Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik do odkurzacza Orion zionie ogniem

vector40 28 Paź 2010 00:16 4126 6
  • #1 28 Paź 2010 00:16
    vector40
    Poziom 13  

Witam ... naprawiłem w swojej karierze wile odkurzaczy,ale ten przerasta moje nerwy i proszę o pomoc kompetentnej osoby znającej się na problemie. Sąsiad przyniósł mi odkurzacz Orion Zelmer do naprawy,po próbie silnika stwierdziłem że przyczyną jest wirnik świadczył o tym okrężny ogień na komutatorze i podniesiona jedna z działek,komutator był aż fioletowy. Po zakupie nowego wirnika i zamontowaniu ogarnęło mnie niemałe zdziwienie,ponieważ poprawa w działaniu jest,ale nie taka abym ze spokojnym sumieniem stwierdził że jest to odkurzacz w pełni sprawny. Start i pierwsze 2-5 sekund jest wzorowy,później spod szczotek zaczyna delikatnie siać iskierkami,silnik chodzi głośniej a nawet występuje niewielki ogień okrężny na komutatorze. Wiem że jest to objaw nadal awaryjny ,szczotki są dobre,łożyska też wymieniłem z nowym wirnikiem,luzów w jarzmach łożyska nie ma,cewki stojana sprawdziłem wielokrotnie omomierzem a nawet induktorem są na pewno dobre .Zaczynam podejrzewać że w sklepie sprzedano mi wadliwy wirnik, w co sam z chwilą namysłu wątpię,ale fakt że sprzedawca go przyniósł z zaplecza ,bez opakowanie zakurzony z ceną i w dodatku powiedział że to ostatni.Silnik włączam na 10-12 sekund,bo czuję jakby wzrost temperatury a komutator już jest z lekko czarnym nalotem .Nigdy nie miałem takiego przypadku,wymienię jeszcze szczotki ale obawiam się że na próżno,bo widzę że są idealnie zaokrąglone, dolegają wzorowo do komutatora z odpowiednim naciskiem. Bardzo proszę o pomoc..pozdrowienia

0 6
  • #2 28 Paź 2010 00:26
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

1. Czarny nalot będzie i to normalne zjawisko.
    2. Przeszlifuj komutator pumeksem przed obiema szczotkami.
    3. 10-12 sek. to za mało, silnik musi chwilę popracować. Po przeszlifowaniu komutatora (silnik włączony), po dłuższej pracy jednak iskrzenie utrzyma się lub nawet zwiększy jest możliwość sprzedaży uszkodzonego wirnika, takie sztuki się zdarzają, ale nie każdy sprzedawca chce je wymienić na nowy.
    pozdrawiam

0
  • #3 28 Paź 2010 07:52
    irek19
    Poziom 33  

Jeśli wszystkie elementy sprawdziłeś prawidłowo i uważasz że są spoko to stawiam na wadliwy wirnik. Rozruch nowego wirnika wskazany na autotransformatorze.

0
  • #4 28 Paź 2010 19:57
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Jest jeszcze jedna możliwość-----zwojówka stojana ,ale to można sprawdzić albo na pewnym,sprawdzonym wirniku albo za pomocą specjalnego elektromagnesu

0
  • #5 28 Paź 2010 22:15
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Szczotki oryginały? Nie wymienia się samych szczotek, tylko cały "zespół szczotki".

Jaki typ wirnika i stojana. Napisz dokładny model odkurzacza.

Pooglądaj czy wirnik na komutatorze nie ma przebarwień świadczących o wysokiej temperaturze.

0
  • #6 29 Paź 2010 01:49
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli masz podejrzenia co do wirnika to sprawdź go metodą elektromagnesu i blaszki.Z mojego doświadczenia szczotki ze złotymi blaszkami mniej sieją iskrami niż szczotki ze srebrnymi (chodzi o kolor).Próby z silnikiem przeprowadzaj ze złożonym zespołem turbiny , powietrze chłodzi i "zdmuchuje" snop iskier.Jeśli wirnik co do typu jest prawidłowy i bez zwarć, to tu nie ma filozofii , następny podejrzany to stojan.

0
  • #7 30 Paź 2010 17:18
    vector40
    Poziom 13  

Moje podejrzenia o wadliwy wirnik sprawdziły się! Kupiłem wirnik z e zwarciem międzyzwojowym,odziwo gostek w sklepie mi wymienił na nowy ,silnik ma ciąg jak odrzutowiec ,ale sklep odda wirnik do ekspertyzy .Temat zamykam dziękując wszystkim za wpisy..

0