Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak połączyć termostat ze sterownikiem GECO

26 Oct 2010 23:47 4269 5
SterControl
    User removed account
    Level 1  
  • SterControl
    czochro
    Level 20  
    Witam
    To jest niezwykle proste - najzwyklejszy termostat pokojowy (np typu euroster 2000) ma trzy zaciski podłączasz te przewody "na czerwono" pod COM i NO - no i wszystko. Polaryzacja nie ma znaczenia.
    Pozdrawiam.
  • SterControl
    User removed account
    Level 1  
    czochro
    Level 20  
    Mam nadzieję, że poczytałeś instrukcję tego siemens'a.... W najbardziej powszechnym u nas termostacie typu EUROSTER 200x (gdzie "x" rok) na wyjściu jest bardzo ciekawy przekaźnik właśnie dwu stanowy (zwierno-rozwierny) który działa pod impulsem z procesora poprzez "bufor" tranzystorowy - tzn. załącza się i "trzyma" bez napięcia na cewce i dopiero zmiana polaryzacji i impuls z procesora rozłacza go i "trzyma" rozwarcie bez napięcia na cewce. (a to wszysko po to aby nie rozładowywać baterii w sterowniku dla podtrzymania stanu przekaźnika). Napięcie 230V AC (przemienne) z kotła nie ma wpływa na pracę termostatu pokojowego (a właściwie sterownika programowanego) gdyż styki termostatu są galwanicznie odizolowane od płytki sterownika. Tak więc nie ma znaczenia polaryzacja dwóch przewodów z kotła.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    czochro
    Level 20  
    Witam
    Tak teraz rozumiem. Myślę, że nie da się zastosować w praktyce do sterowania kotłem, chyba, że z wyjścia "N - Y11" sterować bezpośrednio kotłem. Innym wyjściem jest zastosowanie jakiegoś przekaźnika z cewką na 230V a do styków roboczych podłączyć "na zwieranie" linii dwuprzewodowej u Ciebie "na czerwono".
    Rozwiązania te mają jednak wadę, nie mogą być - moim zdaniem - zastosowane ze względów bezpieczeństwa.
    Tylko to drugie rozwiązanie (z przekaźnikiem) można by zastosować jeśli przekaźnik będzie w obudowie z drugą klasą izolacji i umieszczonym przy Twoim regulatorze lub przy kotle. W obywdu przypadkach zgodnie z normami bezpieczeństwa. Regulator powinien być wtedy zaprogramowany "na grzanie" tak aby na wyjściu "N - Y11" pojawiało się napięcie załączające robocze styki przekaźnika "na zwarcie". Co do doboru przekaźnika powinien być złączny na ok. 4 czy 5 A 230V z cewką 230V AC (na prąd przemienny) najlepiej w hermetycznej obudowie.