Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to zabezpieczyć???

Gemini_tiger 26 Wrz 2004 19:01 2455 8
  • #1 26 Wrz 2004 19:01
    Gemini_tiger
    Poziom 10  

Potrzebuję wykonać połączenia podobnie jak na rysunku. Nie wiem jednak, w jaki sposób zabezpieczyć aby prąd nie płynął z punktu A do B (konkretnie żeby nie uruchamiała się cewka gdy prąd jest podany w punkcie A). Natomiast w innym momencie prąd musi przepływać z punktu B do A (po podaniu prądu do punktu B musi być uruchomiona cewka stycznika oraz urządzenie podłączone do punktu A). Jest mi to potrzebne do sterowania przy maszynie. Napięcie: 24 V AC.

0 8
  • #2 26 Wrz 2004 19:06
    md
    Poziom 39  

Po podaniu napięcia do punktu A, cewka nie zadziała, bo dioda nie przepuści prądu stałego. Chyba, że do A przykładasz prąd zmienny.

0
  • #3 26 Wrz 2004 19:37
    k3048
    Poziom 37  

witam,nie wiem czy dobrze rozumuje, ale czy nie wystarczy włączyć w szereg z diodą pomocniczy styk stycznika[normalnie otwarty],izolacja punktu A od B i cewki stycznika.po podaniu napięcia na punkt B stycznik zadziała ,zwierając styk pomocniczy tym samym łącząc A przez diodę z B[nie bardzo czaję po co jest ta dioda],przecież cewka stycznika jak piszesz 24v AC.pozdrawiam

0
  • #4 26 Wrz 2004 21:35
    Gemini_tiger
    Poziom 10  

Oczywiście, można podłączyć kable przez styk NO, ale przy niektórych stycznikach już wszystkie są zajęte. Dlatego myślałem o zastosowaniu "czegoś" na kablu. Konkretnie potrzebuję takie rozwiązanie w 4 miejscach (różnych fazach pracy maszyny) i wolałbym nie dostawiać kolejnych styczników.

0
  • #5 26 Wrz 2004 21:40
    md
    Poziom 39  

Spróbuj narysować większy fragment schematu lub dokładniej opisać o co chodzi (może to nie jest tajemnica). Wtedy łatwiej będzie coś konkretnego poradzić.

0
  • #6 27 Wrz 2004 23:03
    Gemini_tiger
    Poziom 10  

Przerobiłem trochę całą instalację i puściłem w kilku miejscach kable przez styki NO. Teraz prąd się już nie cofa.
    Teraz dalszy ciąg problemu. Jak zabezpieczyć to co na rysunku poniżej? Taki obwód mam wykonany we wtryskarce do tworzyw sztucznych. Tzw. sterowanie zerem. Prąd (230 V AC) jest podany na jedną stronę cewki stycznika, a zero na przycisk uruchamiający ten stycznik. Problem w tym, że gdy przycisk nie jest wciśnięty to prąd płynie przez cewkę na przycisk. Czy można jakoś (w prosty sposób) zabezpieczyć, aby prąd nie płynął do przycisku? Chodzi o bezpieczeństwo. Wolałbym mieć na pulpicie sterowniczym tylko zero, a nie zero i fazę.

0
  • #7 28 Wrz 2004 02:20
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Zwykle, dla bezpieczeństwa robi się tak, że to urządzenie sterowane (tu cewka stycznika) jest podłączona od przewodu N (dawniej 0) a przycisk lub wyłącznik podają fazę (obecnie L).

Tutaj rozwiązaniami są: zastosowanie albo przekaźników pośredniczących (podających fazę a nie zero !!) sterowanych z napięcia np 24V podawanego z przycisków pulpitu albo zastosowanie stycznika na 24 V

0
  • #8 28 Wrz 2004 09:46
    k3048
    Poziom 37  

witam,według tego co narysowaleś zamień przewody fazę na przycisk ,zero na cewkę,i po ptokach.w przyszłości rysuj cały obwód zasilania cewki stycznika, czy jest tam tylko ten przycisk czy inne elementy,wpięte w obwód sterowania stycznikiem,wtedy możesz oczekiwać sensownej odpowiedzi.pozdrawiam

0
  • #9 29 Wrz 2004 08:50
    Gemini_tiger
    Poziom 10  

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam...

Tiger

0