Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TVP cyfrowa - wrażenia z odbioru

27 Paź 2010 13:17 5910 24
  • Poziom 21  
    Od kilku dni działa naziemna tv cyfrowa(Podobno działała juz trochę wcześniej)
    Czy ktoś z obszarów na których to działa może napisać kilka słów o wrażeniach z odbioru. Np. porównać do starego formatu analogowego czy poprawiała się jakość??
  • Poziom 16  
    MUX 3 oficjalnie ma działać od dziś.
  • Poziom 21  
    Witam
    Ponawiam temat, trochę czasu upłynęło może więc ktoś ma jakieś opinie.
    Chodzi mi głównie o opinie osób które znajdują się w znacznej odległości od nadajników, miały problem z dobrej jakości odbiorem, a wejście tv cyfrowej zmieniło coś w tym temacie. Na gorsze czy na lepsze, czekam na opinie.
    Może ktoś z okolic Warszawy albo Poznania się wykaże:)
  • Poziom 41  
    Od 3 grudnia mam telewizję kablową (wcześniej na okres próbny bez umowy) (TV LG LE 5500) obraz cyfrowy bardzo dobry, czasami są zakłócenia w przesyle obrazu najwięcej na TV 1 i TV 2 w sumie mam 42 cyfrowe i 63 analogowe.
    Na analogowych kanałach obraz troszkę lepszy jak w telewizorach starszej generacji (kineskopowych Sony 29" płaski kineskop z 1995r.).
    Jeśli pomiar, jakości sygnału pokazuje na poziomie 80 - 100 % a przeważnie jest 100 % to obraz jest super.
    Brak jakikolwiek mankamentów braku płynnosci obrazu i pikselozy tła.
  • Poziom 35  
    1 PAWEL napisał:
    Od 3 grudnia mam telewizję kablową (wcześniej na okres próbny bez umowy) (TV LG LE 5500) obraz cyfrowy bardzo dobry, czasami są zakłócenia w przesyle obrazu najwięcej na TV 1 i TV 2 w sumie mam 42 cyfrowe i 63 analogowe.
    Na analogowych kanałach obraz troszkę lepszy jak w telewizorach starszej generacji (kineskopowych Sony 29" płaski kineskop z 1995r.).
    Jeśli pomiar, jakości sygnału pokazuje na poziomie 80 - 100 % a przeważnie jest 100 % to obraz jest super.
    Brak jakikolwiek mankamentów braku płynnosci obrazu i pikselozy tła.

Informacja bez sensu!
    Kolega kult5 pyta o różnice w telewizji N A Z I E M N E J między analogiem a cyfrą, a Ty rozpisujesz się o kablówce!
  • Poziom 33  
    A w jakiej rozdzielczości przesyłane są programy cyfrowej telewizji naziemnej i po ile programów pakowanych jest w jeden kanał ?
    (to decyduje jaką jakość obrazu można uzyskać)
    W mojej poprzedniej sieci kablowej odbierałem kanały cyfrowe w jakości gorszej od analogowej. (niektóre kanały miałem dostępne zarówno jako cyfrowe, jak i analogowe. Miałem więc możliwość ich porównania)
    Na jedną częstotliwość nośną przypadało aż 12 programów, więc musiały być mocno spakowane. Taka telewizja cyfrowa nie ma dla użytkownika żadnego sensu.
    Jest to jedynie atrakcja dla nadawców, którzy z tego samego nadajnika mogą wysyłać więcej programów (a więc mniejsze koszty) oraz łatwiej im kodować dostęp do odbioru niż analogowych.
    Cyfrowa telewizja naziemna miałaby sens, gdyby programy nadawane były w wyższej rozdzielczości (najlepiej 1920x1080p), ,skoro parametry techniczne standardu na to pozwalają. Inaczej to jest "wciskanie kitu".
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Do najbliższego nadajnika MUX3 i MUX2 mam ~80km. Wronki - praktycznie sygnały tam nie dolatują. Antena siatkowa nie radziła sobie z kanałami analogowymi a co dziwniejsze radzi sobie świetnie z kanałami cyfrowymi. Siła: 90% Jakość: 86% (MUX2). Siła: 85% Jakość: 85% (MUX3). Jakość oczywiście lepsza. Na analogu odbicia, zakłócenia lokalne i inne a w cyfrowej żadnej z tych rzeczy nie ma.
  • Poziom 16  
    Bo naziemna telewizja cyfrowa tak ma że albo jest dobry obraz, albo pixeloza że oglądać się nie da. Nie ma formy pośredniej jak w analogu.
    Ta telewizja ma duży plus że na jednej częstotliwości można nadawać kilka programów ponieważ teraz może się zwiększyć liczba nadawanych programów ponieważ teraz częstotliwości już wyczerpały swój potencjał i więcej programów już nie da się upchnąć. Dla tego zbawieniem jest DVB-T.
  • Poziom 41  
    fluger napisał:
    Bo naziemna telewizja cyfrowa tak ma że albo jest dobry obraz, albo pixeloza że oglądać się nie da. Nie ma formy pośredniej jak w analogu.
    Ta telewizja ma duży plus że na jednej częstotliwości można nadawać kilka programów ponieważ teraz może się zwiększyć liczba nadawanych programów ponieważ teraz częstotliwości już wyczerpały swój potencjał i więcej programów już nie da się upchnąć. Dla tego zbawieniem jest DVB-T.

W telewizji kablowej są te same problemy, co opisujesz sygnał cyfrowy albo jest bardzo dobry obraz, albo pixeloza i skrzeczący dźwięk, w analogowej obraz jest stabilny, jak nie mogę oglądać programu cyfrowego przełączam na analogowy.
    Przed zakupem kablówki eksperymentowałem na antenie do odbioru sygnału analogowego i cyfrowego. Jak był dobrej jakości sygnał cyfrowy to nie było problemów z odbiorem.
  • Poziom 21  
    matis057 napisał:
    Do najbliższego nadajnika MUX3 i MUX2 mam ~80km. Wronki - praktycznie sygnały tam nie dolatują. Antena siatkowa nie radziła sobie z kanałami analogowymi a co dziwniejsze radzi sobie świetnie z kanałami cyfrowymi. Siła: 90% Jakość: 86% (MUX2). Siła: 85% Jakość: 85% (MUX3). Jakość oczywiście lepsza. Na analogu odbicia, zakłócenia lokalne i inne a w cyfrowej żadnej z tych rzeczy nie ma.

Pewnie kupiłeś antenę do DVB-T :P:D

Tylko ciekawe czy moc nadajnika jest taka sama, czy może mocniejszy dali??

Mieszkam w powiecie sieradzkim, antenę zawsze ustawiałem na Łódź(70km) albo na Wrocław(100km) Problem był w tym iż niektóre kanały miały lepszą jakość z Łodzi, niektóre z Wrocławia.
    1. Czy teraz wszystkie kanały w ramach jednego Mux-u będą miały tę samą jakość??
    Dotychczas 1 najlepiej, 2 tak sobie, regionalne gorzej, tv4 obraz się rozdwaja, polsat w studiu śnieg sypią:P TVN tylko nocną porą
    2. Czy z jednego masztu będzie można nadawać np MUX 2 i MUX 3??
  • Pomocny post
    Moderator
    Zacznę od końca:
    Do nadawania sygnałów cyfrowych wykorzystuje się te same anteny nadawcze co do emisji analogowej.
    MUX2 (komercyjny) wystartuje u Ciebie z końcem kwietnia 2011 na kanale 44 z Mikstatu koło Kalisza. Nadajnik łódzki i wrocławski będą odpalane znacznie później..... Zresztą do nadajnika w Mikstacie masz najbliżej.
    Obecnie jest tam nadawane:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=122 i wszystkie trzy programy powinny byc u Ciebie odbierane w analogu z bardzo dobrą jakością. Jeżeli są odbicia lub inne cuda to najprawdopodobniej parametry anteny są bardzo złe.
    Sygnału MUX2 ze Ślęzy nie będzie u Ciebie odbierany (start 31-07-2011), Łódź ruszy dopiero z końcem 2011 roku.
    MUX3 (TVP) wystartuje najpierw w Łodzi na Sienkiewicza, kanał 47 i moc niewielka, w zasadzie tylko Łódź i najbliższa okolica. Terminy uruchomień pozostałych nadajników są jeszcze nie ustalone.
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t
    Tu masz szczegóły.
  • Poziom 41  
    Cytat - Pewnie kupiłeś antenę do DVB-T:D

Miałem antena szerokopasmowa LPDA LOG 2-69 DVB-T - telewizja cyfrowa i analogowa

TVP cyfrowa - wrażenia z odbioru
  • Poziom 21  
    Zostałem mile zaskoczony:)
    Okazało się iż programy które odbieram są właśnie z nadajnika Mikstat tylko że kierunek był bardziej ustawiony na Wrocław. Skorzystałem ze strony http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
    Do nadajnika mam tylko 37km, ustaliłem precyzyjnie kierunek anteny i odbierane kanały wyglądają świetnie. Tj tvp1 tvp2 tv4 W poczekalni tego nadajnika znajduje się polsat. Od kwietnia jak ruszy tam mux2 miałbym dodatkowo polsat tvn tvn7 puls:) czyli dobrze się zapowiada.
    Tv nie będzie miał problemów żeby część programów odbierać analogowo a część cyfrowo??
    Trochę mylące są nazwy nadajników np. ten Mikstat Kalisz,myślałem że tam mają słaby nadajnik a okazało się że to nie ten kierunek.
  • Pomocny post
    Moderator
    Trasa na Ślężę jest bardzo długa i niekorzystna z uwagi na ukształtowanie terenu. Sygnały słabe i zakłócone.
    Z tym przełączaniem kanałów to będzie trochę zamętu, tylko niektóre odbiorniki maja możliwość prawidłowej edycji "ulubionych" kanałów w taki sposób, by cześć programów była nadawana w analogu a cześć w cyfrze.
    Będąc kilkakrotnie w Mikstacie mogę powiedzieć tylko tyle, ze w pogodne dni widać maszt w Zygrach, a to jest parę kilometrów. Jest postawiony na lokalnym wzniesieniu i z bramu ośrodka jest bardzo ładny widok.
    Moce nadajników są ograniczone do 200 kW nie dlatego że więcej nie można "dowalić, lecz dlatego ze obiekt ten jest typowym obiektem "wypełniającym". Dmuchanie dużymi mocami przy obecności pobliskich obiektów jest nieekonomiczne. Przy pełnej mocy (1MW) sygnał byłby odbierany w Łodzi, Poznaniu, Koninie i Opolu.
    Pierwotnie (lata 60te) ten obiekt był planowany do postawienia na Kobylej Górze koło Ostrzeszowa, jako jeden z kilku obiektów pokrywających swoim zasięgiem Wielkopolskę. Skończyło się na postawieniu jednego Śremu...

Docelowo na obszarze emisyjnym KALISZ będą używane kanały (wg GE06):
    51, 40, 48, 31, 44, 38, 37, 68
    Jak wiadomo obecnie sa zajęte kanały 51, 48 i 37.
    Nadajnik Polsatu (k.54) nie będzie (w analogu) uruchomiony.
    MUX2 komercyjny: k. 44
    MUX3 TVP będzie nadawany na k. 31
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Pewnie kupiłeś antenę do DVB-T

Mam 5 lat tą siatkę i działa. Ale jak sąsiad włączy sprzęt do centrowania kół to sygnał spada to 50% siły i 60% jakości.
  • Poziom 21  
    @Matis075
    kupiłeś nowy tv czy dekoder mpeg-4? Możesz sobie tak ustawić że część kanałów będzie analogowo a część cyfrowo??
    Z tą anteną do dvb-t to był taki mały sarkazm :P
  • Poziom 33  
    Kupiłem tuner DVB-T do komputera. Not Only TV LV5HD. W nim trzeba przełączać pomiędzy źródłami sygnału. Inaczej się nie da.
  • Poziom 41  
    To znaczy tak jak w LCD TV.
    Możesz powiedzieć coś więcej, mam zamiar dla CTV - kineskopowego kupić stacjonarny dla mamy.
  • Poziom 21  
    Czyli podobna sytuacja jak z satelitą i analogiem. Kilka programów na analogu, zmiana pilota zmiana sygnału i reszta kanałów.
    Na wiosnę chyba też zainwestuje w tuner bo z tv na razie nie mam problemów i szkoda dawać go w odstawkę. Ceny Lcd led lecą łeb na szyję, za rok kupi się 100HZ 37 cali za jakieś 1000zł:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Pozwolę sobie zakończyć.
    DVB-T zawitało w moje progi, na razie mux-2.
    Zakupiłem Tuner Not Only TV LV6TBOXHD. Obraz czysty, bardzo dobrze nagrywa na pendrive. Problem pojawia się przy jednoczesnym nagrywaniu i odtwarzaniu z opóźnieniem(obraz czasami klatkuje) Prawdopodobnie powodem jest za mała przepustowość pamięci USB. Jakość obrazu w formacie 576i dość dobra, posiadam tv 21 cali więc nie ma się czym zachwycać. Znajomy posiada TV 37 cali i tam widać różnicę, jakość lepsza od tv z neostrady. Muszę przyznać że dla 37 cali wystarczającą jakością obrazu była by HD. FULL HD dla wybrednych albo przy większych telewizorach.
    Niezbyt ostre są przesuwające się napisy, ale to problem 50Hz tv.
    Przy oddaleniu ponad 35km od nadajnika(100kW) antena kierunkowa leżąca na strychu, sygnał 82%.
    We ww. formacie 40min nagrywanego obrazu to około 1GB.

Jeśli w przeciągu 2 tygodni nie pojawią się nowe posty temat zamykam.