Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kaloryfer grzeje od połowy w górę.

grandzio 31 Oct 2010 08:26 27441 13
    grandzio
    Level 9  
    Witam.
    Mieszkam w nowym mieszkaniu na pierwszym piętrze. Problem mam we wszystkich kaloryferach prócz łazienki. Kaloryfery mają tak od nowości o ile pamiętam, miałem taki problem też w tamtym roku. Czytałem o tym przypadku w internecie i podobno można regulować przepływ. Zdjąłem więc pokrętło regulujące temp. i mam coś takiego:

Moje pytanie brzmi, co przekręcić: czy ten plastik czerwony ze skalą od 1-7 (ruszając nim, porusza się też ten sześciokąt z bolcem) Można to ręcznie przekręcać, widze jakieś wcięcie na mosiądzu, więc wg mnie do tego miejsca należałoby przekręcić np. na 7. Niepokoi mnie to, że plastikiem można kręcić 360 st. i nic się nie dzieje. Ustawiłem na 7 do tego wcięcia i to samo, dalej grzeje od połowy w górę. A może ustawić na N? Proszę kogoś o pomoc.

Pozdrawiam
    charlee
    Level 19  
    Zbyt mały przepływ wody przez grzejnik - stopniowo zwiększaj nastawę
    ( "ten plastik czerwony ze skalą od 1-7" - służy do regulacji przepływu wody przez grzejnik) i sprawdzaj jak grzeje.
    grandzio
    Level 9  
    Witam.

Niestety nic to nie pomogło, kręciłem 360 st. i nic to nie dało. Czy może być jakiś inny powód?

Pozdrawiam
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Zwiększenie nastawy powinno poprawić grzanie. Może też być tak, że są zamulone gałązki (rury doprowadzające wodę od pionu do grzejnika i z powrotem) lub mają bardzo mały przekrój a jednocześnie różnica ciśnienia na rurociągu zasilającym i powrotnym jest zbyt mała (mały przepływ). Warto pamiętać, że nawet przy najlepszym przepływie, każdy kaloryfer jest bardziej gorący górą niż dołem, przy czym im jest wyższy, tym ta różnica jest większa (dlatego nie polecam stosowania wyższych grzejników niż T-1).
    jannaszek
    Level 39  
    Czy nie możesz zwiększyć obrotów pompki?
    piotrek/wawa
    Level 11  
    skoro grzeje od połowy w góre to musi coś być nie tak z powrotem czyli dolną rurką jeżeli masz zaworek na dole grzejnika musisz odkrecić taką sześciokatna nakrętke i tam w środku masz śrube na klucz ampulowy odkreć ją na maxa i powinno działać
    czy reszta grzejników dziala dobrze??

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
    kropka59
    Level 11  
    grandzio wrote:
    Witam.
    Mieszkam w nowym mieszkaniu na pierwszym piętrze. Problem mam we wszystkich kaloryferach prócz łazienki. Kaloryfery mają tak od nowości o ile pamiętam, miałem taki problem też w tamtym roku. Czytałem o tym przypadku w internecie i podobno można regulować przepływ. Zdjąłem więc pokrętło regulujące temp. i mam coś takiego:

Moje pytanie brzmi, co przekręcić: czy ten plastik czerwony ze skalą od 1-7 (ruszając nim, porusza się też ten sześciokąt z bolcem) Można to ręcznie przekręcać, widze jakieś wcięcie na mosiądzu, więc wg mnie do tego miejsca należałoby przekręcić np. na 7. Niepokoi mnie to, że plastikiem można kręcić 360 st. i nic się nie dzieje. Ustawiłem na 7 do tego wcięcia i to samo, dalej grzeje od połowy w górę. A może ustawić na N? Proszę kogoś o pomoc.

Pozdrawiam

a nie jest to przypadkiem zwykłe zapowietrzenie kaloryfera - spróbuj odpowietrzyć
    grandzio
    Level 9  
    Witam.
    Na początku jak było mniejsze ciśnienie to nie grzał na dole, a teraz jak jest wiekszy przepływ to grzeje poprostu u góry bardziej. Nie wiedziałem, że może wystąpić różnica temperatur w każdym kaloryferze. Czy ta różnica jest znaczna i odczuwalna dotykiem dłoni? Co do wysokości to nie wiem jaką mam, nie mierzyłem, nie wiedziałem, że to może mieć wpływ. Odpowietrzanie już próbowałem i nic nie dało. Tak samo dzieje się we wszystkich grzejnikach (kuchnia, d. pokój i mały). Jest to dość nowy blok (3 lata?). Przy nastawie (tym plastiku ;) ) nic chyba nie było od nowości ruszane.

Dziękuję za tyle odpowiedzi.
    kropka59
    Level 11  
    grandzio wrote:
    Witam.
    Na początku jak było mniejsze ciśnienie to nie grzał na dole, a teraz jak jest wiekszy przepływ to grzeje poprostu u góry bardziej. Nie wiedziałem, że może wystąpić różnica temperatur w każdym kaloryferze. Czy ta różnica jest znaczna i odczuwalna dotykiem dłoni? Co do wysokości to nie wiem jaką mam, nie mierzyłem, nie wiedziałem, że to może mieć wpływ. Odpowietrzanie już próbowałem i nic nie dało. Tak samo dzieje się we wszystkich grzejnikach (kuchnia, d. pokój i mały). Jest to dość nowy blok (3 lata?). Przy nastawie (tym plastiku ;) ) nic chyba nie było od nowości ruszane.

Dziękuję za tyle odpowiedzi.

praktycznie nie ma mozliwości wyczucia różnicy temperatury między dołem, a górą, ale na to mają też wpływ inne czynniki - ponieważ mieszkasz w bloku więc może jest to związane ze złym profilem CO tzn. źle położone kaloryfery na ścianach, po źle wypoziomowane, ale co na to spółdzielnia
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    kropka59 wrote:

a nie jest to przypadkiem zwykłe zapowietrzenie kaloryfera - spróbuj odpowietrzyć

Zapowietrzenie objawia się inaczej. Mianowicie w zapowietrzonym grzejniku grzeją tylko te żebra najbliżej gałązek (zasilającej i powrotnej) a pozostałe są zimne, przy czym czasem to właśnie dołem bywają cieplejsze niż górą. Jeśli jest to grzejnik panelowy, to też wtedy ciepły jest blisko gałązek (gdyż i tak woda w płytach przepływa jakby żebrami).
    emus
    Level 16  
    grandzio wrote:

Tak samo dzieje się we wszystkich grzejnikach (kuchnia, d. pokój i mały). Jest to dość nowy blok .

Prawdopodobnie są źle skryzowane grzejniki w mieszkaniach na niższych piętrach. Odpływ wody z grzejników na niższych piętrach blokuje odpływ wody z Twoich grzejników. Zgłoś to administracji bloku, bo sam nic nie zrobisz.
    Prawdopodobnie sąsiedzi mieszkający nad Tobą mają jeszcze gorzej niż Ty.
    eLolek
    Level 16  
    Ze zdjęcia widać, że jest to wkładka regulacyjna Danfoss ze wstępnym kryzowaniem. Największy przepływ występuje przy ustawieniu na N. Jeżeli grzejnik jest u góry ciepły jednakowo na całej długości, to na pewno nie jest zapowietrzony. Różnica temperatury pomiędzy górną i dolną częścią grzejnika jest zjawiskiem normalnym i w obecnych instalacjach nie powinna przekraczać 10-15 stopni przy zdjętej (lub ustawionej na 5) głowicy termostatycznej. Jeżeli ustawisz głowicę na mniejszą temperaturę, np. na 3, to w miarę zwiększania się temperatury w pomieszczeniu zmniejsza się przepływ przez grzejnik (głowica przymyka zawór) i różnica temperatury pomiędzy górą i dołem grzejnika zwiększa się coraz bardziej. Na tym polega regulacja temperatury pomieszczenia przez zawory z głowicami termostatycznymi. Nie podajesz czy masz w pomieszczeniach za zimno, tylko, że występuje różnica temperatur pomiędzy górą i dołem grzejnika. Jeżeli nie jest za zimno, to się nie przejmuj, bo tak musi być. Jeżeli jest zaś za zimno przy głowicach odkręconych na 5 lub zdjętych, to już inny problem.
    grandzio
    Level 9  
    Nie jest za zimno w mieszkaniu, więc mam nadzieje, że tak powinno być. Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
    przemotl1
    Level 8  
    Witam ,
    Nie chcę otwierać nowego tematu ponieważ mam podobne pytanie .
    Mianowicie - też mam problem z grzejnikiem , Mieszkam w bliźniaku , jeden z trzech pokoi na piętrze jest niezamieszkały - wywieszamy tam pranie . Grzejnik w tym pokoju jest odkręcony cały czas na 5-tce ale i tak nie grzeje :( . I tak sie dzieje od początku naszego zamieszkania tutaj czyli jakieś 4 lata . Ale w końcu postanowiłem się za to zabrać . Myślałem że jest zapowietrzony ale nie był bo zlałem jakieś 2L wody i nic powietrza - sama woda . Nawet podkręciłem ciśnienei na piecu do 2,2 i na "podzielniku" temp w pokoju zwiększyłem temp na około 30 stopni i wtedy zaczął grzać !!! Ale po obniżeniu temp na 20 st - czyli taką jaką mamy zawsze ustawioną przestał grzać . Zauważyłem że załącza się rano (wtedy kiedy jest najzimniej) gdy piec "dobija" temperaturę . Ale jednak jest za mała temp - pranie w ogóle nie schnie i wilgoć niedługo chyba wejdzie na ściany. A pokój jest od północy na dodatek .
    Zdjąłem ten biały kurek zewnętrzny i ustawiłem to pomarańczowe pokrętło na N - i nic ... ustawiłem na & i nic ... Co zrobić żeby np grzejnik grzał na całą parę kiedy ja chcę ? (da się tak ? ) - nie zmieniając przy tym temp głównej na podzielniku - czy nie wiem jak to się dokładnie nazywa - manipulatorze- w pokoju na dole ?
    Na pewnomacie jakieś dośw w tych sprawach ...
    Pozdrawiam
    Przemek