Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czyszczenie lasera cdromu/dvd

dominiczek 24 Nov 2004 23:26 193746 96
    kalafior24
    Level 11  
    dla mnie płyty czyszczące to jedna wielka bujda tak jak samoczyszczace glowice w magnetowidzie.chodzi generalnie o to,ze plyta krecac sie czysci laser...wedlug mnie nigdy nie wyczysci idealnie lasera,poza tym nie zawsze to pomaga.
    pepe
    Level 23  
    Janek Bień: bardzo proszę o obszerniejsze wyjasnienie związku pomiędzy mocą emitowaną przez laser, a rozogniskowaną wiązką :-)
    Quote:
    sam laser byl juz mocno wypalony i wiazke mial mocno rozogniskowana
    Uco
    Level 16  
    Promień lasera można zaobserwować poprzez np. komórkę z aparatem lub kamerę i nawet niekoniecznie cyfrową. tylko NIE dawajcie komórki bezpośrednio nad laserem, dajcie ukośnie kartkę i spójrzcie na nia poprzez np komórkę. Laser świeci w bliskiej podczerwieni dla nas niewidocznej jednak większość urzędzeń to widzi.Jeśli mi niewierzycie to weżcie pilot z TV czy VCR skierujcie diodą na komórkę czy kamerę i dioda która emituje w podczerwieni(i jest bezpośrenio niewidoczna) zaświeci. pozdro
    adames80
    Level 18  
    dominiczek wrote:
    myślę że się może przydać - zdjęcia z opisem czyszczenia lasera napędów optycznych do komputera

dzieki za ten glupi kurs,teraz moja soczewka wyglada gorzej jak byla,sa na niej smugi po durnym spirytusie ,po co to dajesz chyba tylko zeby innym utrudniac zycie!
    kalafior24
    Level 11  
    wczesniej bylo juz napisane, zeby nie czyscic soczewki spirytusem... spirytus wolno odparowuje, i wlasnie zostaje nalot na soczewce. powinno sie czyscic preparatem szybkoodparowujacym. sa do kupienia w kazdym sklepie rtv. niestety nie pamietam nazwy preparatu. proponuje ci kupic cos takiego, i jeszcze raz przeczyscic soczewke. pozdrawiam...
    kokos607
    Level 11  
    z czyszczeniem głowicy cd-rom`u nie maa aż tak duzego problemu pod warunkiem ze jest sie ostroznym.w dvd jest gorzej bo głowice w dvd są bardziej "czułe" na ich "molestowanie" i najdrobniejszy błąd może cie kosztować wymianę głowicy jesli bedzie ci sie chciało to robić. wystarczy rozebrac i na kawałek cyny nawinąć wate, namoczyć w preparacie audio/wideo lub spirytusie i wytrzeć soczewke i pryzmat. przynajmniej tak mi to pokazywano w serwisie r-tv gdy miałem praktyki. pozdrawiam
    Krzysztof Kielce
    Level 2  
    Panowie co do czyszczenia to nigdy detergentami chyba ze jest to srodek do czyszczenia obiektywow fotograficznych to tak ale jesli jest mozliwosc na sucho to na sucho tylko trzeba soczewke delikatnie przetrzec a nie pucowac jak podloge w wojsku. a co do tego czy sa regulacje mocy lasera to powiem jedno. to zalerzy od tego jaki jest t o sprzet niekture nie maja wogole potencjometrow ja mam PIONEER'a pd s502 i tam jest az 5 peerkow i co powiecie na to heheeh. mianowicie jest tam regulacja wszystkiego wiec niema o co sie sprzeczac. kto nie wierzy moge zdjecia zrobic.pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

DOMINICZEK prosze cie jesli nie jestes pewny to nie pisz o spirytusie i rzeczy typu ze czyscimy soczewke i tylko soczewke. napisz ze nie potrafisz wyczyscic pryzmatu ani diody laserowej. bo ten artykol to powiem ci ze troche poklamany jest i niejeden z nas przekona sie predzej czy puzniej ze detergenty sa szkodliwe. przyjrzyj sie dokladnie na soczewce jeszcze cos jest takiego niebieskawego ale to juz sam dojdz do tego co to jest.pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    Grzeggorz
    Level 11  
    Ja do czyszczenia lasera uzywam czyszczacej plyty. Nabylem ja na rynku za jakies 10 zeta. Sluzy mi juz okolo roku. Gdy tylko cos sie dzieje to plytka do napedu, krotka piosenka i wszystko OK. Dla mnie bardzo dobra sprawa ...:):):):):):) Pozdroooo 4all
    djpeterek
    Level 23  
    CLEANSER IPA załatwia sprawe optyki moje radyjko ledwo odtwarzało płytki cały czas przycinało spryskałem i wymiata
    shakuro
    Level 10  
    a ja czyszcze ustnikiem od papierosa, idealnie pasuje na soczewke,sposob oryginalny i skuteczny, pare razy pokrecic i cdrom smiga dalej
    Electronic0
    Level 17  
    magiera damian wrote:
    mozesz go wycziscic specjalna plywa cd

Tak, ale nie ma to jak czyszczenie ręczne.
    darkie
    Level 12  
    Czy jest jakaś różnica w czyszczeniu lasera w CD ze zmieniarką w porównaniu do pojedynczego?
    rafels
    Level 25  
    Nie powinno być raczej żadnej różnicy. Musisz dostosować się do konstrukcji głowicy, a te, są chyba takie same w obydwóch rodzajach urządzeń. Poczytaj wcześniejsze posty posty i wybierz jakąś sprawdzoną metode.

Pozdrawiam.
    yiabol
    Level 20  
    Płyn do czyszczenia soczewki lasera to alkohol izopropylowy
    a co do tych płyt samoczyszczących to tez nie mam przekonania!
    Pozdrawiam! :)

ps. jesli to nie pomoze to pozostaje jeszcze podkręcenie wiązki lasera :P
    emper
    Level 12  
    Laser może uszkodzić oko głównie dlatego, że w ciągu chwili jedno oko dostaje dużą porcję światła i źreniaca chec się zwężyć bardzo szybko, a w drugim oku taka reakcja nie zachodzi. Wiem to od lekarza. Wniosek jest taki że laser najbardziej wam może zaszkodzić w ciemności. Z doświadczenia wiem jednak, że jak jedon z wielu ostrzeżeń i to jest przesadzone. Widziałem ludzi którzy trzymali laser wycelowany w oko kilka sekund i do dziś cieszą się dobrym wzrokiem. Jeszcze raz głupota przysłużyłą się nauce.
    dinthalion
    Level 14  
    Ja "chucham" na soczewke zeby troche zaparowala i delikatnie scieram szmatka i tak kilka razy
    mark3k
    Level 12  
    Witam.
    Jak już kolega wspomniał, tylko alkohol izopropylowy skutecznie i profesjonalnie oczyści soczewkę lasera, a przede wszystkim nie zostawia zadnych nalotów i błyskawiczniue odparowuje.
    Stosuję ten preparat od kilku lat w swojej praktyce serwisowej i jest to sprawdzony i bardzo dobry środek do czyszczenia soczewek laserów CD i DVD a i głowic wizyjnych i fonii w magnetowidach.

Pozdrawiam.
    Marek
    stefcio
    Level 21  
    A ja mam wieże Daewoo („jak się niema, co się lubi to się lubi, co się ma”) i w niej czytnik płyty wykrywa bez problemów czasy utworów ilość ścieżek, ale z odczytem jest problem. Jak uda się uruchomić to przeskakuje po utworach. A żeby uruchomić płytę to trzeba ją wystartować od jakiegoś kolejnego utworu minimum czwartego lub poprzez losowe wybieranie, ale aktualnie i to teraz nie pomaga wykrywa i nić więcej. Płukałem, dmuchałem, lałem, ścierałem i jeśli pomagało to tylko chwilowo. Tajemniczego potencjometru od mocy lasera nie widzę, czy to znaczy, że powinienem już sobie darować?
    sl
    Level 12  
    Witam!
    Samo czyszczenie lasera czasami nie pomaga.
    Dobrze jest tez wyczyścić tor przesuwu lasera.
    Zgadzam sie z przedmówcami że te płyty czyszczące są do niczego-
    szkoda powierzchni soczewki lasera!
    datexws
    Level 14  
    Witam. Płyta czyszcząca pomaga w przypadku zapylenia , ale nigdy jeśli trafi do mnie odtwarzacz z pijalni piwa, taka soczewka jest zupełnie zaklejona nalotem który jest bardzo ciężko usunąć. Jedynie alkohol izopropylowy i ustnik od papierosa pomaga. Pozdrowienia i sukcesów.
    stefcio
    Level 21  
    odradzam czyscić recznie to co jest pod soczewką a zwłaszcza na sucho jakimiś wacikami.
    pinio6
    Level 15  
    Pomocy
    Ja czyściłem dziś czytnik DVD alkoholem izopropylowym w sprayu, i stało się coś takiego że teraz nie czyta wogóle.
    Zauważyłem że po przechyleniu go do góry nogami i spowrotem, zaczeła latać kulka w części która obkręca całą płytę.
    Proszę o pomoc, czy jest to jeszcze do zrobienia i jak?
    Dodatkowo mam pytanie, czy czytnik DVD firmy LG obsłuży płytę DVD+RW 4,7GB? :(

Dodano po 27 [minuty]:

pinio6 wrote:
    Pomocy
    Ja czyściłem dziś czytnik DVD alkoholem izopropylowym w sprayu, i stało się coś takiego że teraz nie czyta wogóle.
    Zauważyłem że po przechyleniu go do góry nogami i spowrotem, zaczeła latać kulka w części która obkręca całą płytę.
    Proszę o pomoc, czy jest to jeszcze do zrobienia i jak?
    Dodatkowo mam pytanie, czy czytnik DVD firmy LG obsłuży płytę DVD+RW 4,7GB? :(

Jakoś po włożeniu chyba z osiem płyt różnych kulka wskoczyła na swoje miejsce, ale jest tak samo jak przed czyszczeniem, tzn. trochę się muli (czyta z opóźnieniem).
    A co do płytki DVD+RW to nie widzi jej wogóle, możliwe że jest to RW.
    kamiesz
    Level 11  
    Podobno do czyszczenia pojemników z tuszem do drukarki bardzo dobra jest woda destylowana bo nie zostawia osadu jak woda z kranu lub spirytus salicylowy. Może będzie dobra do mucia części napędów optycznych. :)

Dodano po 3 [minuty]:

Czy wie ktoś jak zmusić wieżę Hi-Fi która nie czyta płyt cd-rw do odczytu tych płyt?? Kiedyś nie chciała czytać płyt cr-r nagranych na kompie i niektórych oryginalnych ale w serwisie to poprawili w ramach gwarancji. Może da się coś zrobić żeby czytała płyty cd-rw. Moja wieża to SAMSUNG MAX-N50
    bartoll
    Level 12  
    Ja czyszcze laser szmatką, wacikami i wszystkim innym i nic nie pomaga:/
    $uchy :)
    Level 1  
    No fajna sprawa.Myślę ,że wielu osobom może to pomóc w odrestaurowaniu swojego lasera. :] :D
    Zoo12
    Level 12  
    Alkohol w niektórych przypadkach może zaszkodzić gdyż niektóre lasery posiadają soczewki wykonane z tworzywa sztucznego które pod wpływem alkoholu matowieją.
    wiwo92
    Level 12  
    ja mam czytnik dvd, i czyta mi on wszystki płyty oprócz dvd, wyczyściłem laser i nadal nic! Co mógł bym jeszcze zrobić??