Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WO jako wzmacniacz do wskaźnika wysterowania

glowawojtas 30 Paź 2010 17:15 3559 15
  • #1 30 Paź 2010 17:15
    glowawojtas
    Poziom 12  

Witam.

Postanowiłem sobie zrobić uniwersalny wskaźnik wysterowania, aby można go było podpiąć zarówno do wyjścia wzmacniacza czy też do komputera/odtwarzacza/etc. Jako, że przykładowo sygnał z komputera/odtwarzacza jest za słaby pomyślałem, że trzeba będzie zrobić prosty wzmacniacz, który miałby za zadanie zaspokoić tylko potrzeby wskaźnika wysterowania. Pomyślałem o układzie LM358, w którym to od razu mamy 2 wzmacniacze operacyjne dla dwóch kanałów.

Chciałbym się więc was zapytać, czy taka typowa aplikacja tego układu będzie zadowalająca do moich potrzeb? Współczynnik wzmocnienia powinien wynosić w tym przypadku 10, zasilanie 12V.

Jest to typowa aplikacja wzięta z katalogu, natomiast na czerwono zaznaczyłem wyjściowy układ wskaźnika wysterowania.

-1 15
  • #2 06 Lis 2010 23:54
    raistlin83
    Poziom 14  

Witam

Moim zdaniem układ który narysowałeś da radę, ale jest jedno małe ale - tak jak go narysowałeś, ma wzmocnienie 10x jedynie wtedy, gdy impedancja źródła jest zerowa. A tak nie jest, może ona osiągać kilkadziesiąt kiloomów i przez to wzmocnienie całego wzmacniacza będzie zależne od tego, do czego będzie on podłączony.

Ja na Twoim miejscu zastosowałbym wzmacniacz nieodwracający, dodatkowo w sprzężeniu zwrotnym wpiąłbym potencjometr do regulacji wzmocnienia (zamiast na wyjściu).

Jakby było coś niejasne, daj znać :D

Pozdrawiam

0
  • #3 07 Lis 2010 10:41
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 07 Lis 2010 12:55
    raistlin83
    Poziom 14  

Hmm..troszkę nie trybię. Mógłbyś rozwiać moje wątpliwości? Chodzi zapewne o wskaźnik wysterowania, taki wskazówkowy...Jak i gdzie dokładnie go podłączasz? możesz wrzucić jakieś rysunki ew. zdjęcie tego wskaźnika?

0
  • #5 07 Lis 2010 13:03
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 07 Lis 2010 15:53
    raistlin83
    Poziom 14  

Wzmacniacze audio zachowują się jak źródło napięciowe, więc nawet jak podłączysz na wyjście megaomy to i tak wartość napięcia wyjściowego będzie konkretna. Ale to co opisujesz, może być spowodowane uszkodzeniem wskaźnika, albo niewłaściwym jego podłączeniem...

Jak podłączasz wskaźnik? Bezpośrednio do wyjścia wzmacniacza? opisz albo narysuj jak to razem gada ze sobą :)

0
  • #7 13 Lis 2010 12:41
    glowawojtas
    Poziom 12  

Witam ponownie.

Czas na drugie podejście. Postawiłem tym razem na proponowany wzmacniacz nieodwracający. Zbudowałem więc układ wg tego schematu:

Muszę powiedzieć, że swoje zadanie wykonuje i wzmacnia sygnał idealnie dla wskaźnika wysterowania. Mam tylko jeden problem - Wzmacniacz na początku działa bardzo dobrze i VU meter odchyla się jak powinien, później jednak stabilizuje się i wskazówka "tańczy sobie" delikatnie gdzieś w połowie skali. Sądzę, że winne tu mogą być kondensatory, które oznaczyłem C1÷C6 i ich źle dobrane wartości.
    Jeśli możecie to doradźcie co ewentualnie w tym schemacie poprawić i jakiej pojemności kondensatory zastosować, by sygnał był wzmocniony jednorodnie.

0
  • #8 13 Lis 2010 12:51
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Zacznij od wymiany kondensatora elektrolitycznego 22uF równoległego do ustroju, na 1uF, lub mniej np. 100nF.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #9 13 Lis 2010 14:20
    glowawojtas
    Poziom 12  

Na 1uF już dobrze działa :) Dziękuję.

Teraz pozostaje jedynie chyba sprawa impedancji wyjściowej - regulacja wzmocnienia potencjometrem 1M nie jest płynna. Co z tym fantem zrobić?

0
  • #10 13 Lis 2010 18:10
    raistlin83
    Poziom 14  

Co rozumiesz przez "niepłynna" regulacja wzmocnienia? Dobrze rozumiem, że na początku kręcenia potencjometrem wzmocnienie zmienia się powoli, a pod koniec ścieżki potencjometru gwałtownie?

Jeśli dobrze zrozumiałem, to sprawdź czy potencjometr nie jest przypadkiem potencjometrem logarytmicznym (B).

0
  • #11 13 Lis 2010 18:56
    glowawojtas
    Poziom 12  

Nie nie, potemcjometr to 100% liniowy :) Otóż regulacja wygląda tak, że w miarę zwiększania rezystancji najpierw rośnie wzmocnienie a później po przekroczeniu pewnego punktu maleje.

0
  • #12 13 Lis 2010 20:06
    raistlin83
    Poziom 14  

Powiem tak: jak dla mnie to dziwny objaw, nie spotkałem się z czymś takim i nie wiem dlaczego tak się zachowuje. Szukając wyjścia spróbowałbym pozbyć się rezystora 6k2 z wyjścia wzmacniacza, poza tym zwiększyłbym kondensator w sprzężeniu zwrotnym drugiego stopnia (kilka - 10 mikro) i przerobiłbym zasilanie wejścia - spróbuj wywalić rezystor 1 mega między wejściem a dzielnikiem zasilania, wejście nieodwracające podłącz bezpośrednio do dzielnika, a kondensator C4 włącz między zasilanie a masę, ale zaraz przy rezystorach dzielnika.

Może to pomoże, jeśli nie, to może któryś z kolegów coś mądrego wymyśli? Sam jestem ciekaw rozwiązania :D

P.s. tak poza tym, wartości 100k i 1 mega w dzielniku sprzężenia zwrotnego są chyba troszkę duże. Spróbuj zmniejszyć je ,nawet 100-krotnie (1k i potencjometr 10k)

0
  • #13 13 Lis 2010 20:41
    glowawojtas
    Poziom 12  

Wartości wziąłem ze schematu w katalogu :D

Cóż, jutro będę dalej kombinował.

0
  • #14 14 Lis 2010 09:47
    glowawojtas
    Poziom 12  

(wybaczcie, że post pod postem) A więc tak:

Porzuciłem eksperymenty z "moim" wzmacniaczem, gdyż był on nieco problemowy. Znalazłem natomiast takie oto maleństwo:
    https://obrazki.elektroda.pl/88_1243365604.gif

Muszę powiedzieć, że idealnie się spisuje i to na nim będę polegać.
    Dziękuję wszystkim, którzy mi pomagali. Do eksperymentów na swoim pierwszym schemacie na pewno wrócę :)

Temat uważam za zamknięty.

0
  • #15 28 Lis 2010 10:23
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 01 Gru 2010 22:21
    raistlin83
    Poziom 14  

Praktycznie sam sobie odpowiedziałeś...110-120 mV stałego daje full wychylenie, a wzmacniacz ma dać na wyjściu skuteczne 20V. Żaden dodatkowy wzmacniacz nie jest tu potrzebny :)

0