Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GIGABYTE ga-ep43-ds3l - nieudany flash biosa

jables222 30 Paź 2010 19:54 10822 15
  • #1 30 Paź 2010 19:54
    jables222
    Poziom 2  

Witam, nie wiem co za nieczysta siła podkusiła mnie do takiego zabiegu... zupełnie praktycznie bez powodu :|

Tak więc od początku. Po zaktualizowaniu biosu programem @BIOS Utility i ponownym uruchomieniu komputera wszystko niby się uruchamia ale nie ma obrazu i oczywiście nie pika na początku tak jak przy normalnym uruchamianiu kompa. Wentylatory startują po chwili pauza chwilowa i znowu się kręcą i tak już zostaje ... wszystko się kręci ale głucho i ciemno.

Przeglądałem już np. ten wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1450043.html czy ten http://ocforum.pl/showthread.php/9158-Nieudan...biosu-p%C5%82yty-g%C5%82%C3%B3wnej-i-co-teraz ale nie wiem jak zrobić taką dyskietkę lub dysk cd (po prostu nie wiem jakie pliki i gdzie ich szukać) W instrukcji od płyty głównej jest screen z @BIOS-u Utility i jest tam podanej coś takiego Flash memory type : MXIC 25L8005 czy to jest standardowa wersja biosu to nie wiem.

Próbowałem oczywiście bawić się zworkami (2 zworki dotykałem śrubokrętem przy wyłączonym z sieci komputerem) i wyciąganiem baterii ... nic to w sumie nie dało :(

Więc proszę o jakieś rady typu: jak zrobić taki dysk rozruchowy i gdzie szukać tych plików z oryginalnego biosu lub inny sposób domowego naprawienia mojej własnej głupoty. Nawet jeśli w ostateczności pozostaje serwis to mam pytanie czy w dowolnym serwisie komputerowym zrobią to i jaki może być koszt tego :)

na koniec jest coś napisane w tej instrukcji o Dual Biosie bo w sumie jest M_BIOS i B_BIOS ale czy ten drugi tez nabazgrałem czy jak go uruchomić to nie wiem

z góry dzięki.

0 15
  • #2 31 Paź 2010 15:33
    jables222
    Poziom 2  

Dobra zadanie zrobione więc powiem jak to zrobiłem (oczywiście rozwiązanie znalazłem na jakimś anglojęzycznym forum)

Na początku należy wyposażyć się spinacz :D dzięki niemu będziemy zwierać ze sobą pewne piny na biosie

M_BIOS

CE [ o .......] VDD
    SO [.........] HOLD
    WP [.........] SCK
    VSS [.........] Si

Więc ten "rysunek" (mało zgrabny , należny wyobrazić sobie kwadrat :D bądź prostokąt :p) na górze to nasz BIOS na płycie głównej, ma on łącznie 8 nóżek , te "o" to oznaczenie jak należy patrzeć na bios (bo patrząc na płytę z różnej perspektywy można by się pogubić) na biosie też powinien być oznaczony ten punkt ( u mnie zieloną farbą mała kropeczka - w stosunku do wielkości biosu to nie taka mała :p)

Zadanie polega na zwarciu końcówkami np. spinacza (odpowiednio wyprostowanego oczywiście) nóżek VSS z HOLD przedstawionych na rysunku. Robimy to przy WYŁĄCZONYM (OFF) komputerze ale podłączonym (ON) do sieci ... w momencie zwarcia tych 2 nóżek należy włączyć (ON) komputer (najlepiej mieć kogoś do pomocy) ... u mnie się uruchomił po chwili zgasł by ponownie się uruchomić ... według instrukcji na forum należy puścić spinacz w momencie usłyszenia piknięcia jak przy normalnym uruchamianiu kompa... mnie po tym zabiegu ukazał się obraz ... bios się resetował po czym znowu komp się zresetował po chwili znowu i już później ruszył normalnie.

2
  • #3 31 Paź 2010 16:51
    dluxea
    Poziom 23  

Witam takie uszkodzenie biosu robi się programatorem .
    Zwieraniem nóżek może się skończyć uszkodzeniem płyty lub biosu .

0
  • #4 31 Paź 2010 17:34
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Ryzykowna metoda, ale faktycznie takie coś może być skuteczne. Chodzi o zablokowaniu głównego układu z biosem, żeby płyta wystartowała z zapasowego. Widocznie zły bios blokował start na tyle skutecznie że płyta całkiem padła.

0
  • #5 31 Paź 2010 17:57
    Marcin1996
    Poziom 16  

Tak na przyszłość: Jest jeszcze jeden sposób na uratowanie kompa po nieudanej aktualizacji: Musisz wyposażyć się w kość z biosem w tej samej płyty głównej. Tą sprawną kość wrzucamy do naszej płytki głównej i uruchamiamy aktualizację jeszcze raz, jednak przed samym wgrywaniem przekładamy naszą uszkodzoną kość i dokonujemy aktualizacji. Jednak ostrzegam, że grozi to uszkodzeniem płyty głównej,ale prawdopodobieństwo jest małe.

0
  • #6 31 Paź 2010 18:04
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Marcin1996 napisał:
    Tak na przyszłość: Jest jeszcze jeden sposób na uratowanie kompa po nieudanej aktualizacji: Musisz wyposażyć się w kość z biosem w tej samej płyty głównej. Tą sprawną kość wrzucamy do naszej płytki głównej i uruchamiamy aktualizację jeszcze raz, jednak przed samym wgrywaniem przekładamy naszą uszkodzoną kość i dokonujemy aktualizacji. Jednak ostrzegam, że grozi to uszkodzeniem płyty głównej,ale prawdopodobieństwo jest małe.

Tylko że w przypadku płyt Gigaszajs układy z biosem są wlutowane a nie w podstawkach.

0
  • #7 31 Paź 2010 18:07
    dluxea
    Poziom 23  

Jak chcesz włożyć ten bios?
    GIGABYTE ga-ep43-ds3l - nieudany flash biosa

0
  • #8 31 Paź 2010 18:28
    quantmax
    Poziom 9  

Miałem taki sam problem na płycie gigabyte, wysłalem płytę do serwsu, jedny sposób to wymiana chipu na nowy.

0
  • #9 31 Paź 2010 18:37
    robo68
    Poziom 14  

Tak najprościej to zgłoś ją jako uszkodzoną na gwarancję. Są sposoby, ale zostawisz ślady i przepadnie gwarancja. Zrobią to bez problemów.

0
  • #10 31 Paź 2010 19:09
    dluxea
    Poziom 23  

Żaden serwis tego nie naprawi na gwarancji jest to uszkodzenie z winy użytkownika .
    Chyba że się nie dopatrzą .

0
  • #11 31 Paź 2010 20:18
    robo68
    Poziom 14  

Ty myślisz że serwis prowadzi dochodzenia czy kość biosu padła czy też użytkownik dał plamę? Kto ma na to czas zaprogramują lub podmienią i po sprawie. Udowadnianie każdej takiej sprawy zablokowało by każdy serwis. Jak ktoś zwadzi śrubokrętem i rozwali ścieżki czy piorun strzeli i jest krater na jakimś układzie np. karty sieciowej czy inne skutki przepięcia to sprawa jasna , ale tu nie ma żadnego ryzyka. najwyżej odmowa naprawy w ramach gwarancji, ale na 99% to się nie zdarzy.

1
  • #12 29 Gru 2010 05:45
    koloboro
    Poziom 15  

jables222 napisał:
    Dobra zadanie zrobione więc powiem jak to zrobiłem (oczywiście rozwiązanie znalazłem na jakimś anglojęzycznym forum)

Na początku należy wyposażyć się spinacz :D dzięki niemu będziemy zwierać ze sobą pewne piny na biosie

M_BIOS

CE [ o .......] VDD
    SO [.........] HOLD
    WP [.........] SCK
    VSS [.........] Si

Więc ten "rysunek" (mało zgrabny , należny wyobrazić sobie kwadrat :D bądź prostokąt :p) na górze to nasz BIOS na płycie głównej, ma on łącznie 8 nóżek , te "o" to oznaczenie jak należy patrzeć na bios (bo patrząc na płytę z różnej perspektywy można by się pogubić) na biosie też powinien być oznaczony ten punkt ( u mnie zieloną farbą mała kropeczka - w stosunku do wielkości biosu to nie taka mała :p)

Zadanie polega na zwarciu końcówkami np. spinacza (odpowiednio wyprostowanego oczywiście) nóżek VSS z HOLD przedstawionych na rysunku. Robimy to przy WYŁĄCZONYM (OFF) komputerze ale podłączonym (ON) do sieci ... w momencie zwarcia tych 2 nóżek należy włączyć (ON) komputer (najlepiej mieć kogoś do pomocy) ... u mnie się uruchomił po chwili zgasł by ponownie się uruchomić ... według instrukcji na forum należy puścić spinacz w momencie usłyszenia piknięcia jak przy normalnym uruchamianiu kompa... mnie po tym zabiegu ukazał się obraz ... bios się resetował po czym znowu komp się zresetował po chwili znowu i już później ruszył normalnie.

Witam
    Wyżej opisana metoda skuteczna na 100%. Padła mi płyta ga-ep43-s3l po nieudanej aktualizacji biosu. Mimo że dual bios na pokładzie po restarcie ciemno i cisza tylko wentylatory ochoczo się kręcą. Nie możliwe przywrócenie biosu z dyskietki po prostu zero reakcji ze strony pc. Ale wygięty spinacz załatwił sprawę. Wszystko się odbyło tak jak kolega opisał.

Pozdrawiam

0
  • #13 28 Lut 2011 19:30
    skurzok710
    Poziom 2  

Mam podobny problem, po updacie biosu komp nie odpalił, wyciagnąłem więc baterię, poczekałem 10 minut, po czym włożyłem z powrotem. Od tego czasu gdy włączę przycisk POWER komputer pulsuje, wszystkie lampki mrugają wraz z wentylatorami, nie wiem o co chodzi, robiłem już to ze spinaczem i nie pomogło. (przed updatem biosu wszystko chodziło normalnie). Moja płyta to GA-EP43-S3L.

2
  • #14 04 Cze 2012 11:52
    telefony
    Poziom 1  

Ze spinaczem dziala ten sposob ale musisz wczesniej wyciagnac baterie od biosu,mi dopiero poszlo po wyciagnieciu jej.Pozdrawiam

0
  • #15 19 Gru 2012 14:15
    galin
    Poziom 2  

potwierdzam sposob ze spinaczem. wlasnie pomoglo. plyta GA-EP43-DS3L

0
  • #16 11 Lut 2013 06:05
    djmitas
    Poziom 23  

A czy idzie takie coś zrobić na płycie ASUS A7n8x-e Deluxe? Jeśli tak to jak w jaki sposób?

0