Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie bez transformatora tylko z fazy.

31 Oct 2010 15:03 7251 18
  • Level 12  
    Witam serdecznie.
    Mój problem polega na tym, że montuję pewien prosty układ do sterowania oświetleniem i chcę go zasilać z puszki gdzie jest włącznik (S1). Proszę o poradę lub gotowy schemat takiego zasilacza, który można by umieścić zamiast klasycznego włącznika. Nadmienię, że przeczytałem chyba wszystko odnośnie tego typu zasilaczy, ale były to układy, gdzie dostępne jest -0- i faza. Po lewej układ, który chce zasilać. Po prawej - schemat instalacji.
    Moderated By prezeswal:

Tego zdania nie było w pierwszej wersji tematu:
    "Triak będzie włączony w miejsce S1.".
    Proszę nie dokonywać zmian postu, które pozbawiają sensu następne odpowiedzi.

[Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    xdcer wrote:
    montuję pewien prosty układ do sterowania oświetleniem i chcę go zasilać z puszki gdzie jest włącznik (S1). Proszę o poradę lub gotowy schemat takiego zasilacza, który można by umieścić zamiast klasycznego włącznika.

Trochę to niejasne: czy ten "prosty układ" ma sterować żarówką w tym samym obwodzie (triak włączony zamiast S1)?
  • Level 28  
    No to sprawa zasilacza raczej nie będzie już tak prosta.
    Układy regulatorów oświetlenia oparte na przesuwniku fazowym RC mają tę zaletę, że niejako resetują się w każdym (pół)okresie napięcia sieci. Po każdym przejściu przez zero i narastaniu napięcia, układ otrzymuje zasilanie i natychmiast jest gotów do wyzwolenia triaka, tylko na podstawie nastaw opóźnienia integratora.
    Po wyzwoleniu zaś, nieistotne jest, czy układ będzie dalej zasilany, czy nie. Prostsze regulatory wręcz wymagają, aby zasilanie znikło i rozładowało kondensator przesuwnika, co dzieje się za sprawą zwierania ich w obwodzie głównym triaka.
    Tutaj chcesz wykorzystać układ CMOS, który niestety ma pamiętać fakt naciśnięcia przycisku. Musisz mu więc zapewnić zasilanie przez cały czas i to niezależnie od stopnia wysterowania żarówki. Przy zgaszonej, na zasilaczu układu wystapi pełne napięcie sieci. Przy maksymalnie wysterowanej, również jakieś tam szczątkowe 5-10V musisz zarezerwować przez cały czas, więc w początkowej części półokresu sinusoidy, musi nastąpić zgromadzenie pewnej ilości energii w kondensatorze zasilacza, czyli naładowanie go do pewnego napięcia początkowego. Dopiero wówczas kiedy zasilacz stwierdzi, że wystarczy mu ona (energia) do wyzwolenia triaka i podtrzymania scalaka przy życiu do następnego półokresu, może dać zgodę na załączenie żarówki. Z powyższego wynikają dwa fakty:
    - nie będzie możliwe uzyskanie znamionowej mocy żarówki;
    - budowa przetwornicy o tak dużym zakresie napięć wejściowych może być trudna do realizacji.

Niżej rysunek poglądowy. Zamiast transformatora, do wyzwalania można użyć optotriaka, ale moc (i energia) potrzebna do zgromadzenia będzie większa. Można też, zamiast samego triaka, użyć tyrystora zwierającego + z -, już za mostkiem. Dodatkowa dioda ma odseparować przetwornicę. Uprości to układ wyzwalania.
  • Level 39  
    xdcer -> Tamte układy są przeznaczone do instalacji 3 przewodowej - czyli w puszce musisz mieć przewód neutralny, fazę i wyprowadzenie na żarówkę.
  • Level 12  
    Faktycznie. Sugerowałem się tym opisem
    "Specjalizujemy się w produkcji mikroprocesorowych sterowników oświetleniowych przeznaczonych do zamontowania w standardowe puszki podtynkowe pod wyłącznikami oświetlenia (czyli montaż bez przerabiania istniejących instalacji oświetleniowych)."
    Nie zależy mi również na uzyskaniu znamionowej mocy żarówki. Może świecić troszkę słabiej. Byleby układ zadziałał.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli dopuszczalny jest niewielki prąd, który będzie płynął przez żarówkę w stanie wyłączenia, to takie zasilanie układu CMOS można zrealizować np. tak:
    Na kondensatorze Cz uzyskuje się napięcie ok. 3.5V (zarówno w stanie włączenia triaka, jak i jego wyłączenia).
    Diody D1÷D6 i D8 można oczywiście zastąpić diodą Zenera (o odpowiednio dużej mocy).
    Cs i Rs należy dobrać w sposób opisany w linku o "zasilaczach beztransformatorowych".
    Przełącznik P symbolizuje na obrazku sygnał (z układu scalonego) załączający optotriak.
    Pozdrawiam.
  • Level 28  
    Prezes, jeśli to Twoja własna produkcja, chylę czoła :please: i nieśmiało pytam: -ile kosztuje licencja?
    I drugie pytanie: -czy nie byłoby bardziej "poprawnie politycznie", gdyby Cs z Rs-em połączyć szeregowo?
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    fotonn wrote:
    Prezes, jeśli to Twoja własna produkcja, chylę czoła :please: i nieśmiało pytam: -ile kosztuje licencja?
    I drugie pytanie: -czy nie byłoby bardziej "poprawnie politycznie", gdyby Cs z Rs-em połączyć szeregowo?

Ten schemat wymyśliłem sam, "licencja" należy do forum (p.16 regulaminu :D ), układ "wyprodukowałem" jedynie w ... programie symulacyjnym :D .
    W linku, który podał kol. Bonkot opisano rolę poszczególnych elementów zasilacza beztransformatorowego (Rs służy do rozładowania Cs). Niezależnie od tego - można włączyć szeregowo z Cs rezystor ograniczający prąd udarowy.
    Pozdrawiam.

ps. nauczony smutnym doświadczeniem ze zmienianymi postami - zaczynam je cytować w całości.
  • Level 12  
    Przedstawiam gotowy układ zasilania i sterowania oświetleniem wpinany w obwód z żarówką. Układ prototypowy (fot. 1) jest bardzo prosty, powstał na bazie schematu forumowicza Prezeswal (kilka postów wyżej). Został on tylko nieznacznie przeze mnie zmodyfikowany. Dodane zostały 2 dodatkowe rezystory, jeden za kondensatorem 330nf i jeden wg noty aplikacyjnej układu moc 3020. Wcześniej po kilku krotnym podłączeniu układu do sieci spalił sie triak nie wiem dlaczego, ale przyczyną tego mógł być udar prądowy. W tej chwili po dodaniu 2 rezystorów cały układ (fot 2) działa bez szwanku i jest stabilny. Użyty triak to BT136 (4A). Jako że pierwszy raz stosowałem tego typu część nie obyło sie bez kilkudniowego eksperymentowania. Na płytce starałem się zostawić jak najwięcej miejsca na układ RF który będzie zdalnie sterował oświetleniem. Ten układ jest częścią większego projektu który niebawem postaram się przedstawić w dziale DIY. Dziękuje za pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Zasilanie bez transformatora tylko z fazy. Zasilanie bez transformatora tylko z fazy. Zasilanie bez transformatora tylko z fazy.
  • Level 28  
    Quote:
    nie obyło sie bez kilkudniowego eksperymentowania

I tak bardzo krótko. Ja od wielu lat, wciąż się mylę, łącząc bramkę triaka. :)

Odnośnie modyfikacji - jest ok., ale...
    Gdybyś tak jeszcze rozważył "rozrównoleglenie" tych dwu diod (prostowniczej i Zenera), np. robiąc tak, jak poniżej?
    Co Ty na to?
  • Level 29  
    xdcer wrote:

Mój problem polega na tym, że montuję pewien prosty układ do sterowania oświetleniem i chcę go zasilać z puszki gdzie jest włącznik (S1).

Allegro: czujnik ruchu i dźwięku
    LX2000 od 40W! do 500W włącz / wyłącz - jak zwykły włącznik ścienny .
    Do podpatrzenia-na własny użytek
    ============================================================
    [quote="fotonn"]
    Quote:

Odnośnie modyfikacji - jest ok., ale...
    Gdybyś tak jeszcze rozważył "rozrównoleglenie" tych dwu diod (prostowniczej i Zenera), np. robiąc tak, jak poniżej?
    Co Ty na to?

Ten układ działa.? albo ten powyżej -.:cry:
  • Level 12  
    No niestety, układ uległ uszkodzeniu po i tak dość długim okresie. Spaliła się wcześniej wspomniana dioda Zenera, proszę o podpowiedź jak inaczej można połączyć diodę aby nie była narażona na duże prądy?

[Regulamin, punkt 10.5, 16. Mariusz Ch.]
  • Level 43  
    xdcer wrote:
    No niestety, układ uległ uszkodzeniu po i tak dość długim okresie. Spaliła się wcześniej wspomniana dioda Zenera, proszę o podpowiedź jak inaczej można połączyć diodę aby nie była narażona na duże prądy?
    "Miałeś Chamie Złoty Róg" ->
    ... aleś go zamienił na "Sznur" ->
    ... i teraz "pyszczysz", że z diody Zenera 'uchodzi dym' ... :idea: :D ... a jak już dioda Zenera - jak u mnie 'na WSI' gadają - to "po wuju Władychu" ... :idea: :!:
  • Level 10  
    Jest to projekt który dokładnie mi potrzebny i dopiero po kilku dniach szukania go znalazłem. Jako osoba początkująca prosiłbym o opisanie poszczególnych elementów schematu. Chciałbym zasilać mikrokontroler 5V oraz nim sterować. Chciałbym również dołożyć co najmniej drugi obwód który może być sterowany. Czy przy tym schemacie uda się to zrealizować? Jaka jest wydajność prądowa zasilania DC tego rozwiązania?

pcbway logo