Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 16 Gru 2013 00:01 252042 1099
 • #1021
  wnoto
  Poziom 32  
  Wilgotność istotnie może wpłynąć na odczucue zimna.
  80% to generalnie za wysoko i jak na zimę tym bardziej dziwne. W zimie zazwyczaj jest za sucho.
  Niestety ten sterownik robi komfortowo tylko dla jednego pomieszczenia. Czy na każdym kaloryferze masz zawór termostatyczny ?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1022
  erwinketa
  Poziom 12  
  wnoto napisał:
  Wilgotność istotnie może wpłynąć na odczucue zimna.
  80% to generalnie za wysoko i jak na zimę tym bardziej dziwne. W zimie zazwyczaj jest za sucho.
  Niestety ten sterownik robi komfortowo tylko dla jednego pomieszczenia. Czy na każdym kaloryferze masz zawór termostatyczny ?


  Właśnie.. Gdy kaloryfery grzały cały czas, to wilgotność spadała do ok 60 %, a że teraz piec włącza się raz na jakiś czas znowu wilgoć wzrosła.. Mieszkam na parterze więc zimno z piwnic też robi swoje, czasami bez papci nie idzie wytrzymać, podłogi zimne jak cholera.. Na każdym kaloryferze termostaty mam otwarte na full.
 • #1023
  wnoto
  Poziom 32  
  regulacja temperatury powinna odbywać się poprze te termostaty. To one powinne regulować teperaturę abyś wszędzie wraz z małżonką :) odczuwał ciepło.
  Centralny sterownik to taki jeden drogi termostat .... z zegarem. I ten zegar właśnie wykorzystaj do okresowego obniżania temperatury np. jak Was nie ma w domu.
 • #1025
  rocky102
  Poziom 8  
  Witam.
  U mnie tez jest ten "efekt chlodu" przy grzaniu na termostat mimo osiagnietej tem zadanej 21.5 stopnia i zalaczaniu sie pieca 2 razy na dobe, i wilgotnosci 40%.dlatego teraz grzeje tak ze piec zalacza sie 4-5 razy na godzine. i grzejniki oroaz podlogowka sa caly czas cieple.
  U mnie wilgotnosc waha sie caly czas na poziomie 35-40 %.niezalenie od stylu grzania.
  tylko u mnie zuzycie gazu przy tych dwoch roznych wariantach grzania jest praktycznie bez roznicy. okolo 8 m3 przy 0 do -4 w nocy.
  pozdrawiam
 • #1026
  romanowicz12
  Poziom 2  
  A u mnie jest tak: dom piętrowy nieocieplony, okna plastikowe. Piec kondensacyjny worcester bosh greenstar 15ri+ zasobnik cwu 50l. Termostaty grzejnikowe na pozycji 3, termostat pokojowy na 19,5 C(dzień i noc), temperatura na zewnątrz +5 do +10.
  Piec w zeszłym miesiącu spalił 46 stóp sześciennych ( cubic feet) gazu - to jest 1438.5 KWh. W tym miesiącu 56. Piec jest ustawiony prawie na minimum. Czy on dużo spala? Czy ustawienia są dobre?
 • #1027
  wnoto
  Poziom 32  
  to zależy jakie kto ma stopy .... :)
  Sorry ale bardzo cięzko jest nam/mi zamienić na m3. Wchodząc na polskie forum posługuj się proszę "naszymj" jednostkami :)
 • #1028
  saskia
  Poziom 38  
  Czy aby na pewno sprawdzales swoj licznik?
  1 m3 to ok. 35.32 stopy szescienne.
  Wyglada na to ze spaliles ok. 1.5m3 na miesiac. :-)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1031
  FOSGEN1
  Poziom 27  
  Ale sobie w Sylwestra polscy wyspiarze jaja robią.
 • #1032
  Brencik
  Poziom 26  
  Jaja okrągłe jak cegły!
  Tyle gazu to w zapalniczce pewnie spaliłeś :)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1034
  PawloHT
  Poziom 11  
  Witam.
  Który sposób ogrzewania jest lepszy? (Kocioł 2f gz-50)

  1. Nastawa na sterownik 20 *C. Temp na kotle nie przekracza 55*C. Sterownik cały czas wysyła sygnał do kotła dopóki temperatura nie osiągnie 20*C. Kocioł taktuje. Pracuje np 5 minut i dogrzewa wodę do 55*C. Następnie odcina. Za parę minut znowu dogrzewa do 55*C. Czyli parę taktów dopóki temperatura w pomieszczeniu nie osiągnie 20*C.

  2. Temperatura na zasilaniu ~80*C. Kocioł praktycznie nie taktuje. Pomieszczenie szybciej się nagrzewa. Sterownik odcina. Ale jest sporo nadwyżka energii bo temperatura rośnie jeszcze o 0,5*C.

  3. Temperatura na zasilaniu ~40-45*C. Tak jak w przypadku 1 z tą różnicą, że długo się nagrzewa pomieszczenie i częściej taktuje. Kocioł pracuje ok 1-2 minut. Jest przerwa na kilka minut i znowu praca 1-2minuty. Grzejniki przez większość czasu są ciepłe/lekko ciepłe.

  Która opcja jest najekonomiczniejsza?
 • #1035
  gersik
  Poziom 32  
  Druga tylko tem. na kotle musi być na takim poziomie aby automatyka go nie wyłączyła tylko sterownik. Próbuj obniżając po trochu tem. na kotle.
 • #1036
  PawloHT
  Poziom 11  
  Ok. Dzięki za odpowiedź.

  Chciałbym jeszcze zapytać o zasadność dodatkowej izolacji przy suficie podwieszanym. (przeczytałem na poprzedniej stronie)

  Mamy pomieszczenie wysokie np na 3.30m.
  Obniżamy o 50cm. Nakręcamy na profile płytę GK. Zostaje 50cm warstwy powietrza. Powietrze ma mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż np styropian i wełna. Więc po co dodatkowo wkładka? O ile na poddaszu występują jakieś nieszczelności/ruchy powietrza pod wpływem których współczynnik rośnie to przy zamkniętej przestrzeni: strop ----- płyta GK powietrze jest nieruchome...
 • #1037
  Brencik
  Poziom 26  
  Jak kocioł może taktować przy tak niskich temperaturach? Chyba że grzejniki mają 1l wody.
 • #1038
  PawloHT
  Poziom 11  
  Nie wiem jak to jest techniczne rozwiązane. Podejrzewam, że jest jakiś "zegarek" wlutowany.

  Kocioł ma 6 stopniową regulacje za pomocą pokrętła na panelu.

  Każda nastawa w jakiś sposób ogranicza maksymalną temperaturę do jakiej ogrzewana jest woda w obiegu.

  Przez rok czasu nie miałem sterownika i działało to w ten sposób.
  Grzejniki bez głowic termo. Można jedynie regulować przepływ na zasilaniu i powrocie na każdym grzejniku oprócz jednego.

  Nastawa na piecu na "1".

  Zaczynamy od temperatury 20*C całego układu. Kocioł startuje i grzeje wodę. Przez np 10 minut grzeje do osiągnięcia stabilnego progu (już nie pamiętam dokładnie) np 45*C po czym odcina. Mija ok 4 minut. (mierzone stoperem zawsze podobny wynik). Temperatura przez ten czas spadła o np 8*C. Kocioł znów podgrzewa wodę do progu ok 45*C. I odcina i tak w kółko.

  Czas przerwy między cyklami jest stały. Zmienia się tylko "długość" grzania im większa różnica tym dłuższy czas grzania.

  W praktyce wyglądało to: 5minut---> 4minuty pauzy 1 minuta pracy.

  Przy takim rozwiązaniu nie można było mówić o sensownej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Przez cały czas wynosiła ~19-20*C. Grzejniki były cały czas ciepławe.

  Jeśli chodzi o zużycie gazu to nie było one wbrew pozorom wysokie. Po zamontowaniu sterownika spadek dobowego zużycia to 10%? Nie mam jeszcze dokładnego porównania. W każdym bądź razie jest możliwość lepszego zarządzania energią. Jak wychodzę to sterownik ustawiony jest na temp niższą a jak jestem w domu to na wyższą. Ale w rozrachunku dobowym dużej różnicy niema.
 • #1039
  FOSGEN1
  Poziom 27  
  PawloHT , a jaki konkretnie masz kocioł i jaką powierzchnię ogrzewa?
 • #1040
  PawloHT
  Poziom 11  
  Viessman Vitopend 100 2f. Powierzchnia ~45m2.(W mieszkaniu są skosy więc powierzchnia "po podłodze" jest trochę większa), wysokość ~2,5m.
  Mieszkanie na II piętrze w starej kamienicy. Nad mieszkaniem znajduje się niezagospodarowane poddasze.
  Zużycie za 12 miesięcy 1200m3 gazu GZ-50. Uważam, że to dużo ale budynek jest nie ocieplony. Dla porównania sąsiedzi mają o ok 600m3 większe zużycie (Mieszkania są wyższe i o większej powierzchni +większe zużycie CWU). Więc raczej taka norma...
 • #1041
  robin102
  Poziom 14  
  U progu nowego sezonu grzewczego jak Panowie bilans za sezon który mija ? U mnie w skali roku prawie 1600m3 gazu. Jako energia tylko gaz, bez kominka i innych źródeł. Kubatura budynku blisko 750m3
 • #1042
  majad20
  Poziom 2  
  ja mam pytanie.

  Jak się opłaca grzać mieszkanie jeśli 8 godz jestem w pracy i potrzebuje tylko godzine rano żeby się po nocy zwiększyła tem a ma być 20stoni w nocy jest na 19.ustawiam sobie godzinę grzania np. od 6-7 a potem na Eurosterze przyciska się księżyc żeby w tym czasie (przez 8 godz) nie grzał. to on wtedy nie będzie w ogle grzał czy jak spanie tem poniżej 19 to się włączy mimo ze ja nie zaznaczam grzania w ciągu dnia? POMOCY.i czy robie przerw np. w weekend jak jestem w domu co 2 godz. grzać przerwa znow 2 godz to ekonomicznie czy piec zużyje więcej gazu na tzw rozruch?(tem na piecu z reguły mam ok 50st, grzejniki na 3)
 • #1043
  Brencik
  Poziom 26  
  Proponuję przeczytać najpierw słownik języka polskiego a następnie instrukcję sterownika i kotła.
 • #1044
  FOSGEN1
  Poziom 27  
  Brencik, najpierw myślałem, że jesteś złośliwcem. Ale jak się wczytałem, to doszedłem do wniosku, że to google translatorem wersja BETA było tłumaczone z jakiegoś dziwnego języka.
 • #1045
  Brencik
  Poziom 26  
  FOSGEN1 napisał:
  rencik, najpierw myślałem, że jesteś złośliwcem.

  Dobrze myślałeś :) , bo jestem
 • #1046
  majad20
  Poziom 2  
  dziękuję za "pomoc" wszystkim "ą" i "ę"

  Instrukcja nie zawiera info o które pytam, to chyba logiczne. Inaczej bym nie pytała ale nie wszyscy są widać tak bystrzy jak myślałam.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Wookiee porozumiewają się między sobą, wydając serie warknięć, szczęknięć i pomruków, tak bym nazwała wasze odp na moje pytanie. To jest wasz język dużo gorszy od moich literówek i braku przecinków.
  pozdrawiam:)

  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

 • #1047
  klonas
  Poziom 11  
  Taki fajny wątek i umarł ? :(

  Ktoś mi powie jak obliczyć zużycie 0,96 m3 na godzinę pracy palnika tyle mi bierze. Z jaką mocą pracuje mój kocioł?
  Gaz 50

  Dobrze rozumiem, że pracuje z mocą 10 kw?
  Taki zakres ma te ceraclass 8,4 - 23,3 zapotrzebowanie 2.5 m3 na godzinę. ( zapewne przy tych maksymalnych 23,3 kw.

  W takim układzie to słabiutko mi to pracuje.

  Mieszkanie 58 m2 Teoretycznie powinien pracować na najniższych parametrach - najkorzystniej dla mnie?
 • #1048
  FOSGEN1
  Poziom 27  
  klonas napisał:
  Mieszkanie 58 m2


  jakie to mieszkanie? Wysokie? Budynek docieplony? No i pochwal się, ile gazu na dobę Ci zużywa kocioł.
 • #1049
  klonas
  Poziom 11  
  Wysokosć 2.6 m, temperatura ustawiona 20 stopni. W jednym małym tylko 18 st.

  Stara cegła niemiecka ocieplenie 12 cm, parter z piwnicą 3 stronne!

  No tak jak dziś jest blisko 0 st w mieszkaniu jak wyżej wychodzi 4m3. No niby nie jest to dramat, ale mrozy też nie są wybitne.

  Bardzo mnie ciekawi ustawienie. W wątku ludzi pisali, że ustawiają taką i owaką temperaturę. Tylko, że bajer polega na tym, że układ wodny jest ograniczony i u mnie większość czasu piec pracuje aby osiagnąć temperaturę. Na stabilnym zakresie pracuje chwilę. np 67 st. więc mogę sobie ustawić 60 st a on i tak ma ca 67. Kwestia chyba taka, aby nie wyłączał z racji czujnika wody. Bo jak nastawie na 50 to wyłaczy już przy 60 st.

  Ale istotne jest aby temperatura na piecu była ciut wyzej niz zadana. Bo wtedy wlasnie modulacja daje małą ilość gazu. Na początku napitala ile wlezie. Tak to odbieram.
 • #1050
  FOSGEN1
  Poziom 27  
  Moim zdaniem zużycie całkiem niezłe. Kocioł ma dość wysoką moc minimalną, przewyższającą potrzebną moc maksymalną. Mój ma minimalną ponad 9kW, więc też dramat. Spala około 5 m obecnie. Czyli sporo. Ale ja mam budynek bez żadnego docieplenia. No i mieszkanie wyższe, bo 2,9m.