Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywne kolumny, syczą, trzeszczą po ich doktnięciu

31 Paź 2010 07:56 1143 3
  • Poziom 9  
    Witam, wiem że podobnych tematów jest mnóstwo, ale męczę się ze znalezieniem pomocy od paru dni i w końcu stwierdziłem, że napiszę na forum. Otóż, mam kolumny aktywne 2x250W RMS. Za pierwszym razem gdy je chciałem włączyć nie wydawały żadnego innego dźwięku poza buczeniem, zarówno jedna jak i druga kolumna. wyjąłem wzmacniacz i po zdjęciu panelu buczenie znikło, możliwe że jakieś przebicie, bo panel jest metalowy?
    Niby wszystko ok, ale po dotknięciu wzmacniacza chociażby lekko palcem, czy dotknięcie potencjometra, przekręcenie go sprawia, że kolumny strasznie trzeszczą, nawet jak wzmacniacz leży na kolumnie i sie lekko puknie w kolumne to trzeszczy i z czasem nasila się że trzeba w końcu wyłączyć. Przypomina to dźwięk, jaki wydaje mikrofon gdy jest włączony i się go lekko "pstryknie". Na wzmacniaczu są dwa wejścia na mikrofon. Nie wiem co mógłbym jeszcze dodać?
    Miał ktoś taki przypadek kiedykolwiek? Da się coś z tym jeszcze zrobić, czy trzeba nowy wzmacniacz wstawić. Jak będzie potrzeba to mogę zrobić lekki schemacik jak jest wszystko podłączona, ale może ktoś ma jakiś pomysł czemu tak się dzieje? Z góry dziękuję
  • Poziom 38  
    Posprawdzaj wszystkie luty i kable,możliwe że któryś jest uszkodzony. Tak samo sprawdź potencjometr,a jeśli jest stary to po prostu go wymień na nowy.

artekb2b napisał:
    ...po dotknięciu wzmacniacza chociażby lekko palcem, czy dotknięcie potencjometra, przekręcenie go sprawia, że kolumny strasznie trzeszczą...

Ewidentnie problem z masą.
  • Poziom 21  
    Winne mogą być też wadliwe,nie odpowiedniego typu,lub źle podlutowane wtyki i kable.Jakiego typu gniazda wej.posiadają kolumny,Jack[niesymetryczne-mono,symetryczne stereo?],XLR ?

Moderowany przez dj-MatyAS:

marian133 napisał:
    Posprawdzaj wszystkie luty i kable,możliwe że któryś jest uszkodzony.

Dość.
    Regulamin p.10.2, 12
    Porada bezwartościowa.
    Ban.

• Poziom 9  
    No więc tak. Jednej kolumny nie rozkładałem, także nie wiem jak jest podłączona. Z drugiej kolumny, w której był wzmacniacz sprawa ma się tak:
    Aktywne kolumny, syczą, trzeszczą po ich doktnięciu
    Z kolumny pasywnej wychodzi kabel czincz z żółtą końcówką (output), obok są dwa gniazda czincz, biały i czerwony (input), sorka za jakość rysunku, nie znam się na oznaczeniach technicznych: czarno-czerwone kółka to głośniki. Dodam, że ostatnio kolumny grają ładnie, tylko wzmacniacz musi leżeć spokojnie (nie wolno go dotykać, ruszać)