Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomyłka w projekcie elektrycznym

29 Paź 2010 14:29 3278 16
  • Poziom 14  
    Witam, kolega ma wykonaną instalację elektryczną, zgodnie z projektem, który przewiduje kabel 5 żyłowy. Dzwonił niedawno do Zakładu Energetyki i tam mu powiedziano że potrzebuje tylko 4 żyły, bo ma układ TN-C. Wiec elektryk wykorzystał tylko 4 żyły i niebieski pełni funkcje PENa, a żółtozielony, no właśnie, co w takim przypadku powinien zrobić?? zakleić, żeby go nie było widać, czy może podłączyć do uziemienia ZK i na rysunku będzie miał L1, L2, L3, PEN i PE ???
    Z ZE dowiedział się również, że instalatorzy mogą w każdej chwili odciąć w złączu PE, bo niebieski przewód pełni funkcję PEN, i ten będzie wisiał, jak ma wtedy namalować schemat 4 żyły zapominając o piątym, czy 5 żył, i gdzieś tam dopisując, że jedna żyła jest niewykorzyzstywana

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    A słyszał kolega o typie sieci TN-C i TN-S? Jaka jest różnica pomiędzy tymi typami?
    Wie kolega co się robi z kablem PE w przypadku przejścia z TN-C na TN-S?
    Wszystko opiera się w oparciu o projekt i typ sieci na owym budynku. Jeżeli instalacja el. jest typu TN-S to trzeba żyłę PE uziemić - ochrona przeciwporażeniowa a resztę podpiąć pod złącze. Fachowiec powinien takie rzeczy wiedzieć skoro później będzie robił pomiary i odbiór.
  • Poziom 14  
    ku sprostowaniu, ja nie będę robił, pomiarów ani odbioru, tylko dziwi mnie fakt, że w projekcie stoi 5x10mm2, a w ZE mówią, że nie potrzebują 5 żyły, więc 4 żyła w tym przewodzie to PEN od złącza do budynku, a w budynku dopiero rozdział PEN na PE i N, to jest logiczne, tylko teraz co z tym 5 przewodem w kablu zasilającym??
    Jeżeli uziemić, to wtedy bedzie taka sytuacja, L1, L2, L3 PEN i PE.

TN-S - oddzielnym przewodem ochronnym PE. Przewód ten służy wyłącznie do ochrony przeciwporażeniowej, nie można włączać go w jakikolwiek obwód prądowy, służy do tego oddzielny przewód neutralny N.

I tutaj w Twojej rozdzielnicy podpinasz L1, L2, L3, N pod L1, L2, L3, PEN jakie jest na sieci energetycznej a przewód ochronny o odpowiednim przekroju idzie do bednarki a ta jest zakopana w ziemi. Żyła PN jest podłączana pod obudowy/bolce w gniazdku aby w przypadku uszkodzenia izolacji i upływu prądu zadziałał RCD i odciął zasilanie.
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Należy zapytać projektanta po co zaprojektował kabel pięciożyłowy. Po co naraził inwestora na niepotrzebny koszt. Ale typowy polski projektant to niedouczony cymbał z pieczątką nie mający pojęcia o tym co robi i dopiero monter musi poprawiać projektanta i zrobić tak jak należy ciskając projekt w kąt. Tam gdzie jego miejsce. Niestety.
    elek2000 napisał:
    @JohnySpZOO napisał
    A słyszał kolega o typie sieci TN-C i TN-S? Jaka jest różnica pomiędzy tymi typami?
    Wie kolega co się robi z kablem PE w przypadku przejścia z TN-C na TN-S?

Kolego Johny.
    Nie pouczałbym na twoim miejscu tak stanowczo kolegi janusz182, bo z twojego postu widać że sam nie wiesz jaki to typ sieci TN-S. Sieć TN-S to taka gdzie od samego transformatora poprowadzonych jest 5 przewodów, a w tym przypadku sieć jest TN-C/S. Nie jest tak że do złącza jest sieć TN-C, a w budynku TN-S. Wystarczy sprawdzić co te literki oznaczają.

Tak kolego, słyszałem :) i wiem jaka jest różnica pomiędzy TN-C, TN-C-S (przejście z TN-C na TN-S), oraz TN-S i jak to się je :) Wiem również że jeśli projektant zaprojektował instalację elektryczną 5 x żyła to jest to sieć TN-S. Wiem również że w takiej sieci stosuje się zabezpieczenia: nadprądowe i różnicowoprądowe, zabezpieczenia te kolega zastosuje jeśli rozdzieli PEN na PE i N. I wiem że w TN-C RCD kolega nie zastosuje bo nie będzie ono działało - nie ma prawa.
    Co do nowo budowanych instalacji stosowanie RCD jest narzucone i myślę że takowe zabezpieczenie było przewidziane niejednokrotnie w instalacji jaka została zamontowana na obiekcie o którym jest mowa na wstępie (5 żył) - ochrona przeciwporażeniowa - żyła PE o izolacji żółto-zielonej.

Chyba że w projekcie jest napisany na wstępie (po wszystkich zaświadczeniach projektantów, pozwoleniach, warunkach przyłączenia) że jest to instalacja typu TN-C.

Co do stwierdzenia:
    elek2000 napisał:
    Można żyłę kabla PE i N podpiąć w złączu pod zacisk PEN i wykonać uziemienie robocze. Jeżeli zakład energ. stanowczo tak nie chce to niestety trzeba odpiąć przewód żółtozielony na obu końcach i wykonać uziemienie robocze dla tablicy głównej gdzie nastąpi podział na N i PE.

I z tym się zgodzę bo to jest przejście z TN-C na TN-S a to co kolega napisał tyczy się TN-C-S.

A propos, spór poszedł o sformułowanie 'sieć' a siecią może być zarówno wewnętrzna instalacja elektryczna jaką jest np. instalacja w budynku jak i sieć zakładu energetycznego. Wszystko zależy tutaj od interpretacji słowa a sieci jako sieci możemy podzielić na wiele grup, choćby na wysokość napięcia zasilania :)

stomat napisał:
    Należy zapytać projektanta po co zaprojektował kabel pięciożyłowy. Po co naraził inwestora na niepotrzebny koszt. Ale typowy polski projektant to niedouczony cymbał z pieczątką nie mający pojęcia o tym co robi i dopiero monter musi poprawiać projektanta i zrobić tak jak należy ciskając projekt w kąt. Tam gdzie jego miejsce. Niestety.

Po części się zgodzę z umiejętnościami niektórych projektantów ale w końcu musieli się czymś wykazać - jakąś wiedzą skoro uprawnienia do projektowania instalacji posiadają. Co do przebiegu samego egzaminu nie wnikajmy.

Projektant ma za zadanie zaprojektować takową instalację wedle wcześniej ustalonych wymagań i specyfikacji, choćby z racji rozmieszczenia maszyn/odbiorów. Nie jest w stanie przewidzieć jakie później wzmianki wynikną w trakcie montażu dlatego później robi się dokumentację podwykonawczą. Projekt takiej instalacji jest robiony najczęściej po wykonaniu projektu samego budynku z wewnętrznymi instalacjami żeby nie doszło do kolizji. Niektóre biura projektowe zlecają innym biurom zaprojektowanie danej części instalacji. Dlatego w wielu przypadkach jest tak że instalacja elektryczna jest zaprojektowana już w momencie kiedy to na teren nowo powstałego budynku przyjedzie pierwsza dostawa cementu.
    Jeśli kupisz plany budynku domu jednorodzinnego to już masz instalację w nim wykonaną - projektant nie przewidzi iż akurat w tym miejscu właścicielka zażyczy sobie zamontować szafę. Dlatego takie projekty/wykonanie instalacji wcześniej jest konsultowane z właścicielką (trasy kablowe, łączniki itp.)
    Tutaj przesunięcie obwodu czy jego wydłużenie o 2m nie prowadzi do wielkiego ΔU, inaczej może być w przypadku hal przemysłowych gdzie stosowane przekroje pod owe obciążenia są zazwyczaj większe niż w domkach jednorodzinnych.
  • Poziom 39  
    JohnySpZOO napisał:
    Cytat:
    A propos, spór poszedł o sformułowanie 'sieć' a siecią może być zarówno wewnętrzna instalacja elektryczna jaką jest np. instalacja w budynku jak i sieć zakładu energetycznego. Wszystko zależy tutaj od interpretacji słowa a sieci jako sieci możemy podzielić na wiele grup, choćby na wysokość napięcia zasilania

Jak widać jeszcze wiele kolega nie rozumie. Niestety wielu na tym forum używa określenia sieć, jednak w wielu przypadkach bardziej pasuje określenie sieć wywiadowcza niż elektryczna. Sieć ma swoje wymagania (i właściciela) i instalacja swoje. Instalacja elektryczna (odbiorcza) może natomiast być wykonana w układzie (sieciowym) TN-S czy innym...
    Sieć elektryczna wysokiego i średniego napięcia – zespół linii napowietrznych i kablowych wraz ze stacjami rozdzielniczymi , łączeniami i innymi urządzeniami pomocniczymi , służącymi do przesyłania i rozdziału energii wysokiego i średniego napięcia z elektrowni do sieci niskiego napięcia.
    Sieć elektryczna niskiego napięcia - zespół linii napowietrznych i kablowych wraz ze stacjami rozdzielniczymi , łącznikami i innymi urządzeniami pomocniczymi , służącymi do przesyłania i rozdziału energii elektrycznej niskiego napięcia od stacji transformatorowej średniego napięcia do zacisków wyjściowych wewnętrznych linii zasilających (wlz) bądź przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

Co do projektantów- kol. stomat napisał:
    Cytat:

I tutaj w pełni podzielam kolegi pogląd. Podejrzewam, że pan projektant "posiłkował" się komentarzem do normy 60364
  • Specjalista elektryk
    janusz182 napisał:
    Witam, kolega ma wykonaną instalację elektryczną, zgodnie z projektem, który przewiduje kabel 5 żyłowy.

Więc projektant dał ciała, nie broń go. Jeżeli jest tak że : "Projekt przyłącza, jeśli jest, obejmuje jedynie trasę kabla uzgodnioną w ZUD" to jest źle ! Projekt to ma być projekt a nie kreska na mapce. Po co komu taki projekt skoro i tak monter ma decydować o wszystkim ?
  • Poziom 14  
    Czytajac wszystkie posty zauważyłem, że my Polacy bardzo chętnie chcemy się kłócić, ze wszystkimi, to może bardzo niepozytywnie wpływać na nowych kolegów, którzy będą bali się zadawać pytania bo ktoś im napisze, że czegoś nie umieją, albo że powinni umieć.
    No cóż na to nic się nie poradzi, trudno.
    W tym przypadku, również nie należy całkowicie winy przypisywać projektantowi, bo generalnie nie był w stanie przewidzieć, co dostanie ze słupa. Mój kolega natomast na wyrost kupił kabel 5 zyłowy, tłumacząc, że może kiedyś się przypada, a może bedą modernizować sieć i będzie TN-S, kto wie.....
    Ja natomiast pytam, o to jak to narysować, jeden z odpowiadających podpowiedział, że piąty przewód należy nie podłączać, czyli na schemacie po prostu napisać YKY 5x10 ale dodać adnotację, że przewód żółtozielony jest niewykorzystywany??

To jest meritum mojego pytania i pomimo już wielu postów i nawet przytoczonych jakże dobrze znanych rysunków sieci nikt nie odpowiedział na pytanie....

Dziękuję za odpowiedzi, ale tylko jeden post kolegi elek2000 chyba najwiecej wnosi, który mówi o wypięciu przewodu żółto- zielonego z obu stron, więc na schemacie po prostu napisać, że jest on niewykorzystywany, czy tak??

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    widzę, że rozmowa zeszła na plan projktanta, ja natomiast cały czas czekam na konkretną, precyzyjną odpowiedź, sam jestem automatykiem i wymygają ode mnie jasnych prostych zwięzłych rozwiązań, niczym "0" i "1", więc proszę o konkret, jak takie coś narysować??

Wiem, że każdy pełen jest wiedzy na ten temat i chce się podzielić przemyśleniami, ja natomiast mam tylko taką wątpliwość.
  • Poziom 14  
    No i dopiero 14 post przyniósł długo oczekiwaną odpowiedź. Tak też zrobię, po prostu udawać należy, że tej piątej żyły nie ma...

Najdziwniejsze, w tym wszystkim jest jeszcze jedna rzecz, otóż w złączu kablowym, jest miejsce na licznik jak to zawsze bywa, jest miejsce na RBK i na rozłącznik izolacyjny za licznikiem i co jest oprócz rozłacznika, fabryczne dwie złączki na żyłę N i na żyłę PE. Po prostu tą jedną złączkę usunę.
    Ale dziwi mnie fakt, że firma, która montowała tablicę ZK nie zwróciła uwagi na słup i od razu nie przygotowała tylko jednej złączki na PEN.

Pozdrawiam,
  • Poziom 14  
    sądzę, że tak

dzisiaj jeszcze tylko narysuje to koledze, bo jutro ma przyjść do niego koleś i sprawdzić, dlatego tak ważne było dla mnie, żeby mieć to czarno na białym.
    dziękuję elek2000, posty reszty kolegów udzielajacych sie w tym temacie niestety nic nie wnosiły do dyskusji tym bardziej Johnego, który prawdopodobnie nawet nie wiedział o co chodzi, a dał popis swojej nie ukrywam wszechstronnej wiedzy z zakresu sieci.

Pozdrawiam raz jeszcze