Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATmega 16, problem z wgrywaniem softu

orzel193 31 Oct 2010 12:17 1953 6
 • #1
  orzel193
  Level 10  
  Witam wszystkich,
  jestem początkujący i dopiero zaczynam zabawę z mikrokontrolerami, dlatego proszę o wyrozumiałość.

  Po wybraniu z listy programatorów "sample electronics programmer" (jest to programator na LPT, ale bascom udaje, że go widzi) lub " MCS USB programmer" (programator na USB) i podłączeniu Atmegi 16 do programatora (nie ma żadnych oznaczeń, tylko "programator USB www.nestor-electronic.pl")

  ATmega 16, problem z wgrywaniem softu ATmega 16, problem z wgrywaniem softu

  Bascoma pokazuje komunikat:
  ATmega 16, problem z wgrywaniem softu  Program to :

  Code:
  Config Portb = &B11111111 
  
  Do
  Portb.7 = 0
  Wait 1
  Portb.7 = 1
  Wait 1
  Loop


  ATmega 16, problem z wgrywaniem softu
  (jest to schemat do programatora, a nie płytki testowej. Thx za czujność dla sp3ots - ale co zrobić, żeby to jednak była płytka testowa? Dać ten opornik?)

  Cały problem jest w tym, że nie wiem jak skonfigurować programator i wgrać program na Atmege. naciskam kolejno "load file into buffer" wybieram "swiatla dyskotekowe.bin" i "write buffer to flash rom", a pasek postępu ciągle jest na 0%. Po wybraniu z listy programatorów "AVR ISP programmer" mam komunikat:
  ATmega 16, problem z wgrywaniem softu

  Co robić :?:

  orzel193
 • #2
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  Błąd na schemacie brak rezystora około 4,7k pomiędzy pinem reset a +5V
 • #3
  manekinen
  Level 29  
  Przecież ten programator to jakiś klon USBASP.

  Obsługuje go najnowszy bascom (1.11.9.8) oraz avrdude (chyba od wersji 5.2, nie pamiętam)

  Nie dostałeś żadnej instrukcji z programatorem? Zainstalowałeś sterowniki?

  Poczytaj przyklejone tematy w tym dziale dotyczące USBASP.
 • #4
  mirekk36
  Level 42  
  Ja rozumiem, że można być początkującym ale powiedz panie kolego jak ty zakupiłeś ten programator skoro nie wiesz co to w ogóle jest i jak się tego używa???? Jakiś kosmiczny przypadek zrządził że akurat padło na zakup tego właśnie ???? (szok)

  Ale to nie wszystko, bo przecież wiesz z jakiej firmy i od kogo go kupiłeś, podajesz nawet link do strony. Tymczasem na tejże stronie , w sklepie intrnetowym można bez najmniejszego problemu zobaczyć i przeczytać jak uruchamiać ten programator także z Bascomem i jak on się w ogóle nazywa. Więc producentowi nie można zarzucić , że sprzedaje coś bez instrukcji. To jakieś totalne nieporozumienie. Jakim więc cudem wybierasz w Bascomie programator "sample electronics programer" !?!?!? albo jakiś "MCS USB" ????? napisz mi to - bo bardzo jestem ciekaw toku twojego postępowania ? - może wtedy uda się jakoś cię dalej nakierować na dobre tory.
 • #5
  orzel193
  Level 10  
  manekinen napisał:
  Quote:
  Nie dostałeś żadnej instrukcji z programatorem? Zainstalowałeś sterowniki?

  Instrukcji nie było (programator kupiłem na allegro), a skoro nie wiedziałem co to za programator, to nie szukałem sterowników.

  mirekk36 napisał:
  Quote:
  rozumiem, że można być początkującym ale powiedz panie kolego jak ty zakupiłeś ten programator skoro nie wiesz co to w ogóle jest i jak się tego używa???? Jakiś kosmiczny przypadek zrządził że akurat padło na zakup tego właśnie ???? (szok)


  Nie miałem wtedy żadnego doświadczenia, a poszukując odpowiedniego programatora na allegro nasunął mi się ten, gdyż był najlepiej opisany (jak widać nie dość dobrze jak dla mnie). Uznałem, że z nim nie będzie problemu.

  mirekk36 napisał:
  Quote:
  Jakim więc cudem wybierasz w Bascomie programator "sample electronics programer" !?!?!? albo jakiś "MCS USB" ????? napisz mi to - bo bardzo jestem ciekaw toku twojego postępowania ? - może wtedy uda się jakoś cię dalej nakierować na dobre tory.


  sample elctronics programmer był domyślnym programatorem, wiedziałem też, żę MCS USB programmer napewno jest programatorem USB - była szansa, że to ten.

  Na stronie wyczytałem:
  Quote:

  Sam program jest aplikacją obsługiwaną z wiersza poleceń, jednak w komplecie do niego dokładam nakładkę, która jest programem okienkowym obsługiwanym bezpośrednio z windows.


  Niestety nie dostałem tej płytki. Sprzedawca pisał, że można ten program sobie samemu ściągnąć z linka który podał, ale nie wiedziałem, że będzie potrzebny, i wyleciało mi to z głowy :-) .

  Wyczytałem też:
  Quote:
  Programator może też bez problemu pracować z takimi programami jak:
  - AVRDUDE (wraz z nakładkami)
  - BASCOM-AVR (za pośrednictwem AVRDUDE)
  - AVRStudio (za pośrednictwem AVRDUDE)


  OK, Bascom potrzebuje do działania AVRDUDE, ale czemu po jego włączeniu i wpisaniu "avrdude -c usbasp -p m16" pisze:
  Quote:
  avrdude: error: no usb support. please compile again with libusb installed

  Mam zainstalowany LibUSB, ale co mam z nim zrobić?


  Dziękuje wszystkim za pomoc. Mam nadzieję na kolejne odpowiedzi :-).
 • #6
  mirekk36
  Level 42  
  OK, w takim razie muszę jednak poprawić producenta programatora bo ma nieaktualne już informacje na stronie i twój programator, który zwie się USBASP może być bezpośrednio obsługiwany przez Bascom. Masz po prostu na liście programatorów USBASP więc nie szukaj innego i nie myśl o AVRDUDE.

  Tylko, żebyś zobaczył na tej liście USBASP to musisz sobie zainstalować oczywiście jakąś najnowszą wersję Bascoma a nie jakąś przedpotopową. Masz możliwość jej zassania ze strony producenta bascoma oczywiście.
 • #7
  orzel193
  Level 10  
  Dziękuje za natychmiastową odpowiedź. Zainstalowałem najnowszą wersję programu Bascom AVR. Wgrywam plik BIN do buffera, a potem podczas wgrywania programu z buffera do flash ROMu wyskakują trzy błędy:
  ATmega 16, problem z wgrywaniem softu
  Po ponownym uruchomieniu okna programowania mam takie 4 komunikaty:
  ATmega 16, problem z wgrywaniem softu
  Robię wszystko dobrze? Po ponownym uruchomieniu program jest wgrany?  W moim pierwszym poście zamieściłem schemat płytki, a potem sp3otz napisał:
  Quote:
  Witam !
  Błąd na schemacie brak rezystora około 4,7k pomiędzy pinem reset a +5V


  Po dodaniu tego rezystora płytka będzie mogła funkcjonować jako płytka testowa?