Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony KV-21T3K, tryb czuwania = 58 wat. Przyczyna?

lowermann 30 Oct 2010 23:40 4877 15
    lowermann
    Level 18  
    Witam.
    Mam oto taki problem. Telewizor jak w temacie. Po włączeniu z pilota gra bez żadnych problemów. Pobór prądu oscyluje w granicach 50 wat. Po wyłączeniu telewizora z pilota, całość gaśnie, dioda stand by świeci sygnalizując, że telewizor jest w trybie czuwania a zużycie prądu oscyluje w granicach 58 wat.
    Dopiero wyłączenie telewizora przyciskiem odcinającym całkowity dopływ prądu i po chwili ponowne jego wciśnięcie ponownie załącza telewizor w tryb czuwania z tym, że pobór prądu to około 15 wat. Ponowne włączenie telewizora z pilota i wyłączenie z pilota pokazuje znowu pobór prądu w granicach 58 wat.

Szukałem oszczędności w energooszczędnych żarówkach, a okazało się, że telewizor całe miesiące 24/7 pobierał 60 wat energii. To jakaś paranoja. Dodatkowo tryb czuwania 15 wat to także sporo za dużo. Proszę o jakieś sugestie.
    beatom
    Level 35  
    A czym kolega mierzyl ten " pobór prądu <<ktory >> oscyluje w granicach 50 wat." ?
    lowermann
    Level 18  
    Właśnie nie wiem, może i sam bym naprawił jeżeli uzyskałbym dokładne informacje jak postępować.
    Możliwe że 15 Wat to realna wartość, zresztą to stary odbiornik, kiedyś nikt na to nie zwracał uwagi a poza tym energia była tańsza. Powoli ale systematycznie będę wymieniał urządzenia na nowe klasy A lub A+ lecz brak funduszy utrudnia mi to zadanie. Ale na temat. Miernik jakim mierzyłem pobór prądu to Bemko Model 6907c. Miernik mierzy dokładnie jak na taki miernik. Sprawdzane na żarówkach od 25 W do 100 wat, miernik pokazywał realne wartości.

Bedę się zastanawiał nad wymianą telewizora w przyszłości, lecz czy znajdę jakiś energooszczędny lcd?

Nie mogę wejść w tryb serwisowy w tym modelu. Na pilocie nie mam przycisku "i". przycisk 5, vol+ oraz okienko tv jest.
  • Helpful post
    bogred
    Moderator of TV
    Sprawdź na początek, czy po przełączeniu do st-by przestaje pracować układ WN (np. obserwując żarzenie kineskopu).
    DiZMar
    Level 43  
    lowermann wrote:
    ...
    Bedę się zastanawiał nad wymianą telewizora w przyszłości, lecz czy znajdę jakiś energooszczędny lcd?
    ...

Toś walnął jak łysy grzywką o parapet. LCD i oszczędność (150-300W w pracy) :D . W czuwaniu też poniżej 15-20W nie zejdziesz. A może plazmę sobie kupisz to dopiero sobie "zaoszczędzisz" energię. Ok. 2x więcej zużywają niż podobny LCD. :cry:
    bogred
    Moderator of TV
    DiZMar wrote:
    Toś walnął jak łysy grzywką o parapet. LCD i oszczędność (150-300W w pracy) :D . W czuwaniu też poniżej 15-20W nie zejdziesz.

Ciekawe skąd masz takie dane. Telewizory LCD są oszczędniejsze od CRT przy takiej samej przekątnej ekranu! (bo chyba nie chcesz porównywać LCD32" z jego 21" CRT? Zużycie energii w stanie czuwania podawane przez producentów, w wielu modelach wynosi 1- 2W (dla 32"). Przykład? LCD TV Samsung LN-R3228W (32") - 117W [stan czuwania: 2W].
    TV plazmowe mają podobne do CTR zużycie mocy na cal kwadratowy, trochę większe od LCD. Myślę, że posługujesz się jakimiś bardzo starymi danymi, lub mitami. A wystarczyłoby trochę poczytać w necie. :D
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:
    Telewizory LCD są oszczędniejsze od CRT przy takiej samej przekątnej ekranu!

Bogumile, i tak i nie. Podam Ci przykład, jak robiłem takie pomiary. Pomiar crt 32 cale 100hz chassis MG3.1 z subwoferem, dość rozbudowany. Pobór mocy rzędu 80 - ok.135W w zależności od treści obrazu.
    LCD samsung LE32R82 (32 cale) przy ustawieniu na podobną jasność obrazu pobór mocy stały 130W. LCD 3-letni LG 26 cali - pobór stały ok.125W. Stary grundig CRT 29cali w granicach 60 - 80W w zależności od treści.. CRT 100Hz chassis CP830 - średni pobór ok.80W.
    W stby wszystkie oprócz starego grundiga 29 cali - poniżej 2W.
  • Helpful post
    mirex
    Level 43  
    Czy to temat o zużyciu energii, czy o naprawie TV Sony?

Boguś, pewno odchylanie pracuje, innego wyjścia nie ma. Trzeba zatem "obadać" TDA8139 - czy przychodzi prawidłowa informacja na sterowanie (disable). Albo po prostu go podmienić na nowy.
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:

Podobno o naprawie sony, ale miałem ochote walnąć se offtopa.
  • Helpful post
    bogred
    Moderator of TV
    mirex wrote:

O tym też. :D
    Witku, ale kolega ma zamiar zapewne kupić nowy TV, do tego za jakiś czas, a nie 3- letni LCD. Jednak jest duży nacisk na oszczędność energii i postęp w nowych LCD, a zwłaszcza plazmach jest spory.

mirex wrote:
    Boguś, pewno odchylanie pracuje, innego wyjścia nie ma. Trzeba zatem "obadać" TDA8139 - czy przychodzi prawidłowa informacja na sterowanie (disable). Albo po prostu go podmienić na nowy.

To też chciałem autorowi zasugerować. :D
    lowermann
    Level 18  
    Więc przelutowałem ten układ TDA8139, oraz sąsiednie dla pewności. Teraz pobór prądu w stanie stand - by to 8 W. A nie tak jak wcześniej, dziwne wskazania pokazywał.

Co do energooszczędnego telewizora to np LG 32LH2000
    LG 32 recenzja
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:
    Jednak jest duży nacisk na oszczędność energii i postęp w nowych LCD

Jak się domyślam piszesz o LCD podświetlanych diodami LED, szumnie zwanych telewizorami LED. Owszem są troszkę oszczędniejsze, lecz na starcie zabierają całą tę oszczędność poprzez znacznie wyższą cenę.
    I nie podoba mi się w nich obraz, jest niebieskawy, od razu idzie odróżnić który jest który.
    W plazmach podobno jest lepiej, przynajmniej na tabliczce znamionowej... jeszcze nie miałem okazji zmierzyć.
    lamer.
    Level 33  
    Quote:
    Po włączeniu z pilota gra bez żadnych problemów. Pobór prądu oscyluje w granicach 50 wat.

Quote:
    Po wyłączeniu telewizora z pilota, całość gaśnie, dioda stand by świeci sygnalizując, że telewizor jest w trybie czuwania a zużycie prądu oscyluje w granicach 58 wat.

Czyli na "niby" czuwaniu telewizor pobiera więcej niż a czasie normalnej pracy? Coś mi się wydaje że ten pomiar nie jest wiarygodny. Poza tym chyba słychać czy podczas wyłączania, wyłącza się odchylanie, (linia. ramka) choćby na słuch. A jeśli tego nie słychać przy wyłączaniu, to powinno być słychać przy włączaniu. A poza tym wszystkim, to to czy telewizor po wyłączeniu pracuje z pełna mocą można chyba wyczuć po jego temperaturze.
    aruna dyndane
    Level 24  
    lowermann
    Wszelkie oszczędzanie sprowadza się do zmniejszenia jasności poświetlania, w tym ta funkcja eco. Kiedyś chcąc oszczędności robiło się to ręcznie, teraz jest automatycznie. A efekt jest jeden i ten sam - bledszy obraz.
    lamer.
    Level 33  
    Quote:
    Szukałem oszczędności w energooszczędnych żarówkach,

Jeśli wszyscy zaczną oszczędzać energię, i spadnie jej zużycie, to monopolista podniesie opłaty przesyłowe, albo jakieś za utrzymanie linii, czy coś takiego. Niema się co łudzić oni muszą swoje zarobić. :D :D Zresztą nie tylko oni........