Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik przepływu w kotle gazowym NECTRA

mariuszss 26 Sep 2004 19:02 18667 26
Optex
  • #1
    mariuszss
    Level 16  
    Witam.
    Mam problem z kotłem NECTRA 1.23
    Mianowicie szwankował czujnik przepływu obiegu CO - nie dajwał przejścia przy każdym załączeniu kotła.
    Próbowałem go wymontować z obudowy, ale niestety był tak dobrze zaklejony, że wyciągnąłem tylko resztki. Czujnik przepływu w tym kotle działa na zasadzie podniesienia ruchomego elementu zakończonego magnesem stałym, i zarciu "czegoś" w głowicy czujnika.
    Właśnie nie wiem, co to mogło być. Jak na kontrakton, to jest tam bardzo mało miejsca.
    I nie wiem, czy warto to próbować naprawiać (nie ma ryzyka co do bezpiecznego działania kotła - najwyżej nie wystartuje), czy lepiej szukać nowej głowicy czujnika?
    Na resztkach laminatu wyciągniętego z głowicy był symbol H1002229F.
  • Optex
  • #2
    DonRomano
    Level 34  
    Witam.
    To czujnik halotronowy ale niestety to nie one sa przyczyna.
    Najczęstszy powód to utrata magnetyzmu przez magnes stały zamontowany na końcu tego ruchomego elementu, należy wymienić magnes.
    Teraz kiedy już tak się stało pokombinuj z halotronem no od stacji dyskietek lub od jakiegos innego urzadzenia w którym są używane silniki chyba liniowe czy jakoś tak.
    Halotron wygląda mniej więcej jak tranzystor SMD.

    Miłej zabawy.
    Nowy taki czujniczek w serwisie kosztuje ok 300zł, niestety.

    Miłej zabawy, w razie czego służę pomocą.
  • Optex
  • #3
    mariuszss
    Level 16  
    Dzięki DonRomano za odzew.
    Okazało się, że zastosowanie nowego kontaktronu załatwiło sprawę (było trochę zabawy w umiejscowieniu go na odpowiedniej wysokości w głowicy czujnika).
    Natomiast nie doszukałem się czujników halotronowych dwuprzewodowych (te które znalazłem mają 4 wyprowadzenia).
    Myślałem na początku, że będzie problem z kupnem niewielkiego kontaktronu, lecz na szczęście udało mi się kupić.

    Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
  • #4
    !P.N.!
    Level 11  
    Witam
    Widzę, że wiesz o piecu nektra wiecaj niż ja, a mi się własnie taki piec popsuł (całe szczęście, że zima sobie już poszła). Przestał się włączać na co- totalna cisza, a pracuje normalnie na cwu. Czy można prośić o kilka ciekawych rad.
  • #5
    mariuszss
    Level 16  
    Witam.
    Napisz jake masz sterowanie (regulator czy sterowanie od temp. wody).
    W tym kotle aby załączył się obieg CO musi zostać zwarty styk z regulatora temperatury (oczywiście musi upłynąć ok. 5 minut od ostatniego załączenia CWU - odkręcenia kranu z ciepłą wodą).
    Po tym zwarciu styku załączana jest pompa CO, jeżeli jest przepływ - załączony zostaje kontaktron podający impuls informujący o poprawnym przepływie wody w CO. Oczywiście pozostałe sygnały informacyjne muszą być poprawne (termostaty na max. temp. wody CO., wypływu spalin oraz czujnik ciśnienia wody w układzie CO).
    W Twoim przypadku jeżeli poprawnie działa CWU - to odłączyłbym przewody od regulatora pomieszczeń, zwarłbym na krótko drutem i obserwował co się będzie działo (czy pompa zastartuje chociaż na chwilę).
  • #6
    !P.N.!
    Level 11  
    Witam
    Przepraszam, że tak późno odpowiadam. było trochę innej roboty.
    Sterowanie- jeżeli chodzi o to czy mam pokojowy regulator to tak i już go odłączyłem mostkując na wejściu do pieca- no i nic.
    Dzisiaj sprawdziłem zachowanie pieca na "co" i się trochę zmieniło. Teraz nie ma totalnej ciszy tylko kiedy włączam go na "co i cwu" (pokrętło z lewej strony górna pozycja) to włącza się płomień, a nie działa popmka obiegu wody (grzeje się piec do full temperatury a potam czujnik go wyłącza).
    Zrobiłem taką próbę.
    Pokrętło lewe w pozycję "co+cwu" - gaz sie włączył, pompa nie.
    Po przełączeniu przełącznika w pozycję środkową (tylko cwu) gaz się wyłącza, a włącza się pompa obiegowa.
  • #7
    mariuszss
    Level 16  
    Takie zachowanie wskazywałoby na to, że czujnik od przewływu CO daje cały czas sygnał (po rozwarciu styku w obwodzie czujnika przepływu CO na 100% u mnie w kotle wyłanczany jest płomień - odcięcie gazu).
    Spróbuj odłączyć czujnik przepływu CO i zaobserwować co się będzie działo. Zastanawia mnie, czemu nie załączyła się pompa.
    Na płytce elektroniki są dwa przełączniki umiejscowione na przeciwlwgłych końcach płytki widoczne po odkręceniu pokrywki (u mnie czarne). Jeden z nich odpowiada za prędkość obrotową pompy drugi za czas pracy pompy po wyłączeniu palnika (opisane są na schemacie blokowym umieszczonym w kotle) - spróbowałbym chwilowo zmienić ich położenie i zobaczyć co będzie.
    Do prób sprawdziłbym też czujnik od CWU czy nie jest zwarty.

    Powodzenia.
  • #8
    marisz
    Level 13  
    może być problem z zacinaniem się zaworu trójdrożnego ( słaby punkt tych kotłów w starszych wersjach) zawór nie przełącza się w obieg CO i w pozycji CO grzeje wodę w zamkniętym obiegu wymiennika (CWU). Najłatwiej sprawdzić czy zawór pracuje włączająć lewym przełącznikem z O ( wyłączony) na CWU, powino być słychać przez kilkanaście sekund charakterystyczne terkotanie silniczka zaworu ( Musi być cicho w pomieszczeniu, bo ten dżwięk nie jest zbyt głośny jednak wyraźnie słyszalny od spodu kotła ) jeśli nic nie słychać to będzie TO!
  • #9
    !P.N.!
    Level 11  
    Słyszę terkotanie kiedy przełączam przełącznik z pozycji 0 do pozycji cwu.
    Tak się zastanawiam czy przyczyną nie działania pompki na co przy palącym sie gazie nie jest ten czujnik przepływu wody co. Może to on sie wykończył. Jak można sprawdzić poprawność działania tego (a właściwie dwóch) czujnika. Próbowałem wyciągnąć z niego wtyczkę z kabelkami ale nie udało mi się - jak to się wyciąga.
  • #10
    mariuszss
    Level 16  
    Wtyczki mają takie wypusty na końcu, które zapobiegają samoczynnemu wysunięciu. Musisz starać się tak podważyć obudowę gniazdka, żeby nie pękła (mnie za którymś wyciąganiem i tak pękło - później zakleiłem klejem z pistoletu).
    Czujnik w czasie załączenia daje prawie pewne zwarcie (do ok. 2Ω).
    U mnie jak zaczął jeden padać ta rezystancja wynosiła nawet do 100Ω.
    Nie wiem z którego roku masz ten kocioł (ja mam styczność z dwoma - tym dwufunkcyjnym i innym jednofunkcyjnym - oba mają ok. 6 lat) ale nigdy nie doszło do zapalenia gazu bez zwarcia w obwodzie czujnika CO (bez zwarcia chodzi tylko pompa).
  • #11
    marisz
    Level 13  
    oba czujniki są identyczne ( przepływu CWU i CO ) można je zamienić miejscami i zobaczyć co się będzie działo. jak ciężko jest wyciągnąć wtyczkę, to wykręcić czujnik razem z kabelkiem ( pozkręcać zawory!! dużo wody nie poleci) i wtedy ma się go na wierzchu i można podważyć zaczepy wtyczki
  • #12
    !P.N.!
    Level 11  
    Więc się zdenerwowałem i rozkreciłem całą elektronikę. wyciągnęłem ją na wierzch i odkurzyłam. Na płytce (tej z trzema pokrętłami zauważyłem, że są dwa przełączniki. Teochę poprzełączałem je, potem ustawiłem w pozycję wyjściową. Po złożeniu wszystkiego do kupy odziwo
    piec zaczął działać poprawnie.
    Nie wiem co się stało - być może te przełączniki były zabrudzone i kilkakrotne przełączanie dało znowu kontakt.
    Bardzo dziękuję za pomoc i poświęcenie swojego czasu. Teraz potestuję ten piec i zobaczymy czy bedzie działał.
    Jeszcze raz dziękuję
    Piotr
  • #13
    frank0000000001
    Level 12  
    Witam. Mam podobny problem z kotłem Nectra 1.23. Czasami po paru dniach "Normalnej" pracy blokuje sie w ten sposób, że zamiast grzać CWU daje całą temperaturę w C.O. (poprostu zawór trójdrogowy pozostaje w położeniu C.O. a elektronika pozostaje w C.W.U.) Nie jest to chyba wina zaworu trójdrogowego bo po paru ruchach pokrętłem włacz, wyłącz zawór powraca do prawidłowego położenia i grzeje prawidłowo C.W.U. POMOCy gdzie szukać usterki? Powoli mam juz dość tego kotła z jego czułą elektroniką. Pozdrawiam Uzytkowmików. Franciszek
  • #14
    lopr_pol
    Level 29  
    Usterka jest wlasnie w tym zaworze, zacina sie. Rozbierz go i zobacz jaki jest grzybek w srodku, jak stozkowy to masz stara wersje, ktora zacina sie jak cholera (swego czasu serwis wymienial to na nowy typ). Nowy typ ma plaski grzybek zacina sie troche mniej :). Niestety za nowy zawor chca jak za mokre zboze w serwisie. Ja juz dawno dalem sobie spokoj i zrobilem zasobnik CWU na oddzielnym zaworze trojdrogowym.
  • #15
    frank0000000001
    Level 12  
    Też myślę, że się ten zawór zacina ale dziwne bo przecież elektronika nie powinna pozwolić na grzanie CWU lub CO jak zawór nie jest na miejscu. Zawór ma płaski grzybek ( już to rozbierałem). Jaki zawór dać aby usprawnić ten głupi kocioł?
  • #16
    lopr_pol
    Level 29  
    Elektronika nie ma po czym poznac, ze zawor sie przelaczyl. Daje tylko impulsy na ten pseudo-krokowiec przez kilka sekund, a silnik jest za slaby. Sam myslalem zeby zmienic ten naped na zwykly szczotkowy silnik ale i tak praca tego ciupkiego wymiennika w piecu mi sie nie podobala i dolozylem obok pieca zasobnik 60l. + zawor honeywell'a + wlasny sterownik i piec chodzi teraz caly czas na CO (zawor w piecu - wyjeta wtyczka i spokoj)
  • #17
    frank0000000001
    Level 12  
    Możecie mnie wyprowadzić z błędu? Nadal twierdzę, że to się dzieje cos z elektroniką. Podczas "normalnej" pracy jeżeli włączam kocioł z położenia pokrętła "o" w położenie CWU wówczas słychac charakterystyczny dźwięk silniczka krokowego w słynnym zaworze trójdroznym a nastepnie rusza pompa obiegowa i zapłon palnika gazu. U mnie natomiast po ustawieniu pokrętła w CWU nie słychać dżwieku silniczka jedynie po chwili pompa zaczyna chodzić i zapala sie gaz a całe ciepło idzie w CO. Teraz poradziłem sobie w ten sposób, że zamknąłem zaworek na CO i nawet jeżeli piec zacznie na CWU grzać CO to nei idzie woda i piec sie nie zapala. Jak brakuje wody to kręcę pokrętłem włącz wyłacz tak długo aż silniczek krokowy da znać, że poszedł. Mogę jeszcze sprawdzić czy idzie impuls na silnik krokowy przy przestawianiuz "o" na CWU ale nie wiem jak i gdzie się wpiąć w wtyckę zaworu trójdroznego? może macie schemat albo pomożecie? Jestem zdruzgotany tym kotłem. Niby fajny, oszczędny ale to przełaczanie CO na CWU jest do bani i bardzo zawodne. Jak to poprawić? Zawór mogę kupić tutaj: http://www.systemgaz.republika.pl/CM-cennik-nectra.htm ale czy to pomoże? Ma ktoś instrukcję serwisową do tego kotła?
  • #18
    lopr_pol
    Level 29  
    Mozesz jeszcze sprawdzic czy na zaworze pojawia sie napiecie, mozliwe ze cos nie laczy. Powinno byc okolo 22-24V przemiennego. Ale jak pamietam to w niektorych przypadkach zaciecia nawet jak dostawal napiecie to nic nie bylo slychac dopiero po kombinacji on-off wylacznikiem i rownoczesnym stykaniu w zawor, ruszal i bylo slychac to charakterystyczne terkotanie silnika.
  • #19
    frank0000000001
    Level 12  
    Jak zmierzyć napięcie? do zaworu dochodzą 4 przewody: czerwony, biały, biały, żółty. Na których ma byc napiecie i kiedy?
  • #20
    alpa eco
    Level 14  
    A dlaczego nikt nie sprawdził czujników NTC?Po lewej stronie kotła.Ostrożnie przed wyjęciem spuścić wodę.
  • #21
    frank0000000001
    Level 12  
    Uff zdobyłem w końcu instrukcję serwisową do kotła NECTRA CF i FF.
    Rzeczywiście ten trójdrożny zawór nawalił. Sygnał był podawany na niego a on jakby wrósł w ziemię (nic się nie ruszał), dopiero walenie młotkiem i kręcenie pokrętłem włącz/wyłacz cwu pomagało. Zawór do wymiany (koszt 120 zł). Instrukcją serwisową mogę się podzielić ( instrukcja serwisowa Nectra ). Wyślę każdemu chętnemu ksero, niestety ma aż 54 strony więc 54*0,20 zl/stronę + 3,50 zł znaczki = ok. 15 zł. Chętny? pisz na adres: witek(malpa)test.com.pl . w załączeniu skan 2 pierwszych stron.
  • #22
    igendek
    Level 12  
    [quote="frank0000000001"]Uff zdobyłem w końcu instrukcję serwisową do kotła NECTRA CF i FF.
    Rzeczywiście ten trójdrożny zawór nawalił. Zawór do wymiany (koszt 120 zł).

    Mozesz powiedziec gdzie kupiles ten zawór. Ja znalazlem w internecie, ale koszt tego zaworu to 180 zl =Vat
  • #23
    frank0000000001
    Level 12  
    Rzeczywiście w internecie sa takie drogie oferty. Zawór kupiłem w Poznaniu ul. Szczepankowo 189; Jeżeli jeszcze aktualny to tel. 0-61-6639029. Instukcja serwisowa którą posiadam w dalszym ciagu aktualna. (w załączeniu spis treści)
  • #24
    igendek
    Level 12  
    Telefon sie zgadza. Dziekuje serdecznie. Zawor kosztuje 122 zl. Poszukuje tego dla tescia, wiec jak sie zapytam czy potrzebuje instrukcje to sie odezwe. Pozdrawiam serdecznie.
  • #25
    Jacky5
    Level 1  
    :?: Witam wszystkich. Mam pytanie do wszystkich którzy mogą mi pomóc, czy opisany symptom wskazuje na uszkodzenie zaworu trójdrożnego?. Mianowicie po odkręceniu zaworu na wylocie CWU zapala się płomień nagrzewnicy, ale leci zimna woda. Po zakręceniu zaworu zasilającego obieg CO płomień natychmiast zanika, a woda w CWU leci cały czas zimna. Kocioł Nectra 2.23 mam od około 6-7 lat lecz jak dotąd nie korzystałem z CWU. Teraz po demontażu podgrzewacza wody chciałem uruchomić obieg CWU i tu napotkałem na powyższy problem. Dodam, że te objaw (zimna woda) mam zarówno przy przełączeniu kotła na pracę CWU jak i CWU-CO.
  • #26
    DonRomano
    Level 34  
    Tak, zawór 3-drogowy jest zacięty.Najlepiej wymontować, wyczyścić i nasmarować smarem odpornym na wypłukiwanie.
  • #27
    frank0000000001
    Level 12  
    Instrukcja serwisowa Nectra CF i FF. Wyślę każdemu chętnemu ksero, niestety ma aż 54 strony więc 54*0,25 zl/stronę + 3,50 zł znaczki = ok. 19 zł. Chętny? pisz na adres: witek(małpa)test.com.pl

    --------------------------------------------------------------------------------

    Dodano po 3 [minuty]:

    Cennik wiekszości części zamiennych : http://www.systemgaz.republika.pl/CM-cennik-nectra.htm