Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz - prośba o sprawdzenie schematu i PCB

29 Oct 2010 02:33 4526 3
  • Level 43  
    Postanowiłem zbudować sprawdzony przedwzmacniacz

z myślą o gitarze elektroakustycznej. Chcę docelowo zrobić układ dwutorowy (przetwornik plus wbudowany mikrofon pojemnościowy), wtedy byłyby potrzebne dwa niezależne takie moduły.

Do schematu mam pytania o wartości C9 i C12 (czy polaryzacja jest poprawna?) oraz o napięcia w elektrolitach (podano tylko 2). Na schemacie mam też braki w opisach tranzystorków, planuję jako wszystkie dać BC550C, jeśli to błąd proszę o korektę.

Całość ma być zmontowana jako prototyp w oddzielnym metalowym pudełku (ekran), zasilanie przez trafo, mostek i 7818 z kondensatorkami. Zależy mi na dobrej jakości oraz niskim poziomie szumów, to ma być układ (o ile wyjdzie) do grania także na większym nagłośnieniu. Przetworniki w gitarce są dobrej klasy (lr baggs, b.band). Załączam moją pracę w Eagle.

Chciałbym tu jeszcze dać opcjonalne wyjście jack 6,3mm lub XLR, nie za bardzo wiem, jak to podłączyć.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    User removed account  
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 43  
    Serdeczne dzięki, Kolego, sporo mi to oświetliło temat (jestem tylko hobbystą, więc mam spore luki w wiedzy teoretycznej). Planuję zrobić przedwzmacniacz do precyzyjnego ustawienia brzmienia dobrej gitary akustycznej z dobrym przetwornikiem i mikrofonem wewnętrznym, oprócz tych trzech regulacji chętnie bym jeszcze dodał możliwość wycinania konkretnych pasm (najlepiej kilku, w sumie wiadomo które z nich zaśmiecają brzmienie w pewnych zmiennych okolicznościach - jak na przykład akustyka pomieszczenia). Dość precyzyjnie wiem, co chciałbym mieć na scenie, tam jest mi potrzebny mały preamp (być może mocowany do statywu mikrofonowego, żeby był lepiej dostępny), z możliwością regulacji barwy i wpływania na częstotliwości gitarowe. Więc mamy preamp z np. trzema filtrami częstotliwości (niskie, środek, wysokie - jak by się dało zrobić parametryczny środek, albo dwa takie parametryczne środki - pewnie wystarczy złapać zasadę projektowania takiego rozwiązania) oraz do tego powiedzmy trzy częstotliwości do wycięcia (musimy je ustawiać indywidualnie, bo zmieniają się w zależności od konkretnego instrumentu). Miałem gitarę, która była mniej więcej wyrównana, poza pasmem w zakresie ok. 180Hz, które było dwa razy za głośne. I te rzeczy oczywiście można było w pewnym zakresie korygować na mikserku z parametrycznym środkiem. Jednak moje doświadczenia z rozmaitymi akustykami są raczej takie sobie, dlatego wolałbym ustawić brzmienie instrumentu sam, na etapie preampu. Mam nadzieję, że to jakoś czytelnie opisałem :-)

Wprowadziłem zmiany do projektu, wzorując się na twoim schemacie, mam jeszcze trochę pytań:

1. czy mogę zostawić 3 potencjometry na filtrze w wartościach (od góry): 50k, 50k i 22k oraz potencjometr przed ostatnim tranzystorem 22k ?

2. muszę wyjaśnić polaryzację kondensatorków elektrolitycznych o wartości 1µF (na moich schemacie C4, C5, C9, C10, C12, C13), na Twoim schemacie w ogóle nie są to elektrolity, a mam tu zmienną ich polaryzację - a może dać tu kondensatorki unipolarne 1uF ?

3. rozumiem, że zamiana tranzystorów na serię C zmniejszy poziom szumów, ale poza tym nie zmienia parametrów schematu ?

4. jakim zakresem napięcia można zasilać Twój układ ?

5. rozumiem (patrząc na wykresy), że to potencjometry są logarytmiczne ?

• Helpful post
    User removed account  
pcbway logo