Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty generator funkcyjny na LM555.

drzasiek 26 Paź 2010 21:12 31383 34
  • Prosty generator funkcyjny na LM555.
    Witam. Chciałbym przedstawić mój prosty generator funkcyjny na kości LM555.
    Na LM555 padło ze względów ekonomicznych :) (miałem 2 takie kostki kupione dawno temu przy okazji czegoś-groszowe sprawy) Otóż potrzebowałem zrobić prosty generator funkcyjny prostokąt, trójkąt i sinus (lub sinusopodobne). Zacząłem szukać schematów ale cena układu MAX038 mnie powaliła, ICL-e jakieś są tańsze ale i tak by to mnie troszkę kosztowało. Postanowiłem więc zrobić cobie coś prostego, parę częstotliwości do ok 30 kHz (więcej nie potrzebuję). Poszukałem troszkę, znalazłem prosty schemat przeróbki prostokąta na trójkąt a następnie na sinusopodobne.
    Zacząłem testować, układ uprościłem tak:
    Konwerterów takich zrobiłem 5 dla każdej z 5 częstotliwości.
    Rezystory to potencjometry montażowe użyte jako rezystory nastawne, kondensatory dobrałem doświadczalnie do 5 częstotliwości jakie sobie generowałem 555 (500Hz, 1,5kHz, 5 kHz, 15 kHz, 30 kHz). Częstotliwość zmieniałem przez dołączenie równolegle kondensatora przez co powiększała się jego pojemność. Tak powstał na jednej płytce zasilacz, generator i zespół konwerterów a jako wzmacniacz użyłem końcówkę mocy którą miałem już sklejoną na innej płytce na TDA 7394 chyba, akurat wszystkie kanały były spalone tylko jeden działał więc do niczego innego się to nie nadawało:
    Prosty generator funkcyjny na LM555. Prosty generator funkcyjny na LM555.
    Największy problem był z przełączaniem częstotliwości i tryby pracy (sinus,trójkąt, prostokąt). Obmyśliłem przełączniki obrotowe na płytce PCB:
    Obudowa z ATX znalezionego na złomie, nie ukrywam że musiałem się przy tym napracować bo była pogięta i zardzewiała, dodatkowo musiałem pozatykać niepotrzebne otwory i zrobić ładne kratki obiegu powietrza. Tu się przydały resztki szpachli z wakacyjnych zabaw blacharsko-lakierniczych :)
    Gotowe kratki wyciąłem z obudowy RO samochodowego, pomalowałem resztkami czarnego spraya który też został od wakacji:
    I tak to wygląda po złożeniu:
    Koszt budowy: CAŁE 0 zł! Wszystko wykonane ze śmieci elektronicznych.
    Parametry generatora:
    Częstotliwości:
    0,5
    1,5
    5
    15
    30 kHz
    Amplituda: płynnie regulowana na wejściu wzmacniacza (0-1 V)
    Generowane przebiegi: prostokąt, trójkąt, sinusopodobne.
    Na początku zasilacz(transformator) był wewnątrz obudowy i były duże zakłócenia. Teraz przerobiłem na zewnętrzny zasilacz i jest dobrze. Oto fotki przebiegów:
    Prosty generator funkcyjny na LM555. Prosty generator funkcyjny na LM555. Prosty generator funkcyjny na LM555.
    Jak widać przebiegi nie są idealne ale na moje potrzeby aż za dobre :)
    Zapraszam do komentowania. Jeśli konstrukcja się podoba proszę o naciśnięcie przycisku fajne u góry strony pod tytułem postu.
    pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
  • #2 26 Paź 2010 21:25
    Karol966
    Poziom 30  

Witam
    Co do wzmacniacza to chyba coś pomieszałeś:

Cytat:

a jako wzmacniacz użyłem końcówkę mocy którą miałem już sklejoną na innej płytce na TDA 7294 chyba, akurat wszystkie kanały były spalone tylko jeden działał

TDA7294 ma tylko 1 kanał i ma 70W RMS więc nie sądzę abyś tą właśnie końcówkę użył;)
    PS. Dlaczego nie wykonałeś regulowanych częstotliwości?

• #3 26 Paź 2010 21:31
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Karol966 napisał:

Co do wzmacniacza to chyba coś pomieszałeś:
    Tak tak, pomyliłem, chodziło o TDA 7394, już poprawiam.
    Cytat:

PS. Dlaczego nie wykonałeś regulowanych częstotliwości?

Bo musiałbym przy każdej zmianie częstotliwości zmieniać parametry filtrów pod trójkąt i sinus bo da się je dostroić do danej częstotliwości, przy zmianie częstotliwości trzeba by dostrajać za każdym razem filtr a właściwie to konwerter jest lepszą nazwą.

• Computer Controls
  • #4 26 Paź 2010 22:02
    badworm
    Poziom 18  

drzasiek napisał:

Witam. Chciałbym przedstawić mój prosty generator funkcyjny na kości LM555.
    Na LM555 padło ze względów ekonomicznych :) (miałem 2 takie kostki kupione dawno temu przy okazji czegoś-groszowe sprawy) Otóż potrzebowałem zrobić prosty generator funkcyjny prostokąt, trójkąt i sinus (lub sinusopodobne). Zacząłem szukać schematów ale cena układu MAX038 mnie powaliła, ICL-e jakieś są tańsze ale i tak by to mnie troszkę kosztowało.

XR2206 nie jest zbyt drogi a zapewnia całkiem niezłe parametry.
    Cytat:
    Największy problem był z przełączaniem częstotliwości i tryby pracy (sinus,trójkąt, prostokąt). Obmyśliłem przełączniki obrotowe na płytce PCB:

Ciekaw jestem jak będzie z trwałością takiego przełącznika...
    Cytat:
    Jak widać przebiegi nie są cudowne, muszę jeszcze zaekranować transformator który się znajduje dość blisko końcówki mocy i dać pewnie więcej kondensatorów filtrujących bo jak zasilałem płytkę z zasilacza laboratoryjnego to przebiegi były idealne.

Sprawdzałeś zawartość harmonicznych w sinusoidzie przy zasilaniu z zasilacza laboratoryjnego? Prościej będzie chyba wynieść trafo poza obudowę (zasilacz wtyczkowy) niż je ekranować - tłumienie pola magnetycznego 50Hz nie jest takie proste...

• #5 26 Paź 2010 22:08
    drzasiek

badworm napisał:

Ciekaw jestem jak będzie z trwałością takiego przełącznika...

Pewnie długo bo będę używał generatora sporadycznie :)
    Cytat:

Sprawdzałeś zawartość harmonicznych w sinusoidzie przy zasilaniu z zasilacza laboratoryjnego? Prościej będzie chyba wynieść trafo poza obudowę (zasilacz wtyczkowy) niż je ekranować - tłumienie pola magnetycznego 50Hz nie jest takie proste...

Pole magnetyczne jest duże bo jak widać jest duży transformator (3 A) bo taki tylko miałem na to napięcie. Poszukam mniejszego i spróbuje zaekranować. Jeśli nie wyjdzie to nic straconego, bo generator pobiera niecałe 250 mA więc spokojnie jakiś zewnętrzny zasilacz np od wzmacniacza antenowego do anteny siatkowej albo jakikolwiek inny 12V.

• #6 26 Paź 2010 23:58
    Paolo1976
    Poziom 24  

Cytat:
    generator pobiera niecałe 250 mA więc spokojnie jakiś zewnętrzny zasilacz np od wzmacniacza antenowego do anteny siatkowej albo jakikolwiek inny 12V.

Ostrożnie. Zasilacz od anteny siatkowej może nie podołać, bo przeważnie ma 100mA ograniczane przez LM 78L12

• #7 27 Paź 2010 08:06
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 27 Paź 2010 10:50
    drzasiek

Motronic napisał:
    Prostokąt jakiś taki "nieczysty"-za duże przerosty w czasie narastania impulsu, sądzę, że to wtórny efekt działania układu uzyskiwania sinusa, odłącz go i zobacz czy są dalej.
    Ale ogólnie ok.

Przerosty na prostokącie to efekt wzmacniania TDA, Przełącznik trybu jest tak skonstruowany że przy wyborze prostokąta odcina konwertery trójkąt/sinus. Dziś wieczorem jak znajdę podłączę jakiś zewnętrzny zasilacz i pokażę fotki..

• #9 27 Paź 2010 11:45
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 27 Paź 2010 11:55
    drzasiek

Jeśli by iść tą drogą to można MATLABEM np wygenerować każdy przebieg, przez kartę dźwiękową, końcówka mocy i już jest generator małych częstotliwości z zaawansowanymi opcjami przebiegów. Ale nie o to chodzi :)

• #11 27 Paź 2010 12:13
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 27 Paź 2010 12:23
    drzasiek

W granicach 50 zł można kupić na allegro zestaw do komputera z oprogramowaniem i tym sposobem mamy generator i oscyloskop z komputera. Ja chciałem mieć generator w osobnym urządzeniu.

Przerobiłem też generator na zewnętrzny zasilacz, oto fotki obecnych przebiegów:
    Prosty generator funkcyjny na LM555. Prosty generator funkcyjny na LM555. Prosty generator funkcyjny na LM555.

• #14 27 Paź 2010 19:01
    drzasiek

Widziałem ten temat ale schemat znalazłem gdzie indziej.. w właściwie to tylko podpatrzyłem jak ten konwerter działa a resztę to już sam doświadczalnie dobierałem.

• #15 27 Paź 2010 19:04
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 27 Paź 2010 19:12
    szczodros
    Poziom 18  

Gdzie wstawić potencjometr dla płynnej regulacji f?

• #17 27 Paź 2010 19:29
    eu43
    Poziom 16  

szczodros napisał:
    Gdzie wstawić potencjometr dla płynnej regulacji f?

(....)
    Proszę się najpierw dokładniej zapoznać z ideą tego generatora funkcyjnego. Elementy RC kształtujące trójkąt z wyjściowego prostokąta i dalej sinusoidę są dobrane dla ściśle określonej częstotliwości. Dlatego autor słusznie wybrał skokową regulację częstotliwości i pomysłowo rozwiązał przełączanie elementów RC. Gdyby zostawić je na stałe, a płynnie zmieniać częstotliwość wyjściowego prostokąta z NE555, to nastąpiła by deformacja przebiegów. Z trójkąta pewnie powstała by piła, a o sinusoidzie wolę już nie myśleć...
    Muszę Cię rozczarować, ale niestety na bazie układu 555 nie zrobisz płynnie regulowanego generatora funkcyjnego. No chyba że będziesz się bawił w "gałkologię" i z każdą zmianą częstotliwości będziesz musiał ręcznie ustalać wartości R i C, aby uzyskać coś najbardziej zbliżone do przebiegu trójkątnego i sinusoidalnego. Życzę powodzenia ;)

inventco.eu - proszę nie używać tego typu sformułowań. Regulamin p.10.8.

• #18 27 Paź 2010 19:46
    drzasiek

Co do płynnej regulacji częstotliwości to jeszcze byłby jeden problem bo nie da się tego robić potencjometrem bo (o ile dobrze pamiętam-nie mam teraz dokumentacji przed sobą) częstotliwość jest proporcjonalna do 2*R1 + R2 więc nie idzie tego zmieniać jednym potencjometrem bo od R1 i R2 zależy czas wypełnienia okresu wysokim napięciem i analogicznie zerowym (choć wzór jest inny). I Nawet gdyby dało się zrobić uniwersalne filtry pod każdą częstotliwość płynna regulacja byłaby kłopotliwa bo by się sygnał paprał.

• #19 27 Paź 2010 19:56
    eu43
    Poziom 16  

Dokładnie - "rozjechało" by się wypełnienie. A chyba nikt nie chce mieć niesymetrycznych połówek sinusa lub krzywego przebiegu trójkąto-podobnego.

• #20 27 Paź 2010 23:52
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 28 Paź 2010 08:13
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 28 Paź 2010 10:09
    inventco.eu

Poziom 29  

Moim skromnym zdaniem, jeżeli komuś zależy na przestrajanym generatorze to powinien zaopatrzyć się w układ XR2206CP koszt w TME około 15zł netto.
    Tu jest schemat i opis wykonania :

http://elektro.w.interia.pl/dokument/vco/index.html

A jeżeli ma być tanio i skutecznie i bez regulacji częstotliwości... to układ na NE555 jest w zupełności wystarczającym rozwiązaniem.

Kombinowanie z licznikami i przetwornikami R2R (covox - jak przedmówca powiedział) jest bezsensowne.

Pozdrawiam
    Marek

• #23 28 Paź 2010 14:03
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 28 Paź 2010 20:36
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 29 Paź 2010 13:59
    Dj Joker
    Poziom 26  

Generator naprawdę prosty, lecz uważam do zastosowań hobbystycznych idealny :) Ciekawo rozwiązany przełącznik częstotliwości. W obudowie, lekki bałagan, i zasilacz zastosował bym wtyczkowy.

Gratuluję konstrukcji.

• #26 29 Paź 2010 14:38
    carrot
    Moderator Samochody

Mnie nie chciało by się tak bawić, ICL 8038 kosztuje dychę i masz płynną regulację częstotliwości, a aplikacja jest banalnie prosta

• #27 29 Paź 2010 14:48
    Karol966
    Poziom 30  

Faktycznie, parametry super jak za tą cenę
    http://www.intersil.com/data/fn/fn2864.pdf

Przyglądam się temu tematowi i do powyższego postu byłem przekonany, że lepiej zbudować sobie generator np na ADUc831
    http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/ADUC831.pdf
    Kształt przebiegi to tylko kwestia programu. Ma on jądro mcs51 więc jest praktycznie wszystkim znany. W połączeniu z Keil'em i odpowiednim przewodem bardzo przyjemnie się z nim pracuje.
    Jednak po przejrzeniu aplikacji od ICL 8038 stwierdziłem, że cała ta zabawa jest nieopłacalna - chyba, że komuś zależy na posiadaniu LCD w swym generatorze ;)
    Co do pasma - częstotliwość pasma akustycznego jest kroplą w morzu potrzeb częstotliwości używanych w warsztacie ;)

• #28 29 Paź 2010 17:50
    woron036
    Poziom 9  

Drzasiek czy mógłbyś podrzucić układ ścieżek.

• #29 29 Paź 2010 18:13
    drzasiek

No Jedni wolą wydać dychę albo dwie i się nie bawić, ja wolę dychę zaoszczędzić zwłaszcza że parametry jakie z tego mojego generatorka uzyskałem są jak na dzień dzisiejsze wystarczające na moje potrzeby :)
    A co do układu ścieżek to nie ma żadnego projektu, nie chciało mi się nawet robić tego w eagle bo by dłużej zeszło rysowanie schematu i przenoszenie potem, układanie. A tak to nawierciłem otworki, powkładałem elementy, pisakiem pomalowałem ścieżki, wyciągnąłem elementy, wytrawiłem, wlutowałem i hula.

• #30 01 Lis 2010 00:38
    MaXo90
    Poziom 15  

hmmmm przepraszam za pytanie z niskiego poziomu ale: Po co ?:D do czego wykorzystywać te przebiegi zwłaszcza stałe, bez regulacji ?