Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprawdzenie działania stycznika

siwek1960 30 Paź 2010 09:45 3819 9
  • #1 30 Paź 2010 09:45
    siwek1960
    Poziom 9  

mam stycznik , r15 i z tego układu chciałbym wiedzieć czy stycznik załącza
    tzn. wymysłiłem to sobie tak impuls na stycznik i na r15 ale przez styki boczne stycznika .Jeżeli załączy stycznik to styk boczny stycznika rozłączy i nie włączy mi r15 / tu mam podłączony alarm dzwonek/ Tylko mam jeden problem bo obawiam się że styk boczny stycznika /tsm/ rozłączy impuls z opóźnieniem tzn najpierw pójdzie impuls na r15 a potem zostanie on rozłączony.Może Panowie macie jakieś inne pomysły?Problem tylko w tym że mamm dużo r15 i chciałbym z nich skorzystać. Takich układów musze zrobić kilkanaście więc chodzii o koszty też.

0 9
  • #2 30 Paź 2010 10:30
    and61
    Poziom 26  

A po co chcesz komplikować tą kontrolę , nie prościej do styków pomocniczych podłaczyć bezpośrednio lamkę sygnalizacyjną ?? Żeby zapewnić sobie pewniejsza kontrolę możesz szeregowo połaczyć oba styki pomocnicze NO stycznika . Im prostsza kontrola , tym pewniejsza

1
  • #3 30 Paź 2010 11:55
    siwek1960
    Poziom 9  

problem w tym / przepraszam nie wyjaśniłem tego dońca/ ,że alarm to lampka i dzwonek , lamka jest ok , każda dla jednego układu może iść przez styki pomocnicze/ informuje który stycznik nie działa/ natomiast dzwonek jest dla wszystkich styczników i informuje że w systemie jest coś żle .Dlatego używam r15 ,bo gdybym dzwonek też podłączył do styków pomocniczych to przy awarii jednego układu to w tym momencie uruchamiałyby się wszystkie nie włączone układy.Po drugie zastaje problem że obawiam sie że wczesniej pójdzie impuls przez styki pomocnicze nim zadziała stycznik i alarm zadziała na ułamek sekundy, dlatego też r15 by to trochę opóźnić, ale nie jestem pewien czy to zadziała.

0
  • #4 30 Paź 2010 17:55
    and61
    Poziom 26  

siwek1960 napisał:
    problem w tym / przepraszam nie wyjaśniłem tego dońca/ ,że alarm to lampka i dzwonek , lamka jest ok , każda dla jednego układu może iść przez styki pomocnicze/ informuje który stycznik nie działa/ natomiast dzwonek jest dla wszystkich styczników i informuje że w systemie jest coś żle .Dlatego używam r15 ,bo gdybym dzwonek też podłączył do styków pomocniczych to przy awarii jednego układu to w tym momencie uruchamiałyby się wszystkie nie włączone układy

Większosć styczników posiada po dwie pary styków pomocniczych , wg mnie mógłbyś przez jeden styk zasilać lampkę a przez drugi syrenkę , wtedy bedziesz mial informacje ktory stycznik nie działa i coś sie dzieje w układzie .

1
  • #5 30 Paź 2010 18:31
    siwek1960
    Poziom 9  

to ja rozumiem ale problem jest w czasie załączenia styków pomocniczych a własciwie w czasie ich rozłączenia jeżeli się rozłączją później niz wystartuje stycznik, to przez ułamek sekundy będzie wlaczony alarm i tu jest problem dlatego dałem r15 by choć trochę opóźnic alarm

0
  • #6 30 Paź 2010 19:13
    and61
    Poziom 26  

No to ja czegoś nie rozumiem , :( , możesz mi to wytłumaczyć ??

Stycznik pracujący , w omawianym przez Ciebie, układzie jest cały czas wysterowany , lampka sie nie świeci i syrena nie wyje ,jakieś tam urządzenie pracuje , w wyniku awarii stycznik zostaje pozbawiony napięcia na cewce przez styki NC podawane jest zasilanie do syrenki i lampki , kasowanie alarmu odbywa sie poprzez ponowne wysterowanie stycznika , w zasilaniu lampek i syreny można dać włącznik ,

Jeśli coś źle opisałem popraw mnie ,

0
  • #7 30 Paź 2010 19:26
    siwek1960
    Poziom 9  

Problemem jest to że idzie impuls / N/ z termometru , czyli zero na cewkę stycznika ale w tym momencie to zero idzie poprzez styki pomocnicze do cewki r15 i zostaje on na milisekundę włączony nim wystartyje stycznik.powoduje to brzęk dzwonka który trwa chwilę .I tu jest problem jak to wyeliminować.Dlatego dałem r15 by to opóżnić ale obawiam sie ze nie tędy droga.To samo by było gdybym lampkę i dzwonek bezpośrednio podłączył pod styki pomocnicze
    stycznika

0
  • #8 30 Paź 2010 19:41
    and61
    Poziom 26  

Zamiast R15 daj przekaźnik czasowy

0
  • #9 30 Paź 2010 20:29
    siwek1960
    Poziom 9  

tak to jest rozwiązanie tylko problem w tym że ja tych styczników do kontroli to mam naście x cena zegara i robi się koszt.Napewno gdy nie znajdę innego rozw to muszę to zrobić, ale na razie liczę na inny pomysł

0
  • #10 31 Paź 2010 18:55
    and61
    Poziom 26  

Czy brałeś pod uwagę , zastosowanie termopary/czujnika rezystancyjnego z regulatorem temperatury z wyjściem alarmowym,

Styk regulacyjny załączałby to co do tej pory załącza termometr stykowy , a poprzez wyjście alarmowe ( po uprzednim jego skonfigurowaniu ) można podawać poprzez styki pomocnicze styczników zasilanie do sygnalizacji alarmowej

0