Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy sieci na dwóch routerach

29 Paź 2010 01:15 3601 15
  • Poziom 29  
    Witam
    widziałem że na elce jest sporo postów dotyczących połączenia dwóch routerów w jednej sieci ale nadal nie mogę wykorzystać tych postów do rozwiązania mojego problemu, więc proszę bardzo o pomoc :)

Mianowicie do tej pory sieć działała tylko bezprzewodowo, jednak dwa komputery trzeba połączyć kablem z drukarką i nie może być to pierwszy router gdyż nie ma możliwości przeciągnięcia do niego kabli, dlatego chce dołożyć drugi router który za pomocą wi-fi będzie się łączył z pierwszym i dalej przekazywał sygnał internetu.

Zakupiłem dwa d-linki pierwszy z modemem + wi-fi drugi bez modemu + wi-fi.

Teraz kiedy podłącze kablem dwa komputery + drukarkę z drugim routerem to drukować można komputery się widzą lecz nie ma na nich internetu, kiedy odłączę drugi router to internet wskakuje lecz nie ma drukarki.

Próbowałem mniej więcej takie ustawienia:
    router 1:
    IP 192.168.1.1
    maska 255.255.255.0

router 2:
    IP 192.168.2.1
    maska 255.255.255.0
    brama 192.168.1.1

i nadal nic, jak kombinuje z ip to po jakimś czasie nie mogę dostać się na drugiego routera i muszę go zresetować.
    Próbowałem wyłączać DHCP na drugim routerze też nie pomaga, próbowałem włączyć jakąś funkcję AP i nic

Tak mniej więcej ma wyglądać sieć:
    Pomoc przy sieci na dwóch routerach

Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie jak skonfigurować te dwa routery :)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Na pierwszy rzut oka masz nieprawidłowo dobraną maskę do adresów. Maska 255.255.255.0 wskazuje na zmienność jedynie czwartego bajtu adresu, podczas gdy Ty zmieniłeś trzeci bajt. Mówiąc prościej:
    router 1:
    ip 192.168.1.1
    maska 255.255.255.0

router 2:
    ip 192.168.1.2
    maska 255.255.255.0
    brama 192.168.1.1
    tryb AP

Proponuję również spróbować odnaleźć opcję DHCP Relay na routerze 2 i ustawić jej wartość na 192.168.1.1 - zaowocuje to zbieraniem zapytań DHCP z kabli przez router 2 i przekierowanie ich do routera 1.
  • Poziom 29  
    s36725 napisał:

router 1:
    ip 192.168.1.1
    maska 255.255.255.0

router 2:
    ip 192.168.1.2
    maska 255.255.255.0
    brama 192.168.1.1
    tryb AP

Proponuję również spróbować odnaleźć opcję DHCP Relay na routerze 2 i ustawić jej wartość na 192.168.1.1 - zaowocuje to zbieraniem zapytań DHCP z kabli przez router 2 i przekierowanie ich do routera 1.

Kurcze z takimi ustawieniami chyba też próbowałem, wkurzało mnie to że właśnie jeśli ustawiłem w routerze 2 adres typu 192.168.1.2 i włączałem w tryb AP to już nie miałem do niego dostępu po przeglądarce. A nie działało pewnie bo miałem jeszcze coś nie tak ustawione.

A powiedzcie mi czy samo przekierowanie bramy na routerze 2 na adres IP routera 1 wystarczy aby się komunikowały rawidłowo po WI-FI ?
    Bo wyczytałem jeszcze żę w wypadku łączenia się po wi-fi dwóch routerów to na routerze 2 trzeba również ustawić parametry łączenia się komputerów z internetem takie jak są na routerze 1 (przykład z jakiegoś postu gdzie przedłużali sygnał routerem z neostrady) czyli np:

router 1:
    ssid: moja_siec
    hasło: haslo1234

router 2:
    ssid: moja_siec
    hasło: haslo1234
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Podaj jakie to modele routerów, albo jeszcze lepiej podaj linki od razu do manuali do nich, bo nie bardzo sam mam czas za dnia. W wolnej chwili poszukam odpowiednich ustawień i odpiszę ;)

---
    BTW, komputery podłączone kablem na pewno będą miały dostęp do routera, niezależnie jaki będzie miał IP i czy AP będzie działał.
  • Poziom 29  
    Ok modele routerkó napisze wieczorem bo nie mam teraz do nich dostępu.

A co do dostępu do routerka to właśnie się robiłą taka dziwna sytuacja że po zmianie tego ip + włączone AP, resetuje się i zmienia sobie adres IP na jakiś z kosmosu :) zaczynający sie bodajże 219.***.**.** jeżeli podłączam kabelek do niego i w oknie cmd wpisuje ipconfig sprawdzam jakie dostałem IP i próbuje go wpisać w przeglądarce to niestety nie wchodze na routera. wpisując stare adresy IP na których router działał wcześniej też nie mogę się na niego dostać. Ale to już tak na marginesie :) ważne żeby drukarka + internet zaczęło na raz działać :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Co do drugiego routera to ciężko ci będzie go ustawić jęśli nawet to jest możliwe w tym trybie bo repeater często stwarza problemy.
    Najlepiej dla wifi było by dla 2 aby to był router Airlive Duo G (ma 2 radia w jednym) i wtedy nie ma problemu ustawić go jednocześnie pod 2 sieci wifi.
    Gdyby od 2 szły tylko kable to rzecz była by prosta.
  • Poziom 29  
    no właśnie kable muszą odpaść.

A czy jeżeli ustawie na routerze 1 który ma internet:
    ssid: moja_siec1

a na routerze 2:
    ssid: moja_siec2

to komputery podłączone kablem do 2 będą miały internet + drukarkę ?
    A komputery z wi-fi nadal łączyć z routerem 1 i też będą miały internet + drukarkę ?

kurcze masło maślane wyszło ale mam nadzieje że idzie to zrozumieć :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak tylko router 2 musi mieć tryb APC
    czyli
    Internet ------(wan)R1(wlan AP SSID1) ((((((((laptopy z SSID1)))))))))(wlan APC SSID1)2R(lan)-----------(lan)PC
    podsumowując tworzy ci się tylko jedna siec WIFI bazie R1 a reszta to klienci włącznie z R2.
    Jeśli zależy ci na wymianie plików miedzy wszystkimi kompami (współdzielenie drukarek) R2 musisz skonfigurować jak AP czyli port wan pusty i wszystko w jednej podsieci konfigurowanej przez DHCP z R1 (tylko jeden włączony DHCP w sieci na R1).

Podstawa - podaj modele routerów bo od nich wszystko zależy.
  • Poziom 12  
    Mam podobny problem i potrzebuję wsparcia. budynek 1 neostrada TD-W8910G dwa laptopy po wifi wszystko ok.
    budynek 2 TL-WA5210G laptop po skrętce i brak połączenia, natomiast po wifi bezpośrednio z TD-W8910G się łączy, tylko dalej i słaby sygnał jest. Więc po to ten TL-WA5210G. Jak to najlepiej skonfigurować. A może zły router kupiłem?
    Pomoc przy sieci na dwóch routerach W pliku wi fi obrazy dok, są zrzuty z ekranu konfiguracji obu urządzeń
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie ładnie się wpinać w kogoś temat fantozzi poza tym to my ci pomagamy a ty punkty zabierasz ??
  • Poziom 12  
    sory to nieświadomie zrobilem, jak to odkręcic? właśnie na pomoc hermes80 liczyłem. Odkręce to tylko powiedz jak
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Pokasuj posty i załóż nowy temat poza tym odznacz punkty za załącznik.
    Albo popros moderatora o skasowanie twoich postow bo sie pomyliles.
  • Poziom 29  
    Ok już wróciłem :) Przepraszam za to że mnie trochę nie było ale nie mogłem odpisać.
    Router1 to D-link DSL-2640B
    Router2 to D-link DIR-300

znalazłem taką instrukcję na stronie producenta co do dir-300 jak wprowadzić w tryb wyłącznie AP
    TUTAJ i będę jeszcze próbował, po tym zabiegu do routera nie można wejść poprzez pasek adresu wpisując np 192.168.1.1 trzeba wejść poprzez miejsce sieciowe.

Zaraz posprawdzam wasze wszystkie podpowiedzi i dam znać jak się sprawa toczy.
    Co ciekawe jak przyszedłem do firmy to komputer był połączony Wi-Fi do R1 i po Ethernecie do R2 i wszystko śmigało i internet i drukarka. Lecz po zresetowaniu go nadal lipa :)

Lecz jeśli przełączę go w tryb AP to zmieniają mi się adresy sieciowe komputerów podłączonych do R2 na Ethernecie na 169.254.15.153 i maska 255.255.0.0
    i po zmianie na ap nie mogę się dostać przez adres na niego próbowałem stary 192.168.1.2 + nowy 169.254.15.153 i nic, poprzez miejsce sieciowe też go nie widzę :)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    By R2 działał tak jak Ci tu opisujemy (czyli komunikować się bezprzewodowo z R1 i rozsyłać sygnał po kablach), powinien być przestawiony do trybu APC (Access Point Client) lub Bridge. Niestety z tego co zdołałem wyczytać, jego oryginalny firmware nie wspiera żadnego z tych trybów. Istnieje alternatywne oprogramowanie wspierające APC (DD-WRT), lecz nie pokuszę się by Ci je przedstawić.
  • Poziom 43  
    Bo tryb AP na routerze oczekuje na internet po kablu więc odłączasz kompy podpięte do R2 od ustawień które przesyłane są od R1 przez DHCP. Bezwzględnie w każdej opcji DHCP na R2 musi być wyłączony!
    Tak jak S36725 radzi musisz na R2 uruchomić tryb APC, a jedyna możliwość to Alternatywny soft DD-WRT jeśli ten sprzęt go obsługuje.
  • Poziom 29  
    ok dziękuje wszystkim za pomoc,