Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 24 Lis 2011 10:43 250092 1099
    Natalkaa
    Poziom 12  
    o kurcze, temat nieźle się rozkręcil;) muszę nadrobić;)
    najpierw napiszę moje wyniki:
    komfort 5:00-7:00
    odczytu o 7:00 nie było:P ale był o 8.30 gdzie piec od ok pól godziny chodził (w domu spadła temp do 19st co codziennie wydaje mi się bardzo dziwne bo piec chodzi od 5 do 7 a o 8 już jest 19st i znowu sie włącza)i było 213.230 co daje zużycie przez 25 godzin 6.74m3wydaje mi sie dużo kurde ale w sumiezłączył sie o 14:00, ale o 21:00 jak osiagnął 21 to sama go wyłączyłąm,od razu piec z 55 dałam na 50, temp w nocy -3 w dzien +3
    ale ten odczyt kurcze mi nie gra.. przy zmniejszeniu pieca troche spadnie;)
    Skiperka rzeczywiście grzejniki są wciąz ciepłe i komfort w domu jest ok
    wciąz wydaje mi się ze Twoje ustawienia pieca na 66 to za dużo, mi przy 60 też dużo brał
    zastanawiasz się dlaczego aż tyle czasu potzrebuje żeby nagrzac o 1 stopień? bo mamy piece skręcone na 45-50, gdybyśmy mieli na 70 to by nagrzał szybciej a gazu zeżarł wiecej;) i szybciej poźniej grzejniki by wystygły i zimno by było
    a tak to Brncikowi śmiga 9 godzin mi w zasadzie jak pisze 14-22 bądź tez 15-22 to wychodzi 7-8godzin no i rano 2 godzinki 5:00-7:00
    i ja jak pisałam we wcześniejszych postach środkowy pokój mam skręcony grzejnik na 3
    Robalek to bardzo dobrze zużycie;)
    ja np. od wtorku od 7:00 do wczoraj-sroda do 7:00
    przy piecu na 48 (7:00-16 ) i
    od piecu podkręconym potem na 55 16:00-7:00
    zużyłam 5.56m3
    wiec Skiperka widzisz że jak podkręciłam piec na 55 i od wczoraj od 7:00 do dziś do ok 8:00 zużył od razu prawie 7m3 chyba będę robić tak że wychodząc rano z domu skręce piec na 48-50 a po przyjściu podkręce na 55 nie zużyje mi wtedy wiecej jak 6 i tak licząc miesięcznie w zwyżce 6m3x30dni wychodzi 180m3 co daje ok 400zł zastanawia mnie ile idzie na podgrzanie wody, we wczesniejszym mieszkaniu miałam ogrzewanie miejskie i za gaz płąciłam tylko za kuchenke i podgrzanie wody-wychodziło ok 120zl na 2miesiace
    słyszeliście coś o tych matach które daje się za grzejnik i odbijają ciepło i ciepło nie ucieka w budynek tylkjo odbija się spowrotem do mieszkania (lub coś takiego:)?

Dodano po 3 [minuty]:

ja w poniedziałek montuje grzejnik w przedpokoju..zobaczymy rezultaty w grzaniu ;)
  • Relpol przekaźniki
    Skipperka
    Poziom 10  
    Hej, Natalko, Tomaszeg74 i robalek12. Jak tak dalej pójdzie napiszemy zbiorową pracę doktorską z systemów grzewczych ;). Chwilowo nic nie kombinuję.
    Ustawiona jedna temp. 19C na całą dobę. Temp. wody z pieca (za Waszymi radami) zmniejszyłam do 52C, zamknęłam o 1/4 zawór na grzejniku w przedpokoju. Temp. 52C i przymknięty zawór wydłużają czas ogrzania czujnika o 1 stopnień około 15 minut, co skutkuje podniesieniem temp w pokojach od 0,5 do 1 stopnia więcej, w porównaniu z szybkim grzaniem temp. wody 80C w 20 minut).

Zużycie gazu od 22.00 do 13:00 - 4,93 . O 22:00 będzie odczyt dobowy ;)

Od odpalenia kotła (5 dni) średnia dobowa - przy tych wszystkich eksperymentach - wynosi 7,4 m3. W porównaniu z Waszym zużyciem mało to optymistyczne. (komfort cieplny tylko w jednym, "środkowym" pokoju.)

Miłego dnia.

Dodano po 8 [minuty]:

Natalko. Dzięki za precyzyjną ilustrację Twojej metody grzania. U mnie przy zmniejszeniu do 50C grzanie się wydłużyło w czasie, ale nie do 7-8 godzin tylko do 40 minut. Grzejniki ewidentnie stygną po 30 minutach od wyłączenia pieca (Nie jest specjalnie ważne czy były grzane wodą 80C czy 50C).

Instalatorzy wybrzydzali na ekrany za grzejnikami (że niby syf się tam zbiera), ale i tak kupiłam w Praktikerze jedną rolkę (5m x 0,6m) i wkleiłam na ścianę za grzejnikiem. To jest mata ze steropianu i warstwą sreberka, jak papier do pieczenia :)

Dodano po 9 [minuty]:

Natalko, doczytałam do końca , co piszesz. Gdzie masz sterownik usytuowany? Może w najzimniejszym punkcie i dlatego zanim się podniesie o stopień na czujniku, to i 7 godzin piecykowi zajmie ;) Zastanawiające jest tylko , że przez 7 godzin ciągłego spalania gazu takie masz małe zużycie.

Tutaj, trzymając już te 50C, jak radziłaś, podgrzanie o stopień zajmuje 30-40 minut i zużywa 0,85m3, co daje na godzinę, hm... gdzie ten kalkulator ;) 1,275m3!

Plus/minus oczywista, bo chwilami może ten gaz się zmniejsza, inaczej nie utrzymałaby się temp.50C tylko poszybowała w górę.

W poprzedniej instalacji za kuchenkę i wodę zużycie miałam podobne - ok. 40-60m3 na 2 mce.

Dodano po 4 [minuty]:

PYTANKO do wieloletnich/ wielomiesięcznych użytkowników ogrzewania gazowego. Czy jest jakaś ekstra ulgowa taryfa dla gazowego ogrzewania? (Takie coś jak druga taryfa przy ogrzewaniu elektrycznym).

Albo czy znacie jakieś inne sposoby na ograniczenie kosztów, które już są duże a jeszcze zimy nie ma prawdziwej. Podobno jakieś inne są koszty abonamentów przy odczytach raz do roku a odczytach miesięcznych. Rzućcie światło nadziei, zanim podpiszę niewłaściwą umowę z gazownią ;)
  • Relpol przekaźniki
    tomaszeg74
    Poziom 10  
    Tryfa ulgowa hmm .... ciezko to nazwac taryfa ulgowa ale jezeli w roku kalendarzowym nie zuzyjesz 1200m3 gazu to masz za 1m3 gazu 2,016 zł i taryfe W2 płacisz abonamentu 26 zł ( tak jest w gdansku) a jezeli przekroczysz 1200m3 to wskakujesz na taryfe W3 i za 1m3 masz 1,836 zł ale za to abonament 64zł wiec teraz sama muszisz sobie policzyc co ci sie opłaca ja staram sie nie przekraczac tych 1200m3 bo przekroczony 1m3 moze kosztowac mnie 456zł za cały rok tj roznica w samym abonamencie a latem mam ok 50zł za gaz razem z abonamentem wiec jest o co sie starac a co do ograniczenia kosztów to wyłacz piec i nie grzej masz po problemnie ;)
    robalek12
    Poziom 14  
    Natalkaa napisał:
    ...
    słyszeliście coś o tych matach które daje się za grzejnik i odbijają ciepło i ciepło nie ucieka w budynek tylkjo odbija się spowrotem do mieszkania (lub coś takiego:)?
    ...

Tak Natalkaa są takie maty pokryte aluminium, sam chce kupic ale nie ma kiedy podjechać do sklepu.
    Temperatura spada na dworze, dla tego trudniej dogrzać mieszkanie nawet o 1 stopień przy 45 st na piecu.
    U mnie od 22.00 do dziś 16.00 nabiło już 5m3 ale teraz właczyłem komfort i zobaczymy wieczorem po 24 godz.
    Natalkaa
    Poziom 12  
    ja też mam taryfe W2 i tak jak Tomaszeg74 mowi u mnie jest tak samo-mieszkam w opolskim. Ja podpisujac umowe dałam tak ze co miesiac ostatniego dnia podaje stan i przychodzi fakturka;) u mnie odczyt 19:00 215.724 więc licząc od 8:00 zużycie 11 godzin- 2.49m3 co daje na godzine 0.23m3 a piec hula od 14:00 przy ustawieniach na 50;) hmm mi dzis ciepło, herbatka z prundem robi swoje;P
    Robalek i jak wg Ciebie najoszczedniej jest?
    Skiperka jest tu gdzies zdjecie mojego mieszkania gdzie mam sterownik ustawiony..moze faktycznie-jest w przeciągu i może dlatego nie dochodzi do tych 21.5 st aby sie piec wyłączył ...??

Dodano po 13 [minuty]:

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?
    więc tak: czarna kropka-sterownik
    czerwone kropki-grzejniki
    zielona kropka-planowany grzejnik w przedpokoju
    a rózowa kreska to drzwi przesuwne (dlatego sterownik jest w takim miejscu)

Dodano po 2 [minuty]:

a w domu w tej chwili 20st -po przyjściu o ok 17:00 też było 20st raz przeskoczyło na 20.5 tylko, piec ciągle chodzi
    Brencik
    Poziom 26  
    Jak możesz mieć taryfę W-2 skoro masz ogrzewanie gazem?
    W-2 jest do kuchenki gazowej i podgrzewania c.w.u. a nie do ogrzewania.
    Natalkaa
    Poziom 12  
    no ale mam..Pan w gazowni podpisując umowe pytał mnie i zaproponował taryfe W2, mam wyslac Ci skan umowy?:P
    przemek1702
    Poziom 12  
    Witam, więc i ja się podepnę.
    Posiadam kocioł kondensacyjny vaillant eco tec vc186 3-5 dom o pow. 120m2, nieocieplony i jak czytam jakie macie zużycie dzienne to się łapie za głowę. Robiłem ostatnio test i odłączyłem regulator pogodowy, piec ustawiony na 45 stopni zużył 12m3 gazu na dobę w tym jest oczywiście kuchenka i podgrzewanie ciepłej wody i to było przy temp. zewnętrznej +2. Trzy dni temu podłączyłem regulator pogodowy i np w dniu dzisiejszym przy temp zewn. +4 zużycie wyniosło 13,2 m3. Jeśli macie jakieś pomysły co mógłbym jeszcze ustawić to żeby zmniejszyć dzienne zużycie to z góry dziękuję.
    Natalkaa
    Poziom 12  
    a jak grzejesz? w jakich godzinach? ile osob mieszka?
    jannaszek
    Poziom 39  
    przemek1702 napisał:
    Posiadam kocioł kondensacyjny vaillant eco tec vc186 3-5 dom o pow. 120m2, nieocieplony i jak czytam jakie macie zużycie dzienne to się łapie za głowę. Robiłem ostatnio test i odłączyłem regulator pogodowy, piec ustawiony na 45 stopni zużył 12m3 gazu na dobę w tym jest oczywiście kuchenka i podgrzewanie ciepłej wody i to było przy temp. zewnętrznej +2. Trzy dni temu podłączyłem regulator pogodowy i np w dniu dzisiejszym przy temp zewn. +4 zużycie wyniosło 13,2 m3. Jeśli macie jakieś pomysły co mógłbym jeszcze ustawić to żeby zmniejszyć dzienne zużycie to z góry dziękuję.

Regulator pogodowy nie wniesie ci oszczędności, ja np uważam za zbędny gadżet.
    Te 12 metrów jest praktycznie normalnym zużyciem, jeśli dom nie jest ocieplony.
    Nie podałeś temperatury wewnętrznej. Czy jest piwnica i czy to jest stary budynek, czy nowy. Rodzaj okien ?
    Ustaw dla odmiany kocioł na 55 st i zostaw w spokoju na 4 dni, temperaturę 20 st. i nie obniżaj na noc, sprawdż co to dało.
    Przyjżyj się również wentylacji i wilgotności powietrza wewnątrz.
    Wentylacja być musi, jednak nie z pogranicza przeciągów, nieszczelne drzwi okna itp.
    przemek1702
    Poziom 12  
    Dom jest z lat 80 tych, ściana na 2 cegły w środku szczelina powietrzna, okna plastikowe a cała instalacja była wymieniana. Piwnica jest tylko trochę ogrzewana, do tego parter i piętro. W domu mieszkają 4 dorosłe osoby + dziecko temp. na razie jest ustawiona na 20,5 stopnia. Wilgotność w mieszkaniu 55%.
    jannaszek
    Poziom 39  
    Ten typ murów posiada co kawałek mostek termiczny do zewnętrznej warstwy.
    Oprócz tego na styku stropów i ścian, oraz wszystkie nadproża, pod oknami, węgarki okienne i drzwiowe- itd.
    No no-piwnica trochę ogrzewana.. przecież podłoga w piwnicy jest praktycznie nie izolowana, ściany to lity beton, parter, piętro..
    Ciesz się z tych 12 m3, tyle że będzie więcej, jednak zapomnij, że coś tu nadrobisz.
    Pozdrawiam.
    Skipperka
    Poziom 10  
    Hej, Natalko. Fajny układ mieszkania. Metrów niby tyle samo, ale przestrzenie wyglądają na przeogrooomne ;) Faktycznie, sterownik jakby w przeciągu, ale pewnie nie masz przeciągów - daleko od wejścia. Ja umieściłam sterownik jakby na tej różowej kresce - czyli za drzwiami wejściowymi. "Podmuchy" z klatki schodowej na niego nie działają.

Mimo wszystko podejrzewam, że Twój kocioł nie pali gazu non-stop. Miałam dzisiaj przymusowe wietrzenie (> 60 min) całego mieszkania i temp. pospadała po stopniu. Podgrzanie o 1C (ciągle temp. wody 50C;)) trwało pawie godzinę, zużycie 0,77m3.
    Ten schemat się powtarza, zatem nie widzę sensu w schodzeniu z temp. wody i wydłużaniu czasu grzania do... ilu, 2 godzin? Bo na pewno nie do 8.

Gdybym miała sterownik radiowy mogłabym go ustawić w jakimś biegunie zimna. Niestety, ten jest na smyczy :(

Dodano po 31 [minuty]:

Dzięki za radę Tomaszeg74 ;) Chyba telepatycznie jej posłuchałam i napaliłam w piecu. Niestety skutek był żałosny (podczas wiercenia ścian odpadł dekielek, o czym nikt mnie nie poinformował) i miałam przymusowe wietrzenie smogu ;) Nie wiem jak się zmieścić w reżimie 1200m3 gazu na rok jak dziennie leci 7-8. U mnie sezon grzewczy trwa od października do kwietnia a bywa, że dłużej.

Dodano po 3 [minuty]:

przemek1702 napisał:
    Posiadam kocioł kondensacyjny vaillant eco tec vc186 3-5 dom o pow. 120m2, nieocieplony ...

Dodano po 21 [minuty]:

Przemku, jest co ogrzewać. Z komentarzy tutaj też czytam, że 7-8 m3/ dobę to u mnie za dużo, ale mieszkanie parterowe, 3m wysokie i piwnica zimna. Ale zgodziłabym się na te 7 m3/dobę w siarczysty mróz, natomiast jak na listopad to uważam je za wysokie.

Nie mogę zmusić kotła do pracy wielogodzinnej i niestety przy włączaniu się co 2 godziny na 20-40 minut (przy temp. wody 50C) dochodzi niezbyt miły efekt huśtawki temperatury.

Ale do czego zmierzam. Zanim się włączyłam do dysput przeczytałam forum od zeszłego roku. Różne zużycia w różnych metrażach (przeważnie ocieplonych):
    tomaszeg74 - 48m2 i zużycie gazu 2,5 m3 (post z 23 listopada 2010r.)
    brencik - 103m2 i zużycie 7m3
    Megaloman - 67m2, przy temperaturach dziennych 23 i nocnych 21 ! zużywał 3,8m3!

Nic tylko pozazdrościć.

Mnie zaciekawiła w wypowiedzi Megalomana idea pracy kotła w cyklach , np. 3 min pracy
    i 7 min spoczynku lub 5 minut pracy i 10 spoczynku.

Myślę, że jest to jakiś sposób oszczędzania w porównaniu z tym , co obserwuję na sterowniku Euroster 2000. Spadek o 0,5C od zadanej temperatury włącza piec i to jest zrozumiałe, ale po co grzeje, aż temp. na sterowniku będzie +0,5C od zadanej?

Niską temp. wody, np.50C (większość tutaj taką poleca) piec Termetu osiąga w 3 minuty i ani razu nie wyłączył gazu, aż nie wyłączył go sterownik - co przy tej niskiej temperaturze nastąpiło po około 40-60 minutach. Myślę, że tu trzeba szukać oszczędności.

Niestety nie znalazłam sterownika Honeywell, o którym pisał Megaloman, w ofercie internetowej, tylko instrukcję obsługi i to po węgiersku ;) Ale może ktoś zna inny sterownik zmuszający kocioł do pracy w zadanych cyklach?

sterownik

Dodano po 57 [minuty]:

tomaszeg74 napisał:
    Tryfa ulgowa hmm .... ciezko to nazwac taryfa ulgowa ale jezeli w roku kalendarzowym nie zuzyjesz 1200m3 gazu to masz za 1m3 gazu 2,016 zł i taryfe W2 płacisz abonamentu 26 zł ( tak jest w gdansku) a jezeli przekroczysz 1200m3 to wskakujesz na taryfe W3 i za 1m3 masz 1,836 zł ale za to abonament 64zł ...

Dodano po 17 [minuty]:

Tomaszeg74 , czy mam rozumieć że startując jako użytkownik ogrzewania gazowego mogę podpisać umowę w grupie taryfowej W2 a jak po roku się okaże, że zużycie przekroczyło 1200m3 to mnie z automatu przerzucą do W3 ( u nas to 1,88zł/m3)?

Jak słusznie zauważyłeś taryfa W3 jest pozornie tańsza, gdyż groszowe oszczędności pożera abonament. Założyłam szacunkowe zużycie (wg obecnej wartości 8m3/dobę) roczne na 1830m3 i w taryfie W3 wychodzi drożej o 207zł, niż w taryfie W2 po 2,016zł/m3.

To się nazywa ściemniający marketing ;)
    Właściwie to już się nie dziwię, że brakuje forsy wspierającej naukowców w poszukiwaniu taniej energii i konstruowaniu urządzeń grzewczych energo i złotówkowo oszczędnych. PGNiG i Enea S.A. poszłyby z torbami....

A węgla kamiennego mamy podobno tylko na 40 lat...

Ech... idę pozamiatać sadzę z pieca, to się rozgrzeję ;) Ciepłej nocy forumowiczom ! :)
    MarudaP
    Poziom 21  
    Przemek. Mamy podobne domy i podobne zużycie. Obniż temperaturę o 0,5 *C i zobacz ile zyskasz. U mnie przy obniżeniu o pół stopnia zmniejszyło się o 3 m*3. Można jeszcze w pomieszczeniach mało używanych obniżyć temperaturę do np. 16 *C.
    Nie sugeruj się wynikami z mieszkań w blokach, bo to inna bajka.
    tomaszeg74
    Poziom 10  
    Podpisujac umowe deklarujesz zuzycie dobowe a moze nawet godzinne i to wtedy przeliczaja. Pani ktora siedzi za biurkiem wypisuje umowe i system cie sam kwalifikuje do danej taryfy ale fakt jezeli zuzycie bedzie mniejsze niz 1200m3 to kazdego 1 stycznia system sam zmieni ci taryfe tak było w moim przypadku i zmienili mi taryfe na W2 ale teraz pilnuje zeby nie przekroczyc danej normy. To samo dotyczy sie enegri 2 taryfy to tez nie ciekawa sprawa co z tego ze energia ma 3 rodzaje taryf skoro I taryfa kosztuje ok 0,57gr za 1kw ja zmieniłem (bo miałem ogrzewanie elektryczne) na taryfe wekendowa i wtedy zaczyna sie jazda bo w godz 6-13 to 0,6987gr za 1kw 13-15 to 0,317 za 1kw 15-22 to 0,6987 za 1kw 22-6 to 0,317 za 1kw no zaleta tego ze w piatek od 22 do pon. 6 rano taryfa jest 0,317 za 1kw i to co zaoszczedziłem na 2 taryfie to 1 całe moje oszczednosci zjadła wiec stwierdzam ze zwykła taryfa była by lepsza moze gdybym miał piece akumulacyjne tez było by inaczej ale stwierdziłem ze na gazie bede miec taniej. Teraz chociaz jak wstaje o 8 rano moge miec ciepło a niestety w elektrycznym o 5,59h całe ogrzewanie stawało wiec przez cały dzien sie wychładzało
    Skipperka
    Poziom 10  
    Cytat:
    ...w elektrycznym o 5,59h całe ogrzewanie stawało wiec przez cały dzien sie wychładzało
    przemek1702
    Poziom 12  
    Spróbuję obniżyc tą temp. o 0,5 stopnia tylko czy zostawiać podłączony ten regulator pogodowy, ponieważ obecnie tak mam tylko mam wyłączony wpływ temperatury wewnętrznej czy lepiej go odłączyć i ustawić stałą temp. na piecu i ustawić termostaty na grzejnikach na np. 3 ?
    Skipperka
    Poziom 10  
    No, niestety, Tomaszeg74, przerobiłam ten temat nie na akumulacyjnych tylko na grzałkach w piecach kaflowych. Nocna taryfa m. 13-15 nie była w stanie podtrzymać ciepła w piecu.

Nie miałam okazji doświadczyć jak sobie radzą akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym. Reklama zachwala, że akumulują ciepło do 800C i "wypuszczają" przez wentylatory tyle, ile potrzeba, żeby utrzymać zadaną temp.
    Można by sądzić, że jeśli ani razu nie wypuści ciepła, to w kolejną noc nie pobierze energii, ale tak nie jest. Jedyna zaleta to indywidualny sterownik w każdym pokoju. Teraz mam problem z osiągnięciem temp. w skrajnym pokoju i włączyłam piec na 1kw. Od razu klimat się poprawił. Przynajmniej nie ma odczucia chłodu. Zastanawiam się czy wykonawca nie rozminął się z doborem grzejnika na pokój 15x3=45m3.
    W projekcie było wynegocjowane 120x60cm ale 3 panele!
    Dał grzejnik z dwoma panelami, twierdząc, że to aż nadto. Teoria swoje, praktyka swoje. Tylko jak gadać z pewnymi siebie fachowcami? 3-panelowy grzejnik wygląda kolubryniasto, ale może pójdę w instalację drugiego grzejnika np. 60x90cm w zimnym kącie pokoju. Chyba , że znowu mnie przegada, ze tak się nie robi. Ech, fachowcy... nie mam do nich szczęścia ani argumentów.
    Natalkaa
    Poziom 12  
    Skiperka mój kocioł faktycznie nie hula w każdej minucie-robi takie cykle..później będzie czas to policze ile chodzi na ile przestaje kiedy sie załącza itd..
    Ja mam bezprzewodowy ale mąż go na specjalną taśme do luster przykleił ze choćbym chciała na chwilę oderwac to pewnie odpadło by pół ściany
    mój odczyt dziś 8:00 217.990 (dodam że od 5-7piec mial tryb komfort ale chodził ciągle do 8 też bo w domu było 19st!!! ) a że mam dzis wolne postanowiłam go zostawić na caly czas zmniejszajac po 8:00 ustawienia pica na 48. Odczyt o 12:00 czyli 4 godziny : 219.202
    w domu ciepło 21 stopni
    zużycie przez 4 godziny (2stopnie w domu więcej) 1.21m3 0.30m3/h
    od razu po odczycie tryb komfort zmieniłam... dałam na 20.5 bo bujał by dalej aż do 21.5 (gdzie pewnie jeszcze troche by to trwało zanim by dobił
    porównując od wczoraj od 8 do dziś do 8 zużycie 4.76m3 24 godziny na godzine daje to 0.20m3 mysle to jest duża!oszczędnośc
    przy tym ze piec wczoraj chodził od 14 do 22 przy piecu na 50
    dziś od 5:00 piec na 50 (pewnie w nocy też sie włączał)
    po 8:00 piec 48
    do tego dochodzi podgrzanie ciepłej wody-mysle ze nie jest to zły wynik
    dodam ze na dworze rano jest 0 w nocy ppewnie minus a w dzien +3
    Skiperka z fachowcami gadac tak-płacisz i wymagasz, chcesz mieć tak jak Ty wybrałas a on ma zrobić;)

Dodano po 21 [sekundy]:

oho 45 mnut minęło i w domu 20.5;)

Dodano po 2 [minuty]:

a może rano tak okropnie było zimno (w pokoju naprzeciw wejsciu pokazywalo 14st!!!!! termometr stal na oknie i moze stad tak niska temp) bo praniem zawaliłam wczoraj grzejniki;)
    anaisoko8
    Poziom 1  
    Witam Wszystkich.Wczoraj przez przypadek trafiłem na ten wątek i zacząłem się zastanawiać ile rzeczywiście zużywam gazu:) ,czy mogę coś zaoszczędzić i w związku z tym mam parę pytań.Mam piec dwufunkcyjny immergas z zamkniętą komorą spalania EOLO STAR 24KW i użytkuję go drugi rok.Mieszkam w bloku w mieszkaniu 40m2 i w zeszłym roku zużyłem 715m3 gazu ,nie posiadam sterownika, temperaturę ustawiam na piecu ,piec chodzi cały czas tzn. 1min grzeje, następnie 3min przerwy i tak w kółko.I teraz moje pytania:
    1.Czy inwestycja w sterownik wiąże się z oszczędnościami??Jeżeli tak to jakimi??
    2.Jaki polecacie sterownik??
    3. Jak ma być ustawiony parametr min/max moc ogrzewania??Na 100%??
    Brencik
    Poziom 26  
    anaisoko8 napisał:
    piec chodzi cały czas tzn. 1min grzeje, następnie 3min przerwy

Czyli pracuje w najgorszy możliwy dla niego sposób, zwany taktowaniem.
    Kocioł powinien chodzić jak najdłużej i jak najmniej sie włączać/wyłączać.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Skipperka. Lepiej dać dwa grzejniki, bo będzie lepsza (bardziej równomierna ) wymiana ciepła. Tak zrobiłem w jednym pokoju.

Przemek. Wszelkie zmiany należy robić pojedynczo, małymi krokami. Ustawianie zaworów termostatycznych dobrze jest robić z kontrolą temperatury termometrem, bo w różnych pomieszczeniach mogą być inne nastawy. Zapisać sobie.

Anaisoko8. Sterowanie z pogodówką ma sens, ale trzeba dobrać odpowiednią krzywą grzewczą. Za to jest wygoda, bo nie trzeba biegać do kotłowni. I na wszelkie zmiany spokojnie reagować i czekać aż elektronika się nauczy.
    jannaszek
    Poziom 39  
    przemek1702 napisał:
    Spróbuję obniżyc tą temp. o 0,5 stopnia tylko czy zostawiać podłączony ten regulator pogodowy, ponieważ obecnie tak mam tylko mam wyłączony wpływ temperatury wewnętrznej czy lepiej go odłączyć i ustawić stałą temp. na piecu i ustawić termostaty na grzejnikach na np. 3 ?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1822039.html masz tu co najmniej trzy fachowe wypowiedzi na temat pogodówki.
    Jak dobrze poczytasz, to dojdziesz do wniosku słusznego, że jest to rzecz wręcz zbędna.

Co byś nie robił i ile byś nie kręcił, nie oszukasz zapotrzebowania na ciepło, zależne od temperatur zewnętrznych i przenikalności termicznej budynku.
    Trzeba ustawić optymalną temperaturę wody zasilającą grzejniki i dopilnować, aby nie przegrzewać pomieszczeń. To wszystko. Uzyskasz to prędzej samodzielnie robiąc kilka prób po kilka dni, niż kręcenie bezmyślne co 4 godziny czym się da, nie doczekawszy się nawet reakcji budynku,( nie chodzi mi o powietrze) wzorując się na wypowiedziach, co niektórych uczestników.
    Już było powiedziane, że najkorzystniej jest grzać temperaturą najniższą, która wystarczy na utrzymanie żądanej.
    Na ile pozwoli elastyczność regulacji wydajności kotła. Największy komfort jest wtedy, gdy grzejniki nie stygną, lepsza jest temp. 19,5 st. przy ciągłej pracy, niż forsowanie do 21.5 i potem stygnięcie do 20,5.
    robalek12
    Poziom 14  
    No to mi dzisiaj dało, zobaczcie co się dzieje jak się podniesie temperaturę w domu,
    bo nawiedziła teściowa i trzeba było troszkę podgrzać :|

Odczyt dziś 19.30

Piec: 50 st
    Termostat na: 2,50 st
    Od - do: 22.00 - 20.00 (22 godziny)
    Temperatura pomieszczenia: 21,5 - 22 st
    Temperatura na dworze: 3-9 st
    Zużycie całkowite: 14,5 m3
    Zużycie na godzinę: 0,66 m3
    tomaszeg74
    Poziom 10  
    robalek i po co podnosiłes temp. trzeba było zrobic 18st to szybciej by poszła :P
    Brencik
    Poziom 26  
    18st można zrobić ale trzeba by otworzyć chyba wszytksie okna labo wyłączyć ogrzewanie i odczekać dobe może wtedy by zeszło do 18st.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Sterowanie pogodowe może nie przynosi spektakularnych oszczędności w zużyciu gazu, ale przy możliwie małej mocy minimalnej kotła (tak od 3kW) i odpowiednio dobranych parametrach jego pracy mamy komfort i wcale nie trzeba niczego regulować wraz ze zmianami pogody. Kocioł pracuje non stop dostarczając tyle energii, ile jej ucieka z budynku. Oszczędności należy szukać w niepodwyższaniu zbytnio temperatury i nie grzaniu niepotrzebnie nieużywanych pomieszczeń.
    jannaszek
    Poziom 39  
    Ja też wolę słuchawkę telefoniczną bezprzewodową, niż aparat na korbę i kable, ale odwiedzenie kotła raz dziennie, sprawia mi przyjemność i daje pewność, że wszystko gra: ciśnienie, brak wycieków, jakaś hałaśliwa praca itp.
    Jeśli będę zmieniał nastawy, to może 4 razy za całą zimę..

Nie wyobrażam sobie, że ktoś potrafi zaprogramować sterownik pogodowy jednym przyciskiem- to musi potrwać i praktycznie metodą prób i błędów.
    Gadżet i tyle- ma poważne i słuszne zastosowanie w kotłowniach osiedlowych i w tego typu obiektach, na skalę przemysłową.
    Z kolei żle wprowadzone ustawienia, mogą właśnie być przyczyną wzrostu zużycia, a nie oszczędności.
    Natalkaa
    Poziom 12  
    Robalek! na teściową to trzeba było zmniejszyć ogrzewanie ;) najlepiej wyłączyć w ogóle;)
    ja mam tak: odczyt wczoraj 12:00 219.202
    doczy dziś 12:30 223.950'wychodzi na 4.78m3 24.5h więc 0.19-0.20m3/h w domu wczoraj było tak że o 12 piec wyłączyłam bo bylo 21 o 13:00 właczyłam i wciąz chodzilo, moze potem ze dwa razy na chwile wyłaczalam ale o na chwile a tak to do 22 hulał caly czas (kociol ustawiony na 48) 'dzis tez od rana caly czas hula ( w domu wciaz 20st) mysle ze ponizej 5 to dobre zuzycie;) wczoraj nawet cielo a dworze 8st w dzien
    Jannaszek a teraz na ile masz ustawiony?
    Skiperka i jak tam?
    jannaszek
    Poziom 39  
    Na 45. Kocioł 2 obwodowy kondensacyjny Buderus.
    Zużycie 10 m3, dom pietrowy, piwnica, ocieplony 120 m2.
    Temp stała 19.5 st.