Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate 7200.11 Problem z naprawą terminalem

guglooo 27 Paź 2010 21:05 4610 9
  • #1 27 Paź 2010 21:05
    guglooo
    Poziom 9  

Witam, jak wyżej... Posiadam dysk seagate 7200.11 ST3500320as, pewnego dnia się już nie uruchomił. Objaw jest taki, że bios go nie wykrywa, a sam dysk wydaje jedynie ciche krótkie cyklicznie powtarzające się co około sekundę "buczenie"(tak jakby silnik nie mógł ruszyć). Czytając fora postanowiłem kupić terminal do naprawy na usb i dwóch przewodach. Wszystko podłączyłem według opisów i niespodzianka... w instrukcji jest napisane:

Jeśli dysk ma uszkodzony smart i translator w terminalu zobaczymy
    LED:000000CC FAddr:0024A051
    LED:000000CC FAddr:0024A051_
    Po tym komunikacie terminal zostaje zablokowany i nie możliwe jest wydanie komend. Dlatego trzeba go rozblokować
    Aby rozblokować terminal trzeba odizolować HSA (głowice) od PCB w tym celu wystarczy odkręcić 3 śrubki i włożyć zapałkę taka jak na Foto-> ...
    podłączyć zasilanie. Dysk odpali silnik i po chwili go zatrzyma gdy już będzie zatrzymany silnik możemy wyjąc zapałkę i przykręcić pcb jak należy. Po przykręceniu PCB w terminalu wciskamy CTRL+Z i w programie zobaczymy komunikat:
    F3 T>

natomiast mi pojawiło się

LED:000000CE FAddr:0028E153
    LED:000000CE FAddr:0028E153

stwierdziłem, że pomimo innego błędu uda mi się w opisany sposób odblokować terminal, jednak pomimo odłączenia pcb dysk nadal wydawał dźwięk cykliczny( tak jakby silnik nie mógł ruszyć) przez około 10 min. jak przestał znów przykręciłem pcb.
    Po wciśnięciu ctrl-z pojawił się inny błąd

LED:000000CC FAddr:0025BEA3
    LED:000000CC FAddr:0025BEA3

a w tym wypadku ni skończyło się na podwójnym wyświetleniu tylko co około 2 min pojawia się kolejna taka sama linijka.
    Jeżeli ktoś się orientuje jak to rozwiązać to proszę o pomoc
    Pozdrawiam

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 28 Paź 2010 18:29
    guglooo
    Poziom 9  

przed naprawą: pewnego dnia nie odpalił zdziwiło mnie , że bios się zwiesił na jakieś dwie minuty, system mam na drugim dysku, w końcu system odpalił ale znikły mi wszystkie partycje uszkodzonego dysku. Generalnie od włączenia komputera słychać cykliczne krótkie głuche i ciche buczenie, talerze nie startują ale dźwięk jest taki jakby próbował ruszyć a coś blokowało silnik. W ogóle to wydaje mi się, że ten dźwięk wydaje silnik. Link do filmu, choć słabo słyszalny...

https://filmy.elektroda.pl/40_1288283208.flv

0
  • #4 28 Paź 2010 21:40
    clayr0n
    Poziom 13  

Generalnie opcje masz takie:

1. Głowice poza strefą parkowania - czasami idzie zrobić bez rozkręcania, ale wymaga to pewnej wprawy
    2. Zatarte łożysko - sam nie zrobisz, ze względu na budowę dysku bardzo trudna przekładka
    3. Przysmarzona głowica do talerzy - wprawa wiedza i być może kilka głowic na straty

0
  • #5 28 Paź 2010 22:05
    guglooo
    Poziom 9  

właśnie dostałem wiadomość prywatnie od kogoś z firmy odzyskującej dane, że prawdopodobnie jest to kwestia przyklejenia głowic do talerzy związana z czarną seria tych dysków... zaproponowali naprawę za 300-600 zł... nie ma tam rzadnej pracy czy ważnych dokumentów, jedynie sporo rzeczy, które długo zbierałem filmy itp. więc jeżeli jest wskazówka to spróbuję sam odzyskać dla doświadczenia... może się uda
    ale co w przypadku takiej usterki trzeba zrobić??

Dodano po 8 [minuty]:

"clayrOn" widzę, że jakieś pojęcie masz... może udzielisz kilka wskazówek, może wprawy nie mam ale ze zdolnościami manualnymi nie ma problemów, wiedzy szukam tutaj...

Dodano po 4 [minuty]:

"migol21" widziałem twoje wypowiedzi w podobnych tematach... musisz mieć spore zaplecze wiedzy w tym kierunku... jakbyś mógł udzielić jakiejś rady to będę bardzo wdzięczny

0
  • #6 29 Paź 2010 07:48
    clayr0n
    Poziom 13  

Zacznij od sprawdzenia czy talerze nie są zblokowane. Chwyć dysk np od góry i obracaj lewa, prawa jeśli słychać ciche świszczenie sprawę blokady talerzy masz z głowy. Jeśli nie słychać nic, wymień dysk pewnie jest jeszcze na gwarancji. Zacznij od tego. Więcej Ci nie pomogę, bo albo sobie nie poradzisz, albo wydasz kasę i zabrniesz w ślepy zaułek. Patentu na powrót głowic do strefy parkowania bez rozkręcania nie zdradzę, wystarczy obejrzeć budowę tej rodziny i rozwiązanie samo się nasunie ;)

PS. Nie sugeruj się ilością postów na forum, bo możesz kogoś obrazić... z tym porównaniem akurat strzeliłeś jak kulą w płot.

1
  • #7 29 Paź 2010 09:17
    guglooo
    Poziom 9  

będę uważał na wypowiedzi, nie miałem zamiaru nikogo obrazić.... Wygląda na to, że jednak talerze są zablokowane. Czyli w warunkach domowych nic nie zrobię?? jak napisałeś, nie radzisz patentu powrót głowic bez otwierania dysku, a jak rozumie to dysk powinno się otworzyć w komorze bezpyłowej... no chyba, że jest szansa na to, że dysk ruszy chociaż na tyle żeby zgrać dane na drugi po zabiegu w domowych warunkach??

Dodano po 17 [minuty]:

sytuację ma taką:
    dysk nie sprawny, utratę danych przeżyję choć trochę będzie mi tego szkoda.
    Potrzebuję porady jak to zrobić, żeby była jakaś szansa odzyskania tych danych. Oczywiście nie będę miał złego zdania jeżeli coś pójdzie nie tak... wręcz przeciwnie, będę wdzięczny za próbę pomocy.

0
  • #8 29 Paź 2010 10:11
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Rozkręcanie dysku wiąże się z utratą gwarancji więc musisz być świadomy tego . Przy obecnej polityce firmy Seagate zwrotów gwarancyjnych to można się spodziewać każdej dobrej okazji pretekstu by taką gwarancje nie uznać.

Cytat:
    PS. Nie sugeruj się ilością postów na forum, bo możesz kogoś obrazić... z tym porównaniem akurat strzeliłeś jak kulą w płot.

A tak bardziej precyzyjnie ?

-2
  • #9 29 Paź 2010 22:13
    clayr0n
    Poziom 13  

Jeśli talerze są zablokowane zapomnij o dalszej naprawie. To nie jest tylko rozkręcić dysk, sprawdzić głowice czy nie są przyklejone i łożysko. Jeśli chcesz odzyskać dane oddaj fachowcowi. Jeśli pooglądać dysk w środku i wszystko zepsuć to droga wolna... Jeden już taki, który jak nie widzi to twierdzi że nie ma jest już na tym forum. No niestety mikrometrów nie da się zobaczyć gołym okiem...
    Do przemyślenia: czy po oderwaniu głowicy coś zostanie na talerzach? Co się stanie jeśli to coś uderzy kręcąc się 7200 obr/min w nowe głowice?

1
  • #10 30 Paź 2010 20:29
    guglooo
    Poziom 9  

dziękuję wam za próbę pomocy i udział w temacie....:)
    mam chyba więcej szczęścia niż rozumu, postanowiłem otworzyć dysk, faktycznie głowica stała w połowie talerza, ruszyłam raz w jedną raz w drugą i udało mi się sprowadzić je na miejsce parkowania, założyłem że jeżeli silnik ruszy z miejsca gdzie nie będzie miał oporu to może coś z tego będzie:) i wyszło:)
    właśnie zgrywam dane na inne dyski, to co najważniejsze już mam ale chyba uda się skopiować wszystko

0