Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

26 Paź 2010 18:37 250470 1099
  • Poziom 14  
    Dzień Dobry.

Mam mieszkanie 70 m3 i ogrzewanie gazowe "Gazowym kotłem NECKAR"
    - kocioł dwu funkcyjny.

Nadszedł czas ogrzewania i zastanawiam się jak prawidłowo ustawić piec:
    1. czy ustawić piec na np. 60 st i regulować grzejnikami, (np na jednym 3 stopień
    a na innym 4 wtedy będą różne temperatury w domu)
    2. czy grzejniki wszystkie ustawić jednakowo np. na 4 stopniu
    i regulować piecem temp w pomieszczeniach, tak aby była jednakowa temp
    we wszystkich pomieszczeniach.

Czy zużycie gazu 190 m3 przez okres od 17 sierpnia do 25 października to dużo...
    przy ogrzewaniu mieszkania do ok 21 stopni.

Proszę o rady, jak prawidłowo i oszczędnie ogrzewać mieszkanie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Nie ma na to uniwersalnego przepisu. Po pierwsze trzeba mieć regulator pogodowy, który także uwzględnia temperaturę w pomieszczeniu. Czym niższa temperatura wody będzie wychodzić z kotła tym wyższa będzie sprawność.
    ja bym nie ustawiał ciepła zaworami na grzejnikach. Zawory bym ustawił na otwarte i używał ich tylko do przymknięcia ciepła jeżeli nie korzystamy z pomieszczenia. Każdy nadmiar ciepła to straty.
    Bez sterownika pogodowego dużo nie zdziałasz.
  • Poziom 14  
    mariusz.lubicz napisał:

Bez sterownika pogodowego dużo nie zdziałasz.

No właśnie, nie mam możliwości podłączenia sterownika.
  • Poziom 17  
    Jaki to konkretnie model pieca? Może da się dokupić sterownik pogodowy, który byłby w stanie sterować twoim piecem włącz wyłącz ?
  • Poziom 14  
    mariusz.lubicz napisał:
    Jaki to konkretnie model pieca? Może da się dokupić sterownik pogodowy, który byłby w stanie sterować twoim piecem włącz wyłącz ?

No właśnie to rozgryzam.
    Piec NW 21-1 KE 23 sterownik z tego co przeczytałem TR 12
    Myślę że zwykły regulator temperatury wystarczy, a nie z programatorem tygodniowym, więc zakupie i zamontuje,.

Moje dalsze pytanie, to jak ustawić piec aby płomień cały czas podgrzewał wodę a nie gasł jak będzie odpowiednia temperatura.
  • Poziom 17  
    W serwisówce na stronie 17 jest opis. Wygląda na to, że on tylko wykrywa rozłączenie obwodu. Standardowo jest zworka, a rozłączenie obwodu powoduje że ma zapewne przestać grzać.
    Weź tam kawałek kabelka, może przełącznik i zobacz jak się zachowuje jak mu otwierasz ten obwód.
    Jeżeli tak jak myślę to każdy inny sterownik pogodowy z Allegro załatwi sprawę. Będzie pewnie lepszy od oryginału.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Kolego.

Sterownik pogodowy czy termostat pokojowy - bo to duża różnica ?
    Zrobiłem testy jak kolega sugerował;
    Przy nastawie pieca na 40 st i grzejnikach otwartych na max,
    piec wyłącza się po osiągnięciu temperatury na piecu.
    Następnie podwyższyłem temp do 60 st i piec po zdjęciu mostka (rozwarciu przewodów) gaśnie płomień. Gdy mostek zewrę płomień się odpala.

Narzuca mi się jedna uwaga: piec najlepiej nastawić na wysoką temperaturę,
    termostat nie pozwoli mu się załączyć szybciej. A jak dostanie pozwolenia to nagrzeje szybko wodę i się wyłączy.

Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

Dodam że zakupiłem i podłączyłem regulator Auraton 2005 economic.
    Nastawiłem temperaturę pieca pierw na 45 st ale wyłączał się sam,
    a teraz mam na 60 st, a w pomieszczeniach na 21 st - teraz piec rozłącza automat.
    Piec załącza się po ok 30 min, a pełno odkręconych grzejnikach.
    Martwi mnie tylko że grzejniki zostają ostudzone i pieg grzeje na nowo.

Proszę o ewentualne spostrzeżenia co do ustawień.
  • Poziom 22  
    Nie da się nagrzać raz na cała dobę. Termostat pokojowy załatwia wszystko a tam gdzie za ciepło przykręcić zaworami. Za wysoka temperatura wody nie wskazana, unosi się kurz i większe straty na odcinkach rur.
  • Poziom 14  
    Pytanie:

1. czy lepiej ustawić piec na wyższą temperaturę aby nagrzał i wyłączył go termostat pokojowy i pozwolił na wystygnięcie grzejników
    2. czy lepiej aby piec był na niższej temperaturze i częściej się załączał nie dopuszczając do ostygnięcia grzejników - w tym przypadku termostat pokojowy pilnuje tylko temp wyższej.

Proszę o pilną odpowiedz - DZIEKUJE
  • Poziom 17  
    Gałkę na piecu ustawiasz na MAX lub powiedzmy ustawiasz sobie graniczną temperaturę dla bezpieczeństwa instalacji i pozwalasz termostatowi decydować co ma się dziać. Termostat z algorytmem PiD dostosuje sobie sam cykle grzania aby zapewnić ci optymalną temperaturę przy najmniejszych wahaniach. Adaptacja trwa nawet dwa dni aż zacznie normalnie sie zachowywać. może musisz poczekać. Wydaje mi się, że lepiej jak częściej sie odpala na krócej ale też bez przesady. W tej pogodzie raz na kilka do kilkunastu minut mam start palnika. Nie moźna grzać raz na godzine do 90 stopni ani też włączać palnik co minutę. Musi być cos pomiędzy. Nie wiem na co ci sterownik pozwala, czy możesz tam wprogramować parametry pozwalające na regulację bardziej szczegółową.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Motronic napisał:
    Z tą gałka na MAX to nie moge się zgodzić, zobacz ile ciepła idzie w komin. Fakt, nagrzeje się szybciej, ale jakim kosztem?

Mam ustawione tak:
    Piec na ok 60 st i jak spadnie temp na sterowniku do 19.75 załącza się ogrzewanie, jeśli zagrzeje wodę do 60 st, a nie podniesie się wystarczająca temperatura to za ok 10 min dogrzeje i sterownik wyłączy.
    Myślę że to optymalne rozwiązanie.
    Bo jeśli ustawię na 70 st piec, to za każdym razem odpala się i grzeje aż grzejniki gorące, potem sporo czasu jest wyłączony przez sterownik.

Poobserwuje i podam co się dzieje.
  • Poziom 17  
    No to głupi sterownik albo adaptacje nie przebiegła. Powinieneś mieć ustawienia co do czasu pracy palnika aby dochodził cyklami. Głupotą jest takie działanie sterownika. On nie ma PiD tylko histerezę jak mniemam. Masz rację, ogranicz go na piecu i patrz co się dzieje. Albo jeszcze przestaw w sterowniki dipswitch z 1 stopnia na 0.5 stopnia. Będzie częściej reagował.
  • Poziom 14  
    mariusz.lubicz napisał:
    No to głupi sterownik albo adaptacje nie przebiegła. Powinieneś mieć ustawienia co do czasu pracy palnika aby dochodził cyklami. Głupotą jest takie działanie sterownika. On nie ma PiD tylko histerezę jak mniemam. Masz rację, ogranicz go na piecu i patrz co się dzieje. Albo jeszcze przestaw w sterowniki dipswitch z 1 stopnia na 0.5 stopnia. Będzie częściej reagował.

Mam ustawione dipswitch na o,5 st.
    W nocy miałem ustawiona temp 20 stopni i zużył gazu 1.3 m3 - przez 9 godzin.

Proszę napisz mi spokojnie jak powinienem ustawić prawidłowo piec, regulator i grzejniki ... ?
  • Poziom 17  
    Nie wiem co masz ustawić. Odkręć grzejniki, ustaw 21 stopni czy ile chcesz i nie włączaj trybu nocnego. Zobacz jak chodzi przez dobę. Później przestaw z 0.5 stopnia na 1 stopień histerezy i też zobacz co będzie. Patrz ile pożre gazu. Tego się nie da tak od razu ustawić.
    Ale nie kręć tymi gałkami w kółko, bo do niczego nie dojdziesz. Ustaw mu ograniczenie na piecu na nie wiem 50, 55 stopni czy 60 i rób obserwacje. Ale nie zmieniaj nic przez dobę.
    W tej chwili mój piec chodzi raz na 20-25 minut przez 2-3 minuty. Zrobiło się ciepło. Grzejniki letnie. Piec grzeje do 35-37 stopni sam z siebie i gasi palnik. W domu 22 stopnie. Ja monitoruje swój piec komputerem już drugi sezon.
    Zobacz datę i godzinę pod wykresami. Rano strzeliłem screena.
    Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?
  • Poziom 14  
    Dziś przez 4 godz i ustawieniu 21 st na 70m2 spalił 1.1 m3 gazu, przy 13 st na dworze.
    Powiedzcie szczere, czy ten termostat pokojowy coś da, bo już słyszałem różne opinie, że sterowniki pokojowe to lipa.
  • Poziom 17  
    Weź może rozwiń wypowiedź, ile zapłonów na godzinę, jak przekracza temperaturę to kiedy wyłącza i ile jest na piecu? Czy widzisz zależność noc dzień? Na ile masz ustawioną gałkę na piecu i czemu na tyle? Czy pompa chodzi, kiedy, od jakiej temperatury? Nie wiem czy to dużo 1m3 gazu? Po ile jest 1m3? Ile płacisz dziennie za opał? Ile miesięcznie?
    Ja zeszłej doby spaliłem 14.5L ropy a w zeszłym tygodniu 122L więc nie wiem co jest dużo i dla kogo? Ropa jest chyba po 2.80, nie wiem, bo mam jeszcze zeszłoroczną. Od początku sezonu od 5-go Października 403 litry spaliłem.
  • Poziom 14  
    Piec załącza się co 40 minut. Piec jest na 45 stopniach i udało się ustawić tak
    że jak zagrzeje wodę wyłącza się, a 10 sekund później wyłącza piec sterownik
    pokojowy. W nocy przy nastawie 20 st przez 9 godz spalił 1.3 m3.
    Pompa wyłacza się po paru minutach po tym jak rozłączy piec sterownik.
    Piec kiedy się załączy grzeje ok 15 - 20 min.

1 metr gazu kosztuje 1.18 zł z Vat 22%.
    Ostatni rachunek 54m3 zapłaciłem 261 zł za 2 miesiące (dogrzewałem od czasu do czasu)
    i używałem wody do mycia. Teraz kiedy dogrzewam przez 2 mc zużyłem już 190 m3.
  • Poziom 36  
    Na razie się nie chwal, nie ma nawet minusów w nocy, wróć do zabawy za dwa miesiące przy (przynajmniej) -10 w nocy. Na dziś w chałupie 280m mam zużycie takie, że wk..ją mnie opłaty stałe licznikowe, wychodziło do 8-10zł za metr gazu w sierpniu/wrześniu ale już się ,,polepsza''.
  • Poziom 14  
    Czytałem ostatnio o kryzowaniu grzejników, czy może mi ktoś to wytłumaczyć.
  • Poziom 17  
    Czy to twoje mieszkanie 70m2 jest jakoś ocieplone? Jaki to budynek? Ludzie w starym budownictwie, bez ocieplenia domów płacą po 600-800zł miesięcznie za gaz. Tyle co za dom 200m2.

Gaz ma około 31MJ/m3. Ty spaliłeś w dwa miesiące 190m3 czyli 5890 MJ / 3.6 =
    1636 kWh przy sprawności 100% teoretycznie.

To policzmy na rok/m2 = 9953 kWh i podzielmy przez metraż / 70 co daje 142kW / metr kwadratowy na rok.
    Masz straty. Powinieneś mieć połowę tego zapotrzebowania na ciepło. Prawdopodobnie grzejniki mało wydajne na wysoką temperaturę, bo są za małe do kubatury i trzeba nadrabiać gorącym czynnikiem. W zimie spalanie będzie jeszcze większe i wyjdzie ci 200-250 kW / m2 / rok. To przesada. Brak ocieplenia, wentylacja kradnie ciepło zimne stropy i grzejesz sąsiadów.
  • Poziom 14  
    Budynek jest ocieplony styropianem, poza tym ociepliłem jeszcze ścianę od strony klatki
    schodowej i ścianę na balkonie. Oprócz ogrzewania piec grzeje ciepłą wodę,
    a jak wiadomo przy małym dziecku to się inaczej zużywa. A przecież kratek
    wentylacyjnych nie mogę zatkać, bo mam piec gazowy w kuchni.

Rozmawiałem z gazownikiem/hydraulikiem i mówił że moje mieszkanie musi się pierw
    nagrzać przez kilka dni, żeby piec dobrze zaczął funkcjonować, bo wcześniej jak
    nie miałem termostatu pokojowego, to wyłączałem go jak nie było nas w domu.

Od wczoraj godz 18.00 do 6.00 rano ustawione miałem 20 st i zużył gazu 1.3 m3
    (12 godz) - już jakaś poprawa

ps. A może by było taniej zasilać piec z butli gazowej i nie płacić tak dużego przesyłu.
    Czy potrafi to ktoś wyliczyć ?
  • Poziom 17  
    Przestań wiercić paluchami w tym sterowniku. ustaw 21 stopni na całą dobę bez nocnego obniżenia. jak ci za ciepło to przykręć grzejnik i nic już nie dotykaj przez kilka dni, powiedzmy przez dwa tygodnie i tylko rób zapiski i dziel sie nimi.
    Niech dzisiejszy dzień będzie pierwszym i od dzisiaj zacznij spisywać wszystko od nowa ale nie kręć już!
  • Poziom 14  
    mariusz.lubicz napisał:

Niech dzisiejszy dzień będzie pierwszym i od dzisiaj zacznij spisywać wszystko od nowa ale nie kręć już!

Widzę rozumiemy się, zacząłem od rana spisywać, co parę dni będę informować. Dzięki
  • Poziom 14  
    Mieszkanie 70m, parter, ocieplone zewnątrz styropianem.

Moje pierwsze spostrzeżenia.
    Piec ustawiony na 60 st, czujnik pokojowy jest w największym a zarazem najzimniejszym pokoju (wydaje mi się że troszkę za mały grzejnik) i ustawiona
    temp. 22.00 stopnie (tryb noc/dzień), ponieważ na 21.00 st czuło się chłodno w mieszkaniu. Grzejniki ustawione na maxa, tylko u córki zmniejszony
    na 4 bo temp. była 24 st. Na korytarzu uszczelniłem drzwi wyjściowe, bo troszkę szczeliną wpadało zimna.
    W łazience grzejnik drabinka, nie może nagrzać łazienki do 21.00 st mino zamknięcia wentylacji. Rura na wylocie spalin dość ciepła.
    Po obserwacjach zużycie gazu ok 1.3 m3 na 4 godziny. (Wcześniej bez termostatu pokojowego miałem 1 m3 na 2 godziny przy 21 stopniach).

Wydaje mi się że to i tak spore zużycie, ale nie mam już pomysłów !
    Proszę o rady i sugestie ?
  • Poziom 17  
    Za kilka dni będzie wiadomo więcej jak temperatury spadną. Teraz to gdybanie.
    Co do ocieplenia ścian, które zrobiłeś.
    W blokach ciepło nie tylko ucieka ścianą na wylot ale poprzez przewodzenie wnika ścianą i wychodzi u sąsiadów na piętrze. Wchodzi w sufit i w boczne ściany jak w radiator.
    Ty jesteś na parterze więc chłodzi cię piwnica, a sam ogrzewasz pierwsze piętro. Na pewno to ocieplenie trochę dało ale i tak połowa zwiewa murem w górę.
  • Poziom 14  
    Zgadza się, co zrobić parter to parter - Zima pokaże.
    A czy dobrze zrobiłem ustawiając pompę na II ?
  • Poziom 13  
    Jak chcesz troszkę oszczędzić na gazie to nie wyziębiaj zbytnio mieszkania, nie dopuść do tego ,żeby temperatura spadła poniżej 17 stopni. Prawdę mówiąc więcej energii zmarnujesz na zagrzanie pomieszczeń niż stopniowe dogrzewanie (sprawdzone doświadczalnie).
  • Poziom 17  
    Co do pompy na II to nie mam zdania, nie wiem. Może spaliny będą chłodniejsze, bo wymiana do wody będzie sprawniejsza.
    Natomiast w zimie przy -10 na zewnątrz bym zaprosił kogoś z kamerą termowizyjną. Zobacz po ogłoszeniach, wielu ludzi świadczy usługi. Wyjdzie ci gdzie ciepło ucieka.
    To ile ty płacisz na miesiąc za gaz? Napisz coś o zeszłym roku.
    A może byś tak zmienił pracę na lepiej płatną :-)