Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na co wymienić celerona 2,4Ghz, bez wymiany płyty głównej

29 Paź 2010 21:53 675 3
  • Poziom 11  
    Witam kolega ma płytę główną IBM 02R487 + 512 RAM + procek jak w temacie, do tego zasilacz z tych badziewnych 350W i grafikę Radeona 9550 128MB.
    Czy opłaca się wymieniać ten procek dajmy na to na P4 Prescott 3 Ghz??
    Komputer służy głównie dzieciom do zabawy w starsze gierki i do oglądania filmów.
    (dodam że niedawno wymieniłem koledze grafikę z GeForce MX 4000 64MB na powyższą, różnica kolosalna)
    Czy podmiana coś zauważalnego da? Ewentualnie jakiś Pentium 4 2,6 lub 2,4; chodzi o jak najtańszy koszt, żeby nie dopłacał za dużo do dziadka.
    Goglowałem trochę ale nic konkretnego nie znalazłem (gdzieś wyczytałem że nawet P4 1,2 GHz jest lepszy od celerona 2.0)
    Dzięki!
  • Moderator Projektowanie
    Celeron to bardzo okrojona wersja Pentium 4. Jedno i drugie w obecnych czasach już nie zachwyca, ale znaczna różnica w wielkości pamięci wewnątrz procesorów ma wpływ na moc obliczeniową. Widocznej różnicy możesz Kolego nie doświadczyć, testy wykażą więcej operacji na sekundę, ale prędkość pracy komputera "tak na oko" bardziej zależy od ilości RAMu, prędkości dysku twardego. Pentium 4 znacznie szybciej liczy od Celerona, to wszystko.
  • Poziom 11  
    OK, czyli nie ma co liczyć na jakiś wielki skok wydajnościowy, do dotychczasowych zastosowań ten proc ma wystarczyć. Na allegro jest dużo ofert sprzedaży takich proców na socket 478, ceny od 5 zł(plus wysyłka) ale jak to ma być skórka za wyprawkę to odradzę sąsiadowi zamiany.
    Pozdrawiam!
  • Moderator Projektowanie
    No wiesz, te 5 zł można odżałować, 10 i 20 pewnie też. Coś tam wydajność wzrośnie, ale nie w Windowsie, Office, filmach. Trochę może w grach, a już na pewno w aplikacjach "coś liczących" czyli symulacje, CADy itp.