Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Pralka Candy GO614HTXT-16, silnik nie ma mocy.

zulusj23 29 Paź 2010 12:51 5205 11
  • Pralka Candy GO614HTXT-16, silnik nie ma mocy.

Poziom 21  

Witam,

zwracam się z prośbą o pomoc w zdobyciu schematu do tego modelu. Skończyła się właśnie gwarancja a pralka uległa uszkodzeniu. Jeśli znajdzie się ktoś uprzejmy to opiszę usterkę. Elektronika i elektromechanika nie jest mi obca i z pomocną dłonią może coś wskuram. Serwis orzekł usterkę modułu sterującego i zaśpiewał za niego 1100 PLN.
    Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

Proszę w tytule tematu podać kompletny model pralki.
    Np. GO614-86S
    GO614HTXT-16
    <skryn>

0 11
    Poziom 20  

Zależy co znaczy, że nie ma mocy. Możesz dokładniej opisać jak się objawia usterka? Słychać że silnik próbuje pracować, czy może z wsadem nie ma siły się obracać a na pusto się obraca? na początek sprawdziłbym czy w silniku wszystkie wycinki na komutatorze mają przejście, tzn rezystancja pomiędzy sąsiednimi wycinkami jest taka sama.

Moderowany przez skryn:

W tej pralce zastosowano silnik trójfazowy, a nie szeregowy.
    Proszę nie wprowadzać w błąd użytkowników!

0
    Poziom 21  

Wielkie dzięki za odzew. Był technik od pralek, wymontował silnik i po podłączeniu bezposrednio do sieci wirnika nie sposób zatrzymać ręką. W pralce bez problemu można go zatrzymać jednym palcem. Na tej podstawie stwierdził, że modył sterujący jest uszkodzony. Szukałem schematu pralki bo miernik i lutownica nie jest mi obca. Do tej pory nici.
    AAAA zapomniałem, na wyświetlaczu pokazywał się jakiś kod błędu. Aktualnie pralka jest rozebrana, a ja zapomnialem co tam było.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

0
    Poziom 21  

Witam,

silnik sprawdzony w zakładzie przezwajania, ponad wszelką wątpliwość jest sprawny. Na wyświetlaczu, praktycznie od razu po włączeniu pojawia się ERROR9.
    Proszę o pomoc, bo nie wiem czy jest sens ją reanimować. Za te pieniądze, które życzy sobie serwis można kupić nową pralkę. Ponawiam prośbę o schemat.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

0
    Poziom 21  

Witam,

naprawdę wypada mi bardzo podziękować. Sprawdzę, czy to ten sam element steruje silnikiem. Myślę, żę warto zaryzykować te 200 PLN.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

0
    Poziom 21  

Witam,

wymontowałem moduł sterujący i faktycznie do radiatora jest przykrecony układ IRAMS10UP60B. Bardzo proszę o wskazanie miarodajnego sposobu na jego sprawdzenie. Jak by nie patrzeć 200 pln piechotą nie chodzi i wymiana dobrego elementu na nowy niezbyt mi pasuje. Zauważyłem ciekawą rzecz: dopóki kręcę kołem napędowym bębna na wyświetlaczu nie pokazuje się błąd, po upływie kilkunastu-kilkudziesięciu sekund od jego zatrzymania pokazuje się wspomniany ERROR 9. Znaczy, że pralka całkiem nie zdechła i z tego co wiem prądnica tachometryczna jest OK i warto Candy reanimować. Ponawiam prośbę o pomoc w zdobyciu schematu lub instrukcji serwisowej. Mimo, że jestem amatorem to posiadam multimetr i oscyloskop. Proszę o wskazówki do diagnozy.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

P.S.

Ta pralka była własnością mojego znajomego. Nie zdecydował się na naprawę i kupił nową. Teraz ja ją mam i planuję uruchomić minimalnym nakładem kosztów.

0
  • Pomocny post
    Poziom 20  

Na allegro dostępny jest zamiennik za 53zł z przesyłką, myślę, że nie ma co się zastanawiać.

1
    Poziom 21  

Witam,

kurde, musiałem przegapić !!!! A czy widzisz jakąś metodę aby dodatkowo zabezpieczyć układ na przyszłość ?

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

0
    Poziom 20  

No nie wiem, czy da się go zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Naturalną rzeczą jest że półprzewodniki potrafią się uszkadzać same z siebie, czy tego chcemy, czy nie.

0
    Poziom 21  

Witam,

miło mi poinformować, że udało mi się uruchomić pralkę. Na razie pozytywnie przeszła testy wirowania. Prawdziwe pranie jak zwykle w sobotę.
    Uszkodzony układ miał zwarcie na jednym z wyjść do obu szyn zasilania. Co ciekawe nie spowodowało to uszkodzenia innych elementów. Mam nadzieję, że zakupiony STK nie jest jakąś podłą podróbką i trochę popracuje. Na wszelki wypadek posmarowalem go termoprzewodzącą pastą aby zmniejszyć rezystancję termiczną między nim a radiatorem. Jest sprawa czysto zapobiegawcza, ponieważ nie zauważyłem aby wydzielała się w nim niepokojąco duża ilość ciepła.
    Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za okazaną pomoc tak przy znalezieniu usterki , jak i przy znalezieniu stosownego elementu.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

0
    Moderator AGD

0