Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 04 Dec 2011 19:31 262755 1099
Texa Poland
    Natalkaa
    Level 13  
    Marcinie zastanawiam się czy ustawić piec na 60st, już w poprzednich postach testowałam piec na 60 i tedy utwierdziłam sie w przekonaniu ze lepiej piec ustawic na mniej ;)
    a no mój piec jest ustawiony na minimum, wlasnie 45 to minimum
    wg Ciebie to dobrze?
    Brencik i jak zuzycie?
  • Texa Poland
    mar111cin
    Level 12  
    wiesz dlaczego tak powiedziałem. Bo tak jak mam teraz, to regulator faktycznie dość często załącza piec, tylko że... piec załącza i on zaczyna grzać od temperatury około 42-44stopni. To jakbym go skręcił na 45 stopni to chyba bym go zamęczył całkowicie.
    Narazie jak testowałem to chyba najmniejsze zużycie mi wyszło na 75stopniach, ale to było mało komfortowo. Na 45stopniach też komfort był mały (grzejniki nie dawały rady nagrzać mieszkania). najlepszy był na 65stopniach, a więc zostawiłem na 60 i uważam że narazie jest ok. (trzeba tylko wziąć poprawkę na to, że junkers przegrzewa każdą ustawioną temperaturę o 5stopni. czyli jak ustawisz 45 to i tak grzeje do 50stopni) Ale faktycznie niech się piec trochę ustabilizuje po ostatnich przeróbkach instalacji grzewczej, oraz po regulacjach pieca i jak zacznie pokazywać powtarzalne zużycia gazu codziennie, to na nowo sie pobawię regulacją temperatury wody na piecu.
    robalek12
    Level 14  
    Wczoraj zmniejszyłem piec na 45 stopni i efekt jest taki:
    Odczyt dziś 23.00

Piec: 45 st
    Termostat na: 20,00 st
    Od - do: 23.00 - 23.00 (24 godziny)
    Temperatura pomieszczenia: 20,00 - 21,5 st
    Temperatura na dworze: 2-7 st
    Zużycie całkowite: 7,0 m3
    Zużycie na godzinę: 0,29 m3

Jest to jak na razie największe moje zużycie...

Dziś się dowiedziałem że przy takim grzaniu, wszystkie grzejniki w domu powinny być ustawione na maxa, ewentualnie przykręcić jak by było za ciepło
    w mniejszych pomieszczeniach, a ustawiać temperature na piecu,
    test zaczynam od teraz do 5.00 rano i zobaczymy.
    sason
    Level 12  
    Witam
    ja dla odmiany zastosowałem inne ustawienia ,mianowicie temperatura kotła 70-75 st ,temperatura pokojowa na regulatorze 21,75 dzienna i nocna 19,5st i niespodzianka piec załącza się co prawie 4godz. w dziennym a w nocy w ogóle :-) ale podejrzewam w dalszym ciągu że to wina wysokich temperaturek za oknem ale jak w domu cieplutko . Zużycia nie sprawdzałem , na pewno małe :-)
    pomaranczowy_1
    Level 1  
    Witam. Co do ustawienia mocy min. kotła turbo bez U-rurki ("na oko")to nie polecam.
    Kotły Turbo pracują z stałymi obrotami wentylatora (w kondensatach dziala to plynnie) a wiec zmiejszając doplyw gazu poza podane przez producenta minimum, doprowadzamy do tego ze spaliny gazu nie mają czasu oddać swojego ciepła i zostają szybko przez wentylator wyrzucone na zewnatrz.
    hektor80
    Level 11  
    Witam wszystkich.

Obserwuję ten tamat od początku i staram się stosować przytoczone tu sugestie.
    Niedawno stałem się posiadaczem pieca DeDietrich Zena MS24FF.

Mieszkam w starym drewnianym domu, ocieplonym od wew. ok 8-10 cm wełny. Średnio dobowe zużycie gazu oscyluje w granicach 8m3. Temp. dzienna to 20 stopni, nocna-19.25. Sterownik Auraton 2005, histereza 0.5 stopnia. W domu ok 90 żeberek. Do tego dochodzi ok 8m2 podłogówki ale jej nie licze bo cos z nia jest nie tak. (nie grzeje w całości-temat poruszyłem w innym wątku...)

Temp wody na piecu to 55 stopni, moc kotła na 40% (ok 15.3 kW).

Chciałem przetestować następujące ustawienia:
    temp wody: 75 stopni
    moc kotła: 65 %

Niestety, przy tych parametrach nie jestem w stanie osiągnąć tej temp. nawet przy obecnych, wysokich temp. zew. Aby dogrzać z temp. 19.75 do 20.25 piec potrzebuje ok 25 minut i temp. dochodzi do 65 stopni i sterownik wyłącza piec.
    Wydawało mi się że przy takiej mocy bez problemu szybko osiągnę tą temp.

Co ciekawe w drugą strone, Miałem ustawione 55 stopni i kocioł nie mógłe tej temp. utrzymać (pomimo modulacji palnika) i temp. dochodziła do 60 stopni i piec sie wyłączał a gdy temp. spadła do 50 stopni to ponownie się włączał (aż do sygnału z sterownika pojowego)

Co może być tego przyczyną? coś nie tak z instalacją? Grzjniki najbliższe, mam skręcone na zaworach kulowych, tak aby wszystkie grzejniki nagrzewały się równomiernie.

Pozdrawiam
  • Texa Poland
    robalek12
    Level 14  
    sason wrote:
    Witam
    ja dla odmiany zastosowałem inne ustawienia ,mianowicie temperatura kotła 70-75 st ,temperatura pokojowa na regulatorze 21,75 dzienna i nocna 19,5st i niespodzianka piec załącza się co prawie 4godz. w dziennym a w nocy w ogóle :-) ale podejrzewam w dalszym ciągu że to wina wysokich temperaturek za oknem ale jak w domu cieplutko . Zużycia nie sprawdzałem , na pewno małe :-)

Ciekawy jestem jak zużycie, do tego co miałeś...?
    tomaszeg74
    Level 11  
    robalek12 wrote:
    sason wrote:
    Witam

Ciekawy jestem jak zużycie, do tego co miałeś...?

Ja dzis to zrobiłem temp. 19,5 i ma podbic na 20,5 ustawiłem temp. na piecu 55C i zanim osiagnoł te 55 to regulator go wyłaczył ale nie powiem standartowo pobiera mi 350l gazu na taka rozgrzewke a tym razem zassał 480l fakt ze zamiast 20,5 grzejniki były tak nagrzane ze oddawały temp jeszcze jakies 20 min i zrobiło sie 21C i zanim spadło do 19,5 zeby piec załaczył sie znowu to ta roznica była bardzo odczówalna
    sason
    Level 12  
    robalek12 już Ci mówię jak jest i od razu mówię że to co piszę nie ma ściemy :-)
    od piątku ok.10 jak zwykle do dziś ok.15godz. zużycie 11m3 ,tyle że te przestawienie na 21,75st . na sterowniku pokojowym mam od soboty rana ,małe zużycie u mnie wynika z tego iż kocioł nie załącza się na razie w nocy gdyż mamy wysokie temperatury chyba wszyscy dodanie za oknem ,wszystkie nasze wyliczenia
    pójdą w łeb ja się zacznie siarczysty MRÓZ ,a wracając do poniesieni temp. w domu ,szczerze mówię po prostu CIEPEŁKO jest :-)
    Piasek80
    Level 31  
    Każdy ma inne odczucie komfortu temperatury dlatego ciężko przyjąć jakąś wartość uniwersalną. Mi do komfortu wystarcza 18-19st... innemu 21-22st co w skali zimy daje zupełnie rozbieżne wyliczenia.
    Do tego dochodzi zdolność akumulacyjna pomieszczeń do magazynowania energii cieplnej...
    Nowoczesny dom wybudowany zgodnie z obowiązującą sztuką murarską i energetyczną ma zupełnie inne zapotrzebowanie na ciepło niż mieszkanie w starej kamienicy gdzie wysokość pomieszczeń to ok 4m niekiedy... a gdzie tu jeszcze izolacja murów itp...
    Natalkaa
    Level 13  
    no ja jestem pozytywnie zaskoczona bo od wczoraj od 7:00 do dziś 7:00 24 godziny w ustawieniach ciągle w trybie komfort 20.5 st zużył 4.60m3!!! faktem jest ze na dworze +4 +5 w dzień
    sason
    Level 12  
    Natalkaa jakie temperaturki stosujesz kotła? bo wynik porównując z innymi jakie miałaś naprawdę rewelacyjny :-)
    hektor80
    Level 11  
    Przy temp. na piecu 65 stopni, wczorajsze zużycie wyniosło 6.3 m3 (w tym boiler + kuchenka)

Jest to jak narazie mój najniższy wynik. Ale oczywiście wszytko to przez wysokie temp. na zew...
    Natalkaa
    Level 13  
    hoł hoł hoł :P
    na kotle od dawna mam 45 stopni (to minimum mojego kotła) temp w domu caly dzien 20-20.5 wieczorkiem podchodzi na 21
    grzejniki nie na maxa:
    w pokoju srodkowym (sypialnia) mam na 3,
    w duzym (gdzie sterownik) na 5
    kuchnia 5
    lazienka 4.5 :)
    pokoj przy drzwiach zawsze byl na 5 ale odkad grzeje 24h caly czas jest tam cieplo (19-21st) wiec skrecilam na 3
    aa no i przedpokoj mam tam dorobiony:P grzejnik i wczoraj byl na 3.5 ale na noc dalam na 5, w dzien znowu na 3.5

Dodano po 5 [minuty]:

Sason jeśli czytales moje poprzednie posty to dało sie zauwazyc ze jestem wybredna w komforcie ciepła w domu, wiecznie było mi zimno ale przy tym jak teraz ustawiłam (kocioł 45 st, grzanie 24h sterownik na 20.5 caly czas) jestem zadowolona i z ciepełka i ze zużycia :)

Dodano po 8 [minuty]:

Natalkaa wrote:
    moje dobowe zuzycie wynosi 5m3 przy temp zewn +5 ;+6
    w nocy ok -2
    grzejniki na 4-5 i piec 60 st

z 13 listopada-podobna temperatura jak dzis i w zasadzie zuzycie nie tragicznie (kocioł jak widac mialam na 60) ale pamietam ze nie bylo w domu tak cieplo jak teraz
    sason
    Level 12  
    Wiem Natalkaa , wiem :-) tylko w moim przypadku jak pisałem wyżej mniej gazu mi wychodzi przy w/w ustawieniach aczkolwiek może się skuszę na testciki przy Twoich ustawieniach u siebie ,dzieki za info
    Natalkaa
    Level 13  
    przeglądnełam swoje posty i przy 60st na kotle miałam dośc spore zużycie-ok 7m3
    Sason w nocy (22:00-4:00 lub 5:00)też miałam ustawione na 19.5 ale rano... było poprostu zimno a zuzycie takie samo jak teraz mam,
    ciekawi mnie czy ktos wlasnie przetestuje moje ustawienia i jakie bedzie mial zuzycie ;)
    ja na samiutkim poczatku kociol mialam na 70 to dopiero było... gorąco a potem zimnica tragedia

Proszę poprawić błędy pisowni we wszystkich postach
    mod - mirrzo
    tomaszeg74
    Level 11  
    Natalka a pompe masz na którym biegu ??
    sason
    Level 12  
    Natalkaa -zastanawia mnie w tych Twoich ustawieniach kotła co zużyciem samego kotła ?czy to jest na dłuższą metę dobre dla pompy taka ciągła praca, a przy ustawieniach wyższych temp.kotła jednak ta "maszyna" trochę odpoczywa "-)
    Skipperka
    Level 11  
    Witam. Mam pilne pytanie do osób, które instalowały c.o. i wykonawca dostarczał kocioł, grzejniki i akcesoria.

Co widnieje na Waszych fakturach w kolumnie "Nazwa"?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
    Brencik
    Level 26  
    Zużycie u mnie z ostatnich 9 dni to 70m3. Ale od 30.11.11 grzeje całą dobę 21,5st.
    sason
    Level 12  
    Witam,
    Cisza jak makiem zasiał :-)
    Potwierdzam moje ustawienia ,70 st.tym razem kocioł ,od poniedziałku 15godz do dziś 13godz. 10,5m3 ;-) .
    tomaszeg74
    Level 11  
    nie wiem czy wiesz ale od 65st wytraca sie kamien z wody i trzeba uwazac zeby nie zawaliło ci kamieniem nagrzewnicy itp
    sason
    Level 12  
    A powiedz mi kolego po co producenci robię te pokrętła na full????? co by kotły szybciej rozwalać ? Sąsiad od 8 lat ogrzewa mieszkanie ,fakt mniejsze od mojego kotłem tym samych na full i zero problemów ! oj LUDZIE POWAGI !
    tomaszeg74
    Level 11  
    a po co producenci robia samochody zeby jezdzic nimi non stop na max ?? nie bo to długo tez nie wytrzyma rozumiem twoje podejscie ale autem ekonomicznie jedzie sie ok 100km/h wiec tu tez uwazam ze 50-55st jest ok oczywiscie jezeli grzejniki na to pozwola

Proszę poprawić błędy pisowni.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo
    robalek12
    Level 14  
    sason wrote:
    Witam,
    Cisza jak makiem zasiał :-)
    Potwierdzam moje ustawienia ,70 st.tym razem kocioł ,od poniedziałku 15godz do dziś 13godz. 10,5m3 ;-) .

Tylko 10m3 przez 3 dni jak Ty to robisz, albo takie mieszkanie.
    sason
    Level 12  
    Hmm w sumie to nic nie robię i przede wszystkim powtarzam nic nie ściemiam :-)
    Chyba najważniejsze to za dużo nie grzebać przy piecu i zaworach termostatycznych ,podejrzewam że te moje spalanie runie przy mrozach i koniec końcem skończy się 10m3 dobę :-( ,a chyba przy tak wysokich temperaturach kotła swoje robią głowice ,2 małe pokoiki na 3 głowica,łazienka na nie całe 4 (często utrzymuje temperaturę więc łazianka ofline) salon jeden grzejnik( duże ok.1,2m długości nie znam mocy) na full drugi na 3 ,pokombinuj może w tę stronę :-)
    mar111cin
    Level 12  
    Ok kilka moich spostrzeżeń. Faktycznie kotła turbo nie ma co regulować bez przyrządu, bo potem ciężko trafić we wskazane przez producenta ustawienia. Mi metodą prób i błędów w końcu PRAWIE się udało. Ponieważ nie widać ani płomienia, ani innych wskazań (niby można by porównać z licznikiem, jednak to co się ustawia, a to co zapamiętuje piec to wydaje mi się że dwie różne sprawy..).

Ale ok, jaki jest efekt moich działań.
    Po zmniejszeniu mocy na piecu, komfort w mieszkaniu się zwiększył. Piec nie mógł nagrzać wody do ustawionej wartośći (ustawione 60stopni, czyli grzeje do 65-66stopni) i przez to, cały czas grzał wodę, dopóki sterownik pokojowy go nie wyłączył. (zużywał przy tym 17,5l gazu na min, czyli bardzo mało)
    Po skorygowaniu na minimalną moc deklarowaną przez producenta, piec dochodził do 65-66stopni i to dość szybko. Jakby liczyć ilość gazu na jeden stopień, to wychodziło nawet mniejsze zużycie. Ale... z moich obserwacji wynikło że on podgrzewał do tej temperatury, ale jakiś czujnik na piecu, a nie wodę xD Bo na powrocie i tak była zimna... Piec nagrzał się do 65-66stopni i wyłączył się. Jak w czasie jego postoju wyłączy się też czujnik pokojowy no to już mamy zrobioną huśtawkę temperatury... (zużycie gazu na min 24-28l).

Z obserwacji wolę grzać dłużej ale wolniej. A najlepiej tak jak w aucie skoro już do tego porównujecie - szybko dojść do temperatury i ją utrzymywać małym płomieniem. (Zaczynam poważnie mocno żałować, że nie kupiłem kondensacyjnego).

Grzanie tak, że piec nie może dojść do wyższej temperatury ma ten plus, że jest większy komfort w mieszkaniu. Bo całe grzejniki są ciepłe, nie ma huśtawek temperatury. Zużycie gazu? chyba minimalnie mniejsze na wyższej temperaturze na kotle i przy szybszym podgrzewaniu wody (większa moc minimalna), natomiast przekłada to się od razu na komfort... Według mnie lepiej żeby zużył o te 0,5 czy 1m dziennie więcej i mieć komfort, niż ma mi palić 8m dziennie i będę oszczędzał każde 100litrów gazu, żeby tylko było taniej... Bo dla mnie to nie jest różnica duża czy spali mi 8m czy 9m miesięcznie czy zapłacę 450 czy 500zł to nie jest jakaś wielka różnica w porównaniu do komfortu który panuje w mieszkaniu. Przede wszystkim ewidentnie zrezygnowałem ze zmniejszania ogrzewania na noc. Faktycznie przez noc najwięcej gazu idzie i szło na tym zaoszczędzić.. ale jak o poranku piec się załączył, aby człowiek wstał w komfortowo ciepłym mieszkaniu, to zużycie gazu nadrabiało całą oszczędność z nocy... a jednak nocą było zimno. Według mnie nie warto.

Co do ustawiania temperatury 45stopni. trochę nisko według mnie. pierwsze co, to że piec cały czas by mi się załaczał i wyłączał. Bo do tej temperatury grzeje bardzo szybko. Po drugie martwiłbym się czy mi nie zardzewieje. uważam że optymalnie jest ustawiać w granicach 55-65stopni na piecu Aktualnie używam 60stopni (Defacto piec grzeje do 65-66stopni). Pewnie jak przyjdą większe mrozy to zwiększe do 70-75stopni, aby piec wyrabiał z nagrzewaniem starego mieszkania.

Co do zużycia 10,5m gazu przez 3dni, to wychodzi 3,5m dziennie ? używasz czasem ciepłej wody? bierzesz prysznic? mieszkasz sam ? używasz kuchenki gazowej ? Czy siedzisz przy 18nastu stopniach w bloku i z każdej strony grzeją Cię sąsiedzi?

Tak na marginesie jak ktoś się zastanawia jaki piec założyć - minimum turbo. Na temat kondensacyjnego się nie wypowiadam bo nie miałem i nie wiem czy faktycznie jest taka zauważalna różnica w zużyciu gazu, chociaż bardzo mnie kusi żeby to sprawdzić. Jednak dlaczego turbo/kondensacyjny? komfort - wreszcie mogę wziąć prysznic w łazience i wychodzac nie mam zaparowanego i dusznego całego pomieszczenia, piec nie wyłacza sie w trakcie kąpieli z powodu słabego ciągu czy braku tlenu, zaraz po kąpieli nie ma odwróconego kierunku przepływu powietrza z komina i łazienka nie wychładza się w 15sekund.
    sason
    Level 12  
    mar111cin -tak masz rację ,nie myję się w ogóle ,nie jem ,nie pije,nie gotuje itp
    tak się siedzę właśnie pod kocem :-) łapy mi zgrabiały z zimna że nie mogę pisać !
    Poczytaj wcześniejsze moje posty zanim zaczniesz kogoś oceniać ! Żenada do potęgi entej !!!
    monika-nowik
    Level 11  
    hej, możecie mi powiedziec co lepiej wybrac: wełnę czy styropian??
    robalek12
    Level 14  
    monika-nowik wrote:
    hej, możecie mi powiedziec co lepiej wybrac: wełnę czy styropian??

Zależy gdzie chcesz to zastosować, jeśli na ściany murowane to styropnian,
    a jeśli w ścianę z KG to wełna...