Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 22 Sty 2013 00:48 251346 1099
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    jack63
    Poziom 42  
    pkorol napisał:
    Zastanawiam się dlaczego wszyscy mamy kotły o większych mocach niż w rzeczywistości potrzeba? mocy?

Bo większość mężczyzn chce mieć wszystko większe. Od zarobków i samochodu poczynając a na "narządzie" i kotle kończąc... Taka jest ogólna tendencja i jest ona wspierana przez marketing. Poza tym gdzie producenci maja upchnąć "duże" kotły w dobie budowania energooszczędnych domów? ...

robin102 napisał:
    Chyba dlatego, że te o większej możliwości modulacji mocą kosztują 8-9-12 tys zł

Nie chodzi o zakres modulacji (choć on też jest ważny), ale o moc maksymalną!
    W każdym projekcie dobór kotła jest dokonywany na podstawie norm (często bardzo starych i nie przystających do dzisiejszych warunków pogodowych ani tendencji do oszczędzania energii). Podstawowym założeniem jest -20/20 oC . Pytanie: Ile dni w roku mamy -20oC ??? 10 - 20 na 365! 95% czasu zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejsze.

Nie trzeba wydawać 8-9-12 kzł! Za ok 4kzł mamy Immergasa Victrix 12 (12kW) z modulacją od 1.9 kW. Z resztą te 1.9 kW okazuje się zbyt wielkie w temperaturach powyżej 0 oC. Resztę pieniędzy lepiej wydać na solary...
    Sam szukałem jak najmniejszego kotła i muszę przyznać że jest bryndza...
    Kupiłem tego najmniejszego Immergas'a i tak mam kocioł przewymiarowany!
    12kW w stosunku do 8.6kW max. zapotrzebowania ! W projekcie był kocioł dwubiegowy 24kW!!! Trochę to rozumiem bo CWU wymaga ok 20kW.

IMHO. Jedyny sposób na "poprawienie" sytuacji przy zbyt dużym kotle to buforowanie wody CO. Jednak wymaga to kosztów i miejsca na zbiornik.

Chciałbym tez pozbawić złudzeń osoby, które myślą że jakimiś cudownymi machinacjami w nastawach automatyki poprawią zły projekt i wykonanie instalacji. Niestety. Z pustego (w tym wypadku zbyt pełnego) i Salomon nie naleje...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    jack63
    Poziom 42  
    Ale ja pisałem o buforze do CO! To inna bajka. Tobie pasowałby zbiornik min 1000l w obwodzie CO. Niestety do tego zawór trójdrożny z napędem i jakąś automatyką do niego + przeróbka instalacji. Nie sądzę, że automatyka kotła to obsłuży.
    Ciekaw jestem na jakiej podstawie w "wajlancie" wyliczyli to 24kW. Przecież musisz mieć projekt domu. Nawet w projektach "typowych" za 2kzł są obliczenia zapotrzebowania na ciepło... W moim projekcie były.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kazek1561
    Poziom 11  
    Bardzo proszę o podpowiedż co mogę zmienić w ustawieniach, aby obniżyć zuzycie gazu, obecnie 14-17m3 na dobę, w tym ok. 300l ciepłej wody. Dom o pow. 220m (z 2000r ocieplony, może na taki dom to normalne zużycie.) ogrzewam kotłem Junkers ZWE 24-3MFK. W budynku mam sublokatorów, którzy zmieniają moje nastawienia w regulatorze tem i głowicach termost., więc je pominąłem i zacząłem eksperymentować ze stałym grzaniem z nastawieniem różnych tem. wyjściowych na piecu. Z regulacją zszedłem do najniższej pozycji na pokrętle -"1" piec przy tym ustawieniu grzeje ok 13-16 min do tem.51st, pobiera gazu 0,16 m3/ 1min. i stygnie 5min - ustawiłem taki czas blokady, zawory grzejnikowe w salonie łączącym się z kuchnią na parterze poustawiałem na "1", a głowice term. na max i mam 20st , a w pokojach gdzie nie skręcałem zaworów przy grzejnikowych można osiągnąć 23st. I teraz, czy dobrze myślę, że jedyną metodą obniżenia zużycia może być doświadczalne wydłużanie blokady kotła? Przy zadaniu wyższej tem. na kotle jego praca wydłużała się, a załączał się po 5 min. tak jak ma ustawioną blokadę.Może ktoś podpowie z jakimi ustawieniami można jeszcze próbować zejść z zużyciem gazu? Z regulatorem w salonie ustawionym na noc 19st. w dzień 21st. z tem. na kotle 62 (pokrętło na 2,5) zużywał więcej, a komfort cieplny był gorszy.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Obecna temperatura sprzyja badaniom termowizyjnym.
    Po nich wiadomo co i gdzie trzeba zrobić aby w przyszłości płacić znacznie mniej.
    Doraźnych metod na duży obiekt raczej nie ma gdyż to nie człowiek , któremu możesz założyć dodatkowe kalesony, skarpety i sweter.
    kazek1561
    Poziom 11  
    Od wybudowania 13 lat ogrzewam ten budynek i nigdy nie ingerowałem w ustawienia kotła po jego nastawach przez serwisantów, chociaż pierwszy kazał grzać na ECO, drugi na "3", a njkt nie podpowiedział, że w zaworach grzejnikowych są zawory i w tych bliższych kotła trzeba je poskręcać. Ja po zapoznaniu się z radami przekazywanymi na tym forum zacząłem je stosować u siebie i jest znacznie lepiej z komfortem i zużyciem gazu, dlatego dopytuję jak można jeszcze spróbować zmieniać nastawy , aby max. wykorzystać sprawność kotła i grzejników. Mam pewnie za dużą moc na kotle, bo na najniższym nastawie grzeje ok 15 min i wyłącza się zapewniając dostateczne ogrzewanie budynku. Jaką dobową ilość załączeń kotła można uznać za szkodliwą dla niego? Czy serwisant może obniżyć moc tego kotła?
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Ilość załączeń jest zależna od "zgrania" zespołu : kocioł, grzejniki i dom.
    Do tego potrzeba "trochę" czasu i "trochę" więcej wiedzy.
    U mnie obecnie ilość załączeń kotła to około 6 razy na dobę.
    kazek1561
    Poziom 11  
    Próbuję zdobyć tą wiedzę, bo nie znam nikogo kto mógłby mi to zegrać, a w ciągu owych 13 lat eksploatacji kotła byli różni serwisanci z autoryzowanego serwisu Junkersa, chwalili stan kotła, ale o nastawach każdy radził inaczej. Metodą prób staram się osiągnąć najniższe zużycie i dlatego dopytuję na forum.
    W innym temacie na tym forum poradzono mi zmienić w ustawieniach 2.6 tem. załączania kotła, wydaje mi się , że jest to dobry sposób na wydłużenie czasu załączania kotła. Sprawdzę co to zmieni.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jack63
    Poziom 42  
    Wg. mnie jak na do z bala nie jest źle. Co prawda moja rodzina z domu obok za poprzedni sezon grzewczy (listopad - maj) zapłaciła ok. 1400 zł. Nie wiem ile m3. Dom ok. 140 m2, max+12cm styropianu, 3 osoby, CO + CWU. Ale jest kominek + solary do CWU. Gotowanie też na gazie. Nie szaleją z temp. wewnętrzną. Wg. mnie jest raczej chłodno - ok 19oC. Kocioł to jakiś Vailant jednobiegowy. Wg. mnie za duży. Grzejniki przewymiarowane 3x ... Ktoś im pewnie doradzał..
    Wynik jest zaskakująco dobry, ale jest efektem ewidentnego oszczędzania energii.
    Jak ktoś sobie życzy 25oC + codziennie pełną wannę gorącej wody to niech nie narzeka na duże rachunki za gaz... i żadne regulacje automatyki tego nie zmienią.
    W naszym domku jeszcze nie mieszkamy więc wyniki zużycia nie są miarodajne, ale już coś widać: Temp. zew -6/-3 wew ok. 18oC, samo CO, bez pogodówki i innych bajerów. ok. 3 godz. wieczorem kominek. Pawie zerowe straty na wentylację.
    Zużycie gazu ok 3.3 m3 na dobę. Kocioł pracuje cały czas na min. Temp. zasilania wyświetlana to 29 - 30 oC. Może się wyłącza w ciągu dnia, ale nie mam możliwości tego sprawdzić.
    [b]pkorol[b/] Nie za bardzo rozumiem twoje opisy. Najlepszy byłby schemat tego co masz i tego co sobie wymyśliłeś.
    Odnośnie informacji z projektu. Informacje o rocznym zapotrzebowaniu można sobie w buty włożyć. To bzdura wymyślona przez urzędasów. Dla użytkowników domów bezużyteczna.
    Ważna jest wymagana moc grzewcza dla CO zależna od wielkości budynku i jego izolacji cieplnej.
    Nie wiem o jakim kotle dwu-funkcyjnym piszesz. Przecież przy 14kW mocy dla CWU nie można wziąć porządniejszego prysznica... No chyba że ma w sobie zasobnik.
    Nie rozumiem powodu zakupu tak dużego kotła przy tak planach stosowania tylu urządzeń "oszczędzających" energię.
    PS. Nigdzie nie pisałem o dogrzewaniu CO solarami. To bardzo kosztowna inwestycja (dużo solarów próżniowych) zwracająca się po wielu latach. Przy obecnej aurze (ciągle chmury 100%) bez sensu.
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  
    10 grudnia do 31 grudnia 61 m3 gazu to nie jest dużo, tym bardziej, że to środek zimy. W Krakowie tej zimy najmroźniej było 9 grudnia (jeszcze jesień kalendarzowa) - w nocy ok. minus 15, w dzień max. minus 9 (w chwili pisania posta jest zaledwie minus 3, chociaż w północnej Polsce jest o wiele zimniej). 10 listopada do 10 grudnia 59m3 to też nie jest dużo, zważywszy na mroźny początek grudnia (ale dosyć ciepły listopad). Dużo jest to od 10 stycznia do 10 lutego (ubiegłej zimy były wtedy duże mrozy). Co do drugiego posta, to przy 14kW z powodzeniem można wziąć prysznic (ale szybkie napełnienie dużej wanny wymaga ok. 20 kW).
    robin102
    Poziom 14  
    jack63 napisał:

Ciekaw jestem na jakiej podstawie w "wajlancie" wyliczyli to 24kW. Przecież musisz mieć projekt domu. Nawet w projektach "typowych" za 2kzł są obliczenia zapotrzebowania na ciepło... W moim projekcie były.

Ja też jestem bardzo ciekaw jakie założenia przyświecają projektantom.
    Do mojego domu o całkowitej powierzchni 162 m2 dobrany według projektu był Vailant 9KW-26 KW. Jakimś cudem instalator doradził tańszy De Dietriech 6,5 KW-23,5 KW. No i powiem szczerze, że gdyby został tamten z projektu to w ogóle był by za duży i taktował co minutę w temp bliskie zera.
    Pytałem tu na elektrodzie w panice czy aby nie będzie ten De Detriech za mały, ale kurna olek nikt nie podpowiedział, że na twój domek kolego to ten kocioł ma za małą modulacje mocy. Teraz to my wszyscy sommm monndrzy ;)

- A teraz z innej beczki mrozy za oknem od kilku dni 14-17 stopni poniżej zera. Kocioł zużywa 14,5-15 m3 gazu na dobę kubatura domu to 680m3.
    Co o tym zużyciu sądzicie w tym grzanie wody sporo używanej i gotowanie , bo kuchnia domowa wiec 3 razy dziennie trochę garów się grzeje. Wydaje się , że przy tak niskich temperaturach jest o akceptowalne zużycie ????
    Zasilanie 44 st - powrót 39 st C .Temperatura w domu w dzień i w nocy ta sama czyli 21, czasem nawet ;) 22 st C
    jack63
    Poziom 42  
    Wg. mnie spalanie jest spore. Tylko czy jest to "wina" kotła???
    Zrób sobie proste obliczenia zużytej energii i średniej mocy cieplnej zużywanej zakładając 100% sprawności kotła. Energia zużyta na CWU jest do policzenia z licznika wody. Gotowanie jest prawie pomijalne z wyłączeniem pracy wentylacji i okapu nad kuchnią.
    Mam obawy, że dom ma spore straty i kocioł nie jest głównym źródłem problemów.
    Nie napisałeś jaka jest projektowa moc ogrzewania z podziałem na przegrody i wentylację.
    Pisanie o powierzchniach i kubaturach informuje o wielkości domu a nie o jego izolacyjności a przez nie o stratach ciepła. Równie dobrze można podać nr buta...
    robin102
    Poziom 14  
    Akurat gotowanie to u mnie odchodzi można rzec na okrągło. Oboje z żoną pracujemy w domu to co chwila coś się robi przy kuchni. Mam zlokalizowane w domu 2 dość konkretne mostki termiczne i zdaje se sprawę, że po ich usunięciu latem zużycie ciepła powinno spaść. Nie ma też drzwi żadnych na poddaszowej części domu co wydaje się być przyczyną niepotrzebnego ruch powietrza, a za tym też jakiś strat ciepła. Nie mam też jaszcze ani zasłon, ani rolet czy firan w oknach. Wydaje się, że po poprawkach może uda się zejść do 12-13 metrów na dobę przy takich silnych mrozach co są teraz przez kilka ostatnich dni.
    jack63
    Poziom 42  
    Ale przecież możesz odczytać licznik wieczorem i rano. W tym czasie nie ma gotowania. Tak myślę :D. Możesz też zatrzymać grzanie zasobnika ciepłej wody - o ile go masz? Będziesz miał czyste ogrzewanie.
    A firanki i inne "ulepszenia" nie są brane pod uwagę przy projektowaniu ogrzewania.
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  
    Z firankami i zasłonami nie należy przesadzać. Chodzi o to, by nie zakrywały one grzejników (zwłaszcza grube zasłony). Często jest tak, że grzejnik jest zakryty grubą kotarą, dodatkowo przywalony jakąś stertą pościeli (czy innych ciuchów) i w efekcie... złabo ogrzewa. Zasłony - tak, ale po parapet (jeśli grzejniki są pod oknem). Jeśli gotowanie jest "na okrągło", to może pociągnąć trochę gazu. CWU - zależy od tego, jak się używa. Gdy jest "wodolejstwo" ciepłej wody, to może na to też iść sporo gazu (np. wanna za wanną).
    mitek105
    Poziom 2  
    Witajcie.
    Dużo tu się można dowiedzieć aż za dużo. Widze ze oszczędne zużycie gazu bardziej uwarunkowane jest dopasowaniem ogrzewania do pieca niz złotego środka na każdy piec. Pomóżcie mi z moim . Dodam że to mój pierwszy kontakt z ogrzewaniem gazowym.
    Posiadam mieszkanie 72m2 i piec dwufunkcyjny baretta kompakt II. Spec od piecy ustawił na piecu max 80 stopni a na termostacie temperature dzień 20,75 i noc również 20,75 mówiąc że tak wyjdzie mi najtaniej co do wielkości mojego mieszkania i usytułowania. Parter z dwoma ścianami szczytowymi. Uważam że sama temperatura 20.75jest ok ale czy moc pieca ma byc na maxa ? Są przez to skoki temperatury raz ciepło raz zimno... może powinno byc na piecu mniej stopni by cały czas równomiernie grzał albo w nocy max a w dzień 55- 60 stopni?? Pomożecie???
    Brencik
    Poziom 26  
    W średnie mrozy (-5 do -10) nastaw 55st. Jak będzie koło zera do +5 możesz dać 50st. Jak będzie za mało zwiększysz. U mnie działa wg krzywej grzewczej, kocioł chodzi praktycznie nonstop. Średnia zużycia za ostatni tydzień to około 12m3/dobę.
    robin102
    Poziom 14  
    Brencik napisał:
    ..Średnia zużycia za ostatni tydzień to około 12m3/dobę.

No to moje średnie spalanie 14-15 m3 za ostatnie kilka dni przy mrozach rzędu -17-20 C w nocy i 12-15 C w dzień :)
    mitek105
    Poziom 2  
    Zrobiłem pomiary:
    Piec temp 80 stopni , programator w pokoju ustawiony 20,75 stopnia dzień i noc. Pobór gazu 1,387 na 3 godziny (12:30-15:30)
    II pomiar:
    piec temp 60 stopni jak radzili forumowicze na priv ( serdecznie dziekuje) , ptogramator w pokoju ustawiony 20,75 dzień i noc. Pobór gazu 1,248 na 3 godziny (15:30-18:30)
    teraz zrobie 3 następne po 3 godziny każdy i podam wyniki. teraz ustawiłem 80 stopni na piecu a na programatorze zmieniłem 21 stopni dzień 20,05 noc potem zmienie na 60 stopni na piecu i zrobie 2 pomiary
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    mitek105 napisał:
    Zrobiłem pomiary:
    Piec temp 80 stopni , programator w pokoju ustawiony 20,75 stopnia dzień i noc. Pobór gazu 1,387 na 3 godziny (12:30-15:30)
    II pomiar:
    piec temp 60 stopni jak radzili forumowicze na priv ( serdecznie dziekuje) , ptogramator w pokoju ustawiony 20,75 dzień i noc. Pobór gazu 1,248 na 3 godziny (15:30-18:30)
    teraz zrobie 3 następne po 3 godziny każdy i podam wyniki. teraz ustawiłem 80 stopni na piecu a na programatorze zmieniłem 21 stopni dzień 20,05 noc potem zmienie na 60 stopni na piecu i zrobie 2 pomiary

Jestem pod wrażeniem pomysłu obu (Twoim i pomagającego). :D
    Jak każdy kibic skoków wie .... skoczkowie skaczący bezpośrednio po sobie nie mają takich samych warunków i stosuje się korekty w punktacji.
    Ciekaw jestem jakie w tym przypadku algorytmy zostały napisane aby to uwzględnić. :D
    robin102
    Poziom 14  
    mitek105 napisał:
    Zrobiłem pomiary:
    II pomiar:

Zdecydowanie za krótki czasy pomiarów do jakiś sensownych wniosków. Doba i to przy zbliżonych warunkach klimatycznych może być jakimś odniesieniem ?
    mitek105
    Poziom 2  
    uwzględniam niższą temperature na swoim piecu co do pobory gazu z tym ze wyższa temperatura kotła jest w przedziale czasowym gdzie powinna być wyższa temperatura na dworzu(mierzone razem z podgrzewaniem wody)
    Pomiar III 18:40 - 21:40 moc na kotle 80stopni, programator dzień 20,75 noc 20,5
    pobór gazu 1520 zwiekszyło się i powinno byc na podobnym poziomie teraz no może troche mniej ze względu na nocną temp ale wyszło tak :
    Pomiar IV 21:40 -23:40 temp kocioł 60 stopni dzień 20,75 noc 20,5
    pobór gazu 0,829
    a od 21:40 - 00:40 zużył gazu 0,934

teraz zmieniłem ustawienia kocioł 60 stopni , na programatorze dzień 20,75 noc 20,25
    rano wyjeżdzam do pracy wiec nie bede miał kontroli no chyba że żona mi poda wynik poboru gazu w co wątpie :P Jak wróce do zrobie pomiar po 24 h i wiecej wiec bedzie troche bardziej ustabilizowany
    jaraczz
    Poziom 12  
    Witam ja mam od 1lutego uzytkuje piec firmy termet minimax plus.
    Noc 19. Dzien 21-21,5 Temperatura na kotle wynosi 60C. Przez 12 dni zuzylem 57m3.
    Powiedzcie mi czy to duzo no nieznma sie na tym kompletnie. Mieszkanie 70m2
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  
    12 dni 57m3 to 142m3 na miesiąc. Coś mi się widzi, że koszt ogrzewania może nie być większy niż z sieci miejskiej, tym bardziej, że za ogrzewanie z miejskiej sieci płaci się w czynsu przez cały rok (nawet w lipcu). Owszem, początek lutego był ciepły.
    jaraczz
    Poziom 12  
    To ogolnie jak dobrze czy za duzo. Jestem w tym calkiem zielony. Bo jak za duzo to bede sie staral cos uciac.
    tomaszeg74
    Poziom 10  
    Jak dla mnie to napweno zbyt duza róznica temp. miedzy noca a dniem prawie 3st rano kocioł musi troche pracowac zeby dociagnac do tych 21,5 jezeli nie ma nikogo w domu to zmiejsz ta temp np. do 20st i zostaw na jakis tydzien temp na dworzu sa teraz raczej stałe wiec bedziesz mógł zobaczyc czy jest jakas róznica