Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak reakcji atmegi8. Program się kompiluje, ale nie działa.

27 Paź 2010 14:07 1263 13
  • Poziom 12  
    Witam, jakiś czas temu kupiłem procek attiny2313 i chciałem się pobawić w programowanie, kupiłem programator ze strony nestor-electronic i ściągnąłem najnowszego bascoma. Po wielu próbach układ który miał migać ledami nie działał. Program się kompiluje, wgrywa na procesor i nie działa. Słyszałem, że attinny2313 są awaryjne więc kupiłem atmega8-15u i znów ta sama historia. Nigdzie nie mogę się doczytać co jest nie tak. Jeden i drugi procek zasilam baterią 3v, podłączam przez rezystor 470 ohm diodke a atmedze dodatkowo rezystor 10k między reset i + zasilania. Proszę o pomoc ;)
    Zamieszczam kod:

Code:
    'ustawienia procesora

$regfile = "m8def.dat"
    $crystal = 1000000

'konfiguracja portow

Config Portb = Output

'intro
    Portb = &B11111111
    Waitms 500
    Portb = &B00000000
    Waitms 500
    Portb = &B11111111
    Waitms 500
    Portb = &B00000000
    Waitms 500
    Portb = &B11111111
    Waitms 500
    Portb = &B00000000
    Waitms 500
    Portb = &B11111111

[color=red]Proszę umieścić kod w znacznikach code!
    Robak
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 28  
    Zamiast całości po "intro" daj:

Code:
    Do

Portb = &B11111111
       Waitms 500
       Portb = &B00000000
       Waitms 500
    Loop
    End
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 12  
    A co to zmieni? Czy mój błąd jest w programie? Wydaje mi się, że mój program po prostu mignie 4 razy i koniec, a w Pana wersji będzie migał bez końca.
  • Poziom 28  
    1. Masz ATMega8 czy ATMega8L ?
    2. BOD masz włączony a jeśli tak to na jakie napięcie ?
  • Poziom 12  
    1. ATMEGA8L-8PU
    2. Szczerze mówiąc nie wiem co to jest BOD

Dodano po 4 [minuty]:

1. ATMEGA8L-8PU
    2. Szczerze mówiąc nie wiem co to jest BOD
  • Poziom 28  
    Daj do programu mój fragment z Do...Loop, wydłuż czasy i sprawdź miernikiem czy występują zmiany na porcie.

ps. Do której końcówki (fizycznie) podpiąłeś diodę ?
  • Poziom 12  
    Niestety brak jakiej kol wiek reakcji po podłączeniu miernika. Dioda jest podpięta pod portB.0
  • Poziom 28  
    A sprawdziłeś wszystkie końcówki procesora czy tylko jedną ? Policz, jaki nr (fizycznie) ma końcówka z LED'em. Podaj sposób zasilania tej M8 (które końcówki procesora masz do VCC, a które do GND).
  • Poziom 12  
    Nie wiem jak policzyć ten nr fizyczny. Na żadnej końcówce nie ma reakcji, zasilam z baterii 3v lub zasilacza 4.5v + podaję na 7 i minus na 8.
  • Poziom 28  
    LED'a masz na 14 ? Do plusa podłącz również końcówkę 20 (AVCC) a do minusa 22 (GND).
  • Poziom 12  
    Tak na 14. Podłączyłem zasilanie na 20 i 22 i ciągle nic, jaka jeszcze może być przyczyna?
  • Poziom 28  
    1. Wgraj program do M8 i ją wyłącz
    2. Włącz zasilanie i pobierz zawartość pamięci do pliku *.HEX
    3. Wizualnie lub za pomocą zewnętrznego programu porównaj plik źródłowy *.HEX z tym, pobranym z M8.
  • Poziom 12  
    To już sprawdzałem jakiś czas temu, i za każdym razem wczytany kod różni się od zapisanego.
  • Poziom 28  
    mycodename47 napisał:
    To już sprawdzałem jakiś czas temu, i za każdym razem wczytany kod różni się od zapisanego.

Czyli szukaj przyczyny od strony komputera (BASCOM, programator, kabel, złączka, itp).

ps. Podajesz VCC z płytki na programator ? Nie sugeruj się tym, że programator zasilany jest z USB.