Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 17 Lut 2012 09:44 250512 1099
    Mirek81
    Poziom 9  
    Natalko napisze jeszcze raz:)
    Grzejniki mam na max ( mam 4 pokoje, kuchnie, WC i łazienkę ) bo jest lepsza wymiana ciepła i cyrkulacji. Czujnik mam w przedpokoju i jest tam najchłodniej ( brak grzejnika ). Od 8-21 mam ustawione 21,5 °C (żonka z niemowlakiem). W nocy na początku też przegrzewałem ( piec włączał sie jak temp. spadała do 19,75 ) po kilkunastu dniach piec juz sie nie załącza bo temp nie spada az tak. Np. wczoraj ok godz 22 miałem 21,5 °C, jak wstałem rano o 6 to na czujniku było 20,5 °C. Regularne ogrzewanie spowodowało to, że ściany dobrze się dogrzały. Wietrze rano i wieczorem mieszkanko:) Na dzień dzisiejszy średnie spalanie w miesiącu lutym to 4,5 m³:) Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

zapomniałem dodać, że mój budynek ma już jakieś 5 lat (styropian 10 cm) i co roku robię przegląd pieca i co za tym idzie obniżam płomień:) Mniej gazu idzie w komin:) Wiadomo, że staram się brać prysznic a nie kąpiel ( chodz czasami musze poleżeć:)) Na prysznic schodzi ok 0,1-0,2 m a na kąpiel lekko 0,5 m
  • Relpol przekaźniki
    Natalkaa
    Poziom 12  
    A moje średnie spalanie w lutym wynosi 11.14m3. Najwięcej odnotowałam 2 lutego 14.61m3 ale.. rano było -16 i piec miałam na 67i
    7:00-13:00 tryb nocny 20.5 (piec 70)
    13-17 dzienne 21 i piec od 17:00 na 65.

Dla porównania dnia 11 lutego rano było -19 a moje spalanie 12.73m3 a od 7:00-16:00 miałam na dziennym 21stopni. Kolejny raz wnioskuje, że lepiej było zostawić na dziennym cały czas, bo spalanie mniejsze, a za oknem było zimniej. W zeszłym roku jak zaczęłam grzać stwierdzałam, że lepiej żeby piec hulał cały czas w jednej temperaturze, ale mimo wniosków teraz się przestraszyłam, jak piec pochłaniać zaczął powyżej 10m3.
    Może masz taki piękny wynik, bo budynek jest już wysezonowany :). Mój budynek został odebrany w maju zeszłego roku i systematycznie wprowadzają się nowi właściciele. Ja mieszkam dopiero od września. Wydaje mi się, że za jakiś czas też osiągne inny wynik bo to moje pierwsze grzanie gazem. Od wczoraj 18:00 do dziś 17:00 mam 7.35m3 co daje 0.32/h. Piec mam na 55, no ale wiadomo - za oknem cieplej, bo dziś +5 więc i spalanie mniejsze :).
    vuelta80
    Poziom 1  
    witam!
    u mnie dom 130 metrów, wolnostojący z cegły, nieocieplony, za wyjątkiem dachu gdzie jest warstwa 15 cm styropapy,podpiwniczony, nowa instalacja miedziowa, kaloryfery aluminiowe, piec immergas zeus victrx 26 kw ( kondensacyjny ), pracujący bez przerwy na temp. 48 stopni spala 0,9 metra gazu na godzinę- przy temperaturze w mieszkaniu 20.5 stopnia....to dużo..., ale mam ten komfort, że grzejniki są cały czas ciepłe, czego nie mogę powiedzieć gdy piec pracuje na czujniku temperatury...gdzie jest włączony przez godzinę i jest ciepło przyjemnie a następnie przez godzinę następuje przestój w pracy, gdzie grzejniki są zimne...i czuć ziąb w powietrzu...
    czy ktoś ma ten piec i posiada jakieś doświadczenia, jak przy ciągłej pracy zejść z tego stosunkowo dużego zużycia gazu...
    pozdrawiam!
    Brencik
    Poziom 26  
    Na dzień dzisiejszy mam spalone 1300m3 od 13 października.
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  
    Mirek81 napisał:
    Na prysznic schodzi ok 0,1-0,2 m a na kąpiel lekko 0,5 m

A czy tam jest kocioł dwufunkcynny (ogrzewanie i ciepła woda użytkowa wytwarzane za pomocą jednego urządzenia)? Gdyby ciepła woda była wytwarzania za pomocą Junkersa (marki Junkers), to napewno na kąpiel nie trzaba byłoby 0,5 m3. gazu (wystarczyłoby jakieś 0,3m3) a na prysznic wystarczyłoby jakieś 50-60 litrów gazu (w zależności, jak długo ten prysznic trwa).
    gucio222
    Poziom 13  
    Mam 190m2 piec Vaillant niekondensacyjny ustawiony w tryb histerezy ( wyłącza się i załącza) , regulator pogodowy z pomiarem w sypialni , czujnik od północy na 2,5m wysokości. Dom nowy 7 letni, porotherm i 20cm styropianu. Przy 22C najwyższy rachunek za dwa miesiące w tym roku to 860zł. Wszyscy pracujemy więc piec wyłącza się o 6 a załącza o 17. Grzejniki przewymiarowane o 70% więc potrzebują 20min na podgrzanie pomieszczenia. Pompa obiegowa cwu załączana czujkami ruchu w łazienkach . Dom piętrowy, montaż czujnika w sypialni było strzałem w dziesiątkę. Wszyscy instalatorzy chcą montować w salonie, ale w salonie można sobie regulować zaworami a w nocy po co ogrzewać salon ?. Jedyna wada że nie ma regulatorów które pracują w trzech trybach pracy tzn. dzień , noc i dodatkowo jak nikogo nie ma w domu ( tego nie ma u nikogo).
    Chcę teraz jeszcze zakupić Rondostat HR20 do salonu by realizować tę trzecią funkcję i sterować go jeszcze np z systemu alarmowego gdy załączamy alarm na noc na cały parter.
    Brencik
    Poziom 26  
    gucio222 napisał:
    w tryb histerezy ( wyłącza się i załącza)

Każdy kocioł włącza się i wyłącza, kwestia w jakich czasach.
    gucio222
    Poziom 13  
    Nie do końca, fabrycznie był tak ustawiony że ogień pod palnikiem był prawie cały czas ( jakaś modulacja gazu czy coś takiego). Przystawiłem go z regulatora pogodowego w tryb załacz/wyłacz chociaż instalator powiedział że takie załączanie psuje kocioł to chodzi mi on już ponad 6 lat. Powiem że od ręki spadło zużycie gazu o ok 10%. Vailant atmomax-plus.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    U mnie w termostacie tygodniowym oprócz kilku programów można w każdym ustawić na najbliższe od 1 do 24 godzin tryb noc lub dzień. Po tym czasie wraca do podstawowego programu. Sprawdź u siebie taką funkcję.
  • Relpol przekaźniki
    gucio222
    Poziom 13  
    Mi chodzi raczej o trzecią regularną funkcję typu: jestem w domu, śpię i trzecią że mnie nie ma bo jestem w pracy i wtedy piec schodziłby na minimum. Więc trzy temperatury w trzech różnych godzinach. A najlepiej zaprząc do wszystkiego system alarmowy który wie co ja robię a poza tym mogę go sterować z smartfona (tak mam z alarmem i kamerami)
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    gucio222 napisał:
    Mi chodzi raczej o trzecią regularną funkcję typu: jestem w domu, śpię i trzecią że mnie nie ma bo jestem w pracy i wtedy piec schodziłby na minimum. Więc trzy temperatury w trzech różnych godzinach. A najlepiej zaprząc do wszystkiego system alarmowy który wie co ja robię a poza tym mogę go sterować z smartfona (tak mam z alarmem i kamerami)

Podłącz przez przekaźnik przełączany alarmem drugi termostat.
    Ryszard49
    Poziom 35  
    Witam.
    Pozdrawiam wszystkich użytkowników ogrzewania gazowego, jednocześnie współczując Wam. Z ogrzewania gazowego zrezygnowałem kilka lat temu (LPG) o gazowym nie wspomnę. Mam ogrzewanie elektryczne i nie nękają mnie problemy oszczędnościowe i tzw. pogodynki. Nastawiam sobie żądaną temperaturę w danym pomieszczeniu i to wszystko. Jak chcę zaoszczędzić to wyłączam dane pomieszczenie z obiegu albo obniżam zadaną temperaturę w nim. Niestety nic nie ma za darmo, to są oszczędności ale kosztem zadanej temperatury. Mam znajomego ogrzewającego cały dom (CW) olejem opałowym. Taka impreza to koszt roczny przy obecnych cenach 3 x tankowanie po 6 tysięcy zł. Czy drogo czy tanio zależy od odbiorcy.
    Pozdrawiam.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Ryszard49 napisał:

Mam znajomego ogrzewającego cały dom (CW) olejem opałowym. Taka impreza to koszt roczny przy obecnych cenach 3 x tankowanie po 6 tysięcy zł. Czy drogo czy tanio zależy od odbiorcy.
    Pozdrawiam.

Chyba bym poszedł z torbami. :cry:
    Roczny rachunek za gaz to około 2500 zł (na przyszły rok planuje trochę mniej).
    gucio222
    Poziom 13  
    Regulator pogodowy to nie termostat. To on przejmuje kontrolę nad piecem i komunikuje się z nim po RS485. Można podłączyć zegar z przekaźnikiem bezpośrednio pod styki na piecu blokujące jego pracę ale to już za dużo kombinowania i synchronizacji czasu dwóch zegarów. Co do kolegi z elektrycznym ogrzewaniem to nie musi mi tłumaczyć. 190m2 na prąd przy 22C (a lubię ciepło) to wolę tę kasę wydać na wakacje. Jak chcę wyłączyć pomieszczenie do po prostu zamykam zawór na kaloryferze. Ot cała filozofia.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    gucio222 napisał:
    Regulator pogodowy to nie termostat. To on przejmuje kontrolę nad piecem i komunikuje się z nim po RS485. Można podłączyć zegar z przekaźnikiem bezpośrednio pod styki na piecu blokujące jego pracę ale to już za dużo kombinowania i synchronizacji czasu dwóch zegarów.

Regulator pogodowy steruje mocą kotła i temperaturą CO na podstawie czujnika temperatury zewnętrznej. On nie jest sterownikiem temperatury w pomieszczeniach.
    Regulator pokojowy to termostat.
    Ryszard49
    Poziom 35  
    Panowie nie mylcie pojęć. Na czym polega ogrzewanie pomieszczeń. Odpowiedź prosta: na zadaniu określonej temperatury w danym pomieszczeniu w zadanym czasie. I niestety w tym przypadku jet opcja albo siedzimy w zimnym i mniej płacimy czy mamy ful wypas ale płacimy więcej.Ta opcja odnosi się do każdego rodzaju ogrzewania.
    robin102
    Poziom 14  
    Panowie dziś podpisałem umowę z gazownią na taryfę 3.6 drapie się po łysinie czy dobrze zrobiłem :roll: abonament 69,9 zł miesięcznie co miesiąc x12 oraz metr gazu po 1,98zł ! Zupełnie nowy mały dom o powierzchni całkowitej 160m kw, użytkowej 120m kw, kubatura 650 metrów sześć. Według świadectwa energetycznego EP budynek oceniany na 74 KWh/(m kw rok)
    Tu pytanie do Was doświadczonych w ogrzewaniu gazowym. Cyrka jakie zużycie gazu ile metrów na dobę taki dom może połknąć z kotłem kondensacyjnym 24 KW. Oczywiście wiem, że każdy inaczej ogrzewa, ale tak orientacyjnie 5 czy 20 metrów sześciennych na dobę ? Rzad wielkości ? Dziękuje z góry za porady i za wyrozumiałość bo totalny lajkonik jestem w temacie grzania ;)
    robin102
    Poziom 14  
    Czyli do swoich planów utrzymania domu mogę przyjąć średnio 10 metrów sześć na dobę x 240 dni, czyli 2400 metrów x 2 zł o kurcze 4800 tys zł wychodzi plus 840zł abonament 5640 zł / 12 = 470 zł miesięcznie.
    Co miesiąc przez okrągły rok 360zł spółdzielnia mieszkaniowa do tej pory pobierała ode mnie w czynszu na ogrzewanie 70 metrowego mieszkania (cały czynsz 600zł był)
    MarudaP
    Poziom 21  
    To nie tak. Zobacz ile zużywa rocznie Brencik
    U mnie za zeszły rok zużycie było 2200 m3 = 4700 zł, ogrzewanie, kuchnia i CWU.
    robin102
    Poziom 14  
    Jeśli u Ciebie 2200m sześć, to moje szacunkowe 2400 jest chyba blisko zwłaszcza, że lubię jak jest ciepło :) blok jednak człowieka rozpieszcza. Nie mam żadnego kominka wiec tu też jest problem, bo wiem, że w jesienne czy wiosenne dni ludzie dogrzewają się kominkami. Będę musiał pomyśleć jednak o jakiejś ładnej kozie bo takie preferuje. Te bajdurki moich fachowców, że za gaz to pan będziesz płacił góra 3 tys trzeba między bajki włożyć.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    robin102 napisał:
    Jeśli u Ciebie 2200m sześć, to moje szacunkowe 2400 jest chyba blisko zwłaszcza, że lubię jak jest ciepło :) blok jednak człowieka rozpieszcza. Nie mam żadnego kominka wiec tu też jest problem, bo wiem, że w jesienne czy wiosenne dni ludzie dogrzewają się kominkami. Będę musiał pomyśleć jednak o jakiejś ładnej kozie bo takie preferuje. Te bajdurki moich fachowców, że za gaz to pan będziesz płacił góra 3 tys trzeba między bajki włożyć.

Zupełnie Ciebie nie rozumiem.
    Masz dom i wyliczone zużycie roczne na .... 74 kWh/mkw*rok * 160 mkw = 7520 kWh/rok .
    Z jednego metra sześciennego gazu uzyskujesz około 9,97 kWh
    Wychodzi z tego około 755 m³ gazu na rok. + cwu + gotowanie.
    Proste :D .
    Brencik
    Poziom 26  
    robin102 napisał:
    bo wiem, że w jesienne czy wiosenne dni ludzie dogrzewają się kominkami.

I źle robia bo kominka używa się akurat w największe mrozy - wtedy jest to najoptymalniejsze pod każdym względem, nie tylko ekonomicznym.
    robin102 napisał:
    Te bajdurki moich fachowców, że za gaz to pan będziesz płacił góra 3 tys trzeba między bajki włożyć.

Dlaczego? Chociaż u Ciebie będzie to możliwe gdyż
    robin102 napisał:
    taki dom z kotłem kondensacyjnym 24 KW.
    zamiast odpowiedniego do Twoich zapotrzebowań czyli takiego coś koło 10kW który jest oszczędniejszy - dlaczego, nie będę tłumaczył, było wyjaśniane wielokroć na forum.
    robin102 napisał:

Czyli do swoich planów utrzymania domu mogę przyjąć średnio 10 metrów sześć na dobę

U mnie wyszło średnio 4,5m3/dobę. Powierzchnia grzewcza 130m2 około. Grzanie 22st prawie całą dobę. Plus c.w.u. i kuchnia co pochłania około 1m3/dobę. czyli na samo ogrzewanie poszło mi przez rok niecałe 1300m3.
    robin102
    Poziom 14  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:

Masz dom i wyliczone zużycie roczne na .... 74 kWh/mkw*rok * 160 mkw = 7520 kWh/rok .
    Z jednego metra sześciennego gazu uzyskujesz około 9,97 kWh
    Wychodzi z tego około 755 m³ gazu na rok. + cwu + gotowanie.
    Proste :D .

Dzięki bardzo za merytoryczne wyjaśnienie zawiłości energetycznych ;) trochę techniki, fizyki i człowiek się gubi :(
    755 metra gazu czyli w najczarniejszym scenariuszu x 2 czyli max max 2000 metrów powinno wystarczyć. Mieszkam na północnym wschodzie Polski. Mrozy mam ty siarczyste, a i sezon grzewczy trwa trochę dłużej niż np we Wrocławiu, czy Zielonej Górze.

Brencik napisał:

Dlaczego? Chociaż u Ciebie będzie to możliwe gdyż
    robin102 napisał:
    taki dom z kotłem kondensacyjnym 24 KW.
    zamiast odpowiedniego do Twoich zapotrzebowań czyli takiego coś koło 10kW który jest oszczędniejszy - dlaczego, nie będę tłumaczył, było wyjaśniane wielokroć na forum.

Miałem mieć na ten domek piec 28 KW, ale fachman od CO mi zmienił na mniejszy jednofunkcyjny De Dietrich MCR II 24 bo powiedział, że starczy, a poza tym ten mniejszy ma moc minimalną już 6,5 KW, a tamten większy od 9,5 KW startował , wiec może nie będzie tak źle ;) W następny czwartek ( 25.10) podłączają gazomierz i start pieca. Oby portfel wytrzymał :)

ps.
    Może któryś z kolegów podpowie jak grzać nowy dom w sumie wilgotny i wychłodzony, od razu wyższą temperaturę ustawiać 20 stopni, czy jeśli nie mieszkam to 15 wystarczy ? Jak u Was to było ?
    Brencik
    Poziom 26  
    24kW to dobre jak chałupa ma 300-400m2.
    Modulacja od 6,5kW tez sporo za duzo, ja mam od 3kW i jeszcze lipa, mogłoby być od 1,5-2kW wtedy w taką pogodę jak dziś byłoby super.
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  
    Brencik napisał:
    24kW to dobre jak chałupa ma 300-400m2.
    Modulacja od 6,5kW tez sporo za duzo, ja mam od 3kW i jeszcze lipa, mogłoby być od 1,5-2kW wtedy w taką pogodę jak dziś byłoby super.

Przecież to jest pogoda napewno nie na ogrzewanie budynków (w dzień 19 stopni w cieniu)!!! Owszem, tam gdzie jest ogrzewanie z sieci miejskiej, na siłę pompuja ciepło i budynki przypominają piekarniki.
    Brencik
    Poziom 26  
    Zbigniew Rusek napisał:
    rzecież to jest pogoda napewno nie na ogrzewanie budynków (w dzień 19 stopni w cieniu)!!!

W nocy rano miałem niedawno -3st, przeważnie coś koło 3-6st, w dzień koło 10. Słońca brak.
    Ogrzewanie wymagane bezwzględnie.
    robin102
    Poziom 14  
    Panowie, a powiedzcie czy instalacje CO zalać zwykłą kranówą, czy dodać jakiś dodatek zabezpieczający. Tylko jaki ?
    Brencik
    Poziom 26  
    Ale środek zabezpieczający co? Rury? Kocioł? Wodę? Bzdura. Lejemy zwykłą wodę, żadnych polepszaczy, zreszta producenci zakazują wręcz stosowania jakiś cudownych środków "zabezpieczających"
    Zloty60
    Poziom 21  
    Ja też mam MCR II /24 T. Ja mam obieg zalany zwykłą wodą ale przepuszczoną przez filtr (taki zwykły wkład za 100 zł). On ma wydajność z 5m3 i na zalewanie układu starczył.Na dopuszczanie wody przy odpowietrzaniu przez pewien czas na początku pracy CO też spełnia oczekiwania. Mam bardzo zakamienioną wodę i dla kotła a w szczególności MCR-a to nie dobrze ( budowa wymiennika jest taka ,że lamelki są bardziej podatne na zakamienienie niż np w Viessmanie.

Ostatni rok podsumowuję jakieś około 1300 m3 (w tym CWU i gotowanie), w domu 22,5 (ma być ciepło i tyle) ,w tym roku zobaczymy. :)