Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MIGOMAT ESAB LCA200 zmiana podajnika

smoczek9 31 Oct 2010 08:53 6471 13
    smoczek9
    Level 15  
    Witam wszystkich .Kupiłem migomat Esab LCA200 KOSZT BYŁ BARDZO NIEWIELKI (cena byle jakiego złomu ) nie wiem który to rok ,ale prawdopodobnie działał do końca .Ale nie w tym rzecz . Migomat ma podajnik zewnętrzny A9 o napędzie pneumatycznym .nigdy czymś takim nie spawałem (w ogóle mało spawałem migomatem ) i nie wiem czy tego nie zamienić na inny zwykły podajnik elektryczny lub ten przerobić na podajnik elektryczny .może ma ktoś jakiś schemat, może instrukcje obsługi, jakieś dokładniejsze dane .
    Mile widziane porady co dalej zrobić nie mam jeszcze CO2 i reduktora.
    Jacek1983rr
    Level 24  
    Nie ma zbyt wielu informacji na temat tego urządzenia oraz osobiście nie spotkałem się z takim wytworem. Ze skąpych wiadomości jakie uzyskałem to jest to pewien rodzaj zgrzewarki z użyciem CO2 a nie było mowy nic o migomacie.
    smoczek9
    Level 15  
    NIE JEST TO ŻADNA ZGRZEWARKA jest to normalny migomat z drutem na szpuli zakresem zmiennych napięć i natężeń z osłoną CO2 i podajnikiem który jest nie zasilany prądem tylko silnikiem pneumatycznym z możliwością regulacji posuwu drutu .Po co to jest tak skonstruowane nie wiem ale to spawało i działało ,znalazłem jakąś instrukcje

DTR_ESAB
  • Helpful post
    jozek_d
    Level 17  
    Jeżeli jest to ESAB prawdopodobnie ma zasilanie do podajnika 42V.
    W takim przypadku z doborem podajnika nie powinno być problemu.
    Nie mam żadnego schematu do tej spawarki, trzeba by więc zobaczyć co podłączone na gnieździe sterowania (wyjście do podajnika)
    smoczek9
    Level 15  
    Trochę problemów, ale do przejścia znalazłem schemat szwedzki
    DTR ESAB
    na stronie producenta napięcie na podajniku 110V
    nie wiem czy da radę wyciągnąć 42 lub 24 V z jednostki centralnej jak nie to drugi transformator i coś do prostowania prądu .Może ktoś się orientuję jakę trafo potrzebne jest do zasilania takiego podajnika, jakiej mocy i jaki zastosować napęd do tego urządzenia przewód wiem że powinien być do 250A Samo urządzenie jest dość mocne więc szkoda go ograniczać błędnymi konfiguracjami .Zastanawiam się także czy nie opłaciło by się lepiej dokupić inny podajnik i zaadoptować go do tego urządzenia
  • Helpful post
    jozek_d
    Level 17  
    Sprawdź jakie jest faktycznie napięcie. Z tego co wiem były wersje na 42V i 110V. W razie 110 podmiana transformatora i będzie śmigać z innymi podajnikami
    smoczek9
    Level 15  
    Sprawdzałem na silniku podajnika ok70V reszta 110 V muszę jeszcze sprawdzić w w jednostce centralnej może tam gdzieś jest odczep na 42V w schemacie jest to rozrysowane ale schematy to nie mój konik
  • Helpful post
    jozek_d
    Level 17  
    To raczej nie będzie. Transformator musi być też odpowiedniej mocy (42V do 10A) a tamten może być słabszy.
    smoczek9
    Level 15  
    W ramach informacji z źródła wychodzi prąd tylko 110 i to zmienny silnik podajnika elektrycznego jest także na prąd zmienny, co nie daje możliwości precyzyjnej regulacji obrotów . Przedstawiciel ESAB-a poinformował mnie, że podajniki na 110v firma zaprzestała produkować ze względu BHP, ale pocieszył mnie że źródło jest nie do zniszczenia przy stosowaniu się do instrukcji obsługi. Podajnik udało mi się uruchomić ze sterowaniem pneumatycznym i muszę przyznać że spawa wspaniale .Podajnik w przyszłości zastosuję pewnie Ozasa (mniej kombinacji przy spawaniu niż z pneumatyką ).
    manta
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Możesz dać fotki tego sterowania pneumatycznego? Nie widziałem jeszcze czegoś takiego.
    smoczek9
    Level 15  
    Może uda Ci się coś zobaczyć

6 postów wyżej jet DTR-ka po Szwedzku , ale cyfry są jednakowe :) uszkodzony jest włącznik ciśnieniowy (spadku ciśnienia ,załączający źródło,chwilowo go ominąłem a kupować mi się nie opłaca wolę dołożyć do drugiego podajnika )
    Zaletą tego podajnika jest tylko to, że przewód spawalniczy można podłączyć nawet 15m i będzie działał (dwa napędy jeden w podajniku drugi w rączce spawalniczej).
    manta
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W rączce pneumatyka?
    smoczek9
    Level 15  
    Silnik pneumatyczny który steruje prędkością posuwu drut jak również wspomaga sam posuw drutu przy dużych długościach przewodu , a jeszcze wydaje mi się że ją chłodzi choć tu nie jestem w 100% pewny .
    smoczek9
    Level 15  
    Długo nie odzywałem się ale brak czasu swoje robi .
    A więc tak ESAB działa z podajnikiem OZAS ZP-20 trzeba było dołożyć trafo, dwa przekaźniki mostek i poszło .Robił mi to pewien pany z Siedlec bardzo dobry fachowiec godny polecenia wszystkim którzy posługują się sprzętem firmowym , nie supermarketowymi podróbkami
    przybliżone wartości spawania 100% -200A
    30% -340A
    podłączenie podajnika ZP-20 może działać naprzemiennie z starym podajnikiem
    migomat testowany był na drucie 0.8 , 1.2 spawa rewelacyjnie.