Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 14 Apr 2013 23:05 261807 1099
Optex
  • Optex
    Michał1216
    Level 10  
    Zwęszyłem moc startową troszkę i dałem moc co na max i o dziwo kocioł zaczął mniej palić niż jak miałem go skręconego na moc min. czyli ok9 kw- co i tak jest o co najmniej jeden raz za dużą wartością jak na moje m-2 >50m2 Teraz spala w graniach 4m3 na dobę.
    Pozdrawiam.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Michał1216 wrote:
    mniej palić niż jak miałem go skręconego na moc min. czyli ok9 kw

A jak go skręcałeś? Tylko potencjometrem jak np. ja? U mnie też po takiej operacji dużo palił. Najprawdopodobniej konieczna jest grubsza regulacja, tzn. regulacja ciśnienia na dyszach.
  • Optex
    FOSGEN1
    Level 27  
    pgoral wrote:
    Teraz też jest cieplej

no tak. Ja już tylko trochę swój kocioł uruchamiam i 4 m3 to sporawo.
    Michał1216
    Level 10  
    Moc skręcam(a właściwie rozkręciłem na max) w ustawieniach serwisowych(ustawia się %) na panelu wyświetlacza.
    Dziś spaliłem przez ostatnią dobę 2.5m3 od 20-20 w tym 2 prysznice raczej ekonomiczne).
    Nie wiem dlaczego, ale u mnie na podgrzewanie cwo wcale nie idzie jakaś kosmiczna ilość gazu, nawet przy nalaniu ok 40-50 litrów gorącej wody do wanny+prysznic spala ok 0,2m3 gazu.
    robalek12
    Level 14  
    Witam.

Podsyłam jak zawsze wykaz z ostatniego zimowego rachunku.
    od 8.03 - 08.04.2013 zużyłem 230m3 gazu co daje 499 zł za miesiąc.
    Dla przypomnienia ogrzewanie i ciepła woda - mieszkanie szczytowe i parter w bloku ocieplonym o pow. 71m2

Życzę Ciepłych Dni
    Marek405
    Level 9  
    Witam ! Wszyscy piszecie jak ocieplić dach , cz ktoś ni podpowie jak ocieplić sufit?
    Mam mieszkanie o wys. 2.90 nadenmą jest strop stary tzn. tynk, strzecha, deska i szlaka.Czy mogę do sufitu przylkeić styropian 5cm , i czy coś to da?. Chodzi mi oto żeby ciepło nie przenikało na następną kondygnację. Czekam na wypowiedz praktyków czy fachowców. z powazaniem Marek.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Hej, widzę że mamy ten sam problem. Moje pueblo też ma 2,9 m. Z tego co udało mi się ustalić, to wełna mineralna i podwieszony sufit gk. Zapewne tak właśnie zrobię niebawem.
    Mój sufit jest tego samego typu co Twój.
    Sąsiad eż jakoś ocieplał samym styropianem, ale go nie przyklejał tylko mocował wkrętami. Potem kasetony styro.
    saskia
    Level 39  
    Jesli masz 2.9m do sufitu to mozesz zrobic podwieszony sufit z izolacja.
    Badasz gdzie sa belki stropowe i do nich poprzecznie przykrecasz listwy o wymiarach np 10/5cm, co max. 40cm. Miedzy nie mocujesz styropian lub inna izolacje termiczna i do listew przykrecasz plyty kartonowo-gipsowe.
    posiadacz111
    Level 10  
    Z prezentacji wynika, że najlepiej jest wejść w taryfę W-2, co wiąże się z kupnem kotła kondensacyjnego. Ale różnica w cenie prawie 5 tys. zł to dużo trochę? Na pewno taka jest różnica? Warto dopłacić i ma ktoś praktyczną wiedzę z własnego lokum?

Tutaj pokazują, że warto, ale to obliczenia, a nie praktyka...

http://www.eko-blog.pl/2013/01/jak-zmniejszyc-koszty-ogrzewania-mieszkania/

- może ktoś potwierdzić, albo zanegować?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Mam kocioł kondensacyjny i jestem w taryfie W2. R óżnica w koszcie zakupu gazu (w mazowieckim ponad 400zł) powoduje, że za tą kwotę mogę sobie kupić 4 metry przestrzenne. Nie sądzę aby różnica w zakupie dwóch kotłów (kondensacyjny i niekondensacyjny) wynosiła aż 5000 zł.
    Marek405
    Level 9  
    witam ponownie!
    Chciałbym podziękować za porady z wiązane z ociepleniem sufitu.
    Mam tęz pewne pytanie- jak połozysz ostatnią warstwę wełny i nad płytę gipsową?
    Sądze że styropian będzie najlepszy no i chyba najtańszy, bo pozostawienie szczelin w wełnie przekresla caly projekt ocieplenia. z powazaniem Marek405
    Michaelen
    Level 11  
    Na kilku ostatnich stronach przewijał się temat zbyt dużej mocy zalecanych piecy. Problem jest. Czy doradcy się mylą ?
    Zapominacie o cw. Moc, duża moc, jest potrzebna do jej ogrzewania w miarę krótkim czasie. Piece dwufunkcyjne nie nadążają z ogrzewaniem wody na potrzeby 2 prysznicy naraz. Nie mówiąc o 3 jednoczesnym odbiorniku np w kuchni. Przewymiarowanie, gdy chcemy mieć jakiś komfort w trakcie mycia jest koniecznością. Ale też zastosowanie pieca jednofunkcyjnego ze zbiornikiem wody nie załatwia sprawy. Możemy co prawda założyć zbiornik o bardzo dużej pojemności, jednak musimy tą wodę podgrzać i podtrzymywać temperaturę ( cyrkulacja). A to też kosztuje. Gdy mamy zbiornik rzędu 200 l to gdy używamy większą wannę, taką powyżej 150-180 l i deszczownię w drugim prysznicu to może się okazać, że na kolejną kąpiel w wannie trzeba poczekać. Szczególnie jeśli ktoś w tym samym czasie jeszcze używa ciepłej wody w kuchni. Oczywiście im cieplejszą wodę użytkownicy lubią tym bardziej pogłębia się problem.
    Firmy różnie to rozwiązują. Jednak generalnie przy dzisiejszych ociepleniach budynków, oknach i regulatorach to zapotrzebowanie na moc generuje bardziej ciepła woda użytkowa niż ogrzewanie. Szczególnie, ze coraz częściej na każdy pokój mieszkalny przypada jedna łazienka. Całkowicie słusznie. Także rozmawiając z doradcą nie zapominajmy, że nasza wygoda przy myciu przełoży się na nieco wyższy rachunek za gaz, bo piec będzie przewymiarowany. Dlatego osobiście widzę szansę na rozwiązanie problemu przewymiarowania w instalacji solarnej, z dużym zbiornikiem c.w.u., który zapewni zapas ciepłej wody i pozwoli na zmniejszenie mocy pieca. Oczywiście od strony kosztowej mamy minimalnie tańszy piec gazowy i dodatkowy koszt instalacji solarnej. Za to oszczędność w przyszłości w rachunkach. Każdy musi sam policzyć co mu się opłaca. Mi wyszło, że dla rodziny 2 osobowej instalacja solarna jest nieopłacalna. Dla 3 osobowej na granicy, ale nie w przypadku, gdy jest to modernizacja starej instalacji i nie dokonujemy remontu kapitalnego całej instalacji grzewczej, wodnej i budynku. Oczywiście tu też wielke zależy od tego jaką instalację posiadamy.
    robin102
    Level 14  
    Marek405 wrote:
    Witam ! Wszyscy piszecie jak ocieplić dach , cz ktoś ni podpowie jak ocieplić sufit?
    Mam mieszkanie o wys. 2.90 nadenmą jest strop stary tzn. tynk, strzecha, deska i szlaka.Czy mogę do sufitu przylkeić styropian 5cm , i czy coś to da?. Chodzi mi oto żeby ciepło nie przenikało na następną kondygnację. Czekam na wypowiedz praktyków czy fachowców. z powazaniem Marek.

A może Kolega by rozważył jeśli jest wolna przestrzeń wstrzelenie w nią ekofibru. Sam poszedłem po te rozwiązanie a mam duży pokój nad garażem wysoki na 3,30 !
    Sufit pokryłem ekofibrem i wydaje się, że w następną zimę będzie lżej trochę dla portfela i komfort cieplny lepszy.
    Marek405
    Level 9  
    Witam! Tak naprawdę nie jestem żadny budowlańcem i nie wiem co to jest:ekofibru, Sprawdze ale dzieki za rade.Może podasz mi jakieś namiary, parametry no i cena , sądzę ze styropianu nic nie przebije , choć jest moim zdaniem najbardziej prymnitywnym sposobem na ocieplenie. Pozdrawiam!
    saskia
    Level 39  
    Styropian jest nie tylko najbardziej prymitywnym sposobem ocieplenia, ale takze najbardziej delikatnym i najmniej trwalym.
    Po uzyciu styropianu do ocieplenia nie mozesz juz nigdy uzywac w mieszkaniu farb i produktow zawierajacych rozpuszczalniki oparte na weglowodorach. :-(
    W praktyce oznacza to, ze mozna jedynie uzywac farb itp. produktow na bazie wodnej, czyli najgorszych jakosciowo. :-(
    robin102
    Level 14  
    Marek405 wrote:
    Witam! Tak naprawdę nie jestem żadny budowlańcem i nie wiem co to jest:ekofibru, Sprawdze ale dzieki za rade.Może podasz mi jakieś namiary, parametry no i cena , sądzę ze styropianu nic nie przebije , choć jest moim zdaniem najbardziej prymnitywnym sposobem na ocieplenie. Pozdrawiam!

Ja też budowlańcem nie jestem. Docieplenie (sposób) wysokiego pokoju polecił mi znajomy który miał ten sam problem i temat znikł jak ręką odjął. U niego i u mnie robiono tymi materiałami co w linku, ale polski wykonawca i to solidny jak bylo widać z przebiegu prac. Oby w zimie było dobrze :) Można tam sobie oblukać jak to się wykonuje i czy warto. Sprawa najważniejsza czy to się u Kolegi da zrobić tą metodą. Wykonawcy są w każdym mieście praktycznie, ale namiary na swojego też mogę udostępnić.
    http://www.ekovata.lt/lt/
    i tu coś po naszemu ;)
    http://forum.budujemydom.pl/Ekofiber-t16097.html
    Marek405
    Level 9  
    Witam! Cały czas mówimy o suficie, jeśli zatopie sietkę w kleju to styropian będzie odseparowany od jakich kolwiek rozpuszczalników czy farb pochodnych temu. miałem na myśli po zatopieniu siatki rozrobić np. MP74 , na wałek i zrobić ala strukturę , nie wiem czy to można , czy to mi wyjdzie ale chciałem coś tkiego wykombinować . pomóżcie dzięki.
    piotrkam1982

Level 16  
    Witam, jestem budowlańcem z zawodu. Co prawda elektrykiem, lecz z wiedzy wypytanej na budowach - wiem, że śmiało można stosować takie rozwiązania. Pamiętaj - jeżeli chcesz kleić styropian do sufitu... to nigdy nie na poprzednią warstwę farby...lepiej zakołkować. Wtopić siatkę w klej na całości i masz sufit jak ta lala.
    Sam w w domu stosowałem technikę sufitu podwieszanego, z 3,4m na 2,8. Co do wełny stosowałem 20 cm grubości. Wkładałem w pasach 5 metrowych i szerokości 1,2m....... jak? Po wykonaniu stelażu trzeba pasy wełny wcisnąć nad stelaż i rozłożyć równo na mocny styk z sąsiednim pasem... ot cała logika. Później nida, siatka, gips, farba...i gotowe
    Marek405
    Level 9  
    Witam! Dzięki za poradę . Myślałem o zagruntowaniu sufitu i potem kleić styropian. Podwieszany sufit i wełna troszkę finansowo mi nie pasuje, ale dzięki raz jeszcze
    gosiabu1976
    Level 9  
    Witam posiadam piec Vaillant temperatura na piecu 50 stopni na sterowniku do dzisiaj miałam 20 stopni ustawioną dzień i noc i dzienne zużycie było 4,5 m3, ale mam inny problem przy 20 stopniach dzień i noc strasznie mi parują okna Dzisiaj zwiększyłam temperaturę na 21stopni również dzień i noc czy uniknę tego parowania okien i oczywiscie trzeba będzie sprawdzić jakie będzie zużyxie . ieszkanie 60m posidam .chyba że znacie inny rozwiązanie to proszę o pomoc
    FOSGEN1
    Level 27  
    gersik wrote:
    Tak. Dobra wentylacja i prawidłowe wietrzenie.

Oj, dobrze by było, jak by z wentylacją kochane ciepełko zechciało nie uciekać :-(
    wnoto
    Level 34  
    robertd83 wrote:
    Mieszkanie to do października 2012 przez jakieś 6 miesięcy było nieogrzewane. W listopadzie tankowanie 1000L gazu no i właśnie ... I te 1000L starczyło ledwo końca marca

Jeśli ogrzewasz na propan-butan to przelicz sobie ile kosztuje Cię kWh ciepłą (mocno zalężne od skłądu mieszanki i ceny zakupu).
    Generalnie zastanowiłbym się b.poważnie nad przejściem na grzanie prądem w II taryfie. Odpadną Ci prace serwisowe.
    Powinien się zwiększyć komfort grzania i może opłąty spadną.

Dodano po 1 [minuty]:

FOSGEN1 wrote:
    Brencik wrote:
    U mnie chodzi przez kilka godzin, zima od rana do wieczora non stop

Podpowiesz jak masz ustawiony? Ja ostatnio zrobiłem próbę, że na potencjometrze ograniczyłem moc max. do minimum. Ale nie miał mi kto wyregulować ciśnienia gazu. Efekt taki, że kocioł okrutnie długo dochodził do temp. zadanej na sterowniku. A zużycie? Hmmm, nie dośc że nie zmalało, to nawet wzrosło.

W pomiarze dobowym dokladność danych jest bardzo mała.
    Jeśli piec Ci taktuje to lepiej skręcić moc max conajmniej o połowę. NAjlepiej jak na jednym załączeniu chodzi conajmniej z 15 min
    mowczarek
    Level 10  
    FOSGEN1 wrote:

Oj, dobrze by było, jak by z wentylacją kochane ciepełko zechciało nie uciekać :-(

Albo rybki albo c...ki. Nie ma nic za darmo. Okna Ci prarują bo jest za dużo wilgoci w domu. Usunąć ją możesz tylko przez wentylowanie.
    Pary wodnej w domu nie unikniesz, bo wydziela ją ciałem każdy mieszkaniec, wydziela się podczas mycia naczyń, mycia się pod prysznicem i kąpania w wannie. Jest nawet w powietrzu (raz mniej innym razem więcej), które napływa do wnętrza domu z zewnątrz. :)
    Optymalna wilgotność względna w pomieszczeniach mieszkalnych to 50% do 60%.
    Nadmierna wilgoć nie sprzyja zdrowiu, za to ułatwia powstawanie grzybów i pleśni na ścianach a to z kolei jest przyczyną wielu chorób i alergii.
    Kup sobie najprostrzy higrometr a dowiesz się jaką masz wilgotność w domu i łatwiej będzie utrzymywać ją w na otymalnym poziomie.
    erwinketa
    Level 12  
    Witajcie. Bardzo przydatny temat, sam ogrzewam gazem mieszkanie i wiem jakie to są koszta. Mam takie pytanie. Bo kocioł już troszkę mam, jednak w zeszłym tygodniu podłączyłem do niego regulator. Bez termostatu przy temp. ok 2 stopni na dworze spalał mi dobowo ok. 8-9 m³ gazu, z tym, że załączał się praktycznie co pół godziny, ale kaloryfery były cały czas ciepłe w mieszkaniu było przyjemnie. Natomiast po podłączeniu regulatora przy ok 2 stopni na dworze już spala o połowę mniej gazu, bo ok 4 m³, załącza się może z 2 razy od 8 do 22, ponieważ w mieszkaniu, co sam się zdziwiłem panuje przez cały dzień temp ok 21,5 stopnia, ale w mieszkaniu występuje uczucie chłodu mimo tych 21,5 stopni, wolałbym, żeby ten piec częściej się załączał, ale żeby te kaloryfery były choć troszkę ciepłe przez cały czas. Da radę coś ustawić, żeby tak było? Pozdrawiam
    wnoto
    Level 34  
    To Twoja psychika wariuje.

Jak masz 21,5 i jest Ci zimno to ustaw 22,5 i zobacz czy jest OK. Nie każdy tak samo odczuwa KOMFORT ciepła. Mam znajomych dla których 18C jest OK :)

Dużo też zależy czy nie masz dużych róźnic temperatur pomiędzy pomieszczeniami, czy od ścian nie ciągnie zimnem itp.

Gdzie zainstalowałeś sterownik ? W tym pomieszczeniu masz odczucie zimna ?
    erwinketa
    Level 12  
    wnoto wrote:
    To Twoja psychika wariuje.

Jak masz 21,5 i jest Ci zimno to ustaw 22,5 i zobacz czy jest OK. Nie każdy tak samo odczuwa KOMFORT ciepła. Mam znajomych dla których 18C jest OK :)

Dużo też zależy czy nie masz dużych róźnic temperatur pomiędzy pomieszczeniami, czy od ścian nie ciągnie zimnem itp.

Gdzie zainstalowałeś sterownik ? W tym pomieszczeniu masz odczucie zimna ?

Tak w ogóle to psychika żony, nie moja ;) W każdym pomieszczeniu mam termometr i temperatury między sobą wahają się może o 0,2 stopnia. Sterownik mam bezprzewodowy,stoi na razie na komodzie, i w tym pokoju jest ok, w pokoju drugim jest wyraźnie zimniej choć temp prawie ta sama... Mam pytanie czy wilgotność może mieć na to wpływ ? Bo mam jej prawie 80 %.