Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scania 144 460 retarder. Czujniki temperatury cieczy chłodzącej.

31 Paź 2010 09:53 4489 3
 • Poziom 2  
  witam .komputer wyświetla kod 13 retardera,czyli jakiś problem z czujnikami temp. cieczy chłodzącej,czy ktoś może podpowiedzieć gdzie dokładnie te czujniki się znajduja?dodam,że retarder działa normalnie tylko po osiągnięciu temperatuy ok 80 C zaczyna mrugać kontrolka retardera na desce rozdzielczej.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Błąd 13 - różnica większa od 10*C pomiędzy temperaturami zmierzonymi na dwóch czujnikach temperatury płynu chłodzącego, a wartość przewyższa 75*C.
  W scanii 124 oba (obok siebie) czujniki są umieszczone po prawej stronie, w ramie na wysokości końca skrzyni biegów, na grubej rurze doprowadzającej płyn chłodniczy do retardera.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Nim je zaczniesz wymontowywać upuść ciśnienie w układzie chłodniczym poprzez odkręcenie korka na zbiorniczku wyrównawczym .Nie zalecam wykręcania na ciepłym płynie bo można poparzyć twarz. W tych czujnikach często się dzieje tak że od starości kruszeje gumka u góry czujnika i po kablu wpływa do środka woda najlepiej uszczelnić to klejem do wklejania szyb jeżeli nie uległ już środek zniszczeniu .Numer czujnika pisany na przewodzie to1348984 Sprawdź opory omomierzem czy są te same wartości ,później możesz oba wsadzić do ciepłej wody i zobacz czy pokazują to samo wraz ze zmianą temperatury zmienią się wskazania czujników sprawdź jakie mają odchylenia pomiędzy jednym czujnikiem a drugim.Ogólnie są drogie te czujniki ale tak na 90% mam patent co do zregenerowania takich czujników jak mi to wypali to opisze ten temat wraz z fotkami wstawię.Czujnik uszczelniany jest podkładką miedziana która przeważnie spada gdzieś na ziemie w czasie jego demontażu .
 • Poziom 2  
  dziękuję za pomoc-niedawno była wyjmowana skrzynia biegów i może został naruszony któryś z tych czujników-sprawdzę-dzięki za pomoc