Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8-kanałowy chaser LED PWM na PIC16F628A.

emer2 28 Paź 2010 19:18 4844 3
 • 8-kanałowy chaser LED PWM na PIC16F628A.

  Jest to mały układ składający się z 8 diod LED zasilanych bezpośrednio z mikrokontrolera z przełącznikiem switch poprzez który, można zmieniać tryb pracy.
  Sercem układu jest mikrokontroler PIC16F628A. Na stronie źródłowej autor udostępnił kod źródłowy do mikrokontrolera. Urządzenie pracuje z 5-bitowym sygnałem PWM dostarczonym do 8 diod LED z czterema poziomami intensywności (off, dim, mid, bright). Na stronie znajduje sie filmik ukazujący działanie urządzenia. W kodzie źródłowym znajdują się sekwencje dostarczające ciekawych i interesujących efektów świetlnych, na przykład klasyczny efekt, jaki można zobaczyć w serialu telewizyjnym Knight Rider. Oprogramowanie ma sekwencyjne, przypadkowe i manualne przełączanie się różnych efektów świetlnych. Aktualny tryb pracy jest zapisywany w pamięci trwałej, co umożliwia ponowne uruchomienie urządzenia od wybranej sekwencji. Każda dioda LED jest zasilana bezpośrednio z portu mikrokontrolera, by nie komplikować urządzenia dodatkowymi elementami. Urządzenie to może idealnie nadawać się do zastosowania w zabawkach czy modelach. Autor pisze też, iż można zmienić rozmiar i kolory diod, co może uatrakcyjnić cały układ i jego działanie.

  8-kanałowy chaser LED PWM na PIC16F628A.

  Opcje konfiguracji:
  8-kanałowy chaser LED PWM na PIC16F628A.

  Link do strony źródłowej:
  Strona źródłowa


  Fajne!
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 01 Lis 2010 20:09
  MATEUSCH007
  Poziom 12  

  Ogólnie projekcik mi się podoba. Ładne wykonanie i z tego co widziałem na filmiku daje ciekawe efekty świetlne. Ja jednak bym to troszke zmienił, np. kolory tych diód na różne (np. zielona-czerwona-niebieska-żółta-biała itd) bo na jednakowych LEDach może zrobić się to troszke monotonne. Ale ogólnie oceniam to dzieło w skali 0-5 na 4 z wielkim PLUSEM albo 5 z małym minusem:)
  Pozdrawiam Mateusz

 • Arrow Multisolution Day
 • #4 04 Lis 2010 18:14
  MATEUSCH007
  Poziom 12  

  Myślę, że oba te układziki działają na tej samej zasadzie: scalak+program+LEDY+rezystory=takie coś. Jedynie co może się tu róznić to program.