Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozmieszenie czujek w domu - czy poprawanie ?

27 Oct 2010 19:43 3613 10
  • Level 10  
    Witam !

W piątek umówiony jestem z elektrykiem. W nowo wybudowanym domu będzie kładł instalacje i także położy mi instalację alarmową. Ja mam mu zaznaczyć gdzie chce kable.

Instalacja alarmowa chce aby była oparta na kontraktonach , czujkach PIR oraz na 2 manipulatorach.

Dom będzie miał piec na ekogroszek a w salonie będzie kominek.
    W dwóch pomieszczeniach będą szafy przesuwane.

We wszystkich oknach będą kontraktony , dodatkowo będą w drzwiach wejściowych , drzwiach od garażu i w drzwiach prowadzących z garażu do kotłowni.
    Będą też dwa manipulatory. Jeden w wiatrołapie , drugi w garażu.

Oto mój projekt:

Czy czujki są poprawnie umieszczone (w odpowiednich miejscach) ?

Jeśli nie to czy mógłbym prosić o rady gdzie umieścić.

Bardzo zależy mi na czasie , bo w piątek rano elektryk zaczyna kłaść kable , a potem będzie kładzony tynk ...
  • OptexOptex
  • Level 20  
    Zasada jest tak że czujki nie powinny widzieć kaloryfera (chociaż montowałem czujki na ułożonych już kablach a "patrzyły" na kaloryfer i nie było żadnych fałszywych alarmów) , zdala od kratek wentylacyjnych, umieść je w rogu pokoju a nie na środku ściany (estetyka też ważna). W salonie nawet jak będzie widziała czujka kominek to stosując czujki dualne też nie będzie problemu. Umieść dodatkowo czujki w wiatrołapie i garażu by dodatkowo zabezpieczyć dojście do manipulatorów. Dodatkowo zamontuj wewnątrz domu sygnalizator wewnętrzny (nie zapomnij o zewnętrznych) no i podstawowa zasada by centrala była ukryta gdzieś głęboko w domu i dobrze chroniona.

• Level 10  
    Ale wyczytałem że czujki nie powinny być na ścianie gdzie jest okno , bo otwierając okno zasłaniamy czujkę i czujka jest oszukana bo przez szybę nie złapie "intruza". A sam włamywacz będzie mógł ominąć czujkę ...
    Natomiast w wiatrołapie też niby nie powinno bo jest "przepływ" powietrza same pomieszcze jest za małe ...
  • OptexOptex
  • Level 20  
    Wiatrołapem się nie martw będzie w porządku , co do pokojów czujki montowane są po sufitem więc nie widzę problemu , poza tym otwierane okno i tak wyzwoli alarm.
  • Level 10  
    Aha czyli nie ma szansy aby złodziej otwierając okno nawet w najbardziej delikatny sposób nie aktywował alarmu ?

Bo wyczytalem tak jak napisałem że czujki nie "widzą" poprzez szybę i że szyba jest taką jakby "tarczą" ochronną , ale z drugiej strony okno to nie sama szyba ...

Czyli według Ciebie ilość czujek i lokalizacje ich są optymalne ?

Bardzo dziękuję za pomoc !!!
  • Level 20  
    Nie wiem jaką kasą dysponujesz ale czujki powinny być w każdym pomieszczeniu z oknem (tak by było najlepiej). Kwestia rozmieszczenia jest dość płynna i prawie każdy instalator ma swoje zdanie na ten temat. Możesz pomyśleć także o czujnikach dymu i gazu oraz ewentualnym sterowaniu przez centralę jakimiś urządzeniami np. bramą , drzwiami od garażu , żaluzjami itp.
  • Level 10  
    Szczerze mówiąc może to głupio zabrzmi ale ...

Dom i tak będzie ubezpieczony od kradzieży , a w samym domu nie będzie jakiś bardzo cennych rzeczy.
    Alarm zapewne będzie działał odstraszająco i informująco że dom jest chroniony. Być może ochroni przed kradzieżą lub chociaż spowoduje mniejsze straty (złodziej będzie miał mniej czasu).

Więc raczeh chciałbym wersję minimalistyczną i prostą.
    Kontraktony są tanie i zapewne połączę je w jeden obwód przy samej centrali.
  • Level 20  
    Dobrze Kolega rozumuje alarm nie chroni przed włamaniem tylko ma zminimalizować ewentualne straty i powiadomić właściciela o takiej próbie.
    Kontaktrony połączone wszystkie razem to więcej szukania przy jakiejś awarii . Postaw raczej na czujki ruchu a kontaktrony zamontuj tylko nad wszystkimi drzwiami i oknach balkonowych.
  • Level 20  
    Kontaktron to nie jest super zabezpieczenie i wcale nie jest taki tani ... Do każdego punktu musisz doprowadzić kabel który kosztuje i zamontować kodek, a montaż też nie jest darmowy. Kodeki dodatkowo służą do informacji czy i które okno jest otwarte. Przy takim rozmieszczeniu elementów jak na rysunku masz podwójną ochronę: ochronę obwodową przez kodeki i wewnętrzną przez czujniki ruchu. Dołożysz stłuczeniówki i czujniki gazu i masz twierdzę. Jeśli chcesz wersję minimal, to użyj czujników PIR (ew. w garażu i kuchni PIR + MW).
    Rozmieszczenie kolegi Kaz K jest poprawne tylko teoretycznie. I dobrze. Za takie projekty się płaci o czym chciałem koledze Kaz K przypomnieć.
    Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Kaz K wrote:
    Dobrze Kolega rozumuje alarm nie chroni przed włamaniem tylko ma zminimalizować ewentualne straty i powiadomić właściciela o takiej próbie.
    Kontaktrony połączone wszystkie razem to więcej szukania przy jakiejś awarii . Postaw raczej na czujki ruchu a kontaktrony zamontuj tylko nad wszystkimi drzwiami i oknach balkonowych.

Mam jeszcze kilka pytań do Twojego projektu rozmieszczenia czujek.

1. Czemu czujka w garażu jest tak umieszczona ? Chyba nie "złapie" osoby która otworzy bramę od garażu ?

2. Czemu czujka w przedpokoju jest na rogu pomieszczenia a nie na środku ?

3. czemu czujka w pokoju o powierchni 10,12 jest z tej strony a nie po przeciwnej stronie ?

Według Ciebie warto dawać ? Fakt alarm jak już zadziała szybciej , ale chyba różnica nie będzie tak wielka aby kupować droższą centralkę , kłaść więcej kabli i itd ...

Po prostu nie wiem czy ta "dodatkowa" sekunda jest warta inwestycji ...
  • Level 20  
    Jak słusznie napisał Kolega Olexy71 projekt trzeba zrobić a rozmieszczenie określi projektujący instalację i opisze dokładnie co należy zastosować. Ja podałem ogólne zasady.
    Pozdrawiam.