Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 25 Lis 2012 22:08 246642 1099
  • #841 25 Lis 2012 22:08
    pablolinda
    Poziom 15  

No zmienić narazie nie bardzo mogę. Mam jeszcze jedno pytania co według was jest lepsze=ekonomiczniejsze czy żeby piec powoli dochodził do zadanej temp na piecu np 50 stC i potem ją utrzymywał aż osiągnie zadana temp w pokoju czy lepiej jak szybko osiągnie zadaną temp podgrzewając wodę wiekszym płomieniem a dopiero potem modulował go do utrzymania zadanej temp. Bo jak ostatnio był u mnie serwisant to przestawił na pierwsza opcję i powiedział że tak będzie ekonomiczniej bo przedtem było ustawione ze właśnie szybko dochodził do zadanej temp pieca .A mam wrażenie że przed tą zmianą szło mi 1,5 m2 gazu na dobę jak raz sprawdziłem dobowe zużycie co prawda wtedy bylo cieplej na zewnątrz wiec to moze dlatego tak mało wtedy poszło.

Dodano po 57 [minuty]:

No wiesz nie wiem czy własciciel jest w stanie ocieplić jedno mieszkanie w całej kamienicy nie ocieplic całej kamienicy to raz a dwa sam je dopiero co kupił pod wynajem wiec sam jeszcze nie wie dokładnie jakie jest to mieszkanie w praktyce bo to jego pierwsza zima z taka inwestycja tak samo jak i moja bo do tej pory mieszkałem w domu jednorodzinnym z CO węglowym. Czas stygnięcia tej kawalerki jaki udało mi się zaobserwować to około godzina dwadzieścia min w tym czasie temp spada o 0.5stC i piec się mniejwięcej co tyle załcza przy obecnych temp na zewnatrz. Niewiem czy to wolno czy szybko.

• Sklep HeluKabel
  • #842 02 Gru 2012 13:19
    sadek_ns
    Poziom 14  

Witam serdecznie,

Mam pewne pytanie do ludzi którzy już mają doświadczenie/ kilka przebytych zim z gazem.

Mam mieszkanie 53m :
    Salon z kuchnią ok. 25m - dwa grzejniki.
    Przedpokój ok 5-7 m - nie ma grzejnika.
    Łazienka ok 10m - dwa grzejniki, drabinka i normalny.
    Sypialnia ok.12m - jeden grzejnik.

Grzejniki wszystkie odkręcone, jedynie jak wietrze mieszkanie (bo moja kobieta lubi wietrzyć mieszkanie) to zakręcam grzejniki tam gdzie wietrzę.

Sterownik do pieca jest na przedpokoju.
    Sterownik mam z firmy SALUS bezprzewodowy, sam założyłem go bo nie było innej możliwości żeby go podłączyć przewodowo. Z tego co zauważyłem to on tylko działa w trybie włącz/wyłącz

Sterownik ustawiony tak :

6-23 - 22.0 stopnie
    23-6 - 21.0 stopni

Piec mam ARISTON w łazience bez wyświetlacza sterowanie mocą poprzez pokrętła, na grzejniki w skali od 1 - 9 mam ustawione na 5 i tak samo na wodę w skali od 1 - 9 mam na 5.

Mamy 2 grudnia ja testuje i robię pomiar od 1. listopada (bo od wtedy mieszkam) i mam zużyte dokładnie 103m gazu.

Zaznaczam że dlatego mam tak ustawione bo razem z swoją kobietą pracujemy w mieszkaniu, mówiąc krotko całymi dniami siedzimy w domu.

Proszę o informację czy to dużo czy mało, bo po prostu nie wiem, jeżeli za dużo to proszę o jakieś rady.

Poprzedni właściciele mówili mi że rachunki za zimę przychodziły im w wielkości około 500 - 550 zł za dwa miesiące.

Prognoza z gazowni przyszła na 300 zł za dwa miesiące.

Jeżeli o czymś nie napisałem to proszę napisać to odrazu odpowiem.

Dziękuję wszystkim z góry za odpowiedź i życzę ciepłej ZIMY :)

• #843 02 Gru 2012 17:39
    gosiabu1976
    Poziom 8  

Witam ja też testowałam piec kilkkrotnie. Najlepiej ustawić na jedną temperaturę dzień i noc żeby mieszkanie się nie wychładzało. Ustaw temperaturę całodzienną np. na 20,5C i zapisz jakie będziesz miał zużycie zapisuj tak co 4-5 godz piec będzie się załaczał gdy tem spadnie. czym więcej wychłodzisz mieszkanie tym dłużej będzie chodził i więcej zużyje gazu. Ja też tak testowałam nie wychładzałam mieszkania i zużycie było mniejsze a miałam ustawione że na dzień czyli od 6,00 do 23,00 21C a od 23,00 do 6,00 - 20,5C i wtedy w nocy przechodził na tryb nocny i się nie załaczał a jak rano się załaczył to zużył więcej niż by chodził cały czas. Jak przetestujesz to daj znać.

• Sklep HeluKabel
  • #844 02 Gru 2012 19:10
    doniak1976
    Poziom 2  

Witam posiadam mieszkanie 80 mkw. piec hef master uni dwufunkcyjny na ec i drewno nie umię za bardzo poradzic sobie z ustawieniami męcze sie juz drugi sezon i mam juz dosc tego pieca posiadam sterownik geco 403 po2 za piecem mam zamontowany manualny zawór trójdrożny i za nic w swiecie niewiem na czym polega jego ustawienie mam na 9 moge go przekrecić w lewo lub w prawo prosze o pomoc

• #845 03 Gru 2012 11:47
    sason
    Poziom 12  

@sadek_ns ,tak mniej więcej wychodzi zużycie mi od 22lis. do dziś poszło 40 m3 czyli w 10dni :) ,piec mam na 65-70st. mieszkanie 65m2 ,temp,nocna 20st,dzienna 21,75st.Pozdro

• #846 04 Gru 2012 10:30
    sadek_ns
    Poziom 14  

Odrazu jak napisałem tego posta wyżej, czyli dwa dni temu zmieniłem na całą dobę na 21.5 st.

W 2 dni zużyło mi 8m gazu, czyli @sason mniej więcej jak u Ciebie :)

Chyba już tak zostawie na 21.5 na całą dobę i nie będziemy nic kombinować, zobaczymy co licznik pokaże na początku stycznia, jak będzie za dużo to siekierą roztrzaskam i już wtedy nikt nie zobaczy ile było heheh :)

• #847 04 Gru 2012 20:40
    robalek12
    Poziom 14  

Witam.
    U mnie teraz dla informacji wyszło przez 14 dni zużycie 6.3 m3/dobę
    przy mieszkaniu 71 metrów, temperatura na piecu 60 st. sterownik na 20 st
    a w mieszkaniu 21 stopni.
    Natomiast od 9 października do 20 listopada 181m3 co daje 6,2/dobę
    to ogrzewanie i woda ciepła.

Dla przypomnienia, mieszkanie ocieplone, stare budownictwo, parterowe zewnętrzne i trochę ciągnie od piwnicy.
    Pozdrawiam

• #848 04 Gru 2012 22:54
    sason
    Poziom 12  

@robalek12 a TY ustawisz jedną temperaturę stałą te 20st czy tez masz i nocną ?

• #849 04 Gru 2012 23:03
    robalek12
    Poziom 14  

sason napisał:
    @robalek12 a TY ustawisz jedną temperaturę stałą te 20st czy tez masz i nocną ?

Ja mam cały czas tą samą temperaturę, czasem tylko zmniejszam
    jak nikogo nie ma na 19,75

• #850 06 Gru 2012 11:39
    robalek12
    Poziom 14  

Witam.
    Dostaje różne wiadomości z zapytaniami jak ustawić piec.
    Moi drodzy forumowicze, jak widzicie założony przeze mnie temat pomógł mi i co niektórym przemyśleć i sprawdzić rożne ustawienia.
    Po moich doświadczeniach mogę szczerze powiedzieć że nie ma co kombinować z piecem za dużo, bo czym więcej kombinujemy tym więcej spala gazu.

Dla nowych szczęśliwców ogrzewania gazem i tych którzy jeszcze kombinują dobra rada... ustawiamy piec do + 0 stopni na dworze na 50-60 stopni
    a poniżej - 0 na 65 - 75 stopni.
    Temteraturę na sterowniku ustawiamy jednakową na 24 h ewentualnie minimalnie zmniejszamy o 0,5 na noc.
    Fizyki nikt nie oszuka i jesli mieszkanie się wyziębi trzeba je dogrzać i wychodzi to wiecej, bo częściej załącza się piec.

Zużycie gazu należy sprawdzać dopiero po 3 dobie grzania na zadanym ustawieniu !!!

Czekam na Wasze opinie w tej sprawie...

• #851 06 Gru 2012 17:33
    woronka
    Poziom 12  

Co ja pacze.
    Kombinowanie jako następny czynnik wpływające na zużycie gazu?
    Podobno jak się mniej grzeszy to spada zużycie.
    Zauważyłam też, że jak mam okres to również spada zużycie.
    U was też tak jest?

• #852 06 Gru 2012 19:19
    Brencik
    Poziom 26  

woronka napisał:
    U was też tak jest?

Nie.

• #853 06 Gru 2012 20:29
    Smartness
    Poziom 1  

Bardzo wszystkim dziękuję, pytającym za pytania i tym co odpowiadają za odpowiedzi :-) sama zastanawiałam się wiosną nad zmiana, piec gazowy ma ok 12 lat, potencjometr już nie do ruszenia, bo nie będzie wcale się włączał... kłótnia z gazownią, długopis, kartka, wyliczenia i... niestety w moim konkretnym przypadku nawet konwektorek wychodzi taniej niż gaz!
    Innego pieca, np. na wegiel mieć nie mogę, bo jestem sama i jedną osobą wszystkiego się nie da, do tego czesto wyjeżdżam... a i koszty zmiany ogrzewania centralnego duże...

Kilka razy tu wracałam i ad piec gazowy i teraz ad wogóle ogrzewanie, trafiłam do sedna, czyli w moim przypadku do piecy akumulacyjnych, i zawsze znajduje na tym forum to czego szukam! Dzieki wszytskim!

• #854 08 Gru 2012 14:19
    zanziro
    Poziom 9  

Mam pytanie czy przy ustawieniu jednakowej temperatury całodobowej jest obojętne czy ustawimy ją jako nocną czy dzienną?

• #856 08 Gru 2012 17:01
    woronka
    Poziom 12  

Obojętne, ale na co? na zużycie gazu?
    No oczywiście, ze nie. W nocy piec spala więcej, a w dzień mniej bo w nocy jest zimniej.
    W naprawdę wyjątkowych przypadkach jest odwrotnie, jak u kolegi powyżej. U niego w nocy w ogóle nie trza grzać.
    Wiec jak ustawisz temp. 24h na nocną to zużyjesz więcej gazu. Piec będzie myślał po prostu,że cały czas jest noc.
    Podobnie jest z ustawieniem lato/zima. Dlatego najlepiej ustawić na lato.

• #857 08 Gru 2012 17:53
    Brencik
    Poziom 26  

Oczywiście, że tak. Skoro ustawimy całą dobę jako dzienna 21st to jest to samo jakbyśmy ustawili cała dobę 21st jako nocna. Trochę logiki w myśleniu.

• #858 08 Gru 2012 20:13
    zanziro
    Poziom 9  

Pytam się bo kombinuję jak najmniej spalić gazu.Przestudiowałem ten post od początku no i...właśnie.Są różne opinie próbowałem wszystkie i sam już nie wiem

• #859 08 Gru 2012 21:02
    Brencik
    Poziom 26  

Spalisz mniej gazu jak będziesz mniej grzał. Proste. Fizyki nie przeskoczysz.

• #860 08 Gru 2012 22:28
    woronka
    Poziom 12  

Brencik napisał:
    Trochę logiki w myśleniu.

Logiki? Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem choć parę zdań, a potem zajmuj się dopiero logiką.
    zanziro napisał:
    Pytam się bo kombinuję jak najmniej spalić gazu.Przestudiowałem ten post od początku no i...właśnie.Są różne opinie próbowałem wszystkie i sam już nie wiem

Z tym kombinowaniem to uważaj, bo są dwie szkoły. Jedna mówi, że kombinowanie wpływa na wzrost zużycia gazu, a druga odwrotnie. Nie wiadomo jak akurat ty trafisz.
    Ale ogólnie to szczerze ci współczuje twoich rozterek...Może zamiast studiować ten wątek to trzeba było postudiować coś innego, np. ogrzewnictwo.
    Brencik napisał:
    Spalisz mniej gazu jak będziesz mniej grzał. Proste. Fizyki nie przeskoczysz.

No właśnie że nie jest proste, bo jak wynika z ustaleń kilku tutejszych specjalistów, to można tak wykombinować, że będzie się więcej grzało, a spalało mniej gazu. Wystarczy wiedzieć jak ustawić pokrętła.
    Podobno wtajemniczeni potrafią tak ustawić, że nie musza w ogóle grzać w nocy. Teraz siedzą i kombinują jak ustawić żeby nie trzeba było grzać nawet w dzień, czyli w ogóle.

• #861 08 Gru 2012 22:44
    zanziro
    Poziom 9  

Masz rację woronka.To nie takie proste.Gdy na zewnątrz były temperatury dodatnie opłacało się ustawić niższą temp.nocną ale teraz to zupełnie inna bajka.Obniżenie temperatury w nocy o 2 stopnie powoduje w moim przypadku,że w dzień jest bardzo trudno dogrzać do zadanej temperatury.Znowu ustawienie stałej całodobowej powoduję zużycie w granicach 6metrów gazu Nie wiem czy to dużo(mieszkanie 52m)

• #862 08 Gru 2012 23:00
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

woronka napisał:
    Podobno wtajemniczeni potrafią tak ustawić, że nie musza w ogóle grzać w nocy.

Nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi.
    Od setek a raczej tysięcy lat człowiek umie wykorzystywać zjawisko akumulacji ciepła. Było ono znane i wykorzystywane zanim nastała era kotłów gazowych czy stałopalnych. Jeżeli ktoś umie wykorzystywać zjawisko akumulacji energii cieplnej i nie stara się bezsensownie dostarczać więcej energii wtedy, gdy jest to niepotrzebne to nabijanie się z tego, że ktoś rozumie i umie jest .... chyba niestosowne.

• #863 09 Gru 2012 11:36
    Brencik
    Poziom 26  

zanziro napisał:
    Gdy na zewnątrz były temperatury dodatnie opłacało się ustawić niższą temp.nocną ale teraz to zupełnie inna bajka.Obniżenie temperatury w nocy o 2 stopnie powoduje w moim przypadku,że w dzień jest bardzo trudno dogrzać do zadanej temperatury.

U mnie identycznie, dlatego teraz mam na noc 20 a nie 19,5 jak dotychczas.

Za dużo kombinowania nic nie daje, praw fizyki nie przeskoczysz.

woronka napisał:
    Logiki? Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem choć parę zdań, a potem zajmuj się dopiero logiką.

Sterownik nie rozróżnia czy ustawione 21st jest dzienne czy nocne.. dla niego jest to 21...

• #864 09 Gru 2012 15:46
    Brencik
    Poziom 26  

U mnie średnia z ostatnich 14 dni to 8,4m3/dobę.

• #866 09 Gru 2012 17:14
    Brencik
    Poziom 26  

Już kilkakrotnie pisałem, 130m2, Wolf CGW 11/100.

• #867 09 Gru 2012 17:17
    zanziro
    Poziom 9  

ooo... widzę że moje zużycie nie jest aż tak duże,ale pewnie moja powierzchnia mieszkania mniejsza

• #868 09 Gru 2012 19:51
    wojtek_r95
    Poziom 11  

Witam,

u mnie sprawa wygląda następująco:
    - pierwsza zima w nowym domu,
    - dom z poddaszem o powierzchnii 160m2,
    - piec Termet Ecocondens 25 jednofunkcyjny z zasobnikiem 120l,
    - nastawa c.w.u - 45oC,
    - piec z pogodówką - krzywa grzewcza na 3 (przy -5oC woda c.o. 63oC),
    - sterownik pokojowy Auraton 2005 Tx Plus,
    - po wielu kombinacjach ustawiłem na całą dobę 21,25oC,
    - gotowanie - gazówka.

Wynik:
    - największe zużycie przy -10oC to 16m3 na dobę

W obecnej chwili "mieszkamy" na poddaszu bo salon jeszcze nie wyposażony i sterownik na górze, na grzejnikach brak głowic.

Co sądzicie o takim wyniku?

Pozdrawiam

• #869 10 Gru 2012 10:32
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Woda C.O. 63 stopnie to raczej na temp. zewnętrzną minus 10 a nie minus 5.

• #870 11 Gru 2012 18:11
    sason
    Poziom 12  

Hej wszystkim :)
    jak u Was ze spalaniem gazu? u mnie przy obecnych temperaturach 8-9 metrów :( na dobę ale odwilż idzie :)