Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 01 Lis 2012 20:08 241422 1099
  • #751 01 Lis 2012 20:08
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

robin102 napisał:
    Ja walczę o zmniejszenie zużycia gazu i jestem chyba coraz bliżej wyniku 13-15 metrów na dobę, ale niestety przy tych ostatnich ustawieniach i temperaturze dodatniej na dworze kocioł załącza mi się co 10 minut na dosłownie 1 minutę. Wszystko to tylko na podłogówce. Grzejnikowy obwód nie chodzi- nie włączony. Absolutnie nie wiem co tu robić, może puścić ciepłą wodę w grzejniki ?

Najlepiej w cieplejsze dni wyłączyć kocioł na dzień (w południe, w godzinach popołudniowych), zwłaszcza gdy do okien pcha się słońce i dom się nagrzewa. Możę wtedy wystarczy grzać tylko przez noc a może być tak, że po prostu lepiej wyłączyć (w przejściowych okresach kocioł może stale "taktować", zwłaszcza gdy budynek ma dobrą izolację i bardzo szybko osiąga się żądaną temperaturę). Załączanie się kotła na minutę (i 10-minutowe przerwy) świadczy o tym, że potrzeba ogrzewania jest dyskusyjna (przy stałej pracy tą samą mocą pewnie byłaby Arabia Saudyjska w mieszkaniu). A czy da się zwiększyć histerezję? Wtedy temperatura w domu nie będzie aż tak stała, ale kocioł będzie rzadziej "taktował".

• Fibaro
  • #752 01 Lis 2012 20:27
    robin102
    Poziom 14  

Taktuje przy temp zasilania 42 st, a na powrocie 40, gdy podniosę temp zasilania na 46-48 (powrót 44st )kocioł pracuje trybem ciągłym, ale w chacie robi się afryka, nie do wytrzymania. 70 % powierzchni domku to ogrzewanie podłogowe, kaloryferów nawet nie ruszam, a i tak w górnych pokojach mam 20 st.
    Zaczynam wnioskować, że mam za duży kocioł jak na mój domek.
    Może jak puszcze zasilanie w 8 kaloryferów które są w górnych pokojach to tak często nie będzie taktował ?

z

Zbigniew Rusek napisał:
    . A czy da się zwiększyć histerezję? .

Można prosić o wyjaśnienie zagadnienia w kontekście gdzie tą histerezę można ustawić, to jest dostępne w menu użytkownika ?. Grzał by dłużej, ale i przerwę w grzaniu też miał by dłużą bo tak to rozumiem.

• #753 01 Lis 2012 21:38
    Brencik
    Poziom 25  

U mnie średnia za ostatnie 13 dni to 4,5m3 na dobę. Ogrzewanie 3,5m3 plus c.w.u. plus kuchenka gazowa 1m3.

robin102 napisał:
    kocioł załącza mi się co 10 minut na dosłownie 1 minutę

Coś masz pochrzanione, u mnie chodzi praktycznie non-stop na około (wg krzywej grzewczej) 45 stopniach zasilania.

• #754 01 Lis 2012 21:48
    roming
    Poziom 2  

Witam. Mam do ogrzania mieszkanie 40 m2 na poddaszu. Codziennie wychodzę do pracy o 7.00 i wracam w okolicach 16.00 Czy na czas mojej nieobecności zostawiać ogrzewanie włączone czy wyłączać i zaprogramować na włączenie około 15-tej.
    Jaki sposób będzie bardziej oszczędny?

• #755 01 Lis 2012 21:54
    Brencik
    Poziom 25  

robin102 napisał:
    ale w chacie robi się afryka,

Ale dlaczego? Powinno trzymać zadana temperaturę powietrza. Nie wierzę że w minutę osiąga a po 10 minutach na tyle spada że kocioł się znów załącza. Coś mi tu nie gra.

• Fibaro
  • #756 01 Lis 2012 21:54
    robin102
    Poziom 14  

Brencik napisał:
    robin102 napisał:
    ale w chacie robi się afryka,

Ale dlaczego? Powinno trzymać zadana temperaturę powietrza.

Nie mam żadnej inteligentnej regulacji ogrzewania podłogowego - utrzymywania zadanej temp powietrza. Jedyne co ma do dyspozycji to manual napęd dźwignią zaworu trójdrożnego oraz menu z ustawianiem temp w kotle.

Mogę tak ustawić aby chodził bez przerw, przykręcę trochę zawór trójdrożny i zasilanie ustawie na 46 st i wtedy pracuje bez wyłączania się, ale w domu gorąc a zużycie dochodzi do 20 metrów.
    Tak się zastanawiam czy nie puścić wody w kaloryfery może wtedy będzie pracował ciągle lub dłuższymi cyklami, ale z drugiej strony to może spowodować większę zużycie gazu bo przecież trza będzie grzać większą pojemność wody bo też tą w kalafiorach ;)
    Może problem jest w tym , że gość który dom budował nie pożałował na podłogówce. W sumie zajmuje ona ponad 70 % powierzchni domu.
    Od tygodnia żyje życiem kotła :(
    Jeszcze parę dni i zacznę tęsknić za mieszkaniem w bloku.

• Fibaro
  • #757 01 Lis 2012 21:55
    wojtek_r95
    Poziom 11  

Brencik napisał:
    Coś masz pochrzanione, u mnie chodzi praktycznie non-stop na około (wg krzywej grzewczej) 45 stopniach zasilania.

Napisz więcej szczegółów jak osiągasz taki wynik - jaka temperatura dzienna i nocna, jaka nastawa cwu, jaka powierzchnia do grzania?

• #758 01 Lis 2012 22:36
    Brencik
    Poziom 25  

Już pisałem kilkakrotnie w innych moich postach.
    Powierzchnia około 130m2, temp. komfortowa 21, czyli grzeje do 21,6, i czeka aż spadnie do 20,9 i znów załącza, ekonomiczna 19,5 podobnież.
    Godziny od 10 do 21 komfortowa, reszta ekonomiczna. Przeważnie jest tak że około 6 nad ranem temperatura osiąga jakieś 19,5 stopnia - czyli potrzeba 9 godzin aby spadła o 2st.

C.W.U niema tu nic do rzeczy, czy ustawię na 60 czy 40 różnic nie ma praktycznie. Dlaczego - warto pomyśleć.

• #759 02 Lis 2012 00:09
    saskia
    Poziom 37  

Nie istnieje oszczedne ogrzewanie mieszkania, istnieje jedynie dobre izolowanie mieszkania, lub jego niedogrzewanie.

• #760 02 Lis 2012 08:56
    Brencik
    Poziom 25  

I to jest jakby cała prawda. Suma sumarum.

• #761 02 Lis 2012 23:20
    robin102
    Poziom 14  

Prawda prawda Panowie tylko przy okazji podpowiedzcie co zrobić, żeby przy niskich nastawach temperatury zasilającej piec nie taktował co kilka minut - start i stop na kilka minut

• #762 03 Lis 2012 10:31
    Brencik
    Poziom 25  

Nie piec tylko kocioł. Piec ogrzewa powietrze.
    Wymienić go na odpowiedni z odpowiednio mniejszą mocą i szerszym zakresem modulacji mocy.

• #763 03 Lis 2012 10:46
    robin102
    Poziom 14  

Brencik napisał:
    Nie piec tylko kocioł. Piec ogrzewa powietrze.
    .
    Też prawda, trochę techniki i człowiek się guuupi ;)
    Ale wracając do mojego kotła ( MCR ll), to wymienić go nie mogę, a co mogę zrobić aby nie pracował w systemie przerywanym i czy w ogóle mu to szkodzi i w rzeczywistości to bez wpływu na żywotność i sprawność ?
    Jak powinien być ustawiony zawór trójdrożny jeśli nie chodzi ogrzewanie kaloryferowe, a pracuje tylko podłogówka. Odkręcony na 3/4 ?

pewnie taki by mi wystarczył ale... ;)
    http://www.tanie-ogrzewanie.pl/piece-gazowe-j...-z-zasobnikiem-warstwowym-100l,,rid,1847.html

• #764 03 Lis 2012 12:01
    saskia
    Poziom 37  

Jesli uzywasz tylko podlogowki to ustaw temp kotla na nizsza niz zawor mieszajacy, lub zawor mieszajacy na wyzsza niz kociol.
    W kazdym badz razie w granicach max. temp podlogowki.
    Przy takim ustawieniu zawor mieszajacy powinien puszczac bezposrednio obieg do podlogowki bez mieszania, a temperature bedzie utrzymywala elektronika kotla.
    Zwiekszy to ilosc wody przechodzacej przez kociol i nie bedzie sie tak czesto zalaczal.

• #765 03 Lis 2012 13:27
    robin102
    Poziom 14  

Dziękuje.

saskia napisał:
    ... lub zawor mieszajacy na wyzsza niz kociol.
    Czyli ... ?
    Mój zawór trójdrożny nie ma termostatu :( tylko dźwignię obrotową z podziałką od 1 do 10. Tu problem bo jak go ustawić w takiej sytuacji na 3/4 ? Kiedyś go wymienię na termostatyczny bo widziałem takie, ale na tą chwile musi być manualny nastaw przepływu (mieszania). Temp na kotle zasilanie 35, powrót, 30 st. Powietrze w domu na dole ma 21 st, na górze 19 więc bardzo ciepło. Kaloryfery na górze nie pracują.
    Termometr na obwodzie podłogówki pokazuje 28-26 st zależnie czy kocioł w cyklu grzania, czy leżakownia ;)
    Czy takie cykliczne pracowanie kotła mu szkodzi, bo za ostatnią dobę przy takich nastawach i takiej pracy zużył tylko 8 metrów gazu więc już jakby rewelacyjnie jest w stosunku do 20-30 metrów od których zaczynałem tą wojnę :).

• #766 05 Lis 2012 00:02
    2122150
    Usunięty  
  • #767 06 Lis 2012 20:55
    robin102
    Poziom 14  

Klaus_Barbie napisał:

Sezon pierwszy uważam za rozpoczęty ;)

Noooo :) i to zapowiedzią obniżek cen gazu :)

• #768 07 Lis 2012 10:02
    początkujaca123
    Poziom 2  

czy może ktoś mi polecic osobę, która zainstalowała by mi sterownik pokojowy piec DE DIETRICH?

• #769 08 Lis 2012 08:48
    gersik
    Poziom 31  

Tak, dobry serwisant z twojej okolicy. Przynajmniej będziesz miała pewność co do poprawnego zainstalowania i ustawienia. Oni znają na pamięć praktycznie wszystkie swoje sterowniki i wytłumaczy Ci jego pracę i jak nim regulować.

• #770 10 Lis 2012 20:29
    pablolinda
    Poziom 15  

robalek12 cytuję Mieszkanie na parterze 71 m2, ocieplone ściany, (sąsiad u góry nie ocieplony-dłuższa historia), mieszkańcy: dwoje dorosłych i małe dziecko.
    Piec ustawiony na 65st grzanie i ok 50st woda do mycia.
    robalek12 nie czytałem niestety całego forum ale początkowe wpisy i nie wiem czy zmieniło sie coś w Twoim ogrzewaniu ale zastanowił mnie jeden fakt pomijając sprawę ogrzewania po co nastawiłeś wodę do mycia na ok 50 st. przecież potem musisz dopuszczać zimnej wody pod prysznicem ja co prawda od niedawna mieszkam w mieszkaniu z piecykiem gazowym ale wyczytałem że zmniejszenie temp wody o kilka stopni daje już oszczędności wiec ja ustawiłem u siebie na 40 st i przy kąpiel nie używam wogóle zimnej wody.
    Teraz pytanie już do wszystkich narazie jestem co prawda w fazie testów bo to moja pierwsze spotkanie z ogrzewaniem gazowym ale sprawa wygląda tak : Wynajmuje z zoną kawalerkę ok16 m2 gdzie jest piecyk Termet MicroTerm GCO-DP-14-00 prawdopodobnie taki bo nie mogę znaleść na nim żadnego oznaczenia fabrycznego a wyglądem jest taki jak ten co napisałem oraz w pokoju jest sterownik 2005_txplus_pl_v2 w pokoju jeden grzejnik w łazience drabinka .
    Przez dobę wciagnął mi razem z myciem i gotowanie 3m gazu co wydaje mi se trochę dużo jak na taki metraż. Co prawda mieszkanie w kamienicy z cegły nie ocieplone okno plastik nowe drzwi jeden sąsiad po prawo po lewo właścićel mówił ze wstawił jakąś supreme jak robił remont. Piec wstępnie nastawiłem na 65 stopni w mieszkaniu od 6 do 23 21,5 pozostały czas 20 stopni. Wczoraj był pierwszy mój test dobowy dziś przestawiłem na piecu na 50 stopni i jutro o 15 zobacze ile poszło. Serwisant jak ostatnio był bo była nieszczelność to przestawił go na wolny start czyli powoli dochodzi do zadanej temp jednolitym płomieniem gazu powiedział ze tak będzie ekonomiczniej. Macie jakieś sugestje co do ustawień bo tylko na nie mam wpływ bo nie moje mieszkanie.POZDRAWIAM

• #771 10 Lis 2012 21:12
    Brencik
    Poziom 25  

50st c.w.u. to typowe ustawienie które się sprawdza. Ja mam 48. Sąsiadka 55 - ale to już przegięcie.
    40st będzie za mało, zanim woda doleci do punktu poboru już się schładza w dodatku wlewając taką wodę do wanny w rezultacie otrzymamy około 30-33st - proszę sprawdzić termometrem lejąc powiedzmy 50 litrów wody - start od odkręcenia kranu. A co dopiero po 10 minutach, wtedy chcąc dolać ciepłej wody aby utrzymać typowe 37st musielibyśmy chyba z 200 litrów wody o temp 40st wlać.

65st na grzejniki to może się sprawdzi gdy będzie -25 na dworze, teraz 45-50st to norma.

• #772 10 Lis 2012 21:27
    pablolinda
    Poziom 15  

Dzięki Za sugestie . Co do wody do mycia to mamy prysznic wiec problem wannowy odpada, do tego piecyk jest przepływowy a woda dopływająca do piecyka ma zmniejszone cicnienie na zaworze. Pod prysznicem myjąc się leci wystarczajaco ciepła woda wiec w moim przypadku nie widze sensu grzanie jej a potem dopuszczanie zimnej bo 50st to jednak do mycia plecków troche za ciepła. A czy to co serwisant przestawił że teraz powoli się rozgrzewa woda w centralnym a nie tak jak na początku było, że szybko osiągał piec temp a potem tylko ja utrzymywał i modulował płomieniem w zależności od potrzeb? I dodam ze co prawda jak było cieplej czylko koło 15st na zewnątrz i przed tym przestawieniem serwisanta to jak raz zaobserwowałem zużycie gazu na dobe to poszło około1,5m na piecu było wtedy 50st a jak przyszedł serwisant to powiedział ze lepiej jak jest wyżżasza temp na piecu. Mam jeszcze jedno jedno pytanie wyjeżdzam na tydzień na wieś i niewiem co zrobić z ogrzewaniem czy wyłaczyć czy zostawić na np19 st. Ostatnio po takiej tygodniowej nieobecnosci i wyłaczonym c.o temp spadła mi do 17st apiec chodził chyba z 1,5 h zeby ociepliło sie do 20st.

• #773 12 Lis 2012 23:19
    pablolinda
    Poziom 15  

Podpowie ktoś czy wyłączać piec i ogrzewanie na tygodniowy wyjazd z domu czy lepiej ustawić na 19 i niech sobie chodzi cały czas?? Czy to jest zgodne z przepisami zostawianie pieca na tak długo bez monitoringu jakiejś osoby??

• #774 13 Lis 2012 08:46
    tomaszeg74
    Poziom 10  

Jezeli masz regulator to ustaw go na 18,5st i niech sobie pracuje wprawdzie nie ma jeszcze mrozow ale ja bym tak zrobil bo jak mieszkanie sie wychlodzi to pozniej jest problem z dobiciem temp. a co do przepisow to nie mam pojecia jak to wyglada

• #775 13 Lis 2012 16:35
    pablolinda
    Poziom 15  

Dzięki za info. Jak ostatnio nie było mnie tydzień w domu to temp mi spadła do 17 ale teraz jest dużo chłodniej niż wtedy. Jak sądzicie czy na ogrzanie 16 m2 kawalerki gdzie jest jeden grzejnik i drabinka w łazience wychodzi mi około 2,5 do 3m gazu czy to dużo czy normalka bo jak tu wyżej czytałem i ktoś pisze ze jemu idzie na 40-60m mieszkanie od 4 do 7 m gazu to mi wydawało sie ze będe miał mniej na takim maleńkim metrażu.

• #776 13 Lis 2012 18:10
    gersik
    Poziom 31  

No i będzie wlatywało zimne powietrze przez kratkę do środka bo masz kocioł z otwartą komorą spalania. Dlatego nie polecam montowania ich w łazienkach albo kuchniach.

• #777 13 Lis 2012 21:37
    pablolinda
    Poziom 15  

"No i będzie wlatywało zimne powietrze przez kratkę " gersik napisałeś to pod moim adresem??

• #778 14 Lis 2012 07:06
    gersik
    Poziom 31  

Gdzieś mi mignął tekst o wracającym powietrzu przez kratkę, jeśli nie tu to przepraszam.

• #779 14 Lis 2012 09:21
    tomaszeg74
    Poziom 10  

Zuzycie gazu jest uzaleznione od tego czy ktos jest w mieszkaniu czy nie wiem sam po sobie jak nie ma nikogo w domu to piec potrafi (do temp. na dworzu do 0 st) wciagnac mi ok 2m gazu a jak zona jest w domu to mam połowe lub mniej bo to troche gotuje a to telewizor jest właczony lub właczona pralka itp a to wszystko generuje ciepło

• #780 14 Lis 2012 10:49
    pablolinda
    Poziom 15  

Ja napisałem o tym powietrzu ale usunąłem bo doczytałem na innym forum że nie da sie nic z tym zrobić praktycznie . Teraz tylko sie zastanawiam którędy wpadnie więcej zimnego powietrza czy kratka wentylacyjna czy jak rozszczelnie porządnie okna i wtedy poprawia sie ciąg i zaczyna ssać powietrze trochę zamiast je wpychać do kuchni.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo