Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć termostat ze sterownikiem GECO

humulus2 26 Paź 2010 23:47 3987 5
 • #1 26 Paź 2010 23:47
  humulus2
  Poziom 8  

  Witam
  Mam piec ze sterownikiem GECO jest tam możliwość podłączenia termostatu pokojowego. Wystaje z niego dwa kable (w jednym jest napięcie) jeśli połączę dwa ogrzewanie działa. Nie mam pojęcia jak połączyć z termostatem.

  Jak połączyć te dwa schematy?

  Jak połączyć termostat ze sterownikiem GECO

  1 5
 • SterControl
 • #2 27 Paź 2010 00:03
  czochro
  Poziom 20  

  Witam
  To jest niezwykle proste - najzwyklejszy termostat pokojowy (np typu euroster 2000) ma trzy zaciski podłączasz te przewody "na czerwono" pod COM i NO - no i wszystko. Polaryzacja nie ma znaczenia.
  Pozdrawiam.

  0
 • SterControl
 • #3 27 Paź 2010 00:13
  humulus2
  Poziom 8  

  Ten termostat to siemens i on z tego co widzę ma N i Y11, jak podłaczyłem do nich żarówkę i cały termostat podłączyłem do prądu to termostat przy odpowiednich nastawieniach, podaje prąd na Y11 i zapala się żarówka. Z tym że z pieca przez kable 4-4 podawany jest też (na jednym) faza i on jak się zewrze to pompa chodzi.

  Czy dobrze wydedukowałem że tu potrzebny jest PRZEKAŹNIK zwierno-rozwierny??

  0
 • #4 27 Paź 2010 00:31
  czochro
  Poziom 20  

  Mam nadzieję, że poczytałeś instrukcję tego siemens'a.... W najbardziej powszechnym u nas termostacie typu EUROSTER 200x (gdzie "x" rok) na wyjściu jest bardzo ciekawy przekaźnik właśnie dwu stanowy (zwierno-rozwierny) który działa pod impulsem z procesora poprzez "bufor" tranzystorowy - tzn. załącza się i "trzyma" bez napięcia na cewce i dopiero zmiana polaryzacji i impuls z procesora rozłacza go i "trzyma" rozwarcie bez napięcia na cewce. (a to wszysko po to aby nie rozładowywać baterii w sterowniku dla podtrzymania stanu przekaźnika). Napięcie 230V AC (przemienne) z kotła nie ma wpływa na pracę termostatu pokojowego (a właściwie sterownika programowanego) gdyż styki termostatu są galwanicznie odizolowane od płytki sterownika. Tak więc nie ma znaczenia polaryzacja dwóch przewodów z kotła.

  0
 • #5 27 Paź 2010 08:53
  humulus2
  Poziom 8  

  Witam, ma instrukcję tego siemensa w załączniku. Ja teoretycznie mam go razem z grzejnikiem kanałowymi i wentylatorami dlatego chciałem go użyć także do pieca, tak żeby nie używać dwóch termostatów.
  Opisane w instrukcji wyjście Y11 to wyjście sterujące "Zawór" 230 V AC (styk do zaworów normalnie zamkniętych) lub wyjście do sprężarki.
  Więc skoro tam dla próby podpiąłem żarówkę (a N do N-a w termostacie) i po zmianie odpowiedniej temp. załącza żarówkę to chyba nie ma tam przekaźnika?
  Ja laik jestem więc proszę o ew. odpowiedź
  tak podłącz przez przekaźnik zwierno rozwierny (jaki),
  lub - podłącz czerwone kable do Y11 i N w termostacie i będzie działać :D.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  0
  Załączniki:
 • Pomocny post
  #6 27 Paź 2010 16:52
  czochro
  Poziom 20  

  Witam
  Tak teraz rozumiem. Myślę, że nie da się zastosować w praktyce do sterowania kotłem, chyba, że z wyjścia "N - Y11" sterować bezpośrednio kotłem. Innym wyjściem jest zastosowanie jakiegoś przekaźnika z cewką na 230V a do styków roboczych podłączyć "na zwieranie" linii dwuprzewodowej u Ciebie "na czerwono".
  Rozwiązania te mają jednak wadę, nie mogą być - moim zdaniem - zastosowane ze względów bezpieczeństwa.
  Tylko to drugie rozwiązanie (z przekaźnikiem) można by zastosować jeśli przekaźnik będzie w obudowie z drugą klasą izolacji i umieszczonym przy Twoim regulatorze lub przy kotle. W obywdu przypadkach zgodnie z normami bezpieczeństwa. Regulator powinien być wtedy zaprogramowany "na grzanie" tak aby na wyjściu "N - Y11" pojawiało się napięcie załączające robocze styki przekaźnika "na zwarcie". Co do doboru przekaźnika powinien być złączny na ok. 4 czy 5 A 230V z cewką 230V AC (na prąd przemienny) najlepiej w hermetycznej obudowie.

  0