaniem monitora od BLAZE Z pewnością nie jeden z was doświadczył już kiedyś nieprzyjemnych skutków długiego wpatrywania się w monitor, takich jak syndrom suchości CVS, bóle, podrażnienie, zaczerwienienie, bóle głowy, niewyraźne widzenie czy po prostu zmęczenie oczu. Wszystkim tym dolegliwościom zamierza zapobiec firma Blaze dzięki urządzeniu o nazwie Blink Now. Gadżet swoimi gabarytami i sposobem używania przypomina kamerkę internetową, a jego zadaniem jest skłanianie użytkownika do...mrugania poprzez wysyłanie podświadomych sygnałów w jego kierunku. Zasilanie odbywa się za pośrednictwem połączenia USB, a miejscem urządzenia przy komputerze jest górna krawędź monitora. Do jego działania nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Blink Now dostępny jest obecnie w przedsprzedaży za równowartość 80 dolarów.

Źródło: Link

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    panlis2010
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
    panlis2010 napisał 518 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
    pawelooo19
    Poziom 13  
    cefaloid napisał:
    Spóźnili się chyba trochę. Mało kto używa jeszcze monitora CRT.

A LCD dla oka jest +/- tym co siedząca pozycja dla kręgosłupa. W obu przypadkach nic nie zastąpi 5 min ruchu na każdą godzinę przed komputerem,

Mylisz się, żaden ekran nie jest nie szkodliwy... Czy to LCD, CRT, czy led... Co prawda CRT jest najbardziej szkodliwy ze względu na wytwarzane pole magnetyczne i nieostrość obrazu wynikająca z działania kineskopu. Oczy męczą się przy każdego typu monitorach, w innych mniej a w innych więcej.

pomóc może w pewnym stopniu anty-refleks w oklularach - nosze takie okulary i powiem. Ale nie każdy nosi okulary.

Co do postu wyżej, patent niezły ale nie widzę tłumów aby coś takiego wykupiły. Następny zbędny gadżet.
    cefaloid
    Poziom 32  
    pawelooo19 napisał:
    pomóc może w pewnym stopniu anty-refleks w oklularach - nosze takie okulary i powiem. Ale nie każdy nosi okulary

Wreszcie dobrze trafiłem. Może ty mnie olśnisz o co w tej powtarzanej z ust do ust opinii chodzi?

Zawsze byłem przekonany, że powłoki antyrefleksyjne w okularach stosuje się po to by wyeliminować odblaski "własne" na szkle okularowym. I tylko tyle. Czyli żeby nie wprowadzać nowych odblasków które powstają przez to że się nosi okulary. Tak jak na soczewkach aparatu fotograficznego czy lornetek gdzie warswy przeciwodblaskowe tłumią odbicia.

Zawsze byłem przekonany że to główny cel, ale widzę że jest jakiś inny. Jaki? Co daje jeszcze taka warstwa?
    proprocek
    Poziom 15  
    Nie znam się, ale będę strzelał wykorzystując analogię do aparatu fotograficznego. pawelooo19 czy mówisz o polaryzacji światła? Bo antyrefleks to zupełnie co innego...
    pawelooo19
    Poziom 13  
    Warstwa antyrefleksu w okularach jak sama nazwa wskazuje odbija refleksy. Jak dla mnie poprawia to komfort widzenia, nie wysusza oczu, nie czerwienieją przy długim siedzeniu przed monitorem. Odbija "promieniowanie" - bynajmniej tak powiedzieli mi w sklepie optycznym.

Jeżeli chodzi o odblaski własne to nie wiem o co Ci chodzi.
    proprocek
    Poziom 15  
    Ale to mówisz o czymś innym... Jak idziesz ulicą i słońce masz za plecami pod takim kątem, aby odbiło się od wewnętrznej części szkła to to jest refleks - gdy masz szkła z powłoką antyrefleksyjną to światło ci się nie odbija.
    Jeszcze czym innym jest rozproszenie światła - okulary ochronne mają coś takiego: w nocy masz na połowie twojego kąta widzenia białą plamę gdy będziesz patrzył w kierunku źródła światła.
    pawelooo19
    Poziom 13  
    Pozwolę zamieścić sobie cytat z pewnej strony sklepu optycznego:

"Powłoki antyrefleksyjne na soczewka okularowych doskonale likwidują fałszywe obrazy i odbicia a także odblaski dzięki temu fałszywych obrazów nie musi likwidować Twój umysł. To powoduję porawę ostrości i kontrastu widzenia, zapewnia komfort dla oka i zmniejsza zmęczenie. Inne warstwy powłki antyrefleksyjnej odpowiedzialne są za niedopuszczenie do oka niewidoczych jednak szkodliwych promieni UV i fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez monitory ekranowe, także monitory LCD"

I chyba wszystko jasne.
    MarQs11
    Poziom 19  
    Ja znam znakomity sposób na zaradzenie wszystkim problemom zdrowotnym wymienionym w pierwszym poście - wyjście z domu. Naprawdę - to pomaga.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Witam

Pamiętam kilka lat temu jak wchodziły LCD i jak to niby są one lepsze od CRT jakie to nie są szkodliwe itd. Teraz wiadomo wszyscy śmigają na LCD i sobie chwalą - ale jak poszpera się w necie to już tak rewelacyjnie nie jest.

Niewiem jak was ale jak miałem 16 czy 20 lat i o LCD czytało się w prasie i widziało w filmach a w sklepach kosztowały majątek to siedziałam na CRT Philipsie i AOC-u i jakoś mi nie przeszkadzały a teraz mam super hiper xxxxxx lcd 22 '' i co 2 h oczka moje mówią dojść, albo ja się już tak postarzałem albo te monitory wcale takie super nie są. Aha zużycie na 17''-CRT AOC było 90 W a na moim firmowym 19 '' samsungu 95 W w/g tabliczek znamionowych. Więc ta ich cudowność wcale nie oznacza tego co oznaczać miała.

PS nic nie zastąpi 10 minutowego odpoczynku - a krople do oczu są dobre ale nie non stop.
    cefaloid
    Poziom 32  
    pawelooo19 napisał:
    Warstwa antyrefleksu w okularach jak sama nazwa wskazuje odbija refleksy. Jak dla mnie poprawia to komfort widzenia, nie wysusza oczu, nie czerwienieją przy długim siedzeniu przed monitorem. Odbija "promieniowanie" - bynajmniej tak powiedzieli mi w sklepie optycznym.

Jeżeli chodzi o odblaski własne to nie wiem o co Ci chodzi.

O ile mnie dobrze profesorzy (prof dr hab) uczyli na fizyce to warstwa antyrefleksowa nie odbija żadnych refleksów tylko powoduję redukcję refleksów powstających na szkle okularów. To tak naprawdę wskazuje nazwa "antyrefleks". I to nazwałem "odblaski własne" - powstałe na okularach. Z tego co dotąd pamiętam mamy 3 możliwości:
    - brak warstwy. Spora część światła odbija się na granicy powietrze szkło i przeszkadza oku.

- antyrefleks jednowarstwowy mieniący się na niebiesko: między szkło a powietrze wprowadza się warstwę "pośrednią" o ściśle dobranej grubości. Wówczas fala odbita na styku powietrze-warstwa i warstwa-szkło mają przeciwne fazy i się redukują. Warunek jest spełniony tylko dla ściśle określonej długości fali.Dla innych kasowanie jest niepełne.

- antyrefleks wielowarstwowy mieniący się na zielono: między szkło a powietrze wprowadza się wiele warstw "pośrednich" o ściśle dobranej grubości. Wówczas też następuje kasowanie odbić ale warunek jest spełniony dla więcej niż jednej długości fali.

Do kasowania refleksów "obcych" czyli np od szkła monitora można by użyć filtra polaryzacyjnego ale nie do LCD. One już świecą światłem spolaryzowanym i skasujemy refleksy jak i obraz z ekranu. Zresztą filtr polaryzacyjny raz że usuwa 50% światła a dwa że trzeba by ustawiać polaryzację indywidualnie pod każdą sytuację.

Lepiej już położyć warstwę antyreflex na LCD i nie będzie refleksów. Bodajże Apple szaleje i tak robi. Inni rezygnują z jakości obrazu i dają matowe lcd.

Dodano po 2 [minuty]:

pawelooo19 napisał:
    Pozwolę zamieścić sobie cytat z pewnej strony sklepu optycznego:

"Powłoki antyrefleksyjne na soczewka okularowych doskonale likwidują fałszywe obrazy i odbicia a także odblaski dzięki temu fałszywych obrazów nie musi likwidować Twój umysł. To powoduję porawę ostrości i kontrastu widzenia, zapewnia komfort dla oka i zmniejsza zmęczenie. Inne warstwy powłki antyrefleksyjnej odpowiedzialne są za niedopuszczenie do oka niewidoczych jednak szkodliwych promieni UV i fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez monitory ekranowe, także monitory LCD"

I chyba wszystko jasne.

I owszem. Wszystko to prawda. Ale chodzi o fałszywe obrazy i odbicia ale powstałe... na szkle okularów.Sposób na ochronę oczu przed działaniem monitora od BLAZE

Polecam stronkę http://www.absoluteastronomy.com/topics/Anti-reflective_coating
    zebro84
    Poziom 14  
    Dobrze wyregulowany LCD mniej meczy oczy, jednak mało kto pamięta o tym aby jasność w LCD zmniejszyć do odpowiedniego poziomu. Wiec w cale się nie dziwie, że oczy robią się czerwone, jak się patrzy w żarówkę ustawioną na 100 % jasności ;)
    Olleo
    Poziom 17  
    Wpatrywanie się w monitor ma dwa aspekty:

1. duży kontrast zmniejsza potrzebe mrugania, co wysusza oko - przed tym ma chronić powyższy wynalazek.
    2. stała odległość ogniskowania wzroku, co sprzyja krótkowzroczności - na to może pomóc tylko i wyłącznie robienie częstych przerw i ogniskowanie wzroku na różnych punktach w przestrzeni oraz odpowiednie ćwiczenia.
    Lewho
    Poziom 15  
    [quote="cefaloid"]
    pawelooo19 napisał:

Lepiej już położyć warstwę antyreflex na LCD i nie będzie refleksów. Bodajże Apple szaleje i tak robi. Inni rezygnują z jakości obrazu i dają matowe lcd.
    reflective_coating

Mam dosyć starego laptopa Sony Vaio VGN-315H którego zakupiłem 7 lat temu. Jego matryca została pokryta powłoką antyrefleksyjną i muszę przyznać, że jakość obrazu jest REWELACYJNA i żadne nowoczesne notebooki nie moga się z nią równać. Na laptopie tym można pracować na zewnątrz przy pełnym świetle padającym bezpośrednio na matrycę (nawet bez podświetlenia), a podwójna zimna katoda daje naprawdę mocne i ciepłe (temperatura barwowa oczywiście) światło.

Niestety nadeszła pora na zmianę sprzętu i mam problem, bo jak oglądam laptopy w Euro, czy Mediamarkt, to oprócz obrazu na ekranie widzę swoje własne odbicie (koszmar).

Czy nie wiecie w jakich laptopach montuje się obecnie matryce z antyrefleksem?

Oglądęłem ostatnio Macbooki i nie dopatrzyłem się w nich antyrefleksu....