Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie lasera cdromu/dvd

dominiczek 22 Sty 2006 13:20 180669 96
  • #61 22 Sty 2006 13:20
    datexws
    Poziom 14  

W grę może wchodzić wysypany soft. Trzeba załatwić soft i z płyty spróbować go od nowa wgrać. Pozdrawiam.

• #62 22 Sty 2006 20:39
    wiwo92
    Poziom 12  

nie instalowałem żadnych sterowników, używam go pod winxp i nie były potrzebne sterowniki. Czyli trzeba by było jakieś zainstalować od producenta? dobrze rozumiem?

• #63 01 Lut 2006 21:15
    chumik
    Poziom 13  

Witam wszystkich.
    piotronix miał rację. Ja też myję głowicę w ciepłej wodzie z dodatkiem ludwika. Bardzo ładnie myje wszystkie soczewki, lustra i przy tym niczego nie rozkleja(benzyna). Tylko ja nie czyszczę żadnym pędzelkiem bo strach. później płukam ciepła wodą z roztworu ludwika i suszę powoli suszarką. Suszenie jest długie ale jak raz źle wysuszyłem laser z nagrywarki to zaczal czytac dopiero po 3 dniach. Jeśli chodzi o ustawienia to gdy raz rozkręciłem i rozkleiłem laser od wieży to składałem 2 miesiące i znalazłem super sposób na ustawienie za pomocą zwykłego miernika.
    Sposób płukania polecam!
    Pozdrawiam wszystkich "laserowców'

• #64 05 Lut 2006 01:24
    zynaps
    Poziom 11  

A jaki to sposób regulacji za pomocą miernika?

• #65 07 Lut 2006 11:59
    graf_zer0
    Poziom 10  

czesc. to pytanie moze okazac sie dla niektorych smieszne ale naprawde potrzebuje odpowiedzi. jak wlasciwie objawia sie zabrudzony laser, skad wiecie ze to wlasnie brudny laser jest odpowiedzialny za usterke? pytam bo posiadam starego boomboxa panasonic cobra (jesli ktos pamieta ta serie) i przy odtwarzaniu niektorych plyt slychac jakies "pierdzenie" i przeskoki co bardzo denerwuje. wiem ze nie jest to wina porysowanych plyt bo za kazdym razem te dziwne dzwieki sa w innym miejscu utworu. rozebralem radio i patyczkiem do uszu nasaczonym spirytusem poczyscilem soczewke. nic to nie dalo. bardzo prosze o pomoc i z gory dzieki

• #66 08 Lut 2006 15:53
    Namebless
    Poziom 1  

ludzie według waszych informacji czyciłem laser. Wszystko fajnie wypucowałem podłanczam go do kompa a tu BACH nie chce się wysunąć...
    no to po płytke:cry:

• #67 11 Lut 2006 18:53
    aerosol77
    Poziom 1  

ej a jesli naped czyta wszystkie cd,i pirackie dvd a np. dvd z gazet nie czyta to tez jest brudny czy to juz co innego??

• #68 03 Mar 2006 07:40
    neo_ns
    Poziom 10  

dominiczek napisał:
    myślę że się może przydać - zdjęcia z opisem czyszczenia lasera napędów optycznych do komputera

Odnosnie regulacji mocy lasera napisales aby przekrecic potencjometr lekko w lewo, ale tak zeby nie bylo nie jasnosci,
    miales na mysli zgodnie z ruchem wskazowek zegara czy w przeciwna strone?

Lepiej zapytac niz DVD-RW skopac :) i siedziec pozniej nad nim tygodniam az sie trafi tak jak bylo

• #69 17 Mar 2006 06:59
    gsmjaworzno
    Poziom 11  

Nigdy nie używajcie płyt czyszczących do nagrywarek, CD-ROM lub DVD-ROM!!!!!
    Szczoteczki w teorii mają nie dotykać soczewki a do czyszczenia wykorzystywane jest zjawisko elektrostatyczne, mianowicie kurz jest przyciągany do naelektryzowanej płyty czyszczącej, ale...
    ...ale w komputerowym sprzęcie, soczewka ma dużo większy "wychył" niż w "zwykłym" stacjonarnym odtwarzaczu CD. Po włożeniu płyty czyszczącej do napędu istnieje wielka szansa na to, że szukając ścieżki, soczewka wyrżnie w "szczoteczki" na obracającej się "pełną parą" już płycie a wtedy ) ...na giełdę lub do sklepu po nowszy model napędu.

A do czyszczenia polecam "Kontakt IPA plus"

• #70 21 Mar 2006 18:02
    Szylo
    Poziom 12  

Mam małe pytanie czy można podkręcić moc lasera w radiach samochodowych ???

A co do czyszczenia laserów to jak jest juz na prawde zużyty tak jak mój to nawet czyszczenie nie pomaga musiałem podkręcić laser i odziwo zaczoł czytać wszystkie płyty, wcześniej to na 20 płyt przeczytał 1 i to orginałów. Tylko dziwnie jakby cichutko teraz piszczy wczesniej tego nie zauwazylem.

• #71 06 Kwi 2006 14:29
    krzysztof_0
    Poziom 11  

Witam
    Prosze mi opisać czy trzeba zdemontować całą głowice z posówu żeby umyć laser ? a może wyciąga się samą soczewke ? Prosze o dokładny opis.

• #73 06 Kwi 2006 17:13
    krzysztof_0
    Poziom 11  

Tak tyle to ja wiem , ale też w jednym z postów było opisane że można "wykąpać" laser , tylko czy całą głowice wymontować czy da się samą soczewke wyciągnąć .

• #74 07 Kwi 2006 06:02
    kiuik
    Poziom 10  

Zaczynamy czyszczenie zależnie od stanu w jakim się znajduje laser, zakurzony na pierwszy rzut oka to pędzelkiem:PPóźniej nawilżonym wacikiem spirytusem a jeszcze lepiej jakimś środkiem do tego celu.

• #75 07 Kwi 2006 14:29
    gsmjaworzno
    Poziom 11  

krzysztof_0 napisał:
    Tak tyle to ja wiem , ale też w jednym z postów było opisane że można "wykąpać" laser , tylko czy całą głowice wymontować czy da się samą soczewke wyciągnąć .

Ja mam sposób taki że wymontowuje laser cały z szyn i kompie i efekt dobry jest nie ściągam soczewki ani nić w tym stylu

• #76 15 Kwi 2006 13:15
    elMadej
    Poziom 1  

Przepraszam, że odnawiam dość stary temat ale mam problem. Wypalilem sobie płytkę dvd ale moj napęd nie chce jej czytać. Wiem, że z płytką jest wszystko ok tzn. wypaliła się dobrze. Czy to możliwe, że coś nietak jest z napędem? Próbpowałej już czyścić optykę i nic nie pomogło.

• #77 18 Kwi 2006 16:56
    krzysztof_0
    Poziom 11  

Witam
    Zrobiłem wszystko co tylko możliwe i co było napisane na elektrodzie na temat uzdrawiania napędów optycznych, po tych wszystkich zabiegach LG GCC-4480B nadal czyta tylko orginalne CD audio , VCD , SVCD , DVD nie czyta wcale nawet orginalnych , nagrane płyty przez inne nagrywarki rozpoznaje jako czyste płyty lub wcale ich nie widzi , CDRW nie wymazuje , nagrywa ale nie do końca . To tyle i na złom ten sprzęt.

• #78 19 Kwi 2006 23:12
    gsmjaworzno
    Poziom 11  

krzysztof_0 napisał:
    Witam
    Zrobiłem wszystko co tylko możliwe i co było napisane na elektrodzie na temat uzdrawiania napędów optycznych, po tych wszystkich zabiegach LG GCC-4480B nadal czyta tylko orginalne CD audio , VCD , SVCD , DVD nie czyta wcale nawet orginalnych , nagrane płyty przez inne nagrywarki rozpoznaje jako czyste płyty lub wcale ich nie widzi , CDRW nie wymazuje , nagrywa ale nie do końca . To tyle i na złom ten sprzęt.

Nie w każdym wypadku to działa. Lasery padają w najlepszych napędach....Nawet fabrycznie może być źle ustawione parametry lasera i mniejsza będzie jego żywotność

• #79 18 Lip 2006 20:14
    graf_zer0
    Poziom 10  

a w jaki sposob mozna zapobiegac zbyt czestemu brudzeniu sie lasera ? w mom boomboksie musze go czyscic co 2-3tyg co chyba nie jest normalne.tak btw to ma on juz 8 lat.z gory dzieki

• #80 22 Lip 2006 12:25
    Darek5000
    Poziom 10  

mam podobny problem!!! Mam DVD. Czyta mi on ledwo płyty CD a nP. filmy DVD nie czyta. Mam DVD Samsung SD-608. byłem na stronie o tym dvd i powino czytać płyty DVD CD gier filmów muzyki wszystkiego. co mam zrobić wyciścić soczewke?

• #81 04 Sie 2006 18:08
    mdm150
    Poziom 26  

Witam!
    jesli ne czyta dvd to moze być walnięta część lasera odpowiedzialna za odczyt płyt dvd(jak wiadomo w głowicy laserowej DVD montowane są dwie diody-podczerwona dla CD i czerwona dla DVD)0,jesli tak to cała głowica do wymiany.Sprubuj znaleźć prka odpowiedzialnego za regulację mocy czerwone diody laserowej i nim pokręcić. jesli to nie pomoże to wymień głowicę.
    Pozdrawia mdm150

• #82 10 Sie 2006 00:17
    hittmen
    Poziom 1  

przepraszam ale ja mam inny problem mianowicie mi czyta tylko dvd a reszte nie widzi no i nie wiem czy to problem brudnej soczewki moze jakas mala sugestia co z tym fantem zrobic? Łączy nas to , ze wszyscy jestesmy miszkancami tej malej planety.Oddychamy tym samym powietrzem. Troszczymy sie o przyszłosc naszych dzieci . I wszyscy jestesmy smiertelni. John. F. Kennedy

• #83 19 Wrz 2006 00:30
    mdm150
    Poziom 26  

Witam ponownie.
    Wypróbowałem tą metode-kapiel głowicy laserowej w roztworze wody i płynu
    do mycia naczyń-wykąpałem w ten sposób dwie glowice laserowe:
    -pierwsza to od wieży AIWA NSX-SZ205-w tym przypadku to nie pomoglo ,wręcz pogorszylo sprawe
    -druga to od nagrywarki cdrw LG GCE8527B-tutaj przynioslo znaczącą poprawę-wczesniej rozpoznawała niemal wyłącznie tylko nagrane płyty cdr, nie rozpoznawane były cdrw

• #84 31 Sty 2007 20:17
    sir_STARy
    Poziom 10  

Polecam przy czyszczeniu lasera skorzystac z owolnego silniczka np. od zabawek, na jego oske nadziac przeciety w polowie dlugosci patyczek kosmet., konowke z wata lekko rozczapierzyc i omiatac soczewke koncowka wacika. Oczywiscie kropla sroka czyszczacego -wg. potrzeby itd.

• #85 11 Mar 2007 00:24
    Trabi
    Poziom 36  

Ktoś tam pisał wcześniej o ew. regulacji ostrości promienia; że niby potencjometrem. A ja spytam: KTÓRYM? Bo u mnie jest ich pięć :/ . Napęd ze sprzętu audio typ KSS-240A

Czyszczenie lasera cdromu/dvd Czyszczenie lasera cdromu/dvd

--- EDIT ---
    Pytanie było (już) czysto teoretyczne. Znalazłem taką gdzies odpowiedź, że do regulacji:
    ...Wymagane są przyrządy: -miliamperomierz, -spektrometr, -miernik MOCY OPTYCZNEJ, -omomierz,nie potrzebny-Ale wiedza mile widziana.
    Ostudziło to moją ochotę na kręcenie ;) . Ale z ciekawości chciał bym wiedzieć, po co są trzy potki przy laserze i jakieś dwa niżej? Dodam, że nigdy nie grzebałem w napędach CD, więc to dla mnie jakaś nowość :)

• #86 07 Kwi 2007 16:34
    te-zet
    Poziom 10  

Akurat w tym co na zdjeciu (kss240A) do regulacji pradu diody laserowej sluzy pierwszy pot. liczac od kondensatora elektrolitycznego na glowicy. Trzeba nim pokrecic leciutko w lewo

• #87 14 Kwi 2007 12:33
    stefcio
    Poziom 21  

Mi kiedyś padł CDRom LG.
    Objawiało się to w sposób taki, iż miał coraz większe problemu z wykryciem płyty, już było po gwarancji wiec sobie go otworzyłem. Zacząłem majstrować i dokręciłem śrubkę podtrzymującą soczewkę z cewkami.
    Po złożeniu CDrom ożył czytał i widział wszystkie płyty.

• #88 14 Kwi 2007 13:16
    Lazer
    Poziom 23  

Czyszczenie soczewki głowicy lasera to pikuś. Ciekawi mnie jak wyczyścicie lustro i samą powierzchnię diody laserowej z odbiornikiem :) Pomysły macie ciekawe szczególnie czysty spiryt lany na soczewkę :) albo ludwik :D Ciekawe co zrobicie jak zaleje wewnętrzną powierzchnię... :D Spirytus to rozpuszczalnik i wiadomo jak kończy się działanie jego na elementy plastykowe. Matuje powieżchnię. W większości przypadków soczewka jest plastykowa a nie ze szkła bo jak wiadomo plastyk jest łatwiejszy w produkcji i tańszy. Jeśli chcecie naprawdę uratować czytnik który jest ciężko dostać np. SOHOT-4 który jako nowy ma gwarancję 6 miesięcy co dziwne bo normalnie jest 12 miesięcy na głowicę, jest to leżak magazynowy tak samo zawalony kurzem jak eksploatowany 1.5 roczny to proponuję wymontować głowicę i wsadzić ją do CLEANERa (np. do laserów) w wanienkę ultradzwiękową. Lepiej niczym nie wyczyścicie nie uszkadzając głowicy czy majstrując przy PR-ku.

Testowałem takie czyszczenie i zdecydowanie lepsze jest niż wyginanie cewki soczewki na boki w efekcie czego wiązka nie pada tam gdzie potrzeba czyli przestaje czytać lub kręcenie PR-kiem z uporem maniaka jako ostatnia deska ratunku.

• #89 22 Kwi 2007 12:27
    slafciofm
    Poziom 9  

A więc mój napęd DVD stacjonarny Panasonic SA-HT335. Pewnego dnia przestał czytać płyty DVD-RW.

Najpierw przetarłem wacikiem z wodą utlenioną, nie pomogło.
    Na drugi ogień poszedł płyn do szyb "CLIN anty-para", i teraz czyta jak talala.
    ps. po czyszczeniu clinem wytarłem drugą suchą stroną wacika.

• #90 30 Kwi 2007 23:48
    Lazer
    Poziom 23  

Nie dziwie się że po wodzie utlenionej nie czytał. Jak miał to zrobić jak po wyschnięciu pozostał nalot jak po salicylu :D