Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie 24V a elektrozaczep 12V :(

27 Paź 2010 22:20 4905 14
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Może dla nie których mój problem wyda się banalny lecz dla mnie jest nie lada wyzwanie.

Potrzebuje wyliczyć jakiego rezystora (opór, moc) potrzebuje aby elektrozaczepy 1. 12V, 12ohm
    2. 12V, 17ohm
    zadziałały na napięciu 24V.

Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Prawo Ohm,a jest prawem doskonałym i da się przekształcać we wszystkie strony.
    Wytęż siły.Masz wszystkie dane.

R=U/I

Ale czy to dobry pomysł, to nie wiem, bo rezystor musiał by mieć potężną moc, co widać bez liczenia.
    Sam zaczep potrzebuje raczej sztywnego zasilania, aby pewnie działać i w zimie.
  • Poziom 39  
    Opory powinny mieć teoretycznie taka sama wartość jak wartośc rezystancji , elektrozaczepów, ale przy zasilaniu nap. stałym. Przy zmiennym rygle mogą mieć większą impedancję , co pozwoli zastosować większe wartości rezystorów.
    Rygiel właczany jest na kilka sekund i spokojnie wystarcza rezystory 5W lub więcej i o wartości od 10-30 ohm. Poeksperymentuj podłaczając na chwilę jakiś rezystor ( np 15ohm) i zmierz napięcie jakie będzie na ryglu + ew. korekta.
    Jeśli zasilasz to nap zmiennym, to spróbój zastosować diodę prostowniczą min 3A lub większą - prostownik jednopołówkowy. Napięcie skuteczne spadnie na ryglu o połowę.

Tak czy inaczej równolegle do rygla zastosuj dwukierunkowa diodę zabezpieczająca transil o nap. kilkudziesięciu woltów- zabezpieczy to styk właczający rygiel przed wypalaniem.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    wychodzi mi dla pierwszego 24 Ohm a dla drugiego 34 Ohm. Zapomniałem dodać że mowa o prądzie stałym. A jak wyliczyć moc rezystora??
  • Poziom 39  
    P=U*I
    I=U/R
    I=P/U
    I*R=U itd.
  • Poziom 9  
    czyli pierwszy 24 Ohm i 12W a drugi 34 Ohm i 8-9W??

Dodano po 13 [minuty]:

co do tej diody zabezpieczającej to może być np. P6KE15CA??
  • Poziom 39  
    CO tu liczyć... Skoro na ryglu o rezystancji 12 ohm odkłada sie nap 12V to na tym rezystorze też ma się odłożyć pozostałe 12V , czyli musi mieć rezystancvję równa ryglowi.
    Weź poprawkę na rezystancję przewodów, która przy typowym przewodzie domofonowym /telefonicznym może wynosić kilka omów (w tą i z powrotem- zależnie od odległości )
    Dioda zabezpieczająca musi być na nap wyższe niz maksymalne nap. pracy, czyli powyżej- powiedzmy > 30V
  • Poziom 26  
    Za te herezje które napiszę powinienem być od razu ścięty.Ale ,co się stanie elektrozaczepowi jeśli zamiast 12V podamy mu przez okres np.5 sek napięcie 24V.Nic .Nawet się nie zagrzeje.A z całą pewnością zadziała.I w tym czasie na pewno brama lub drzwi zostaną otwarte.Dlatego nie widzę powodu aby roztrząsać tą sprawę od strony zbyt wielkiego napięcia.Jeśli wystąpi jakiś problem,to tylko dwukrotny wzrost prądu przepływającego przez przewody zasilające oraz wydajność pradowa zasilacza.Oczywiście dioda zabezpieczająca jest potrzebna .Moim zdaniem wystarczy 1N4005.Dla dociekliwych...Prąd rozruchu silnika klatkowego 3-faz podłaczonego w trójkąt jest 7-9 razy większy od znamionowego,a jednak silnik to wytrzymuje.Dlatego nie widzę problemu,aby elektrozaczep 12V podłączyć na chwilę pod napięcie 24V.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Herezje to nie.
    Jedyne ale mozna mieć do tej sytuacji, jesli coś sie stanie i nastąpi zwarcie
    w kablu albo we włącznikach otwierania elektrozaczepu i zostanie on zasilany bez przerwy.
    Może się wtedy zwyczajnie przegrzać i spalić.
    Należy taką sytuację przewidzieć.
  • Poziom 39  
    jaga134 napisał:
    Za te herezje które napiszę powinienem być od razu ścięty.Ale ,co się stanie elektrozaczepowi jeśli zamiast 12V podamy mu przez okres np.5 sek napięcie 24V.Nic .Nawet się nie zagrzeje.A z całą pewnością zadziała.I w tym czasie na pewno brama lub drzwi zostaną otwarte.Dlatego nie widzę powodu aby roztrząsać tą sprawę od strony zbyt wielkiego napięcia.Jeśli wystąpi jakiś problem,to tylko dwukrotny wzrost prądu przepływającego przez przewody zasilające oraz wydajność pradowa zasilacza.Oczywiście dioda zabezpieczająca jest potrzebna .Moim zdaniem wystarczy 1N4005.Dla dociekliwych...Prąd rozruchu silnika klatkowego 3-faz podłaczonego w trójkąt jest 7-9 razy większy od znamionowego,a jednak silnik to wytrzymuje.Dlatego nie widzę problemu,aby elektrozaczep 12V podłączyć na chwilę pod napięcie 24V.

Raczej nie będziesz ścięty, bo tak mogło by od biedy działać, ale tu pyta człowiek jak widać z jego pytań - niedoświadczony i takich rozwiązań nie można polecić jako normalne, bo nawet koledze coś nie pasuje to 12V do 24V...
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    jaga134 napisał:
    ...Ale ,co się stanie elektrozaczepowi jeśli zamiast 12V podamy mu przez okres np 5 sek napięcie 24V. Nic. Nawet się nie zagrzeje. A z całą pewnością zadziała. I w tym czasie na pewno brama lub drzwi zostaną otwarte. Dlatego nie widzę powodu aby roztrząsać tą sprawę od strony zbyt wielkiego napięcia. Jeśli wystąpi jakiś problem, to tylko dwukrotny wzrost prądu przepływającego przez przewody zasilające oraz wydajność prądowa zasilacza.

Też tak uważam. To tryb pracy dorywczej i chociaż prąd znacznie wzrośnie to przez kilka sekund nie spodziewam się drastycznego przyrostu temperatury uzwojenia.
    Jedyny argument przeciw to (jak napisał Kolega Tracer2) w przypadku uszkodzenia sterownika upiecze się cewka zaczepu.

Można także bez (precyzyjnych obliczeń) użyć szeregowego rezystora o wartości ok. 2-3 krotnie większej niż rezystancja cewki elektromagnesu zrównoleglonego kondensatorem elektrolitycznym.
    Wystarczy tu pojemność 2m2/16V lub większa.
    W pierwszej chwili na cewce zaczepu pojawi się pełne napięcie (pomniejszone o spadek na przewodach) a po chwili spadnie do 8÷6V co (dzięki histerezie) wystarczy do podtrzymania stanu otwarcia.
  • Poziom 9  
    Dzień dobry wszystkim,

Chciałem odświeżyć temat, mam taką samą sytuację, mam elektrozaczep na 12 VDC a napięcię otwierania 24VDC, elektrozaczep kosztuje kilkaset zł, (wersja p.poż.) chciałbym w prosty sposób zmienić mu napięcie na mniej-więcej 12V. Czy istnieją np gotowe mini transformatory które zmieściłyby się w małej puszce instalacyjnej?
    Chciałem dodać, że puszka ma wymiary 10x10 cm.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Racja, przejęzyczenie z transformatorem. Szukałem transformatora, po wpisaniu przetwornica, znalazłem coś co mnie interesowało. Malutka przetwornica o wymiarach ok 5x3x1cm pociągnie podobno 2A, cena na popularnym portalu aukcyjnym 33zł. IP66 podobno. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam