Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć bezprzewodowa w biurze

steja_ 29 Oct 2010 09:30 2321 18
    steja_
    Level 9  
    Witam,

jako, że mam jakąś niedużą, ale jednak wystarczającą wiedzę komputerową, zostałem wyznaczony przez szefa, do stworzenia sieci w nowym, niedużym biurze.

Jako, że mam parę wątpliwości, chciałem zasięgnąć języka :D

Do połączenia będą:
    - 2 komputery stacjonarne (w tej chwili tylko karty LAN)
    - 4 lub 5 laptopów
    - 3 drukarki laserowe + ploter

Jako, że komputery stacjonarne są jeszcze na gwarancji (plomby :evil:) nie mogę zastosować kart, które chciałbym zastosować (Pentagram 6121-L5). W związku z czym: polecicie mi jakieś dobre karty USB?
    Edit: po zerknięciu na oferty na Ceneo i poczytaniu opinii nt. kart, mam trochę wątpliwości co do sensu pchania się w WIFI przez USB. Zdecydowanie, karty PCI wchodzą w grę!

Drukarki laserowe planuje podłączyć bezprzewodowym serwerem druku D-Link DPR-2000. Jak i czy w ogóle mogę podłączyć serwer druku pod router by za każdym razem, gdy chcę coś wydrukować/wejść do internetu, nie zmieniać sieci? Bo wyobrażam sobie, że router będzie wytwarzał sieć x, a serwer druku - sieć y. A ja bym chciał, by wszystko było pod jedną siecią. Możliwe?

Jednostką, która będzie ogarniać wszystko będzie:
    - TP-Link TD-W8960N albo
    - D-Link DSL-2740B albo
    - któryś z Pentagramów

Polecilibyście którą konkretną jednostkę? Przejmować się serwerem druku i brać D-Link'a?

Dodam, jeśli ma to jakieś znaczenie dla całej sprawy (chodzi przede wszystkim o serwer druku), że chciałbym na pewno by komputery mogły się widzieć w sieci i mogły się nawzajem wymieniać plikami.

Serdecznie pozdrawiam
    J.
    hermes-80
    Level 43  
    Co do serwera wydruku to mylisz się z tym x i y serwer wydruku nie wytwarza żadnej podsieci on współpracuje w istniejącej sieci za to router ma 2 interfejsy wan-internet, lan-sieć wewnętrzna, a miedzy nimi NAT.

Skoro teraz kompy PC są podłączone kablem to po co to zmieniać, kabel to bardziej niezawodne medium od wifi??

Co do routerów to ja bym wziął coś na czym można zainstalować tomato ale oczywiście nic nie napisałeś o sposobie łączenia z internetem bo i po co, jeśli ma byś wymiana plików w sieci to inwestował bym w standard N.
    steja_
    Level 9  
    hermes-80 wrote:
    Co do serwera wydruku to mylisz się z tym x i y serwer wydruku nie wytwarza żadnej podsieci on współpracuje w istniejącej sieci za to router ma 2 interfejsy wan-internet, lan-sieć wewnętrzna, a miedzy nimi NAT.

Na pewno myślisz o tym co ja? Zaznaczam - chodzi o BEZPRZEWODOWY serwer druku.
    Rozwiń proszę myśl o interfejsach. Domyślam się, że w Twojej wypowiedzi NAT = serwer druku
    ???

hermes-80 wrote:
    Skoro teraz kompy PC są podłączone kablem to po co to zmieniać, kabel to bardziej niezawodne medium od wifi??

Komputery nie są teraz podłączone W OGÓLE. Jakoś wydawało mi się to oczywiste, ale może się myliłem, bo nigdzie tego wyraźnie nie zaznaczyłem :)

hermers-80 wrote:
    Co do routerów to ja bym wziął coś na czym można zainstalować tomato ale oczywiście nic nie napisałeś o sposobie łączenia z internetem bo i po co

Internet - Netia.
    Co to Tomato? --> http://www.polarcloud.com/tomato ???

Quote:
    jeśli ma byś wymiana plików w sieci to inwestował bym w standard N.

Wszystkie routery które podałem są w N.
    hermes-80
    Level 43  
    Co do printservera to się nie mylę raczej ty masz na ten temat braki w wiedzy- doczytaj.
    Co do standardów wifi są a/b/g/n. W który chcesz inwestować?? Jeśli nie wiesz czym się różnią - doczytaj.
    Co do routera zostaje albo zakup routera z modemem a jeśli standart N to zawsze z 3 antenkami, albo puszczenie przez modem w trybie bridge i zakup routera ethernetowego z możliwością wgrania Tomato wtedy masz większe możliwości panowaniem nad siecią, jeżeli nie wiesz co daje alternatywny soft - poczytaj www.openlinksys.info.
    steja_
    Level 9  
    Quote:
    Co do printservera to się nie mylę raczej ty masz na ten temat braki w wiedzy- doczytaj.

O ile na temat zwykłych serwerów druku w sieci jest trochę wiadomości, o tyle nt. bezprzewodowych - znacznie, znacznie mniej :roll: Domyślam się, że sam nie nakierujesz mnie na właściwą drogę? :|

Quote:
    Co do standardów wifi są a/b/g/n. W który chcesz inwestować?? Jeśli nie wiesz czym się różnią - doczytaj.

Nie wiem skąd wniosek o mojej niewiedzy nt. tych standarów :roll:

Taki mój luźny komentarz... Znajdując to forum miałem nadzieję, że dostanę tu pomoc której oczekuje, a zauważ że wymieniami się postami, a tak naprawdę nic nowego się nie dowiedziałem :roll:
    Tylko "przeczytaj, doczytaj, uzupełnij wiedzę"...
    hermes-80
    Level 43  
    No a w czym tkwi twój problem dokładnie. Podałem ci możliwości i na co należy zwrócić uwagę ale wybacz nikt za cienie tej sieci nie zrobi, a jeżeli gubisz się w konfiguracji urządzeń to już trudno.

Quote:
    Domyślam się, że w Twojej wypowiedzi NAT = serwer druku
    - skąd ty to wytrzasnołeś ?? Nic takiego nie pisałem. A NAT jest między interfejsem WAN i LAN routera, a nie miedzy siecią, a printserverem - bo już sam nie wiem o czym ty piszesz.

Sieć bezprzewodowa w biurze
    Konfiguracja web printservera str 42
    piterus99
    Level 43  
    Może trochę się wetne - może nikt mnie nie zje za to.

Nowe biuro - niemożliwe że nie ma kabli. Jeśli istotnie jest ich brak, mieliście zły projekt. Jak nic tam nie ma jeszcze, rozważcie położenie korytek a w nich sieć, zasilanie i takie ładne modułowe gniazda. Przy okazji zapniecie wszystko na dużego UPSa i po sprawie.

Ja wiem, 150 czy 300mbps ładnie wygląda na papierze, nie wiem jakie masz biuro, ale drukarka pracująca po wifi to nie jest dobry pomysł - ktoś puści duży projekt graficzny i to będzie lecieć i lecieć i lecieć...

Mój pomysł jest taki - gigabitowy switch, kable i gniazda, dodatkowo jakiś AP dla laptopów, printserwer wpięty po kablu. Dodatkowo, do biurek przy laptopach też można podciągnąć jakieś przewody(chociaż gniazda zostawić)

Tłumacząc nieścisłości z poprzednich postów:
    a) printserver bezprzewodowy pracuje generalnie jako AP Client - podłącza się go do sieci bezprzewodowej tak samo jak laptopa. Są oczywiście jakieś fanaberie typu printservera stawiającego swoją sieć, ale to tylko dodatkowa funkcjonalność.
    b) NAT to translacja adresów publicznych na prywatne. Potrzebujesz tej funkcjonalności, żeby udostępniać netie na kilka komputerów, ale nie musisz się tym przejmować - po prostu to mają wszystkie routery klasy SOHO i nie trzeba tego konfigurować.

A co do kabli to mam jakotakie doświadczenie w walce w biurze z wifi - co prawda na jakimś dziadowskim czymś(wszystko w jednym - squareone) i walka z tym to jakaś masakra. Po przepięciu na kabel trochę się wyklarowało, ale i tak nie wszystko udalo się włączyć. I naprawdę dobrze radze - kabel tam, gdzie się da.
    steja_
    Level 9  
    piterus99, serdeczne dzięki za odpowiedź.

Cóż. Człowiek jak myślał o komunikacji to jakoś nie wymyślił, że jednak wifi jest wolniejsze, i - prawie na pewno - kabli nie ma. Korytka? :roll: Bardzo, bardzo wątpliwe, czy szef pójdzie na taki "element" dekoracji w nowym biurze :| :(

Nie powiem, zmartwiłeś mnie tą prędkością - akurat trafiłeś w samo sedno, bo to biuro architektoniczne, gdzie pliki CADowskie potrafią ważyć po kilka dobrych mb....
    piterus99
    Level 43  
    Kable walające się po podłodze to na pewno nie jest rozwiązanie. Chociaż drukarke do AP kablem podłącz
    steja_
    Level 9  
    piterus99 wrote:
    Kable walające się po podłodze to na pewno nie jest rozwiązanie. Chociaż drukarke do AP kablem podłącz

Kurcze :wink: Skrót myślowy czy mi się wydaje? :wink:
    Masz na myśli serwer druku do AP kablem, a sieć...? Dalej po WIFI?
    piterus99
    Level 43  
    No a co innego wymyślisz, jak Ci kabli nie pozwolą położyć?
    hermes-80
    Level 43  
    Miał na myśli kabel od portu lan routera to portu lan printservera.
    steja_
    Level 9  
    piterus99 wrote:
    No a co innego wymyślisz, jak Ci kabli nie pozwolą położyć?

Hm, jest nadzieja. Była rozmowa z szefem który uznał, że jak ma być wolno, to on tak nie chce :wink:

Rozumiem, że router z podłączonymi komputerami po kablu to dalej nie będzie to o co nam chodzi?
    piterus99
    Level 43  
    Router z podłączonymi kablami komputera to jest to o co nam chodzi;)
    hermes-80
    Level 43  
    Pamiętaj aby router ADSL miał Gigabitowy switch na portach lan.
    steja_
    Level 9  
    piterus99 wrote:
    Router z podłączonymi kablami komputera to jest to o co nam chodzi;)

Źle się wyraziłem trochę, a hermes jakby odczytał co miałem na myśli :wink:

hermes-80 wrote:
    Pamiętaj aby router ADSL miał Gigabitowy switch na portach lan.

Czy te routery które podałem spełniają ten wymóg...?
    hermes-80
    Level 43  
    Nie mają Gb switcha a jak coś będziesz z N kupował to tylko 3 antenki.
    steja_
    Level 9  
    hermes-80 wrote:
    Nie mają Gb switcha a jak coś będziesz z N kupował to tylko 3 antenki.

Jakieś przykłady takich routerów? :roll:
    hermes-80
    Level 43  
    ADSL-owych nie znalazłem ale jeśli będziesz brał internet to możesz wziąć modem adsl-owy z wyjściem rj-45 ustawić go w trybie bridge do tego router ethernetowy np. Asus RT-16N, Netgear WNR3500L