Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najszybszy na świecie superkomputer powstał w chinach

Mateusz120986 28 Paź 2010 11:50 3887 20
  • Najszybszy na świecie superkomputer powstał w chinach W końcu pogłoski stały się prawdą. Chiny wybudowały najszybszy na świecie superkomputer - Tianhe-1A, który znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Tianjin. Wydajność tego kolosa, składającego się z 7,168 Intel Xenon oraz 7,8168 NVIDIA Tesla M2050 GPU, sięga 2.507 petaflops-a ( mierzone za pomocą programu LINPACK). Dla porównania, poprzedni najszybszy superkomputer, który znajduje się w Oak Ridge National Lab miał wydajność 2.3 petaflops-a .
    Czy czułbyś się wszechmocny, mając taka moc obliczeniową na wyciągnięcie ręki?

Źródło: http://www.ubergizmo.com/15/archives/2010/10/...ianhe-1a_is_worlds_fastest_supercomputer.html

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
    Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
    Mateusz120986 napisał 647 postów o ocenie 25, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
    djkomprez
    Poziom 21  
    Zapomnieli dopisać że obok stoi elektrownia atomowa :P
    Kabuki8888
    Poziom 2  
    W źródle napisano: 4.04 megawata.
    susek91
    Poziom 11  
    no i 88 mln. dolarów za takie cacko :) może jestem nie dzisiejszy ale wydaje mi się to nie wiele jak za najszybszy komputer na świecie...
    Qujav
    Poziom 21  
    No jak masz 88 baniek na kompa to pozdro. ;P
    Mnie gnębi to, że on jest chiński.
    Niech amerykance zbudują coś szybszego, bo szlag mnie trafi..
    upanie
    Poziom 22  
    Może i zbudują coś szybszego ale i tak na elementach wyprodukowanych w Chinach ;)
    Qujav
    Poziom 21  
    Czy nie mamy już ratunku przed falą chińskich urządzeń ?
    skaktus
    Poziom 37  
    Qujav napisał:
    Czy nie mamy już ratunku przed falą chińskich urządzeń ?

Masz jakiś problem do Chińczyków ? Wiele zakładów robi w Chinach porządne sprzęty. No chyba że kupujesz na targu i sobie opinię wyrabiasz to już lecz kompleks sam u siebie a nie na forum.

A co do kompa - pierwsze komputery były wielkości mieszkania, teraz to samo mamy w telefonie. Więc i ten komp za ileś tam lat może zawita do PC na biurku.
    mateusz7681
    Poziom 13  
    [quote="skaktus"]
    Qujav napisał:

A co do kompa - pierwsze komputery były wielkości mieszkania, teraz to samo mamy w telefonie. Więc i ten komp za ileś tam lat może zawita do PC na biurku.

A pierwszy superkomputer miał zaledwie 3 MHz.
    Dragas
    Poziom 26  
    Ciekawe, czy mają do tego jakiegoś UPS'a?
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Ktoś napisał że pierwsze komputery miały 3Mhz ? Dużo mniej dla przykładu polski superkomputer wyprodukowany w 1970r miał prędkość 1Mhz i aż 8 Mb pamięci z możliwością rozbudowania do 16Mb skonstruowany przez Jacka Karpińskiego link http://brain.fuw.edu.pl/~durka/var/K202/ ... Dziesięć lat pózniej skonstruowany został IBM PC o gorszych parametrach :-) Ciekawe jak by tak o dziś komputery tworzył pan Jacek to łatwo sobie wyobrazić jakie by były....
    Qujav
    Poziom 21  
    skaktus napisał:
    Qujav napisał:

A pierwszy superkomputer miał zaledwie 3 MHz.

Ja tego nie napisałem. Co do mojego kompleksu, to pokażcie mi sprzęt wyprodukowany w chinach, który będzie działał dobrze i bezawaryjnie przez długi okres czasu.
    Mam telefon wyprodukowany we włoszech -działa 3 lata
    Poprzedni telefon, - chińska partia, - 3 miesiące
    polski wzmacniacz, - działa od 25 lat, użytkowany codziennie,
    wieża, chyba była Sony, (nie jestem pewien bo to ze 3 lata temu było) pochodziła chyba rok i koncówki się zjarały
    Mógłbym wyieniać i udowadniać bez końca, ale to konsumenci muszą se uświadomić, że wspomaganie chińskiej gospodarki nikomu nie służy, nawet chińczykom. Lubie ich, ale mają komuche, więc robią, bo muszą i takie są tego efekty. A jak sie ktoś sprzeciwi to wiecie jak kończy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bialy20
    Poziom 21  
    No cóż, sedno tkwi w prostym fakcie, że Chińczycy są mądrzejsi od jankesów... Gdyby nie drenaż mózgów, USA dawno specjalizowałoby się co najwyżej w produkcji popcornu. Nie mam pojęcia, czy Chińczycy kupują "głowy", ale pewnie jakąś barierą jest ich kultura i język.
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    Co do tego ups'a to jakiś czas temu słyszałem, że dostarczyliśmy im elektronikę do takiego urządzenia, czyli pomysł oraz wykonanie było w Polsce -jedynie nie dostarczyliśmy akumulatorów do tego ups'a. Zamówienie było sprecyzowane jako awaryjne podtrzymanie pola walki czy jakoś tak. Więc jak widać Polak potrafi ;-) Nie mogę powiedzieć od kogo to usłyszałem [ale osoba była godna zaufania], a firma ma swoją siedzibę pod Warszawą, pociągiem w kierunku NE ok. 10-15min. Tak więc wracając do tematu to mają już takiego UPS'a.
    Chester11-86
    Poziom 16  
    Kolejny który mówi coś o Chinach a nie ma racji :( Kolego Qujav kup sobie teraz jakiś sprzęt elektroniczny USA oraz podobny parametrami Made in China i porównaj. Zobaczysz które jest lepsze więcej potrafi i wychodzi nawet taniej. Nie porównuj tego co było kiedyś. Temat był już poruszany tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1805260.html Czasy kiedy Chińczycy kupowali od yankesów produkty i na ich podstawie robili podróbki już dawno minęły. Od dawna stworzyli swoją własną technologię. Chcąc nie chcąc prędzej czy później około 70% produktów na rynku będzie chińskie. Tylko tak jak kolega tridio powiedział jeżeli będą to robić za 200 zł to opanują rynek a jeżeli za 20 zł to tylko go zasypią. W przyszłości nie będziesz miał wyboru co kupić czy chiński sprzęt czy amerykański na chińskich częściach :P
    lukasker
    Tłumacz Redaktor
    Mateusz120986 napisał:
    Najszybszy na świecie superkomputer powstał w chinach W końcu pogłoski stały się prawdą. Chiny wybudowały najszybszy na świecie superkomputer - Tianhe-1A, który znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Tianjin. Wydajność tego kolosa, składającego się z 7,168 Intel Xenon oraz 7,8168 NVIDIA Tesla M2050 GPU, sięga 2.507 petaflops-a ( mierzone za pomocą programu LINPACK). Dla porównania, poprzedni najszybszy superkomputer, który znajduje się w Oak Ridge National Lab miał wydajność 2.3 petaflops-a .
    Czy czułbyś się wszechmocny, mając taka moc obliczeniową na wyciągnięcie ręki?

Źródło: http://www.ubergizmo.com/15/archives/2010/10/...ianhe-1a_is_worlds_fastest_supercomputer.html

jest chyba błąd w ilości procesorów, tutaj znacznie ciekawsze źródło
    http://www.electronista.com/articles/10/10/28...nhe.1a.supercomptuer.fastest.at.25.petaflops/
    skaktus
    Poziom 37  
    Qujav napisał:

Ja tego nie napisałem. Co do mojego kompleksu, to pokażcie mi sprzęt wyprodukowany w chinach, który będzie działał dobrze i bezawaryjnie przez długi okres czasu.
    Mam telefon wyprodukowany we włoszech -działa 3 lata
    Poprzedni telefon, - chińska partia, - 3 miesiące

Kolego, po pierwsze - kolega używa od około 6 lat chiński telefon - made in china - działa do dziś. Tato posiada komórkę made in china - działa od 5 lat. Osobiście posiadam 2 letni telefon made in china - działa. Również posiadam 2 letniego laptopa i netbooka, oba made in china i działają. To samo z routerem, skanerem, dyskiem twardym.

Ty nie wiń chińczyka za jakość, tylko zleceniodawcę. Skoro producent na chińczyku wymusza maksymalizację oszczędności to czego się spodziewasz ? Że chińczyk dołoży do interesu ? Zastanów się nad tym co piszesz.

A twój włoski telefon to co najwyżej w włoszech był składany, bo produkcja 99,99% elementów z jakich się składa to made in china.

Wracają do kompa - zastanwiam się, jak długo ten komputer będzie pierwszy, oraz czy chińczycy poszli po rozum do głowy i zrobili jak inni - wykorzysali komputer do ogrzewania bdynku w którym stoi. W końcu taka liczba procesorów to ogromna ilość ciepła, które bez wykorzystania po prostu się zmarnuje.